تاریخ انتشار: ۰۹:۵۴ - ۲۲ خرداد ۱۴۰۱
بررسی حقوقی جنجال فردی به نام مستر تیستر و صیانت از حریم خصوصی افراد

آقای اینفلوئنسر حریم خصوصی افراد را رعایت کن

ماجرا برای همین چند روز گذشته است، فردی با نام کاربری مستر تیستر که در فضای مجازی دنبال‌کننده‌های بسیاری دارد، برای مراجعه به پزشک و انجام آزمایش سی‌تی‌اسکن به بیمارستان می‌رود، اما به دلیل محدودیت تحمل وزن دستگاه، این فرد به مرکز دیگری ارجاع داده می‌شود و در آخر به دلیل درگیری بین پرسنل بیمارستان و این مراجعه‌کننده، ایشان بدون اجازه از پرستارها و پرسنل شروع به فیلم‌برداری از چهره آنها می‌کند و طبق اظهارات پرستاران بعد از توهین و تهدید با حضور پلیس ۱۱۰، این فرد از بیمارستان فرار می‌کند.

آقای اینفلوئنسر حریم خصوصی افراد را رعایت کن

اقتصاد۲۴- ماجرا برای همین چند روز گذشته است، فردی با نام کاربری مستر تیستر که در فضای مجازی دنبال‌کننده‌های بسیاری دارد، برای مراجعه به پزشک و انجام آزمایش سی‌تی‌اسکن به بیمارستان می‌رود، اما به دلیل محدودیت تحمل وزن دستگاه، این فرد به مرکز دیگری ارجاع داده می‌شود و در آخر به دلیل درگیری بین پرسنل بیمارستان و این مراجعه‌کننده، ایشان بدون اجازه از پرستارها و پرسنل شروع به فیلم‌برداری از چهره آنها می‌کند و طبق اظهارات پرستاران بعد از توهین و تهدید با حضور پلیس ۱۱۰، این فرد از بیمارستان فرار می‌کند.

شاید این ماجرا را بتوان فراتر از یک خبر زرد در نظر گرفت، اینکه حالا با وجود گستردگی بیشتر فضای مجازی و قدرت اینفلوئنسرها امکان سوءاستفاده آنها از شهرت مجازی‌شان وجود دارد، هرجا که شرایط مطابق خواستشان پیش نرود می‌توانند بدون رضایت افراد با انتشار تصاویر آنها جنجالی به نفع خود ایجاد کنند، این در حالی است که طبق قانون انتشار تصاویر افراد بدون رضایت و خواستشان جرم محسوب می‌شود که نعیم رضا نظامی‌چهارمحالی، وکیل پایه‌یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، در همین مورد اشاره می‌کند؛ اساسا اقدام صورت‌گرفته درخصوص توهین به کادر درمان مشمول مواد ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و دارای مجازات درجه هشت و درخصوص مسائل مطرح‌شده علیه این کادر در فضای مجازی در غالب افترا و وفق ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه‌ای مجازات درجه شش و درخصوص هیاهوی ایجاد‌شده در محیطی که ضرورت اولیه آن فضا آرامش است وفق ماده ۶۱۸ قانون مجازات قابل تقاضای پیگرد از سوی مدعی‌العموم شهرستان شیراز از محاکم کیفری دو است.

همچنین نعمت احمدی‌نسب، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هم درباره موضوع حریم شخصی افراد در فضای مجازی می‌گوید: حریم خصوصی فقط چهاردیواری نیست، بلکه سیما، وجود و ظاهر ما حریم خصوصی ما محسوب می‌شود، اگر فردی از حالات و رفتار من فیلم بگیرد و این فیلم را برخلاف میل باطنی من منتشر کند، کار مجرمانه‌ای انجام داده و حالا اگر کنار آن فیلم رفتار مجرمانه دیگر انجام دهد، مثلا تهدید کند، هرکدام به‌صورت مجزا مجازاتی دارد.

شکستن حریم خصوصی افراد مجازات دارد

نعیم‌رضا نظامی‌چهارمحالی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، درباره جنجال پیش‌آمده توسط فردی به نام مستر تیستر که در انتقاد به خدمات بیمارستان اقدام به تهیه فیلم از تصاویر کادر درمان کرده و حتی در زمان فیلم‌برداری هم این افراد را تهدید می‌کند، تأکید جدی بر غیرقانونی‌بودن این عمل و لزوم به برخورد قانونی دارد و می‌گوید: قانون‌گذار ما برای یک‌سری از جرائم در قوانین عام و یک‌سری هم در جرائم خاص نسبت به برخی افعال که موجب برهم‌خوردن نظم عمومی یا مضر به حال اشخاص است، جرم‌انگاری کرده است. حال با توجه به گسترش فضای مجازی، حداقل‌هایی را در قوانین جرائم رایانه‌ای داریم که به انتشار محتوا در این فضا مربوط است.

نظامی اضافه می‌کند: همچنین اساس تهدید و افترا در فضای مجازی را می‌توان به همان قانون خاص مرتبط دانست، این در حالی است که آقایان و خانم‌هایی که در فضای مجازی به عنوان اینفلوئنسر معروف شده‌اند، باید مسئولیت این معروف‌بودن را بپذیرند و قطعا حق ندارند از رسانه‌ای که در دست دارند علیه اشخاص به نحو خاص و حقوق مردم به نحو عام سوءاستفاده کنند. اساسا اقدام صورت‌گرفته درخصوص توهین به کادر محترم درمان مشمول مواد ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و دارای مجازات درجه هشت و درخصوص مسائل مطرح‌شده علیه این کادر در فضای مجازی در غالب افترا و وفق ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه‌ای مجازات درجه شش و درخصوص هیاهوی ایجادشده در محیطی که ضرورت اولیه آن فضا آرامش است وفق ماده ۶۱۸ قانون مجازات قابل تقاضای پیگرد از سوی مدعی‌العموم شهرستان شیراز از محاکم کیفری دو است.


بیشتر بخوانید: حاشیه سازی مستر تیستر این بار در شیراز +فیلم


این وکیل اضافه می‌کند: بنابراین باید از ظرفیت‌های قانونی استفاده شود و پرونده قضائی برای افعال این‌چنینی تشکیل شود، توجه کنید که در این اتفاق فرد وارد فضایی شده که باید تابع قوانین آنجا باشد و مسئولان محیط درمانی بر مبنای امکانات و در راستای ضوابط مقرر نسبت به پذیرش و انجام خدمات درمانی اقدام لازم را انجام دهند، آنچه بدیهی است، معروف‌بودن این اشخاص موجب مسئولیت بیشتر و طبعا در فرض انجام افعال مجرمانه تشدید کیفر برای ایشان است و از این موضوع در بند ه ماده ۲۶ قانون جرائم رایانه‌ای تحت عنوان انتشار گسترده یاد شده است و در اینجا بازدید چند هزار نفری صورت‌گرفته توسط اعضای صفحه آقای تستر طبعا مسئولیت ایشان را افزون‌تر می‌کند و این موضوع مصداق ضرب‌المثل هر که بامش بیش برفش بیشتر است.

حریم خصوصی فقط چهار دیواری نیست

دکتر نعمت احمدی‌نسب وکیل پایه‌یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، با اشاره به اینکه، باید رفتار پرسنل بیمارستان را هم بررسی کرد که چه عاملی منجر به واکنش این فرد مراجعه‌کننده شده است، ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه باید این را هم در نظر گرفت که رفتار پرسنل بیمارستان در اول با این آقا چگونه بوده که منجر به واکنش تند او شده است؛ بنابراین رفتار خود این آقا و افرادی که باعث تحریک‌پذیری او شده‌اند، قابل بررسی است‌. حال در کنار این باید بدانیم که حریم خصوصی فقط چهاردیواری نیست، بلکه سیما، وجود و ظاهر ما حریم خصوصی ما محسوب می‌شود، اگر فردی از حالات و رفتار من فیلم بگیرد و این فیلم را برخلاف میل باطنی من منتشر کند، کار مجرمانه‌ای انجام داده و حالا اگر کنار آن فیلم رفتار مجرمانه دیگر انجام دهد، مثلا تهدید کند، هرکدام به صورت مجزا مجازاتی دارد. احمدی اضافه می‌کند: حتی در بحث تهدید به قتل، مجازات سنگین‌تری داریم و البته امکان دارد موضوع تهدید نباشد، بلکه اخاذی، دروغ و مسائل دیگری در فیلم باشد که باید دید فرد کدام‌یک از اینها را انجام داده و متناسب با آن مجازات خواهد شد. اما باز هم تأکید می‌کنم که باید این را در نظر بگیریم که چه رفتاری منجر به واکنش هرچند اشتباه ایشان شده است و هرکدام از رفتارهای پرسنل اگر دارای تهدید بوده هم مجازاتی خواهد داشت. الان اگر قرار باشد شکایتی صورت بگیرد اول باید ببینیم این صحبت‌ها درباره بیمارستان است یا اشخاص بیمارستان، چون اگر درباره بیمارستان باشد و جو عمومی بیمارستان به‌هم‌ریخته باشد، بیمارستان می‌تواند شکایت کند و اگر هم درمورد پرسنل باشد، آن افراد می‌توانند شاکی باشند. حال توهین به پرسنل بیمارستان، پلیس، مأمور دولت و خدمات عمومی و... در حال خدمت، هرکدام ماده قانونی و مجازات خود را دارد، اما در نظر بگیرید که همین افراد اگر به مراجعه‌کننده توهین کنند هم مجازات‌های خاص خود را دارد.

منبع: روزنامه شرق
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بازیگری که بعد از باخت ایران سبیل خود را زد + عکس

واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به ماجرای بولتن خبری

سود دبی از جام جهانی قطر چقدر بود؟

نقشه‌ بایدن برای ایران بعد از مرگ برجام

زمستان سخت برای ایران در راه است

افت مجدد قیمت بیت کوین

چلسی خریدار طارمی شد

تردد پلنگ در یکی از پارک‌های تهران

اولین قضاوت داوران زن در جام جهانی قطر

علم الهدی: ما راه را اشتباه می‌رویم

بولتن‌نویسان شما را به بیراهه می‌کشانند

فیلم خاص از ورود عبدالحمید به نماز جمعه با محافظان مسلح

علائم بیماری وبا را جدی بگیرید

بررسی «شیوه‌نامه جدید آیین‌نامه انضباطی دانشجویان»

اهدای حواله خودرو به بازیکنان تیم ملی ایران

استفاده پلیس از ربات‌های آدمکش

برنامه بانک مرکزی برای تامین ارز بازرگانی

افزایش پرداخت تسهیلات خُرد بانکی

یارانه بگیران فاقد کارت شناسایی می‌شوند

پرسپولیس به مشکل خورد

قانون حجاب تغییر می‌کند؟

فصل تازه‌ای از تقابل مستقیم؛ ایران و آمریکا در فاز رویارویی