تاریخ انتشار: ۱۵:۴۹ - ۲۵ آبان ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر

پاسخ تند اصغر فرهادی به حواشی

فرهادی هم متهم به وابستگی به حکومت شده و هم مخالفت با حکومت.

پاسخ تند اصغر فرهادی به حواشی

اقتصاد ۲۴ - همزمان با اکران فیلم سینمایی «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی و ادامه حواشی پیرامون این کارگردان برجسته، او امروز بیانیه‌ای تند منتشر کرد و به این حواشی واکنش نشان داد.

حاشیه‌ها پیرامون اصغر فرهادی و اثر جدیداش قهرمان از جشنواره فیلم کن آغاز شد. او در این جشنواره با هجمه بخشی از رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران روبه‌رو شد. او متهم به "عافیت طلبی" و و «وابستگی» به حکومت شد. منتقدان تندرو فرهادی در کن او را مهره و وابسته به نظام دانستند.

در همین راستا در داخل کشور نیز برخی رسانه‌ها که تا پیش از آن از منتقدان جدی فرهادی بودند ناگهان لحن خود را تغییر دادند و سعی کردند از فرهادی حمایت کنند، البته به سبک و روش خود. این حمایت‌ها به حملات مخالفان به فرهادی دامن زد.

به گونه‌ای که حتی انتخاب فیلم «قهرمان» به عنوان نماینده ایران در اسکار نیز دستمایه حمله به او شد.


بیشتر بخوانید: دیدار صمیمانه فرهادی با مگی جیلنهال و باردم +عکس


به نوعی فرهادی هم متهم به وابستگی به حکومت شده و هم مخالفت با حکومت. اخیرا داوود مرادیان مدیر گروه مستند بنیاد «روایت فتح» درباره فرهادی گفته است: "آقای اصغر فرهادی فیلمساز تیزهوشی است که هم حکومت را دارد و هم بیرون حکومت را. "

مرادیان افزود: «اصغر فرهادی با هر آنکه دوست داشته است فالوده خورده و می‌خورد. همین اصغر فرهادی چقدر با جریان روشنفکری نزدیک است؟ کاملاً در بطن جریان روشنفکری حضور داشته و دارد. اما فقط، چون از امیر جدیدی که سابقه بازی در یک فیلم ملی با موضوع گرفتن یک تروریست خشن و کثیف را در کارنامه‌اش دارد، در فیلمش حضور داشته، ببینید محمد رسول‌اف با او چه کرد؟ یعنی از نظر این‌ها تو حق بازی در فیلم ضد تروریسم هم نداری. یعنی به وضوح دست رسول‌اف با ریگی و داعش در یک سفره است. این خیلی ترسناک است.»

یک روز پس از انتشار این اظهارات فرهادی با انتشار بیانیه‌ای به حواشی پیرامون خود پاسخ داد. این بیانیه در صفحه اینستاگرام او منتشر شده است.

در این بیانیه آمده است: «در تمام سال‌های گذشته بنا بر این داشتم که از ورود به هر حاشیه‌ای پرهیز کنم و همواره تمرکزم بر نوشتن و فیلم ساختن باشد. تصورم بر این بود که پاسخ بسیاری از حاشیه‌ها، تهمت‌ها و تخریب‌ها در حاصل کارم داده می‌شود و نیاز به توضیحی نیست. اما این سکوت، برخی را بر آن داشته تا یکسویه هرآنچه را در ذهن بافته‌اند بروز دهند، با این اطمینان که فرهادی ورود نخواهد کرد و پاسخی هم نخواهد داد.»

فرهادی با اشاره به سخنان مرادیان نوشت: «بهانه‌ی این نوشته اظهارنظر فردی است که او را نمی‌شناسم و من را هم‌زمان منتسب به حکومت و خارج از کشور کرده است. خیلی صریح و روشن بگویم: من از شما بیزارم!»

او نوشته است: "چگونه من را منتسب به حکومتی می‌کنید که بار‌ها پیغام فرستاده: «بهتر است فرهادی به ایران بازنگردد». "

او افزود: «من نه هیچ‌گاه کوچکترین قرابتی با منش و تفکر واپسگرای شما داشته ام و نه سر سوزنی به گزافه‌گویی‌هایتان در پوشش حمایت و تعریف و تمجید نیاز دارم. شما که سال‌ها براى فرار از پذیرش مسئولیت خود سعى در جا انداختن واژه‌ى «سیاه‌نمایى» در کنار تک‌تک فیلم‌های من کردید و شگفت که در سوى مقابلتان همین تلاش براى متهم کردن من به سفیدنمایى در جریان است!»

این کارگردان سینما تاکید کرد: «اگر تا به حال از آزار‌هایی که برای من پیش آورده اید سخن به میان نیاورده ام تنها به این دلیل بوده که نخواسته ام راهم را جز با کارم که به آن ایمان دارم پیش ببرم؛ هرگز گمان نکنید که از سر همراهی با شما بوده است.»

او همچنین به معرفی «قهرمان» به عنوان نماینده ایران در اسکار اشاره کرد و افزود: «اگر معرفی فیلم من از سوی ایران برای مراسم اسکار شما را به این نتیجه رسانده که من زیر سایه‌ی پرچم شما هستم، صراحتا اعلام می‌کنم که هیچ مشکلی با لغو این تصمیم ندارم. دیگر برایم سرنوشت فیلمی که با جان و دل ساخته ام، مهم نیست؛ چه در ایران، چه در بیرون از ایران. این فیلم ساخته شده است و اگر جانی داشته باشد می‌ماند، اگر نه، فراموش می‌شود.»

فرهادی درباره برخی برداشت‌های از عملکردش و ادامه کار در ایران نوشت: «متاسفم که تلاشم برای ماندن در ایران، ساخت فیلم در ایران و نمایش آن در ایران، این تعبیر را با خود همراه دارد که او در حال یک بازی دوسویه است. من همواره با تمام وجودم نوشته ام و فیلم ساخته ام. کسانی که از نزدیک مرا عشق و امید به سمت دلسردی برود، تعدادی با نشر خاطره‌های تحریف شده و جعلی، عده‌ای دیگر با تهمت و ادعا‌های خلاف واقع، برخی هم با انتساب من به حکومت.»

فرهادی تصریح کرد که به زودی سعی خواهد کرد درباره‌ی حواشی دیگر نیز با صراحت صحبت کند.

اصغر فرهادی کاگردان آثار همچون «درباره الی»، «جدایی نادر از سیمین»، «گذشته»، «فروشنده» و... است او برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» جایزه اسکار دریافت کرده است.

امسال هم «قهرمان» اثر تازه فرهادی شانس بالایی برای کسب جایزه اسکار دارد. قهرمان اخیرا در جشنواره کن جایزه بهترین فیلمنامه را برد.

اتهام عجیب به فرهادی

حاشیه‌های این روز‌های فرهادی به صف بندی‌های سیاسی خلاصه نمی‌شود، او اخیرا متهم شده که فیلم قهرمان را از یک مستند کپی کرده است.

آزاده مسیح زاده، یکی از هنرجویان اصغر فرهادی ادعا کرد که فیلم قهرمان بر اساس فیلم مستندی است به اسم «دو سر برد، دو سر باخت» که او در کلاس فرهادی در سال ۱۳۹۳ ساخته است.

بعد از اکران عمومی فیلم فرهادی باز هم این مبحث مطرح شد و حال هیات مدیره انجمن مستندسازان بیانیه‌ای منتشر کرد و نوشت: «بنای ما در انجمن مستندسازان این است که ضمن واکاوی جوانب این ماجرا به تعاریف روشنی درباره‌ی حقوق مولفین و به خصوص مستندسازان برسیم تا مبنای رسیدن به یک چارچوب حقوقی محکم گردد.» از طرف دیگر آزاده مسیح زاده هم فیلم «دو سر برد، دو سر باخت» را بر روی اینترنت قرار داد تا امکان دیده شدن پیدا کند.

پس از آن کاوه رضوانی فرد وکیل اصغر فرهادی توضیحاتی مفصل درباره این ادعا منتشر کرد. براساس این بیانیه تمام ایده مستند مورد نظر در کارگاه آموزشی فیلم‌سازی اصغر فرهادی و از سوی او به هنرجو ارائه شده است. براین اساس اصغر فرهادی ایده‌پرداز اثر و حتی در تولید مستند آن را هدایت کرده، اما نهایتا آزاده مسیح‌زاده این مستند را بدون اشاره به نام فرهادی در چند جشنواره شرکت داده است.

وکیل فرهادی در پایان بیانیه تاکید کرده است: «کلیۀ مستندات و مدارک و اسناد و شهود خود را جهت رسیدگی صنفی و حرفه‌ای به موضوع به خانه سینمای ایران تقدیم نموده و در گزارشی مکتوب، روند ماوقع را به مدیرعامل خانه سینما اطلاع داده‌ام. با این وجود به دلیل تداوم رفتار‌های غیرحرفه‌ای و فضاسازی‌های رسان‌های اخیر، شکواییه‌ای در شعبۀ چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران ثبت و شکایتی نیز به شورای صیانت از اخلاق حرفه‌ای خانه سینما تقدیم شده است.»

منبع: فرارو
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
0
0
سه‌شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰
افرین بر فرهادی ایول گل گفتی ماهم بیزاریم
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

جنجال چهره پیر همسر ساسی مانکن! / این زن شوگرمامی است؟! + عکس

مقایسه کودکی دنیا جهانبخت با پسرش و مهراد جم / شبیه کدام است! + عکس‌

ژست عجیب و مشکوک در جلسه رسمی دولت

عضو خبرگان: سفر به آنتالیا برای عیاشی تعطیل شود

گل‌محمدی: اجازه بدهند پرسپولیس نفس بکشد

پاسخ تند جهرمی به ادعای سخنگوی دولت رئیسی

متولدین کدوم ماه زودتر عاشق میشن؟

آغاز فروش فوری هفتگی ایران خودرو از هفته آینده

سلفی محمدرضا گلزار در باشگاه بدنسازی

وزیرصمت: دستور رئیس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به منظور دقت در قیمت‌گذاری بود

دختر پژمان بازغی بازیگر شد؟ +عکس

پنج شرط ایران در وین؛ از پرداخت خسارت و راستی آزمایی تا ضمانت و رفع تحریم‌ها

وقتی این صیفی از سفره‌ها حذف شد دیابت و قند خون رواج پیدا کرد

فروش فوری هفتگی از هفته آینده آغاز می‌شود

قتل جمال خاشقجی؛ عربستان هرگونه ارتباط با مظنون بازداشت شده در پاریس را رد کرد

نمایش نسخه خطی شازده کوچولو برای اولین بار در لوور پاریس

تمجید رسانه عمانی از برانکو به‌دنبال یک موفقیت تاریخی

ترامپ پیروز انتخابات ۲۰۲۴ در رقابت با بایدن

اسرائیل در مورد مذاکرات وین چه در سر دارد؟

گفتگوی دو ساعته پوتین و بایدن درباره ایران

۴ هزار پرونده تخلف تشکیل شد

عقب‌نشینی خودروسازان از فروش‌فوق‌العاده

باکو از تیراندازی در مرزش با ایران خبر داد

سالیوان: بایدن و پوتین درباره ایران گفتگو کردند

اگر زیاد دستشویی می‌روید، بخوانید!

بیمه‌ها و بانک‌ها می‌توانند خدمات متقابل بسیار زیادی برای هم دیگر داشته باشند.

کشاورز می‌کارد و دلال درو می‌کند!

اولیانوف: نشست‌های غیررسمی در وین از سر گرفته شد

فرانسه: پیشنهادات ایران در مذاکرات هسته‌ای پایه معقولی برای هیچ توافقی نیست

آمریکا ۸ شخص و ۴ نهاد ایرانی را تحریم کرد + اسامی

دستمزد باورنکردنی منوچهر نوذری برای اجرای یک برنامه

نگاه آمریکا به دور هفتم و هشتم مذاکرات وین

مصادره محموله‌ میلیون دلاری تسلیحاتی و نفتی ایران

توضیح آموزش‌ و پرورش درباره مرگ ۲ دانش‌آموز

«اولاف شولتز» رسما صدراعظم آلمان شد

ممنوعیت تولید و عرضه سوسیس، کالباس و همبرگر بدون علامت استاندارد

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰