تاریخ انتشار: ۱۰:۳۸ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۱
مقام صنفی مطرح‌کرد:

تاثیر گرانی خودرو بر اسقاط خودرو‌های فرسوده

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو‌های فرسوده با اشاره به تاثیر گرانی خودرو بر گواهی اسقاط این خودروها، گفت: طرح گواهی صرفه جویی انرژی با هدف بهبود شرایط نوسازی خودرو‌های فرسوده در نوبت طرح در هیات دولت است.

خودرو‌های فرسوده

اقتصاد۲۴- محمود مشهدی شریف امروز (سه‌شنبه) در مورد دلیل افزایش قیمت گواهی اسقاط خودرو‌های فرسوده، افزود: قیمت گواهی اسقاط در سال‌های ۹۳ و ۹۴ نزدیک به چهار میلیون تومان بود، اما از تیرماه ۹۶ با توقف واردات خودرو، صدور گواهی اسقاط خودرو‌های فرسوده عملاً مصرفی نداشت.

به گفته این مقام صنفی، همین موضوع باعث کاهش تقاضا برای خرید گواهی شد، به طوری که فقط برای خودرو‌های موجود در گمرک گواهی اسقاط مصرف می‌شد.

وی افزود: این اتفاق، کاهش قیمت گواهی اسقاط خودرو‌های فرسوده را به همراه داشت و مراکز اسقاط از روی ناچاری و به دلیل وضعیت نامناسب اقتصادی، نسبت به فروش پایین‌تر از قیمت تمام شده گواهی اسقاط اقدام می‌کردند که سبب شد قیمت گواهی به یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان کاهش یابد.

مشهدی شریف با بیان اینکه از ۲۷ بهمن ۹۸ دوباره محلی برای صدور گواهی اسقاط خودرو‌های فرسوده بابت تولید موتورسیکلت پیدا شد، ادامه‌داد: شرکت‌های سازنده کامیون نیز از آن زمان متقاضی دریافت گواهی اسقاط شدند. با توجه به اینکه به طور متوسط سالیانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دستگاه موتور در کشور تولید می‌شود و با توجه به اینکه اسقاط هر خودروی سواری معادل هفت موتور سیکلت است، بین ۳۰ تا ۴۰ هزار فقره گواهی اسقاط مورد نیاز بود.

وی اضافه‌کرد: در این شرایط انباشت گواهی اسقاط در مراکز اسقاط ۸۰ تا ۱۰۰ هزار فقره بود به عبارتی تولیدکنندگان موتورسیکلت در مدت ۲ سال همه گواهی اسقاط موجود در مراکز اسقاط را مصرف کردند.

رشد قیمت گواهی اسقاط در پی گرانی خودرو

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو‌های فرسوده، تصریح‌کرد: در این شرایط باید گواهی اسقاط جدید تولید می‌شد، اما طبیعی بود که قیمت گواهی جدید بر اساس قیمت جدید خودرو‌های فرسوده تعییین می‌شد، نه مطابق با نرخ‌های سال ۹۶ و قبل از آن؛ به عبارتی وقتی قیمت پراید از ۲۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان رسیده به تبع قیمت خودروی فرسوده نیز افزایش یافته و دیگر کسی حاضر نیست آن را با قیمت پنج یا ۶ میلیون تومان به مراکز اسقاط تحویل دهد.


بیشتر بخوانید: قیمت خودرو کاهشی شد، اما هنوز گران است


وی اظهار داشت: در پی افزایش قیمت خودرو، قیمت خودرو‌های فرسوده نیز به شدت افزایش یافت، اما قیمت گواهی اسقاط افزایش چندانی نداشته است، به طوری که قیمت هر گواهی در بهمن ۱۴۰۰ حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود.

مشهدی شریف ادامه‌داد: در اسفند ۱۴۰۰ که سازندگان موتورسیکلت تقاضای زیادی برای دریافت گواهی اسقاط داشتند، مراکز اسقاط باید خودرو‌های فرسوده را با قیمت روز تحویل می‌گرفتند و گواهی جدید صادر می‌کردند، به طوری که قیمت خودرو‌های فرسوده به بیش از ۱۵ میلیون تومان رسید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت خودرو‌های فرسوده باز هم بالاتر رفته است، گفت: ممکن است نرخ خرید این خودرو‌ها توسط مراکز اسقاط بالاتر هم برود، زیرا قیمت خودرو افزایش داشته است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو‌های فرسوده اضافه‌کرد: مطابق آیین نامه از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده، خودروسازان و واردکنندگان خودرو به عنوان مسوول اسقاط معرفی می‌شوند و این به معنی آن است که آنان باید نسبت به خرید خودرو‌های فرسوده از مالکان و تحویل به مراکز اسقاط اقدام کنند. حال آنکه مراکز اسقاط به‌منظور تسهیل فرآیند اسقاط خودرو و در راستای تعامل بیشتر با تولیدکنندگان خودرو و موتورسیکلت اقدام به جمع آوری خودرو به نیابت از آنان می‌کنند تا مدت زمان اسقاط به نفع آن‌ها کاهش یابد.

پیشنهاد مراکز اسقاط برای صدور گواهی اسقاط با کمترین هزینه

مشهدی شریف تاکید کرد: اگر این موضوع باعث ایجاد این سوء تفاهم در میان تولیدکنندگان شود که مراکز اسقاط اقدام به گران کردن گواهی می‌کنند، پیشنهاد ما این است که آنان مطابق وظیفه قانونی خود به‌طور مستقیم نسبت به خرید خودروی فرسوده از مالکان اقدام کنند و مراکز اسقاط نیز با کمترین هزینه حاضر به اسقاط خودرو‌های آنان هستند.

به گفته وی، ارزش ضایعات آهن یک دستگاه پیکان حدود هفت میلیون تومان است، در حالی که هزینه صدور گواهی اسقاط این خودرو ۱۲.۵ میلیون تومان در می‌آید و در چنین شرایطی امکان ندارد که گواهی اسقاط چهار میلیون تومان تمام شود.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو‌های فرسوده تصریح‌کرد: بخشی از گواهی اسقاط خودرو‌های فرسوده از محل اسقاط تاکسی‌ها تامین می‌شود که پیشتر قیمت هر تاکسی فرسوده ۱۰ میلیون تومان بود، اما حالا به بیش از ۳۱ میلیون تومان رسیده و به‌تازگی نیز بحث افزایش قیمت مطرح شده است.

وی با بیان اینکه تعیین قیمت گواهی اسقاط خودرو‌های فرسوده اردیبهشت هر سال از سوی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت به کارشناسان رسمی دادگستری ارجاع می‌شود، گفت: مراکز اسقاط هیچ دخالتی در تعیین قیمت گواهی اسقاط ندارند و نرخ گواهی اسقاط تابع نرخ خودروی فرسوده است. در واقع قیمت گواهی اسقاط خودروی فرسوده حاصل قیمت روز خودرو منهای ارزش ضایعات آن است و باید به این قیمت، هزینه اسقاط و سود منطقی مرکز اسقاط نیز اضافه شود.

مشهدی شریف گفت: اگر دولت از این موضوع حمایت نکند تولید گواهی اسقاط به بن بست می‌رسد، زیرا هزینه صدور گواهی به طور سرسام‌آوری افزایش یافته و تا به قیمت واقعی برسد برای متقاضیان اسقاط، صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه طبق قانون باید معادل ۲۵ درصد خودرو‌های تولیدی کشور اسقاط شود، افزود: این رقم حدود ۲۵۰ هزار دستگاه خودروی فرسوده می‌شود و با توجه به استفاده این خودرو‌ها توسط اقشار ضعیف جامعه، آنان تمایل زیادی به اسقاط با قیمت پایین ندارند که برای حل این مشکل نیازمند تسهیلات دولتی هستیم.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو‌های فرسوده توضیح داد: در این راستا «طرح گواهی صرفه‌جویی انرژی» را آماده کردیم که به مجلس، وزرای صنعت و اقتصاد، ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه ارائه شده و قرار است برای تصویب در هیات دولت مطرح شود.

وی در مورد جزئیات این طرح توضیح داد: در این طرح عنوان شده که مصرف بنزین یک دستگاه خودروی نو ۴.۱۲ لیتر کمتر از یک خودروی فرسوده است. در صورت جایگزینی خودرو‌های فرسوده، با احتساب تفاوت قیمت هر لیتر بنزین آزاد و بنزین صادراتی (۱۸ هزار تومان) روزانه بیش از ۷۰ هزار تومان صرفه‌جویی بنزین برای هر خودرو خواهیم داشت که این رقم در طول یک سال معادل ۲۵ میلیون تومان خواهد بود.

مشهدی شریف با بیان اینکه در این مورد باید به کاهش آلودگی هوا، کاهش تصادفات و پایین آمدن نرخ مرگ و میر نیز توجه کنیم، افزود: اگر دولت برای یک سال پرداخت این مبلغ را بپذیرد طی سال‌های بعد از آن می‌تواند از منافع اجرای طرح برخوردار شود.

وی ادامه داد: بر این اساس دولت به متقاضیان اسقاط خودرو‌های فرسوده، گواهی صرفه جویی انرژی تحویل می‌دهد که در بورس قابل خرید و فروش خواهد بود و این رقم علاوه بر مبلغ خودروی فرسوده، کمک نسبتاً خوبی به صاحبان این خودرو‌ها خواهد کرد.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی مراکز اسقاط خودرو‌های فرسوده تصریح کرد: پیش بینی می‌کنیم از این محل ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار گواهی اسقاط در سال جاری صادر شود.

وی همچنین با اشاره به پیش بینی انجام شده در قانون بودجه ۱۴۰۱ بابت تخصیص ۱۰ درصد خودرو‌های عرضه شده از طریق قرعه کشی خودروسازان به صاحبان خودرو‌های فرسوده، گفت: این مساله نیز می‌تواند مشوق مناسبی برای صاحبان خودرو‌های فرسوده باشد که قرار بود در نخستین قرعه‌کشی خودروسازان اعمال شود.

منبع: ایرنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

نوشیدن قهوه پای ۵ نفر را به بیمارستان کشید

شرایط سخت برای خانه دار شدن پایتخت‌نشینان

پرسپولیس با مهاجم خارجی مدنظرش به توافق رسید

تغییر ساعت بازی‌های استقلال و پرسپولیس

زمان واریز یارانه مرداد ماه اعلام شد

خط و نشان مهاجم پرسپولیس با سه گل تاریخی+عکس

ابتهاج در رشت به خاک سپرده می‌شود

احتمال درمان همه بیماران مبتلا به سرطان در خانه

حال و هوای خانه قدیمی ابتهاج پس از درگذشت او

فیلم/ کشتار بی‌دلیل مار‌های بی‌خطر در سواحل مازندران

بمب استقلالی‌ها منفجر شد! +عکس

خیانت شاهزاده ویلیام به کیت میدلتون؟!

قیمت انواع دوغ در بازار

قرارداد گلر پرسپولیس تمدید شد

سردرگمی دولت رئیسی در احیای دریاچه ارومیه

تعجب مردم جهان از قیافه این شیر در باغ‌وحش

اعمال محدودیت‌های ترافیکی در آزادراه تهران-شمال

قیمت انواع چراغ مطالعه در بازار

پست متفاوت مهناز افشار برای درگذشت سایه

سوغات وین چه بوده است؟

آیا بورس با یک تحول بزرگ روبروست؟

بودجه مورد نیاز برای خرید مسکن در گران‌ترین شهر‌های ایران

روسیه: جنگ ما علیه ناتو است نه اوکراین

یاغی‌های استقلال و سپاهان بهم رسیدند

فروش نقدی و اقساطی بهمن موتور مرداد ۱۴۰۱

چرا سهم تولید در مناطق آزاد کم است؟

حکم لیدر پرسپولیس تغییر کرد

خط و نشان وزیر خارجه آمریکا برای ایران

عکس/ هشدار! این پیام حساب بانکی‌تان را خالی می‌کند

مالیات نقل و انتقال خودرو آنلاین شد

فیلم/ خاوری با شلوارک، دستبند و گردنبند صلیب در کانادا

از رئیسی تا وزیر ارتباطات ، همگی عضو شبکه اجتماعی فیلتر شده هستند

نفت علیه برجام؟

سایه تردید بر سر بورس باقی ماند

آیین‌نامه اجرایی قانون رتبه‌ بندی معلمان ابلاغ شد

بازداشت اعضای گروه عرفان حلقه در یزد

چند میلیارد پول از بورس خارج شد؟