تاریخ انتشار: ۱۱:۰۵ - ۲۰ تير ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
اقتصاد ۲۴ از بازار گزارش می‌دهد

فروشگاه‌ها خالی از مشتری / احتمال تعطیلی برخی فروشگاه‌های مواد غذایی در سطح شهر

از ابتدای سال تا کنون تقاضای خرید مواد غذایی به نصف رسیده است از این رو صاحبان فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مارکت‌های سطح شهر تهران نیز ثبت سفارش کالا به کارخانه‌ها و مراکز پخش را به نصف رسانده اند.

مردم پول خرید کالا ندارند

اقتصاد۲۴- مریم بهنام راد- گرانی کالا به ویژه مواد خوراکی به حدی رسیده که واحد‌های صنفی خرد و متوسط، مارکت‌ها و سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای سطح شهر خالی از مشتری شده است. کاهش قدرت خرید مردم و افت ارزش پول ملی به یکی از مهمترین دغدغه‌های اقتصاد مردم و مسئولان تبدیل شده است.

از ابتدای سال قیمت اقلام مصرفی مردم همچون برنج، گوشت قرمز، روغن و... افزایش چشمگیر داشته است.

از این رو کارشناسان همچنان به کاهش سبد معیشت و برچیده شدن سفره‌های مردم هشدار می‌دهند، اما انگار این مسئله برای دولت حل شده است!

در حالی خرداد ماه امسال شاهد جهش تورمی بالایی بود، که تورم ماهانه از ۳.۵ درصد در اردیبهشت به بالای ۱۲ درصد در خرداد ماه رسیده است.

تورم سالانه اقلام خوراکی تقریبا برای تمامی دهک‌های درآمدی در خرداد ماه یکسان به ثبت رسیده است، به گونه‌ای که تفاوت کم‌ترین و بیشترین تورم خوراکی در بین دهک حدود یک درصد است.

افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی قیمت‌ها به ویژه اقلام خوراکی در برابر کاهش و یا ثبات درآمد‌ها باعث افزایش تعداد جمعیت به زیرخط فقر شده است.

بررسی‌های میدانی اقتصاد ۲۴ نشان می‌دهد؛ مردم کمتر به سراغ مارکت‌ها و فروشگاه‌های همیشه حراج می‌روند و این مراکز فروش اقلام مورد نیاز خانوار‌ها در عصر بی رونقی به سر می‌برند.

فروش اقلام مورد نیاز مردم به نصف رسیده

در همین خصوص پور محمدی صاحب یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهر تهران به اقتصاد ۲۴ گفت: گرانی سرسام آور مواد خوراکی و سایر اقلام مورد نیازخانوار‌ها باعث رکود در فروشگاه‌ها شده و مردم کمتر برای خرید به فروشگاه می‌روند چراکه کاهش قدرت مالی اجازه خرید را به آن‌ها نمی‌دهد.

به گفته این فعال بازار؛ کاهش تقاضا باعث شده کالا‌ها کمتر فروخته شود از این رو ثبت درخواست کالای جدید برای قفسه‌های فروشگاه به کارخانه‌ها و مراکز توزیع محصولات خوراکی، شوینده و ... کمتر شده است.

پور محمدی ادامه می‌دهد؛ سیر افزایش قیمت ها، فرصت برگزاری جشنواره‌های ارزانی کالا را نیز از فروشگاه‌های زنجیره‌ای گرفته است. اگر وضعیت تعیین قیمت‌های گران همچنان با همین سیاست ادامه داشته باشد؛ قطعاً بسیاری از فروشگاه‌ها ومارکت‌های سطح شهر تعطیل می‌شوند.

افزایش قیمت مواد غذایی برای دولت دغدغه نیست

در این رابطه کامران ندری کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با اقتصاد ۲۴ گفت: مردم تاب رقابت با افزایش نرخ‌ها را ندارند. باتوجه به مشکلات اقتصادی مردم با مشکلات روبرو هستند و افزایش قیمت‌ها باعث فشار خیلی بیشتر بر مردم بویژه اقشار کم درآمد شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: به نظر می‌رسد بسیاری از مسئولان اطلاع دقیقی از قیمت‌ها ندارند و اساسا میزان افزایش قیمت مواد غذایی برای آن‌ها مساله و دغدغه نیست.

به گفته ندری؛ درصورتی که درآمد خانوار نسبت به سطح قیمت‌ها دریک دوره زمانی ثابت باشد، به معنای ثابت بودن قدرت خرید است، اما اگر قیمت‌ها رشد بیشتری از درآمد داشته باشد باعث کاهش قدرت خرید می‌شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی تأثیر فاصله درآمد و هزینه‌ها را دلایل افزایش نرخ تورم می‌داند و می‌گوید: ثروتمندان و اقشار خاص به میزان زیادی از مزایا و درآمد‌های افزایش نرخ تورم بهره‌مند می‌شوند، اما امکان استفاده از چنین فضایی برای اقشار فقیر و متوسط جامعه هیچ گاه فراهم نمی‌شود.

وی تصریح داشت: حالا با توجه به این وضعیت اقتصاد کشوردولت درطول بیش از سه دهه اخیر علاوه برکاهش اشتغالزایی و درآمد خانوارها، ظرفیت‌های نقدینگی و حوزه‌های پولی وضعیت معیشت مردم را به سخت‌ترین شرایط تبدیل می‌کند.

استاد اقتصاد دانشگاه با اشاره به وضعیت قیمت‌ها می‌گوید: اقتصاد به سمتی در حال حرکت است که تورم، سفره مردم را بسیار کوچک کرده است و ادامه چنین وضعیتی زنگ خطر جدی برای دولت است.

گرانی برنج؛ از رقم‌های آماری دولت تا واقعیت بازار

به گزارش اقتصاد ۲۴؛ همواره بین گزارش آماری مراکز رسمی با واقعیت‌های جامعه فاصله زیادی است. اما به تازگی در گزارش مرکز آمار، هر کیلو برنج ایرانی درجه یک رشد ۱۹ درصدی در طول یک ماه تجربه کرده است. قیمت هر کیلو برنج ایرانی تا ۱۱۲ هزار تومان هم رسیده است. به طور کلی، بهای برنج ایرانی در طول یک سال اخیر ۲.۶ برابر شده است.

البته طبق قیمت‌های بازار، قیمت برنج ایرانی به بیش از ۱۳۰ هزار تومان هم رسیده و قطعا در مدت زمان یک سال گذشته تا امسال به بیش از ۳ برابر رسیده است.


بیشتربخوانید:قیمت روغن و شکر همچنان گران است / خرید اقلام خوراکی خانوار‌ها روزانه شد


طبق گزارش مرکزآمار؛ قیمت هر کیلو برنج خارجی درجه یک هم در طول یک ماه حدود ۱۰ درصد رشد کرده است. در پایان بهار ۱۴۰۱ قیمت یک کیلو برنج خارجی درجه یک تا ۴۲ هزار تومان هم رسیده است. به طور متوسط در بازه یک ساله منتهی به خرداد ۱۴۰۱ هر کیلو برنج خارجی ۴۷ درصد افزایش داشته است.

روغن گران و به اندازه کافی در بازار

روغن

بیشترین افزایش قیمت مواد خوراکی در خرداد متعلق به روغن مایع با ۳۲۲ درصد و روغن نباتی جامد با ۲۷۲ درصد بوده است.

به گزارش اقتصاد ۲۴؛ ارزان‌ترین روغن در بازار از ۱۱۶ هزار تومان (یک لیتری) قیمت گذاری شده و فعلاً قیمت انواع روغن در بازار ثابت باقی مانده است.

گوشت قرمزخریدار ندارد

همچنین طبق همین آمار، هر کیلو گوشت گوسفند در بازه زمانی اردیبهشت تا خرداد ۱۴۰۱ رشد ۷ درصدی داشته و تا ۲۱۲ هزار تومان نیز خرید و فروش شده است. البته متوسط قیمت هر کیلو گوشت گوسفند ۱۸۳ هزار تومان اعلام شده که در مقایسه با خرداد سال ۱۴۰۰ حدود ۳۶ درصد رشد نشان می‌دهد.

در خرداد ماه قیمت هر کیلو گوشت گاو یا گوساله هم ۱۶ درصد رشد داشته و حداکثر آن تا ۲۳۸ هزار تومان نیز رسیده است. متوسط قیمت هر کیلو گوشت گاو در حال حاضر ۱۹۳ هزار تومان است که در مقایسه با خرداد ۱۴۰۰ حدودا ۵۲ درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصاد ۲۴؛ قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله به ترتیب به بیش از ۲۳۰ هزار تومان و ۲۰۰ رسیده است و مردم کمتری به سراغ خرید گوشت قرمز می‌روند.

مرغ در نوسان قیمت 

از طرف دیگر گوشت مرغ هم حداکثر تا ۵۱ هزار تومان رسیده که در بازه یک ماهه ۳۲.۵ درصد و در بازه یک ساله ۶۸ درصد گران‌تر شده است.

به گزارش اقتصاد ۲۴؛ این روز‌ها قیمت مرغ در بازار به کیلویی ۷۰ هزار تومان رسیده وطبق درخواست مرغداارن احتمال هرکیلو مرغ به بیش از ۷۰ هزار تومان هم می‌باشد.

مردم قید خرید لبنیات را زده اند

لبنیات هم از این قاعده جدا نبوده است. شیر پاستوریزه در خرداد ۵۰ درصد گران‌تر شده و در بازه یک ساله هم ۹۳ درصد افزایش قیمت داشته است. قیمت پنیر هم در طول یک ماه ۵۶ درصد و در طول یک سال ۱۲۶ درصد رشد کرده است.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
0
0
دوشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۱
وامصیبتا!!!
واقعاً سرنوشت و آینده ما در این کشور چه میشود؟
وا اسفا!!!
ناشناس
0
0
دوشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۱
حیف از ایران‌که ویران شد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آمریکا: موضوعات بزرگ برجام حل و فصل شده است

اروپا: پاسخ ایران به طرح پیشنهادی برجام سازنده بود

اولین حضور لوکادیا در تمرین پرسپولیس +عکس

نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف

کلاهبرداری از ۲۰۰ دانشجوی تهرانی برای پذیرش در ترکیه

ناکامی تمام عیار جودوی ایران در بازی‌ کشورهای اسلامی

روایت سی‌ان‌ان از خواسته برجامی ایران از آمریکا

بمب خبری جدید؛ مهاجم یوونتوس در راه پرسپولیس؟!

مشکل بورس به روش دولت رئیسی حل نشد

جهانبخش، سوژه فضای مجازی باشگاه فاینورد

مشاهده اولین مبتلا به آبله میمونی در کشور

قیمت برنج تا کجا پائین می آید؟

چکونگی فعال شدن بسته اینترنت رایگان برای سه دهک اول درآمدی

پاسخگویی به مجلس پس از ارسال پاسخ به اروپا

سفارت آمریکا هم باز شود دلار زیر ۲۳ هزار تومان نمی‌آید

خبر خوش درباره پرداخت وام بازنشستگان کارگری تهران

هافبک پرسپولیس چه زمانی به میدان می‌رود؟

اعطای وام به بازنشستگان متقاضی زیارت عتبات عالیات

بابک برزویه درگذشت

قیمت سفر هوایی اربعین اعلام شد

خروج ۱۱ خودرو از قرعه‌کشی

پزشکیان: باید برجام را بپذیریم

بر نحوه پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان توافق شد

فیفا در اقدامی عجیب، فوتبال هند را تعلیق کرد

جزییات اجرای اعتبارسنجی برای دریافت وام‌های بانکی

روایت اولیانوف از پاسخ ایران به اتحادیه اروپا

فیلم/ تجمع مردم شهرکرد در اعتراض به بی‌آبی

تراز تجارت خارجی مناطق آزاد بعد از ۳۰ سال مثبت شد

ارزش سهام عدالت امروز ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ چقدر است؟

ITC مهدی قایدی صادر شد

شاخص بورس ۴ هزار واحد ریخت

قیمت انواع کیسه و نایلون در بازار

پژو ۲۰۶ هم به بورس می‌رود

پرتفوی سهامداران در زیان غرق شد

۲۳.۲ درصد ایرانی‌ها مستاجرند

قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

متقاضیان خودرو از بورس امروز ثبت سفارش کنند