تاریخ انتشار: ۱۲:۳۲ - ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱

ستاره پرسپولیس در آستانه نقره داغ شدن؟

بازی تراکتور - پرسپولیس در تبیر با درگیری و جنجال بسیار همراه بود و به همین دلیل هم نیمه کاره تمام شد.

ستاره پرسپولیس در آستانه نقره داغ شدن؟

اقتصاد۲۴- بی‌شک عصر روز پنجشنبه و در جدال تراکتور مقابل پرسپولیس شاهد یکی از تلخ‌ترین و شرم‌آورترین صحنه‌های تاریخ فوتبال ایران بودیم. بازی در ورزشگاه امام(ره) شهر تبریز زیر باران سنگ و چوب و بطری تا دقیقه۷۰ در جو ملتهب و سنگینی ادامه داشت اما بعد از چندبار توقف بالاخره با نظر داور ادامه پیدا نکرد و دو تیم از زمین بیرون رفتند تا کمیته انضباطی تکلیف سرنوشت بازی را مشخص کند. دیداری که البته نخستین‌بار نبود که چنین اتفاقاتی را تجربه می‌کرد و در گذشته‌ای نه‌چندان دور چه در تبریز و چه در تهران اتفاق‌های نسبتا مشابهی رخ داده بود.

بهت سرمربی پیشین تراکتور از اتفاقات تبریز

در اتفاقات زشت ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز یحیی گل‌محمدی، سرمربی پرسپولیس بیشتر از بقیه مورد حمله هواداران تراکتور قرار گرفت. یحیی پنج‌سال قبل مربی تراکتور بود و پس از آنکه مدیران وقت تیم تبریزی ۲۰درصد از قراردادش را کم کردند و از این تیم جدا شد علیه هواداران تراکتور صحبت نکرد و حتی همان زمان در مصاحبه‌ای تراکتوری‌ها را بامعرفت خواند و فقط نسبت به ساختار این باشگاه معترض بود. به جرات می‌توان نوشت سرمربی پرسپولیس که با ‌حکم کمیته انضباطی از نشستن روی نیمکت تیمش محروم است هیچ‌گاه تصورش را هم نمی‌کرد که در تبریز اینچنین مورد بی‌مهری هواداران تراکتور قرار بگیرد. نزدیکان یحیی‌ می‌گویند از اتفاقات تبریز بهت‌زده شده و پس از ورود به تهران ترجیح داده فعلا سکوت کند.

شکایت در دستورکار

هر لحظه ممکن است سکوت مربیان و اعضای پرسپولیس شکسته شود و شاهد مصاحبه آتشین از عوامل این باشگاه باشیم‌. سیاست برخی اعضای بلندپایه پرسپولیس در این است که اخبار و مصاحبه‌ها از جانب تراکتوری‌ها را ببینند و بعد پاسخ آنها را مستدل و مستند بدهند. اعضای باشگاه پرسپولیس پس از آنکه بیش از سه‌ساعت در رختکن ورزشگاه تبریز حبس بودند با آرام شدن شرایط حوالی ساعات ۲ تا ۳ بامداد جمعه به تهران رسیدند و مدیران باشگاه روز گذشته از طریق مراجع قضایی فدراسیون پیگیر شکایت از میزبان شدند. باشگاه پرسپولیس به‌دلیل رفتارهای بد و زننده و سنگ‌پراکنی تعداد از هواداران تراکتور از افراد به مراجع قضایی شکایت کرد. ضمن اینکه از باشگاه میزبان به‌دلیل آنکه نتوانست امنیت شرایط بازی را فراهم کند به کمیته انضباطی شکایت کرد. ناگفته نماند دو تماشاگری که هنگام حضور گل‌محمدی در جایگاه به وی حمله کردند، شناسایی شده‌اند.

قول و قرارهای قبل از بازی چه شد؟

در نشست هماهنگی شب قبل از مسابقه و طبق دستورالعمل ستاد کرونا قرار بر این شد که فقط ۳۰درصد استادیوم دراختیار هواداران قرار بگیرد‌. صورتجلسه‌ای که به امضای سرپرست دو تیم هم رسید اما در روز بازی سرتاسر استادیوم پر از تماشاگر بود! مساله‌ای که با اعتراض پرسپولیسی‌ها همراه شد. به همین علت پرسپولیسی‌ها از دست مسئولان برگزاری مسابقه به‌شدت شاکی هستند و اعتقاد دارند در این شرایط نباید اجازه بازی صادر می‌شد‌. البته برخی مدیران تراکتور تاکید کردند استادیوم پر نبوده اما تصاویر منتشرشده نشان می‌دهد بازی در یک ورزشگاه تقریبا پر از تماشاگر برگزار شد.
بیشتر بخوانید: نه بزرگ ستاره یاغی پرسپولیس به پیشنهاد بزرگ در دهه ۶۰+عکس

شروع سنگ‌پراکنی‌ها

افراد نزدیک به باشگاه پرسپولیس می‌گویند زمانی که اعضای کادرفنی این تیم قبل از شروع مسابقه برای بازدید از وضعیت چمن پا به زمین مسابقه گذاشته بودند با بارانی از سنگ روبه‌رو شدند و هواداران تراکتور با الفاظ رکیک تا توانستند از خجالت یحیی و دستیارانش درآمدند. پرسپولیسی‌ها پس از حمله بی‌سابقه تراکتوری‌ها شکایت خود را به ناظر بازی رساندند. اعضای پرسپولیس قبل و حین بازی با بهت و حیرت و البته وحشت شاهد سنگ‌پراکنی‌ها از روی سکوها بودند و می‌پرسیدند این همه سنگ از کجا آمده است؟

اصرار عجیب برای برگزاری ادامه مسابقه

زمانی که داور به‌دلیل امنیتی شرایط ادامه مسابقه را نامساعد دانست و سوت پایان را قبل از به اتمام رسیدن بازی به‌صدا درآورد و اعضای دو تیم به رختکن رفتند ساعتی زمان برد تا عده زیادی از هواداران تراکتور استادیوم را ترک کنند‌. یحیی که روی سکوها مورد حمله عده‌ای قرار گرفته بود مشغول مداوای آسیب‌دیدگی‌اش بود و جو سنگین و ترسناکی در رختکن این تیم حاکم شد. پرسپولیسی‌ها با نگرانی و استرس منتظر عادی‌شدن شرایط بودند تا هرچه سریع‌تر استادیوم و شهر تبریز را ترک کنند اما چند مقام مسئول استانی با وساطت قرار دادن مسئول برگزاری بازی با حضور در رختکن پرسپولیس و صحبت با پیروانی و مطهری خواهان ‌ادامه بازی ‌بودند. در شرایطی که داور مسابقه سوت پایان بازی را به‌صدا درآورد و فضای استادیوم‌ همچنان ناآرام بود، اصرار مقامات برای برگزاری ادامه بازی عجیب بود.

کسی آسیب جدی ندید

گل‌محمدی و عسگری و تهرانی از اعضای کادرفنی و مسئول فیلمبرداری گروه آنالیز باشگاه و فارسیان مسئول حراست و رضایی فیلمبردار باشگاه پرسپولیس از نفراتی بودند که به‌دلیل برخورد سنگ و میخ با آسیب‌دیدگی مواجه شدند. البته این نفرات سرپایی مداوا شدند و شدت جراحات وارده به آنها سطحی بود و خوشبختانه اتفاقات تبریز مصدومیت جدی برای حاضران در ورزشگاه به‌همراه نداشت.

برای بررسی حقوقی اتفاقات پیش‌آمده در تبریز با آرش شکرریز یکی از کارشناسان حقوقی فوتبال تماس گرفتیم. شکرریز با ابراز تاسف نسبت به اتفاقات رخ‌داده درخصوص نتیجه بازی پرسپولیس مقابل تراکتور به گفت:

اول بگویم باید تاسف خورد‌ وقتی باشگاه‌ها نام فرهنگی را یدک می‌کشند و به‌هیچ‌وجه ظرفیت فرهنگی بین تماشاگران رعایت نمی‌شود. درخصوص سوال شما، مسئولیت هواداران یک مسابقه با میزبان برگزاری بازی است. توقف این بازی به‌علت رفتار تحریک‌آمیز یا قوه قاهره نبود، منظور از قوه قاهره همان سیل و توفان و جنگ است. مشابه این اتفاق در بازی استقلال و فجر در سال۷۷ هم رخ داد، یک‌بار هم در بازی با سپاهان با یک تیم ‌دیگر رخ داد. با توجه به اتفاقات رخ‌داده و طبق ماده ۶۵ و ۸۵ نتیجه بازی ۳ بر صفر به‌سود پرسپولیس می‌شود.

شکرریز در ادامه به حرکت عالیشاه اشاره کرد و گفت: وقتی به طرف عالیشاه سنگ پرتاب کردند او نباید سنگ را به طرف تماشاگران پرتاب می‌کرد. رفتار او احتمالا محرومیت و جریمه خواهد ‌داشت.

او درخصوص میزان محرومیت احتمالی کاپیتان دوم پرسپولیس گفت: از یک تا ۳ جلسه محرومیت به‌علاوه صدمیلیون جریمه خواهد شد، البته بستگی دارد سابقه داشته باشد یا خیر. ممکن است در رای اغماض کنند و یکی، دو جلسه از محرومیت را ببخشند.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ پژو ۲۰۶ در هلند؛ ۱۰۰ یورو!

سیدجلال حسینی دستیار گل‌محمدی می‌شود

قیمت جدید مرغ اعلام شد

حضور غیرمنتظره یک یاغی در پرسپولیس؟

افزایش ۳ برابری فروش نفت ایران

آخرین قیمت گوشت قرمز در بازار

برای خرید میز تحریر چقدر هزینه کنیم؟

چه بیماری‌هایی در تابستان شایع می‌شود؟

توصیه مهم درباره ریزش مو بعد از کرونا

ستاره جنجالی پرسپولیس فردا تمدید می‌کند؟

معرفی بهترین بازی های دونفره کامپیوتر

علت حضور خاتمی، سیدحسن خمینی، کروبی در منزل ابطحی چه بود؟

مهریه همسر و دختر رییس‌جمهور چقدر است؟

اعتراض عضو شورای شهر تهران به آسیبی که به مجسمه فردوسی زدند+عکس

کاپیتان پرسپولیس رسما از فوتبال خداحافظی کرد

خبر نگران‌کننده رسانه بلژیکی برای استقلال!

برگزاری دور جدید مذاکرات تهران - ریاض

چه بر سر قیمت دلار خواهد آمد؟ / هیجان‌ زودگذر سینگال‌های سیاسی در بازار ارز

پیش ثبت‌نام اربعین آغاز شد

از فردا کدام کالا‌ها ارزان می‌شوند؟

قیمت برخی از انواع ماست در بازار

پرونده سرقت از بانک ملی به کجا رسید؟

خروج پول حقیقی از بازار سهام

دست رد آسمان‌خراش ایرانی به پیشنهاد استقلال

افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

قیمت انواع تخم مرغ در بازار

مقصر به نتیجه نرسیدن مذاکرات کیست؟

میرکاظمی در مورد افزایش حقوق بازنشستگان چه گفت؟

وریا غفوری در استقلال ماندنی شد؟ + عکس

طوفان گردوخاک در راه ۸ استان کشور!

ترکیه مایل به همکاری آبی با ایران نیست

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول