تاریخ انتشار: ۱۲:۵۴ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۱

تهرانی‌ها شهر را ترک کنند

مهدی پیرهادی هشدار داد که در حال حاضر در برخی مناطق شهر تهران شاخص آلودگی به عدد ۵۰۰ رسیده است. به گفته وی، مناطق ۲۱، ۹، ۲، ۵، ۶، ۱۳ شاخص آلودگی با عدد ۵۰۰ را تجربه می‌کنند. همچنین در دیگر مناطق نیز شرایط خوبی ندارند و در برخی مناطق از جمله منطقه ۱۴ شاخص بر روی عدد ۴۰۰ است.

آلودگی هوا در تهران

اقتصاد۲۴- کیفیت هوای تهران با شاخص لحظه‌ای ۴۹۲ در وضعیت خطرناک قرار دارد، بخش تخصصی شهرداری تهران در توضیح شاخص آلودگی در بازده ۳۰۰ تا ۵۰۰ توصیه کرده است که درصورت امکان شهروندان شهر راترک کنند.

وضعیت هوای تهران خطرناک است. مدارس تعطیل شب گذشته تعطیل شده، اما  استانداری در خصوص وضعیت تعطیلی ادارات ساعت ۱۲ به این نتیجه رسید که تعطیلی سراسری اعلام کرد درست زمانی که شاخص آلودگی لحظه‌ای بالا می‌رفت. مهدی پیرهادی رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران درجریان صحن علنی امروز شورا از استانداری خواست که تهران تعطیل شود. او در تذکرش هشدار داد که  در حال حاضر در برخی مناطق شهر تهران شاخص آلودگی به عدد ۵۰۰ رسیده است. به گفته وی، مناطق ۲۱، ۹، ۲، ۵، ۶، ۱۳ شاخص آلودگی با عدد ۵۰۰ را تجربه می‌کنند. همچنین در دیگر مناطق نیز شرایط خوبی ندارند و در برخی مناطق از جمله منطقه ۱۴ شاخص بر روی عدد ۴۰۰ است.


بیشتر بخوانید: آلودگی در کدام استان‌ها تشدید می‌شود؟


تعطیلی دیرهنگام ادارات تهران درحالی است که ۲۷ اردیبهشت ماه تهران در شاخص ۲۲۶ به دلیل آلودگی هوا تعطیل سراسری شد برخی این تعطیلی را به شرایط اجتماعی و سیاسی تهران در آن روز‌ها مرتبط دانستندو برخی کارشناسان محیط زیست هم نقش داشتن عوامل سیاسی بر تصمیم گیری برای تعطیلی تهران را تایید کردند.  

آلودگی هوای تهران

دلیل بهارآلوده تهران طوفان ریزگردهایی است که از کشورهای همسایه به کشور می آیند .سید محمدمهدی میرزائی مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران  درخصوص ریشه گرد و غبارهایی که هوای تهران را قهوه ای می کند اعلام کرده است که شدیدترین حالت گرد و غبار مشاهده شده در شهر تهران را در فروردین ۱۴۰۱ شاهد بودیم، کیفیت هوای پایتخت با شاخص ۵۰۰ در شرایط خطرناک قرار گرفت، ضمن اینکه غلظت ذرات معلق کوچک‌تر از ۱۰ میکرون نیز به بیش از ۱۷۰۰ میکروگرم بر مترمکعب رسید.

وی با اشاره به اینکه وقوع طوفان‌های گرد و غبار در شهر تهران در سالیان گذشته نیز کم و بیش مشاهده شده است، گفت: اما توالی وقوع این طوفان‌ها و شدت آن‌ها، حداقل در ۱۲ سال گذشته هیچ‌گاه به شدتی که در سال ۱۴۰۱ شاهد آن هستیم، نبوده است و از این رو، بررسی‌های کارشناسی برای تعیین دلایل و عوامل وقوع طوفان‌های ریزگرد و کانون آن‌ها در دستور کار شرکت کنترل کیفیت هوا قرار گرفت.

میرزائی قمی با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های انجام شده در این شرکت با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و داده‌های هواشناسی ثبت شده در ایستگاه‌های بین‌المللی، کانون‌های اصلی تولید طوفان‌های ریزگرد در شهر تهران، عمدتاً در خارج از کشور واقع شده‌اند، گفت: البته از آنجا که وقوع این پدیده‌ها همواره با وزش باد با سرعت بالا همراه است، بدیهی است طوفان ریزگرد در طول مسیر خود با گذر از کانون‌های داخلی، این کانون‌ها را  نیز فعال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه به موجب این بررسی‌ها، در طوفان‌های ریزگرد سال ۱۴۰۱ و به ویژه طوفان‌هایی که به محدوده شهر تهران رسیده‌اند، کانون‌های ریزگرد واقع در خارج از کشور، نقش بسیار پر رنگ‌تری از کانون‌های داخلی داشته‌اند، به طور مشخص، سهم عمده طوفان‌های ۱۹ و ۲۰ فروردین‌ماه گذشته، مربوط به کانون‌های واقع در کشورهای عراق، سوریه و اردن بوده و در طوفان‌های ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت‌ماه جاری نیز کانون‌های واقع در کشورهای عراق و عربستان، نقش اصلی را داشتند.

میرزائی قمی با بیان اینکه بر مبنای بررسی‌های اخیر، فعالیت کانون‌های ریزگرد به ترتیب در کشورهای عراق و سوریه که در پایین‌دست رودخانه‌های دجله و فرات قرار دارند، در سال‌های اخیر افزایش داشته که با سرعت نه چندان بالای باد، حجم بسیار بالایی از ریزگردها، تولید و در هوا پخش می‌شوند، گفت: در این میان، تنها بخشی از طوفان‌های ریزگرد شکل گرفته به محدوده شهر تهران می‌رسد و عمده این طوفان‌ها، صرفاً مناطق غربی کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه در کنار فعالیت منابع ریزگرد در منطقه، بررسی سایر متغیرها از جمله میزان رطوبت خاک و سطح پوشش گیاهی نیز نشان‌دهنده تأثیرپذیری کانون‌های ریزگرد در کشورهای سوریه و عراق از کاهش ورود آب رودخانه‌های دجله و فرات به این کشورهاست، اظهار کرد: رطوبت خاک و پوشش گیاهی در مناطق دارای کانون‌های ریزگرد در سال‌های اخیر، روند کاهشی به خود گرفته که می‌تواند در توالی طوفان‌های ریزگرد و شدت آنها نقش مهمی ایفا کند.

میرزائی قمی با بیان اینکه تغییرات مذکور که بر اثر احداث سدهای متعدد در مسیر رودخانه‌های دجله و فرات در سال‌های اخیر توسط کشور ترکیه ایجاد شده است با افزایش بیابان‌زایی در کشورهای عراق و سوریه، کانون‌های متعدد ریزگرد را در آنها فعال کرده که تا حد زیادی مناطق غربی کشورمان را تحت تأثیر قرار داده‌اند، تصریح کرد: در برخی مواقع، شدت طوفان‌های ریزگرد به حدی بالاست که تا مناطق شرقی کشور و به شهر مشهد نیز می‌رسند.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا با تأکید بر اینکه با توجه به تغییرات ایجاد شده در حوضه‌های آبریز و منابع آبی منطقه در کنار آثار و پیامدهای تغییرات اقلیمی، می‌توان پیش‌بینی کرد که با ادامه روند حاضر، شاهد افزایش وقوع طوفان‌های ریزگرد در کشورمان باشیم، خاطرنشان کرد: با عنایت به شرایط موجود، فعال‌سازی دیپلماسی محیط زیست و همکاری با کشورهای دخیل در این پدیده به ویژه ترکیه، عراق و سوریه با هدف اتخاذ و اجرای اقدامات لازم به منظور مهار کانون‌های ریزگرد از اهمیت و ضرورت ویژه‌ای برخوردار است.

مهدی چمران رییس شورای شهر تهران امروز درحاشیه جلسه شورای شهر تهران به رسانه ها درخصوص مشکل آلودگی هوای پایتخت گفته است : آلودگی هوای تهران درد کهنه‌ای شده است. در سال‌های گذشته یکی از مسئولین اعلام می‌کرد که این موضوع باید از طریق دیپلماسی آب و هوایی حل و فصل شود و در این زمینه باید وارد مذاکره شویم اما از این حرف حدود سه سال گذشته و هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

چمران تأکید کرد: باید این مشکل از طریق مذاکره و گفت‌وگو با کشورهای عربستان، عراق و ترکیه که به لحاظ آب و هوایی با ما در ارتباط هستند مرتفع شود. در حقیقت باید این مسئله از لحاظ بین‌المللی پیگیری جدی شود تا در مسیر حل آن گام برداشته باشیم.

به نظر می آید تهرانی ها باید به روزهای خطرناک هم عادت کنند و به این زودی ها غبارهای همسایگان از آسمان تهران زدوده نمی شود . 

منبع: اکو ایران

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

حضور غیرمنتظره یک یاغی در پرسپولیس؟

افزایش ۳ برابری فروش نفت ایران

آخرین قیمت گوشت قرمز در بازار

برای خرید میز تحریر چقدر هزینه کنیم؟

چه بیماری‌هایی در تابستان شایع می‌شود؟

توصیه مهم درباره ریزش مو بعد از کرونا

ستاره جنجالی پرسپولیس فردا تمدید می‌کند؟

معرفی بهترین بازی های دونفره کامپیوتر

علت حضور خاتمی، سیدحسن خمینی، کروبی در منزل ابطحی چه بود؟

مهریه همسر و دختر رییس‌جمهور چقدر است؟

اعتراض عضو شورای شهر تهران به آسیبی که به مجسمه فردوسی زدند+عکس

کاپیتان پرسپولیس رسما از فوتبال خداحافظی کرد

خبر نگران‌کننده رسانه بلژیکی برای استقلال!

برگزاری دور جدید مذاکرات تهران - ریاض

چه بر سر قیمت دلار خواهد آمد؟ / هیجان‌ زودگذر سینگال‌های سیاسی در بازار ارز

پیش ثبت‌نام اربعین آغاز شد

از فردا کدام کالا‌ها ارزان می‌شوند؟

قیمت برخی از انواع ماست در بازار

پرونده سرقت از بانک ملی به کجا رسید؟

خروج پول حقیقی از بازار سهام

دست رد آسمان‌خراش ایرانی به پیشنهاد استقلال

افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

قیمت انواع تخم مرغ در بازار

مقصر به نتیجه نرسیدن مذاکرات کیست؟

میرکاظمی در مورد افزایش حقوق بازنشستگان چه گفت؟

وریا غفوری در استقلال ماندنی شد؟ + عکس

طوفان گردوخاک در راه ۸ استان کشور!

ترکیه مایل به همکاری آبی با ایران نیست

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

شناسایی ۷۰ متخلف کنکور در جلسه امتحان!

گفت‌وگوی تلفنی امیر قطر و رئیسی

عذرخواهی جوکر از معلولان و جامعه کم‌توان جسمی