تاریخ انتشار: ۱۷:۵۲ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۱

جایزه فناوری و نوآوری یونسکو یک جایزه ملی است

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت:‌ جایزه فناوری و نوآوری یونسکو یک جایزه ملی و گامی در جهت ترویج فرهنگ نوآوری و فناوری است که در آینده به عنوان یک جایزه بین‌المللی ادامه خواهد یافت.

جایزه فناوری و نوآوری یونسکو یک جایزه ملی است

اقتصاد۲۴- علی اسدی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در مصاحبه با اتاق رسانه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از برنامه‌ها و حمایت‌های پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در راستای تحقق شعار سال و جذب حداکثری واحد‌های فناور و شرکت‌های دانش بنیان صحبت کرد و همچنین به بررسی نقش پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به عنوان دبیرخانه ستاد و کمیته اجرایی و ارزیابی جایزه فناوری و نوآوری یونسکو پرداخت.

توسعه ارتباط ارگانیک در بدنه دانشگاه تهران، گامی در جهت استقرار ۲۰۰۰ واحد فناور

علی اسدی با اشاره به شعار سال و همچنین شعار دانشگاه تهران گفت: انطباق این دو شعار سبب می‌شود تا بتوانیم قدم‌های مثبتی را در جهت تحقق رسالتی که بر عهده مجموعه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است، برداریم.

دکتر اسدی از شعار امسال به عنوان یک فرمان از سوی مقام معظم رهبری یاد کرد و افزود: مخاطب اصلی این فرمان، دانشگاه‌ها هستند که باید پرچم دار نهضت تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین باشند. تمرکز اصلی دانشگاه‌ها در این حوزه باید بر پارک‌های علم و فناوری باشد.

وی در ادامه اظهار داشت: شعار سال وظیفه سنگینی را به عهده همه دانشگاهیان و به ویژه پارک‌های علم و فناوری محول کرده است. به همین جهت ضروری است تا برنامه ریزی‌های دقیقی برای تحقق این فرمان صورت گیرد.

دکتر اسدی در تشریح اقدامات در دست انجام به منظور تحقق اهداف عالی کشور گفت: در گام اول باید ارتباط ارگانیکی که میان معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و پارک علم و فناوری دانشگاه تهران شکل گرفته، توسعه یابد.

وی در ادامه با اشاره به هدف استقرار ۲۰۰۰ واحد فناور در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تصریح کرد: در راستای تحقق این موضوع، مجموعه دانشگاه تهران به میدان آمده است و به همین جهت جلساتی با رووسای دانشکده‌ها و دانشکدگان دانشگاه تهران تنظیم و تشکیل می‌دهیم تا بتوانیم از فضا، زیرساخت‌ها و امکانات دانشگاه تهران برای این امر بهره ببریم.

دکتر اسدی از حضور ۲۲۰۰ عضو هیات علمی و ۲۰۰۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) در دانشگاه تهران یاد کرد و افزود: یافته‌های پژوهشی در صورتی که به سمت نوآوری و فناوری عملیاتی نشوند، بحث تبدیل علم به ثروت تحقق پیدا نخواهد کرد. در همین راستا، در تلاشیم تا در مرحله اول ۱۰ تا ۲۰ درصد از این پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و همچنین با حضور ۱۰ تا ۲۰ درصدی اعضای هیات علمی، گامی در جهت تحقق استقرار ۲۰۰۰ واحد فناور برداریم و این موضوع عملیاتی شود.

دکتر اسدی تصریح کرد: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در کنار دانشکدگان دانشگاه تهران و با حضور و همراهی اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تهران که از ایشان به عنوان یاوران علمی یاد می‌شود، در جهت عملیاتی کردن اهداف گام بر می‌دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه جذب شرکت‌های خارج از دانشگاه تهران، مانند روال گذشته صورت می‌گیرد، اظهار داشت: مطابق با دستور ریاست دانشگاه تهران، اماکن، فضا‌ها و ساختمان‌هایی که در حال حاضر در اختیار شهر دانش است، با هماهنگی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در اختیار شرکت‌هایی که از طریق شورای پذیرش انتخاب شده اند، قرار گیرد.

دکتر اسدی استقرار ۲۰۰۰ واحد فناور را منوط به داشتن برنامه ریزی دقیق و منسجم دانست و افزود: با همکاری خوبی که در بدنه دانشگاه تهران اعم از معاونت‌های آموزشی، پژوهشی و سرمایه گذاری دانشگاه تهران وجود دارد و همچنین با حمایت رووسای دانشکده‌ها و دانشکدگان تحقق این هدف میسر خواهد بود.

پارک علم و فناوری دانشگاه تهران دبیرخانه ستاد و کمیته اجرایی و ارزیابی جایزه فناوری و نوآوری یونسکو

دکتر علی اسدی با اشاره به بیانات رهبری، دانشگاه تهران را نماد آموزش عالی کشور دانست و گفت: با توجه به اینکه دانشگاه تهران در مباحث آموزشی، پژوهشی و مسئولیت پذیری اجتماعی همواره پیشتاز بوده است، موضوع ترویج فرهنگ نوآوری و فناوری در کشور با توجه به شعار سال مورد توجه قرار داده است. به همین منظور ایده اعطای جایزه فناوری و نوآوری از طریق کمیسیون ملی یونکسو ایران به سرآمدان این عرصه مطرح شد.

دکتر اسدی از انعقاد تفاهم نامه سه جانبه‌ای میان دانشگاه تهران، معاونت فناوری و نوآوری وزارت عتف و کمیسیون ملی یونسکو در ایران یاد کرد و تشریح کرد: با توجه به آنکه دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی کشور شناخته می‌شود و قوانین و آیین نامه‌های آن الگویی برای سایر مراکز علمی و دانشگاهی است و همچنین با توجه به ظرفیت‌های دانشگاه تهران در سراسر کشور، تصمیم بر آن شد که دبیرخانه دائمی جایزه فناوری و نوآوری یونسکو در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر شود. کمیته ارزیابی علمی و اجرایی این جایزه در دانشگاه تهران و در این دبیرخانه مستقر است که تمام مراحل ارزیابی در این کمیته بررسی می‌شود.

رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در خصوص همکاری دانشگاه تهران با یونسکو اظهار داشت: این همکاری در سطح بسیار خوبی است و مجموع ۱۷ کرسی سازمان یونسکو در ایران، ۷ کرسی در دانشگاه تهران فعال است، ااین موضوع حاکی از جایگاه علمی دانشگاه تهران است که سازمان‌های مختلف علاقه‌مند به همکاری با دانشگاه تهران هستند.

دکتر اسدی جایزه فناوری و نوآوری یونسکو را یک جایزه ملی خواند و افزود: این امر در آینده به به عنوان یک جایزه بین‌المللی ادامه خواهد یافت و به افرادی که در زمینه فناوری منشاء اثرات مثبتی بودند تعلق خواهد گرفت.

وی با تاکید بر اهمیت استقرار کمیته ارزیابی در این دبیرخانه خاطر نشان کرد: علاوه برآنکه فعالیت‌های اجرایی این جایزه در دانشگاه تهران و در دبیرخانه این جایزه انجام می‌شود، بلکه کمیته ارزیابی هم که ارزیابی آثار و سرآمدان حوزه فناوری و نو آوری را صورت می‌دهد و فرایند اصلی چگونگی انتخاب و تعریف شاخص‌ها را پیاده میکند، در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران مستقر است. مهم‌ترین بخش این جایزه هم همین فرایند انتخاب و بررسی و شاخص‌هاست.

دکتر اسدی به موضوع تامین منابع مالی این جایزه نیز پرداخت و تصریح کرد: هزینه‌های دبیرخانه جشنواره با دانشگاه تهران خواهد بود و تامین منابع مالی از سوی وزارت علوم انجام می‌شود.

رییس دانشگاه تهران در خصوص زمان آغاز به کار دبیرخانه جایزه فناوری و نو آوری گفت: این دبیرخانه اواخر خردادماه فعالیت خود را آغاز می‌کند و سازو کار‌ها و فرایند، آیین نامه‌ها و کمیته‌های تخصصی مختلف باید شکل بگیرد.

ایشان در پایان درباره اعضای این دبیرخانه صحبت کرد و گفت: با توجه به اینکه راه‌اندازی این دبیرخانه و جایزه فناوری و نو آوری یونسکو بر اساس یک تفاهم‌نامه سه جانبه بین دانشگاه تهران، وزارت عتف و کمسیون ملی یونسکو در ایران شکل گرفته است اعضای این دبیرخانه نیز با مشارکت و همکاری این سه نهاد تشکیل خواهد شد.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

مزایای رتبه‌بندی برای کدام بازنشستگان لحاظ می‌شود؟

این ماشین ژاپنی ارزان‌قیمت به ایران برمی‌گردد؟/ عکس

تمرین‌ بدنسازی ملی‌پوشان با نظر کی‌روش

همراه اول هک شد؟/ ماجرای صفر شدن بدهی مشترکان موبایل چه بود؟

روند افزایشی سرطان پستان در کشور/ این ۵ استان در صدر جدول

عکس/ سنگ مزار ملکه الیزابت در قلعه ویندسور

واکنش دیرهنگام احسان علیخانی به مرگ تلخ مهسا امینی

خداحافظی یک ملی‌پوش به خاطر فوت مهسا امینی

صندوق املاک و مستغلات حباب مسکن را کاهش می‌دهد؟

پرسپولیس با عیسی چه می‌کند؟

بازیگرانی که کشف حجاب کردند، تعیین تکلیف شدند

واکنش عماد افروغ به اعتراضات در کشور/ کدام قانون از گشت ارشاد حمایت می کند؟

واکنش یزدانی به شایعه آنفالو کردن علی کریمی

آپارتمان‌های نوساز شرق تهران چند؟

اخراج سفیر ایران در کی یف

علی کریمی بازداشت شد؟

رکوردزنی رشد قیمت گوشت

قیمت این خودرو ۴۰ میلیون تومان ریخت

کمبود آنتی‌بیوتیک برای کودکان در داروخانه‌ها

جمع کردن گشت ارشاد و تغییر در قانون حجاب عقب‌نشینی نیست، پیشرفت در عدالت است

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک چگونه کار می‌کند؟

بارش باران در ۹ استان کشور

قیمت در بازار مسکن بحرانی‌تر می‌شود/ تورم قیمت مسکن در نیمه دوم سال چقدر می‌شود؟

پایانی برای پیامک‌های تبلیغاتی

رکود اقتصادی به نفع بازار نفت است؟

پوکر بایدن و پوتین!

خداحافظی عضو تیم ملی برای حفظ حرمت بانوان

کدام واریزها باعث تجاری شدن یک حساب نمی‌شود؟

تعیین تکلیف رژیم ریاض برای تهران

خبر جدید درباره واریز پاداش پایان خدمات بازنشستگان

تردد دانش‌آموزان با هزینه‌های چندمیلیونی سرویس مدارس

حساب های تجاری و ابهامات یک مصوبه؛ ناهماهنگی یا عقب‌نشینی دولت؟

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول