تاریخ انتشار: ۱۶:۱۱ - ۱۵ آذر ۱۴۰۰
معاون وزیر جهادکشاورزی اعلام کرد

کاهش ۱۸ درصدی تولید برنج در کشور

  معاون وزیر جهادکشاورزی عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت جهاد کشاورزی را تشریح کرد.

اراضی

اقتصاد ۲۴-  محمد قربانی در نشست خبری که امروز به منظور تشریح دستاورد‌های ۱۰۰ روزه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد با بیان اینکه برای اقتدار در بخش کشاورزی بایستی به شش مولفه توجه کنیم، گفت: یکی از این مولفه‌ها مدیریت تصمیم‌ها و سیاست‌ها است. یعنی تصمیم‌ها درست و به هنگام گرفته شود. به موقع در بازار ورود و به موقع خارج شویم، مداخله نداشته باشیم و ورود ما حمایتی باشد.

وی ادامه داد: تأمین مالی و سرمایه گذاری یکی دیگر از این مولفه‌ها است. اگر قرار است جهش تولید کشاورزی داشته باشیم و یا اگر می‌خواهیم به امنیت غذایی پایدار برسیم و جایگاه برتری در بخش کشاورزی داشته باشیم نیازمند سرمایه گذاری کلان در این بخش هستیم. همچنین بایستی در کنار تولید خرد به مگاپروژه‌ها هم توجه ویژه‌ای کنیم.

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی افزود: مدیریت زنجیره‌های تأمین و ارزش کشاورزی نیز مولفه دیگر است که در آن نگاه راهبردی و محوری تمام برنامه‌ها و حمایت‌ها متوجه زنجیره‌ها خواهد بود. همچنین استفاده از ظرفیت فعالان بخش کشاورزی نیز در این بخش اهمیت دارد. اگر قرار است تحولی در بخش کشاورزی صورت بگیرد باید فعالان بخش کشاورزی، تشکل‌ها و اتحادیه‌ها حضور فعال داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه هوشمندسازی نیز از مولفه‌های دیگر دستیابی به اقتدار در بخش کشاورزی است، گفت: در روز‌های اخیر شاهد بخش‌های کوچکی از هوشمندسازی در زنجیره توزیع بودیم.

به گفته وی تحقیقات باید در خدمت بخش کشاورزی باشد و تحقق اهداف کشاورزی باید از مسیر تحقیقات بگذرد والبته تجاری سازی یافته‌ها نیز انجام شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: برای گذر از چالش‌های بخش کشاورزی همه باید همکاری کنند. وزارت جهاد به تنهایی قادر به مدیریت کل فعالیت‌های کشاورزی نیست. اگر قرار است تحول اساسی رخ دهد نیاز به همکاری همه بخش‌ها داریم. تجربه سه ماه فعالیت وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم نشان داد می‌توانیم با هم بر مشکلات غلبه کنیم.

قربانی در ادامه اقدامات سه ماهه وزارتخانه را تشریح کرد و گفت: محور تمام اقداماتی که انجام شده با نگاه توأمان به منافع تولیدکننده، مصرف کننده و فعالان زنجیره بوده است که این نگاه تا چهار سال آینده تداوم خواهد داشت و امیدواریم نقش راه آینده بخش کشاورزی باشد.

افزایش سهم ۳۰ درصدی مرغ لاین آرین در بازار

وی افزود: برنامه تأمین نهاده‌های دام و طیور و محصولات دامی، اجرای الگوی کشت، تأمین ارز برای واردات، پیگیری تأمین ارز برای کالا‌های اساسی، پیگیری جبران خسارات بیمه کشاورزان، ایجاد آرامش در بازار مواد غذایی، برنامه ریزی برای تأمین مرغ و تخم مرغ در هر ماه، واردات تخم مرغ نطفه دار و تشویق تولیدکنندگان به افزایش تولید جوجه، افزایش سهم ۳۰ درصدی مرغ لاین آرین در بازار، واردات و توزیع همزمان مرغ منجمد، راه اندازی قرارگاه امنیت غذایی برای رصد پایش کالا‌های اساسی بخشی اقدامات این وزارتخانه بوده است.

قربانی همچنین به بحث الگوی کشت نیز اشاره کرد و گفت: برای اولین بار با تلاش همکاران در شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی، قیمت تضمینی محصولات کشاورزی قبل از سال زراعی اعلام شد و قیمت گندم از ۵۰۰۰ تومان در سال زراعی گذشته به ۷۵۰۰ تومان در سال زراعی آینده رسیده است. در دانه‌های روغنی هم قیمت‌ها به گونه‌ای تعیین شده که با سیاست‌های مد نظر همخوانی داشته باشد. همچنین برای اولین بار الگوی کشت و کشاورزی قراردادی با هم ترکیب شدند، زیرا برای عملیاتی سازی الگوی کشت راهی جز کشاورزی قراردادی نداریم.

تمام سیب‌های خریداری شده بدون امحا و ضایعات وارد چرخه مصرف شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین به خرید تضمینی خرما، سیب صنعتی، زعفران اشاره کرد و گفت: ورود ما امسال به سیب صنعتی باعث شد که از کاهش منافع تولیدکنندگان جلوگیری شود و تمام سیب‌های خریداری شده بدون ضایعات وارد چرخه مصرف شود.


بیشتربخوانید:۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی در معرض فرسایش بادی و آبی


به گفته وی وزارت جهاد کشاورزی در خرید و صادرات دام عشایر و روستایی نیز ورود کرده است.

افزایش ذخایر کالا‌های اساسی از ۲ماه به ۴ ماه

وی به اقدامات دیگر این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: افزایش ذخایر راهبردی کالا‌های اساسی از دو ماه به چهار ماه، افزایش ۱۳۰ درصدی ذخایر گوشت قرمز و ۱۴۰ درصدی مرغ منجمد دستاورد این وزارتخانه است. از طرفی مسئولیت تنظیم بازار و نظارت و بازرسی به وزارت جهاد کشاورزی سپرده شده و این وزارتخانه تنها متولی بخش کشاورزی است.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در ادامه اضافه کرد: حمایت از تولید دانه‌های روغنی، افزایش قیمت کلزا از ۷۸۰۰ تومان به ۱۵هزار تومان (افزایش ۹۲ درصدی)، اصلاح قیمت چغندر قند، جهش تولید دو میلیون و ۳۰۰ هزار هکتاری کشت دیم، افزایش ۲۳ درصدی جوجه ریزی از دیگر اقدامات وزارت جهاد در این ۱۰۰ روز است.

اراضی کشاورزی سند دار می‌شوند

وی همچنین به تحویل پنج میلیون دوز واکسن به وزارت بهداشت و سنددار کردن اراضی کشاورزی اشاره کرد و گفت: در چهار سال آینده همه زمین‌های کشاورزی سنددار می‌شوند.

قیمت کود‌های فسفاته و پتاسه ۷ برابر شده بود

معاون وزیر جهاد کشاورزی به تأمین کود مورد نیاز کشاورزان اشاره کرد و گفت: قیمت کود‌های فسفاته و پتاسه هفت برابر شده بود و ارقام به گونه‌ای بود که تولیدکنندگان امکان استفاده از این کود‌ها را نداشتند. به همین دلیل مقرر شد کشاورزان کود‌های مورد نیاز خود را دریافت کنند و وجه آن را در فصل برداشت از محصول بازگردانند.

وی همچنین به کشت فراسرزمینی، تدوین دستورالعمل اجرایی آن و واردات آب مجازی نیز اشاره کرد.

به گفته این مقام مسئول در بودجه ۱۴۰۱ برخی تبصره‌هایی مرتبط با جهاد کشاورزی اصلاح و تبصره‌های جدیدی نیز اضافه شده است که بخشی از آن‌ها مورد تصویب قرار گرفته است.

قربانی در پاسخ به این سوال برخی از مرغداران نسبت به تأخیر در شارژ سامانه بازارگاه گله‌مند هستند، گفت: نهاده مورد نیاز واحد‌های مرغداری تأمین شده است و ذخایر هم داریم. بانک مرکزی نیز ارز لازم را برای آن تخصیص داده است. مشکلی که وجود دارد بحث حمل و نقل است. حجم زیادی نهاده وارد بندر می‌شود و انتقال آن زمانبر است.

وی افزود: تاکنون بیش از ۱۲ میلیون تن نهاده در سامانه بازارگاه عرضه کرده ایم در حالی که کل نهاده‌ای که سال قبل توزیع شد ۱۲ میلیون تن بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این سوال که با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چه اتفاقی در بخش کشاورزی خواهد افتاد، گفت: در بررسی‌هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که بایستی حداقل برای سه ماه ذخایر راهبردی داشته باشیم. همچنین حداقل برای سه ماه ارز تأمین شده باشد و ثبت سفارش‌ها نیز انجام شده باشد. با توجه به اختلالی که ممکن است بر اثر تغییر نرخ ارز رخ دهد باید نقدینگی واردکنندگان نیز تأمین شود.

کاهش ۱۸ درصدی تولید برنج

وی در پایان با بیان اینکه امسال تولید برنج ۱۸ درصد کاهش داشت، گفت: شرکت بازرگانی دولتی در این مدت در چند مرحله اقدام به توزیع برنج در بازار کرد تا کمبودی در بازار به وجود نیاید. از طرفی برنامه‌هایی در دستور کار داریم که قیمت برنج وارداتی در بازار برای مصرف کننده مناسب‌تر شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آیا اقتصاد ایران قربانی ایدئولوژی شده است؟/ اقتصاد هدف اصلی نظام حکمرانی نیست

پرمخاطب‌ترین خواننده‌های ایرانی در سال ۱۴۰۱

خبرساز شدن مذاکرات مخفیانه احیای برجام

تاثیر منفی خواب ناکافی بر بدن

واکنش تند مایلی‌کهن به وضعیت اقتصادی مردم

شش ابر غذا برای تغذیه سالم

وزیر صمت اول وعده می‌دهد بعد به وعده‌هایش فکر می‌کند/ مدیریت بازار، تعطیل و استیضاح فاطمی امین، واجب است

دستمزد ۴۰۰ میلیونی چهره سرشناس برای حضور در ۲ برنامه تلویزیونی!

حقیقتی عجیب درباره کثیفی و میکروب‌های اتاق هتل

فیلم/ افشای مکالمه خبرساز پوتین و رئیس‌جمهور چین

برآورد هزینه صبحانه، ناهار و شام در ابتدای ۱۴۰۲

فیلم / تهران غرق در مه غلیظ

پافشاری علی‌اف بر ساخت پاسگاه مرزی

روز اول ماه رمضان مشخص شد

رد ادعای باکو از سوی ایروان

تکیه تهران به شرق و توصیه شرق به احیاء برجام

اولویت جبهه پایداری در مجلس؛ جنگ با بی‌حجاب‌ها به جای تامین رفاه مردم!

مهار تورم مهم‌ترین چالش اقتصاد کشور در ۱۴۰۲ است

گلزنی در آخرین تمرین پیش از بازی با روسیه

هزینه‌هایی که علی دایی داد؛ از توهین تا برخورد امنیتی!

حواشی رختکن پرسپولیس بعد از باخت به سپاهان

باقری در ماموریت ویژه ارمنستان

فیلم/ شکایت «بچه» از گرانی‌های بی سابقه

شوکِ دمایی به تهران در ۳ فروردین

آشفتگی و ادامه گرانی در بازار موبایل

فیلم/ پیغام سرباز باکویی از مرز ایران برای الهام علی‌اف

فیلم/ استقرار ادوات نظامی در قره‌باغ

تعیین جایگاه زنان در بازی ایران و روسیه