تاریخ انتشار: ۱۵:۲۳ - ۲۴ آذر ۱۴۰۰

گروسی: همکاری با دولت جدید ایران کندتر از حد انتظار است

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گویی مواضع این نهاد بین‌المللی را درباره نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران و تحولات پیرامون مذاکرات توافق هسته‌ای در وین مطرح کرد و گفت اینکه می‌گویند در عملیات خرابکارانه در تاسیسات کرج از دوربین‌های آژانس استفاده شده، نامعقول است

گروسی: همکاری با دولت جدید ایران کندتر از حد انتظار است

اقتصاد ۲۴-مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفت و گویی مواضع این نهاد بین‌المللی را درباره نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران و تحولات پیرامون مذاکرات توافق هسته‌ای در وین مطرح کرد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت و گویی با این خبرگزاری، آن چه محدودیت‌های بازرسان آژانس در ایران می‌خواند را موجب در بر داشتن این خطر دانست که «تصویری بسیار تیره و تار» از برنامه هسته‌ای ایران ارائه دهد.
گروسی گفت، او می‌خواهد به ایران بگوید اگر می‌خواهد «کشوری مورد احترام در جامعه جهانی باشد»، «هیچ راهی برای دور زدن» بازرسان آژانس ندارد.
او در بخش دیگری از این گفتگو با توجه به اجرای مصوبه مجلس شورای اسلامی ایران که دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات ایران را، جز برای تعویض و تعمیرات فنی تجهیزات نظارتی آژانس در آن ها، محدود می‌کند، مطرح کرد: اگر جامعه بین المللی نتواند از طریق ما، از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به وضوح ببینید چه تعداد سانتریفیوژ وجود دارد یا چه ظرفیتی ممکن است داشته باشند، تصویری که پیش رویتان قرار می‌گیرد، تیره و تار است. تنها توهم تصویر واقعی را به شما می‌دهد. به همین دلیل است که اهمیت دارد.


بیشتر بخوانید: ایران و آژانس درباره تاسیسات هسته‌ای کرج به توافق نرسیدند


گروسی این موضوع را که در عملیات خرابکارانه تاسیسات ساخت سانتریفیوژ‌های کرج از دوربین‌های نظارتی آژانس استفاده شده است، «واقعا نامعقول» تلقی کرد.
او در بخش دیگری با تاکید بر این که در مذاکرات سیاسی احیای توافق هسته‌ای در وین مشارکتی نداشته است، تایید کرد پیش رفت‌های ایجاد شده در برنامه هسته‌ای ایران از زمان خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و عدم پایبندی به آن، به معنای این است که باید تغییراتی در توافق اصلی ایجاد شود.

مدیر کل آژانس در این باره گفت: واقعیت این است که ما با ایرانی بسیار متفاوت مواجهیم. ۲۰۲۲ با ۲۰۱۵ خیلی فرق دارد، تا آنجا که باید اصلاحاتی در کار باشد که این وقایع جدید را در نظر بگیرد تا بازرسان ما بتوانند از هر چه روی میز مذاکرات سیاسی توافق شد، بازرسی به عمل بیاورند.

گروسی درباره سطح غنی سازی اورانیوم در ایران گفت: هیچ کشور دیگری جز کشور‌هایی که تسلیحات هسته‌ای می‌سازند، به این سطوح بالا (در غنی سازی) نمی‌رسند. بار‌ها گفته ام این به معنای آن نیست که ایران یک سلاح هسته‌ای دارد. اما به معنای این است که این سطح از غنی سازی مستلزم اقداماتی سرسختانه در زمینه راستی آزمایی است.


بیشتر بخوانید: گروسی: نصب دوربین‌های نظارتی آژانس در تاسیسات کرج ضروری است


او درباره رویکرد‌های دولت جدید ایران در زمینه مذاکرات وین و تعامل با آژانس گفت: آن‌ها دیدگاه‌های سرسختانه‌ای درباره تعاملات ایران با آژانس و شرکای توافق هسته‌ای دارند.
او همکاری با دولت رئیسی را «کندتر از حد انتظار» توصیف کرد و افزود: می‌توانم بگویم ما ارتباطمان را واقعا دیر شروع کردیم.
گروسی درباره ساخت و ساز‌ها در نزدیکی تاسیسات نطنز و فردو گفت، ایران درباره این ساخت و ساز‌ها به آژانس اطلاع رسانی کرده است و بازرسان او پیگیر پیش رفت کار در این تاسیسات هستند.
مدیر کل آژانس با تاکید بر این که بازرسان آژانس باید توان نامحدودی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران داشته باشند، بیان کرد: مشکل این جاست که هرچه بیشتر زمان می‌گذرد و توان ثبت اتفاقات در حال رخ دادن از دست می‌رود، وقتی این توانایی دوباره برگردد، بازرسان بر می‌گردند و دوباره شروع می‌کنند به چیدن اجزای این جورچین در کنار هم. ممکن است شکاف‌هایی وجود داشته باشد و داشتن این شکاف‌ها خوب نیست.

اسلامی چه گفته بود؟

درخواست‌های گروسی در حالی مطرح شده که رییس سازمان انرژی اتمی روز سه شنبه در پاسخ به این که آیا میان ایران و آژانس توافقی درباره سایت کرج و نصب دوربین تا الان نشده است گفت: مسأله کرج در یک بسته است و موارد ادعایی و کرج به هم پیوسته است و باید با هم حل و فصل شوند.

محمد اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این که توافقی بین ایران و آژانس برای نصب دوربین‌ها در سایت تسا کرج به دست آمده است؟ اظهار کرد: کرج و سایر مواردی که در برجام بوده خارج از پادمان بوده است. برجام معاهده است و کشور‌های طرفین تعهداتی را متقابل داشتند وقتی آن‌ها به تعهداتشان عمل نکردند و تحریم‌های ظالمانه غیرقانونی شدید برقرار کردند و هر روز هم تحریم‌ها را گسترش می‌دهند دلیلی ندارد تعهدات برجامی را به ما تحمیل کنند. ما در چارچوب پادمان و ان پی تی عمل می‌کنیم و غیر از آن را قبول نداریم.


بیشتر بخوانید: آژانس بین المللی انرژی اتمی، به دنبال نصب مجدد دوربین در تاسیسات هسته‌ای کرج


رییس سازمان انرژی اتمی درباره همکاری‌های ایران و آژانس با توجه به اینکه مذاکرات در وین در جریان است، گفت: روابط ما با آژانس باید بر اساس قواقنین و آساسنامه و پادمان و ان پی تی باشد و در این چارچوب روابط مان برقرار است و آژانس هم طبق قوانین نظارت خودش را بر فعالیت هسته‌ای ما دارد. آنچه در رسانه‌ها منتشر می‌شود علمیات روانی و سیاسی است. جریان مقابل ما به هیچ وجه توسعه علمی و فناوری در ا یران را برنمی‌تابد و با اتهام زنی، جوسازی و عملیات روانی القا می‌کنند که هدف غیرموجه داریم و نسبت به عدم اشاعه متعهد نیستیم، اما هیچ کدام از این‌ها وارد نبوده و نیست. رژیم اسراییل به این مساله دامن می‌زند، اما ما با این جوسازی‌ها خللی در راه‌مان وارد نمی‌شود و امیدواریم از این مرحله هم کشور عبور کند.

وی اضافه کرد: دستور کار ما در مذاکرات با آژانس درباره موارد ادعایی بوده است و پاسخ آن‌ها داده شده است و در برجام بسته شده است. اگر قرار باشد برجام عملیاتی شود همه طرف‌ها باید به تعهدات‌شان عمل کنند، نمی‌شود ایران صد در صد تعهداتش را انجام دهد و طرف مقابل هیچ کدام از تعهداتش را انجام ندهد. من امیدوارم یک منطقی حاکم باشد و اصول و ضوابطی پایبند باشند. اگر برجام هست همه به آن عمل کنند اگر نیست که ایران در چارچوب پادمان کار می‌کند و غیر از آن فشار سیاسی است.


بیشتر بخوانید: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وجود غنی‌سازی ۹۰درصدی در ایران را رد کرد


اسلامی درباره وضعیت بوشهر گفت: نیروگاه تا ۱۰ مهرماه ۵۲ میلیارد برق به شبکه انتقال داده است و از این تاریخ برای تعویض سوخت رفته است و ۱۰ دی ماه به شبکه برمی گردد.

وی درباره این که روند ساخت نیروگاه دوم و سوم در بوشهر راضی کننده است؟ گفت: ما عقب ماندگی داریم و از زمان بندی عقب هستیم و امیدواریم بتوانیم منابع مالی اش را با رایزنی‌هایی که انجام می‌دهیم تامین کنیم.
رییس سازمان انرژی اتمی درباره ادامه مذاکرات ایران و آژانس در وین و تهران تصریح کرد: گفتگو‌های ما با آژانس و آقای گروسی همان بحث‌های ادعایی و کرج است و در حال گفتگو است و بیشتر ملاحظات روانی، سیاسی و فشار حداکثری بر آن‌ها حاکم است تا منطق و ضوابط و امیدوارم کشور از این مرحله زودتر عبور کند.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

اقدام جمعی اعضای برجام برای تهیه پیش‌نویس در وین

مخالفت مدیرعامل پرسپولیس با استعفای گل‌محمدی

فیلم/ کمک معکوس آتش نشان به یک گربه

توئیت محسن رضایی درباره برنامه دولت برای بورس

فیلم/اشعار کنایه‌آمیز مجری تلویزیون خطاب به پوتین!

هشدار دولت؛ احتمال بازگشت محدودیت‌های کرونا

آقای مجری با عروسک‌های جدید بازمی‌گردد

انتصاب جدید در وزارت خارجه

انتقاد مهاجری به رئیسی: وزیر اقتصاد نیامد!

افزایش شدید مبتلایان روزانه کرونا در ایران

گزارشگر ایران و عراق مشخص شد

پیام رئیسی به اردوی تیم ملی فوتبال

عکس/میز کار انیشتین ساعتی پس از درگذشت او

رسانه‌ها رفتند وزیر ورزش آمد

فیلم/ رقص و آوازخوانی نیرو‌های طالبان در مسجد پنجشیر!

دارو فروش مجازی دستگیر شد

فاصله تورمی دهک‌ها بیشتر شد

هجوم معامله گران به بازار مسکن

اولین واکنش سیدجلال به اعتصاب بازیکنان پرسپولیس

همه‌ی ایران منتظر بچه‌دار شدن این زوج هستند +فیلم

شرکت‌های ژاپنی آماده بازگشت به ایران

پژوپارس دربازار به چه قیمتی رسید؟

نامه پرسپولیس به باشگاه گل‌گهر برای جذب بازیکن

انفجار مرگبار در نیشکر هفت تپه

جویده شدن یک نوزاد توسط موش‌ها+عکس

۲ علامت اصلی ابتلا به امیکرون

چرا بوش، یاما‌ها و ... ایران را ترک نمی‌کنند؟!

طالبان، ۵ زن افغانستانی را در یک هفته تیرباران کرد

آسمان تهران برفی و بارانی می‌شود

مرادی در آستانه فسخ قرارداد با استقلال

فیلم/ ورزشگاه آزادی آماده بازی ایران و عراق

ادعای فرانسه درباره حکم دادگاهی در ایران علیه یک تبعه فرانسوی

ظرفیت تولید ۵.۷ میلیون بشکه‌ای نفت محقق می‌شود؟

اردوغان خبرنگار زن محبوب ترکیه را بازداشت کرد

وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن از حرف تا عمل/ کدام بانک‌ها زیر بار پرداخت وام بدون ضامن نرفتند؟ / بخشنامه بانک صادرات وزیر اقتصاد را دور زد + سند

جزئیات مهم از مصوبات دولت برای حمایت از بورس + فیلم

درآمد مالی چین در سال ۲۰۲۱ از ۲۰ تریلیون یوان فراتر رفت