تاریخ انتشار: ۰۹:۰۸ - ۲۰ دی ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد:

چلوکباب‌های ۲۸ هزارتومانی ادعای علم الهدی کجا فروخته می‌شوند؟/ کارگران در بحران مواد غذایی و مسئولان در خیال روزی یک پرس چلوکباب

بعد از دیدن این ارقام شاید تنها گزینه‌ای که بتوان برای این سخنان علم الهدی (که مدعی شد یک کارگر با یک سوم حقوقش می‌تواند یک پرس چلوکباب بخورد) متصور شد، این باشد که ایشان مدت هاست خرید نکرده اند و از قیمت‌های نجومی مایحناج غذایی و انواع پروتئین‌ها و شیر و ماست به کل در بازار بی خبر هستند

علم الهدی چلوکباب

اقتصاد ۲۴- میرا قربانی‌فر: سخنان حجت الاسلام سید احمد علم‌الهدی در نمازجمعه هفته اخیر بار دیگر حواشی بسیاری را به وجود آورد. البته که سید احمد علم الهدی بار‌ها با خطبه‌های نمازجمعه خود توانست حاشیه هایی، چون مساله دوچرخه سواری زنان، صحبت‌های وی درباره سوفیا لورن و ... بسیاری موارد دیگر بار‌ها حاشیه ساز شده است.
این بار نوبت، اما به بلوای چلوکباب و حقوق کارگران و دلار در نمازجمعه هفته قبل مشهد رسیده است. ظهر رو جمعه گذشته ۱۷ دی ماه، علم الهدی در حرم رضوی و در بخشی از سخنانش در خطبه‌های نماز جمعه اظهار کرده است که: «برخی می‌گویند یک روزی آمریکا مملکت ما را گرفته بود و دلار هم هفت تومان بود؛ آمریکا را بیرون کردیم و امروز دلار به ۲۰ و چند هزار تومان رسیده است. آن روز که دلار هفت تومان بود، یک کارگر با یک سوم مزد روزانه خود، برای ناهار چیزی بیشتر از نان، پنیر و انگور نمی‌توانست بخورد؛ در حالی که امروز یک کارگر با یک‌سوم مزد روزانه خود برای ناهار حداقل یک چلوکباب می‌تواند بخورد. اگر شما اهل شکم و معیشت هستید و قیمت دلار را ملاک ارزیابی وضعیت نظام قرار می‌دهید و اقتدار جهانی و توانمندی‌های نظامی جمهوری اسلامی به طوری که دنیای استکبار از موشک آن می‌ترسد را ملاک ارزیابی قرار نمی‌دهید، حداقل شکم آن روز را با شکم امروز مردم مقایسه کنید.»

واکنش‌ها به چلوکباب خوردن با یک سوم حقوق روزانه

این سخنان، اما با واکنش جدی مواجه شد و حتی کار به محاسبه حقوق روزانه و ضرب و تقسیم رسید.
این که اگر حقوق کارگر را بر اساس پایه وزارت کار ماهیانه دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم و با میانگین روزانه ۸۵ هزار تومان و با یک سوم آن که حدود ۲۸ هزار تومان می‌شود چطور می‌شود چلوکباب خورد؟ آیا علم الهدی اصلا از قیمت گوشت و برنج در این کشور خبر دارد؟
این در حالی است که در آخرین قیمت‌های به روز رسیده قیمت هر کیلو برنج از ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان اعلام شده است و گوشت گوسفندی هر کیلو ۱۲۴ هزار تومان و گوشت گوساله هر کیلو حدود ۱۴۷ هزار تومان قیمت دارد، چلوکبابی که با ۲۸ هزارتومان تهیه شود، فارغ از هزینه روغن و پخت و ... چطور امکان پذیر خواهد بود؟


بیشتر بخوانید: کاهش ۷۰ درصدی فروش در چلوکبابی‌ها


سخنان علم الهدی در ادامه حتی واکنش عبدالرضا داوری، مشاور سابق احمدی‌نژاد رانیز درپی داشت و وی در توئیتر خود قیمت چلوکباب و حقوق کارگر را مقایسه کرد و نوشت: در سال ۱۳۵۷:
حداقل حقوق روزانه کارگران: ۲۱۰ ریال
قیمت چلوکباب کوبیده: ۵۰ ریال
در سال ۱۴۰۰:
حداقل حقوق روزانه کارگران: ۸۹۰ هزار ریال
قیمت چلوکباب کوبیده: ۶۱۰ هزار ریال
یک کارگر در سال ۱۳۵۷ با حداقل حقوقش چهار پرس و در سال ۱۴۰۰ یک پرس چلوکباب کوبیده می‌خرید.
داوری در این توئیت با محاسبه قیمت‌ها، اظهارات علم‌الهدی را اینطور زیر سوال برده که الان با یک سوم حقوق کارگر نمی‌توان چلوکباب خرید، اما برعکس در سال ۵۷ کارگر با حداقل حقوق یک روز می‌توانست چهار پرس چلوکباب بخرد.
البته کافی بود که کسی از دفتر حجت الاسلام علم الهدی تنها یک جستجوی ساده در استارتاپ‌های سفارش آنلاین غذا انجام می‌داد و به ایشان نیز اطلاع می‌داد که قیمت یک پرس چلوکباب (ارزان‌ترین نوع چلوکباب ها) کمتر از ۵۵ هزار تومان نیست.

مقایسه با یک دهه پیش و نه دهه ۵۰

در این میان برخی نیز با نگاهی خوشبینانه گفتند که علم الهدی قصد داشته بگوید که اگر افزایش قیمت دلار از ۷ تومان به ۲۷ هزار تومان طی ۴۳ سال را می‌بینید افزایش دستمزد‌ها از ۷۵۰ تومان در ماه به دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان را نیز ببینید.
این در حالی است که در سال ۵۷ به گزارش «خبرآنلاین» دستمزد روزانۀ کارگر غیر استخدامی و مشخصا کارگر سادۀ ساختمانی رقمی در ۷۵ تومان بود و قیمت مرغ نیز هر کیلو ۱۰ تومان بوده است. یعنی با پول یک روز کار، کارگر می‌توانست ۷ کیلو مرغ بخرند. اکنون هم روزی ۲۰۰ هزار تومان است و می‌توان مقایسه کرد چند کیلو مرغ می‌توان با آن خرید. نکتۀ مورد نظر، اما این نیست. این است که کارگران اعم از استخدامی و غیر استخدامی معیار نبودند، چون سطح رفاه آنان پایین‌تر بود. بلکه کارمند متوسط معیار بود و هست. حقوق ماهانه کارمند متوسط هم ۴۰۰۰ هزار تومان بود که بر اساس دلار ۱۰ تومان (و نه ۷ تومان) می‌شد ۴۰۰ دلار. با این وصف بر پایۀ دلار کارمند متوسط امروز باید ماهانه ۱۰ میلیون تومان دریافت کند. می‌کند؟

با حقوق‌های قبل چند سکه می‌شد خرید و حالا چند سکه نمی‌شود خرید؟

از سوی دیگر به این نکته باید توجه کرد که قیمت سکۀ تمام ۴۲۰ تومان بود. اگر ۴۰۰ تومان هم درنظر بگیریم کارمند متوسط می‌توانست ۱۰ سکه بخرد. اکنون می‌تواند؟ سکه اکنون حدود ۱۱ میلیون تومان است و کدام کارگر و کارمند در ماه نه ۱۰ سکه که حتی می‌تواند یک سکه خریداری کند؟
از سوی دیگر سرانه مصرف گوشت قرمز در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته است که این خود نشان می‌دهد وضعیت تا چه حد اسفبار است.

بحران کاهش مصرف مواد غذایی در خانواده‌های ایرانی

این در حالی است که برای مقایسه عدم توان خانواده‌های ایرانی برای خرید پروتئین لازم نیست دست به مقایسه بین سال‌های دهه ۵۰ و دهه ۹۰ بزنیم بلکه کافی است تنها وضعیت و توان خرید خانواده‌های ایرانی را در یک دهه اخیر با هم مقایسه کنیم.
اکنون سرانه مصرف گوشت، اما از ۱۲ کیلو در اواخر دهه ۸۰ به رقمی زیر ۶ کیلو در سال رسیده است. داده‌های مرکز آمار که در مرداد سال ۱۴۰۰ منتشر شده نشان می‌دهد که سرانه مصرف آبزیان طی یک دهه اخیر کاهش ۵۰ درصدی داشته است به طوری که از ۴ کیلوگرم در سال ۱۳۹۰ به ۲ کیلوگرم در سال ۹۹ کاهش یافته است و سرانه مصرف گوشت قرمز نیز طی همین یک دهه اخیر با کاهش ۴۶ درصدی مواجه شده و از ۱۳ کیلوگرم در سال ۱۳۹۰ به ۷ کیلوگرم در سال گذشته کاهش یافته است.
سرانه مصرف قند و شکر طی یک دهه اخیر به میزان ۳۳ درصد کاهش یافته و از ۲۴ کیلوگرم در سال ۱۳۹۰ به ۱۶ کیلوگرم در سال ۹۹ رسیده است.

چلوکبابی علم الهدی کجاست؟

حال تصور کنید زمانی که علم الهدی از قیمت پرس چلوکبابی سخن می‌گفت که قیمت آن ۲۸ هزار تومان باشد، آن چنان در اذهان بدیهی به نظر می‌رسید که همه تنها به سراغ نوعی از چلوکباب رفتند که آن را «چلوکباب کوبیده» می‌دانند. یعنی با این ارقام برنج و گوشت قرمز کسی سراغ انواع دیگر چلوکباب، چون سلطانی و برگ نرفت، اما کافی است سری به ارقام این غذا‌ها در استارتاپ‌های توزیع غذا بزنید تا با رقم‌های عجیبی مواجه شوید، رقم‌هایی که حتی اگر آن‌ها را تقسیم بر ۳ نیز بکنیم، هم چنان تقریبا تمام حقوق یک کارگر در یک روز را شامل می‌شود و در ادامه تعدادی از این ارقام را نیز می‌توانید در تصاویر مشاهده کنید.

چلوکباب علم الهدی

چلوکباب علم الهدی

چلوکباب علم الهدی

چلوکباب علم الهدی

//////////

شاید بعد از دیدن این ارقام تنها گزینه‌ای که بتوان برای این سخنان علم الهدی (که مدعی شد یک کارگر با یک سوم حقوقش می‌تواند یک پرس چلوکباب بخورد) متصور شد، این باشد که ایشان مدت هاست خرید نکرده اند و از قیمت‌های نجومی مایحناج غذایی و انواع پروتئین‌ها و شیر و ماست به کل در بازار بی خبر هستند، چون اگر غیر از این گزینه باشد دیگر باید از ایشان آدرس چلوکبابی مدنظر را پرسید، شاید چلوکبابی حوالی منزل وی است که به این قیمت چلوکباب می‌فروشد!

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
حسن
0
0
دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰
آقای علم الهدی دیگه چه خبر!!!!؟؟؟؟
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت سکه و طلا امروز سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

قیمت روز روغن خوراکی + جدول

قیمت انواع خودرو‌های مزدا ۳، بسترن و کاپرا گروه بهمن امروز

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت خودرو‌های بنز در بازار ایران امروز + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت انواع گوشی موبایل سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت انواع لپ تاپ لنوو + جدول

قیمت انواع لپ تاپ ایسر امروز + جدول

قیمت دلار و یورو امروز سه‌شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

فیلم/ خط و نشان احمدی‌نژاد برای شورای نگهبان

راه اندازی بازار ارز توافقی؛ دولت بالاخره دلار بازار آزاد را به رسمیت شناخت؟/ توجه بازار ارز به انتخابات آمریکا بیشتر از انتخابات ایران است

فیلم/ نظر تند شهید سلیمانی درباره سعید جلیلی

دوج کوین چیست؟/ همه چیز‌هایی که باید درباره این ارز دیجیتال بدانید

فیلم/آخرین لحظات پرواز بالگرد ابراهیم رئیسی توسط یک جنگل بان شکار شد

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

قیمت میلگرد امروز ۹ خرداد ۱۴۰۳+ جدول

فیلم/پناهیان: نامزدهای ریاست جمهوری آماده شهادت باشند

تخلف نجومی شهرسازی در شهرداری تهران؛ هتل ۲۵هزار میلیاردتومانی با هزینه‌ای ۲برابر بودجه عمرانی

زمانی که خودرو ترمز برید چه کار کنیم؟

پیچ سخت دیپلماسی در خرداد؛ احتمال صدور قطعنامه ضدایرانی در نشست شورای حکام

مانور کاذب تندرو‌ها با آرای دو رقمی؛ بررسی آرای انتخابات هیئت رئیسه مجلس

استوری دردناک عمو پورنگ در مورد مادرش + عکس

قیمت خدمات تجاری در ژاپن سرعت گرفت

ادامه گمانه‌زنی‌ها از حضور چهره‌های سیاسی؛ تحرکات داغ در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری

فیلم بامزه از عصبانیت دختر محسن کیایی بخاطر دیر آمدن پدرش

قیمت انواع لپ تاپ ایسر + جدول

محدودیت‌ ترافیکی جاده‌ها در تعطیلات آخر هفته

قیمت گوشی سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

قیمت خودرو‌های بنز در بازار ایران امروز

آغاز پرداخت معوقات فروردین ماه بازنشستگان

ورق در بورس برگشت

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات

قیمت لیر ترکیه امروز + جزئیات

خبر خوش دولت برای معلمان بازنشسته سال ۱۴۰۰

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت جهانی نفت همچنان می‌تازد

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

پشت پرده آرای نامزدهای انتخابات هیات رئیسه مجلس

قیمت سکه و طلا + جدول

امکان آزادی امیر تتلو از زندان چقدر است؟

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

وضعیت آلودگی هوای تهران در ۹ خرداد ۱۴۰۳

پیش‌بینی بازار‌های ارز، بورس و مسکن تا انتخابات ۸ تیر/ مناظره ترامپ و بایدن یک روز پیش از انتخابات ایران، تاثیرگذار خواهد بود؟

صفحه اول روزنامه‌های اقتصادی امروز

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

صفحه اول روزنامه‌های ورزشی امروز

وضعیت هواشناسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

پیش بینی بورس امروز ۹ خرداد ۱۴۰۳

عکس ازدواج بازیگر زیبای ترک با آقای فوتبالیست

عکس/سفر عاشقانه تازه عروس و داماد سینمای ایران

عکس/استایل شیک و جذاب همسر بهرام رادان در کویرگردی

عکس/ژست غمگین و خسته منوچهر هادی جلب‌توجه کرد

هر دولتی بعد از انتخابات روی کار بیاید بورس از این بدتر نمی‌شود!/ رقیب سرسخت بورس، سرکوب می‌شود

سعید دقیقی به استقلالی‌ها:معذرت می‌خواهم!

عکس/بچه‌مهندس پدر شد

استقلال ۱ - گل‌گهر صفر/ امید آبی‌پوشان به لغزش پرسپولیس در هفته پایانی

جدول لیگ برتر در پایان هفته بیست و نهم

سقوط اولین تیم به لیگ دسته اول

یک قدم تا قهرمانی؛ نصف جام قرمز شد

جزییات ماجرای سرقت اتوبوس در خط راه آهن به تجریش

زنِ ۱۶ ساله، شوهرش را با همدستی مرد غریبه کشت

فیلم/ تصاویر منتشر نشده از حضور سید حسن نصرالله بر بالین مادرش