تاریخ انتشار: ۱۴:۳۸ - ۰۶ آذر ۱۴۰۰
«فارین پالیسی» گزارش می‌دهد

اردوغان هرگز تا این اندازه دردسر نداشته است

رئیس جمهور ترکیه با یک اقتصاد رو به نزول و رقبای جدی داخلی و خارجی، بدترین دوران ریاست خود را می‌گذراند. حزب حاکم عدالت و توسعه چند ماه وحشتناک را پشت سر گذاشته‌ و این کشور در سطح بین‌المللی منزوی است، اقتصادش همچنان رو به وخامت است و تردید‌هایی در مورد سلامتی اردوغان وجود دارد.

اردوغان هرگز تا این اندازه دردسر نداشته است

اقتصاد ۲۴-وضعیت رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه در نظرسنجی‌ها خوب به نظر نمی‌رسد. برای بسیاری از ناظران و مخالفان ترکیه، سرکوب حزب عدالت وتوسعه در راه است. حزب جمهوری خواه خلق وضعیت خوبی دارد و دیگر احزاب آنقدر به خودشان اطمینان دارند که از برگزاری انتخابات زودهنگام دفاع می‌کنند و برنامه‌هایی برای کنار گذاشتن اردوغان و بازگرداندن ترکیه به سیستم ترکیبی پارلمانی-ریاست جمهوری دارند. شاید این قضاوت زود هنگامی باشد، اما به طور کلی با وجود قانون آهنین حزب عدالت و توسعه مبنی بر اینکه هرگز اردوغان را دست کم نگیرید، وضعیت رئیس جمهور و حزبش خوب نیست.

در میان همه مشکلات ترکیه، این وخامت اوضاع اقتصادی است که جدی‌ترین مخمصه‌ی رهبر ترکیه به شمار می‌رود. در نتیجه سوءمدیریت فاحش اردوغان، لیر در دهه گذشته حدود ۷۵ درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. سال گذشته، ارزش لیر ۴۵ درصد افت داشت و در روز سه شنبه به تنهایی ۱۵ درصد از ارزشش کم شد.


بیشتر بخوانید: روز‌های سیاه اردوغان


البته این درست است که ترکیه با وجود همه گیری جهانی، اقتصاد خود را در سال ۲۰۲۰، ۱/۸ درصد رشد داد. با این حال، بیکاری ۱۴ درصد در این کشور افزایش یافته و بیشتر شدن شکاف بین فقرا و ثروتمندان را شاهد هستیم. در واکنش به سقوط لیر، تعدادی از بانک‌های بزرگ ترکیه فعالیت‌های آنلاین خود را بستند و مردم برای تظاهرات در بخش‌هایی از آنکارا و استانبول به خیابان‌ها آمدند و تظاهرات احتمالی و بزرگ‌تری را هم پیش‌بینی کردند.

یکی از راه‌هایی که اردوغان اخیراً تلاش کرده است از آن‌ها استفاده کند تا به افزایش ثروت سیاسی خود بپردازد، بهبود روابط آنکارا با همسایگانش است. در این ارتباط، اردوغان به تغییر سیاست خارجی‌اش پرداخته و در رویکرد تهاجمی خود به ویژه در منطقه‌ی مدیترانه‌ی شرقی تجدیدنظر کرده است.
آنکارا پس از خروج از انزوا موفقیت‌هایی داشته است. روابط دوجانبه‌ی این کشور با دولت‌های عربستان و امارات با چندین تماس تلفنی و دیدار‌های دیپلماتیک بهبود یافته است، اگرچه به نظر می‌رسد که هنوز روابط ترکیه و دو کشور خلیج فارس کاملاً دوستانه نیست.


بیشتر بخوانید: آیا اسکناس‌های بن زاید، اردوغان را از مخمصه نجات می‌دهد؟


ترک‌ها به دنبال روابط بهتر با اسرائیل نیز بوده اند، اما تل آویو خیلی به این روابط دوستانه تن نداده است. مقامات تل آویو دلایل بسیار کمی برای اعتماد به اردوغان دارند. اول از همه باید به موضوع دو گردشگر اسرائیلی که اخیراً به دلیل عکس گرفتن از کاخ دولما باغچه، جایی که مقامات گردشگری ترکیه اغلب در مطالب تبلیغاتی خود از آن استفاده می‌کنند، دستگیر و به جاسوسی متهم شدند.


بیشتر بخوانید: لیر ترکیه در یک روز ۹ درصد سقوط کرد، مردم به خیابان آمدند


آن‌ها متعاقباً آزاد شدند، اما به نظر می‌رسید که این دستگیری برای تحریک احساسات ضد اسرائیلی و یهودستیزی در ترکیه و اهداف سیاسی طراحی شده بود. همچنین، در اواخر اکتبر، رهبر ترکیه به همتای فرانسوی خود گفت که در صورت حضور اسرائیل (و یونان و جمهوری قبرس) ترکیه در نشست ۱۱ نوامبر پاریس درباره لیبی شرکت نخواهد کرد. اسرائیلی‌ها در این نشست شرکت نکردند، اما مقامات یونانی و قبرسی حضور داشتند. آنچه اردوغان و حزب عدالت و توسعه نتوانستند درک کنند این بود که اسرائیل در گذشته برای داشتن روابط خوب با ترکیه، علیرغم تلاش آنکارا برای بیرون راندن اسرائیلی‌ها از نشست‌های مهم بین المللی، روابط ترکیه با حماس و لفاظی‌های اغلب نفرت انگیز اردوغان در مورد اسرائیل و اسرائیلی‌ها تلاش می‌کرد، اما این روند ادامه ندارد.

سپس باید به روابط ترکیه و مصر بپردازیم. در طول بهار و تابستان، مطبوعات ترکیه و حامیان دولت که در واقع یکی هستند، به طور دور‌های در مورد عادی سازی روابط بین ترکیه و مصر صحبت می‌کردند. فرض در آنکارا بر این بود که مصری‌ها از فرصت استفاده کنند و بهبود روابط آنکارا با قاهره بر دولت‌های یونان، قبرس و اسرائیل فشار وارد کند. با این حال، مصری‌ها آن‌طور که مقامات ترکیه محاسبه کرده‌اند، مشتاق به این عادی سازی روابط نبودند، زیرا مقامات ترکیه اهمیتی را که عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر برای روابط کشورش با یونان و قبرس قائل است، که به آرمان مصر در شورا‌های اتحادیه اروپا کمک می‌کند، نادرست درک کرده‌اند.


بیشتر بخوانید: پیگرد قضائی ده‌ها نفر در ترکیه به خاطر پیش‌بینی سقوط لیر


در مورد اروپا باید بگویم که اگر تلاش‌های آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نبود، اروپایی‌ها ممکن بود ترکیه را به دلیل تخلفات مختلف، ازجمله عملیات نظامی در سوریه، اکتشاف گاز در نزدیکی قبرس و تهدید به سوق دادن مهاجران به سمت یونان تحریم کنند. بیش از هر چیز دیگری، موضوع مهاجران زمینه ساز روابط پرتنش اتحادیه اروپا و ترکیه است. در سال ۲۰۱۶، اتحادیه اروپا شروع به پرداخت پول به آنکارا کرد تا سوری‌های مستأصل را در ترکیه نگه دارد و اجازه ندهد که به اروپا بروند. علی‌رغم این معامله، ترک‌ها به‌طور دوره‌ای تهدید می‌کنند که به سوری‌ها و دیگران اجازه می‌دهند از این کشور عبور کنند و به کشور‌های اروپایی بروند. این موضوع یک بحران جدیدپناهندگان و احتمالاً بی‌ثباتی ایجاد می‌کند.

دادگاه‌های ترکیه همچنین از آرای دادگاه حقوق بشر اروپا سرپیچی می‌کنند که حکم داده است ادامه بازداشت عثمان کاوالا، نیکوکار ترک که به دروغ متهم به حمایت از تروریسم است، ناعادلانه است و باید آزاد شود. این امرمی تواند منجر به تعلیق حق رای ترکیه در شورای اروپا یا اخراج از این شورا شود.

وقتی صحبت از ایالات متحده به میان می‌آید، باید اشاره کرد که دولت ترکیه در دیدار دوجانبه اردوغان و جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در اجلاس G-۲۰ در ماه اکتبر معامله بزرگی انجام داد، اما تغییر چندانی در روابط صورت نگرفته است. خرید و استقرار سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ ساخت روسیه از سوی ترکیه حل‌نشده باقی مانده است، واشنگتن و آنکارا بر سر حمایت آمریکا از یگان‌های مدافع خلق در سوریه اختلاف دارند و دولت ترکیه از این که سه دولت آمریکا از استرداد فتح الله گولن، روحانی ترکیه خودداری کرده اند، عصبانی است.
در این شرایط، ترک‌ها درخواست ۴۰ فروند جت F-۱۶ جدید و کیت‌های ارتقا یافته را کرده اند. رهبری ترکیه خود رامتقاعد کرده است که معاملات هواپیما‌ها انجام خواهد شد، اما دولت بایدن خیلی در این زمینه مشتاق به نظر نمی‌رسد. رئیس جمهور ایالات متحده به صراحت گفت که برای چنین معاملاتی فرآیندی وجود دارد. این یک روش مؤدبانه برای گفتن این موضوع بود که کنگره، جایی که قبلا مخالفت با این توافق را اعلام کرده است، باید در این مورد نظر مساعد داشته باشد.


بیشتر بخوانید: ترک‌ها زیر بار گرانی و سقوط لیر


مشخص نیست که هر گونه بهبود در جایگاه بین المللی ترکیه چه کمکی به اقتصاد این کشور می‌کند، به ویژه با توجه به این موضوع که اردوغان هیچ نشانه‌ای مبنی بر تجدید نظر در مشکلات اقتصادی‌ای که خودش ایجاد کرده است، ارائه نمی‌دهد. برای سال‌ها، اردوغان یک توطئه خارجی ادعایی را که شامل لابی نرخ بهره، سیا، صهیونیست‌ها، غرب، جورج سوروس میلیاردر بشردوست بوده است را مطرح کرده و گفته که این‌ها به دنبال سقوط ترکیه هستند. اما تنها توضیح برای رنج اقتصادی در میان ترک‌ها سوءمدیریت اردوغان است. به ویژه، رهبر ترکیه استقلال بانک مرکزی را از طریق فشار‌های سیاسی تقریباً بی وقفه تضعیف کرده است. او بانک‌های مرکزی ترکیه را برخلاف عقل اقتصادی مورد آزار و اذیت قرار داده است تا نرخ بهره را پایین نگه دارند. نتیجه، کاهش شدید ارزش لیر بوده است که همه چیز را برای ترک‌ها گران‌تر می‌کند و ترازنامه‌های شرکت‌های ترکیه‌ای را که باید وام‌های دلاری پرداخت کنند، خراب می‌کند. البته یک لیرارزان به صادرات ترکیه کمک می‌کند، اما هزینه‌های اجتماعی آن بسیار زیاد است.

فراز

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

افغانستان دریچه‌های سد کمال‌خان را باز کرد

افزایش سرمایه ۲ شرکت بورسی / سرمایه جدید آریان چقدر شد؟

عکس/ تصویری خاطره‌انگیز از زمستان در طهران قدیم

برگزاری جلسه سرنوشت‌ساز کمیته اخلاق درباره کنعانی‌زادگان

رجایی: یک بار نه، دو بار دفتر رفسنجانی را آتش زدند

افزایش ۴۰ درصدی مبتلایان کرونا در تهران

توسعه تجدیدپذیر‌ها در تهران تا کجا پیش رفت؟

ورود سامانه بارشی به کشور از فردا

عکس/ تصویری عجیب از یخ زدن پراید در سرمای بی‌سابقه زنجان

مقررات سفر از ایران به عراق اعلام شد

چرا شاخص کل به کانال ۱.۲ میلیونی بازگشت؟/بازار سرمایه به وعده‌های دولتی اعتماد ندارد

عیدی کارگران را شب تحویل سال ندهید!

رتبه‌بندی قویترین ارتش‌های جهان + اینفوگرافی

فیلم/ ویدئویی تلخ از ورود سیل به خانه هموطن مینابی

فیلم/ شعار آتش‌نشانان معترض در سالگرد فاجعه پلاسکو

علت لغو برخی پرواز‌های داخلی

فیلم/ شوخی و حلالیت طلبیدن ماهی‌صفت از رفسنجانی

نماینده مجلس: دولت به جای حذف ارز ترجیحی با گلوگاه‌های فسادخیز آن برخورد کند

نقش جدید نازنین بیاتی در کلاه قرمزی و پسرخاله

شوک بزرگ به پرسپولیس

 زمان پرداخت مالیات خانه‌های خالی فرا نرسیده؟

محموله جدید واکسن آسترازنکا وارد ایران شد

نفت سنگین ایران ارزانتر شد

استقبال کیشوندان از تسهیل در صدور کارت کیشوندی

احیای کارخانه‌های تعطیل شده در دستور کار قرار دارد

دبیر و وزیر ورزش درگوشی بهم چه گفتند؟

فیلم/ واکنش پراحساس یک قو سفید با دیدن محیط‌بان

رسیدگی به مشکلات سرمایه گذاران و سازندگان در بازدید‌های میدانی از پروژه‌ها

سیل بی‌سابقه در کرمان بعد از ۴۰ سال

تنها کاری که میشه با وام فعلی ازدواج کرد!

مجلسی که راهکار افزایش ازدواج را صرفا در پول می‌بیند

چینی‌ها اینترنت ملی ایران را راه اندازی می‌کنند؟!

برآورد اکونومیست از چشم انداز اقتصاد ایران

عکس/ تصاویری از عزیمت رییس جمهور به روسیه امروز

خدمات سرمایه‌گذاری و بازاریابی در قالب نرم‌افزاری جامع، الکترونیکی می‌شود

اجاره‌های عجیب برای واحد‌های نقلی

باکو ۲۱ زندانی ایرانی را آزاد کرد