تاریخ انتشار: ۱۱:۴۷ - ۱۹ تير ۱۴۰۱

رازگشایی از دلایل افزایش قیمت سیمان در بازار

قیمت هر کیسه سیمان یک بار دیگر به مرز ۷۵ هزار تومان رسیده؛ آیا قرار است یکی از معدود موفقیت‌های سیدرضا فاطمی‌امین در وزارت صمت قربانی طرح جسورانه دولت در بخش مسکن شود؟

افزایش قیمت سیمان در بازار

اقتصاد۲۴- قیمت هر کیسه سیمان از مرز ۵۰ هزار تومان عبور کرده و در بعضی موارد شاهد عرضه پاکت ۵۰ کیلویی با قیمت ۶۵ تا ۷۵ هزار تومان هستیم. وزارت صمت، اعتقادی به این عدد ندارد؛ یک مقام مسئول در این وزراتخانه می‌گوید قیمت هر کیسه سیمان ۵۰ کیلویی برای مصرف‌کننده بین ۴۵ تا ۵۰ هزار تومان است و فروش سیمان با قیمت بیشتر غیرقانونی است. وضعیت فعلی بازار و قیمت سیمان شباهت زیادی به یک سال پیش دارد. به روز‌هایی که تعادل بازار سیمان از بهمن ۱۳۹۹ به‌هم خورد و تا شهریور ۱۴۰۰ که دولت جدید اعلام کرد پیروز شده، رنگ آرامش را ندید. سیدرضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت در شهریور پارسال و در اولین روز‌های نشستن بر صندلی ساختمان خیابان سمیه خبر داد با عرضه سیمان در بورس کالا و بالا بردن حجم عرضه، قیمت سیمان دو هزار تومان کاهش پیدا کرده و مشکل بازار رفع شده است. اما حالا با گذشت کمتر از یک‌سال، شاهد هستیم که هیولای گرانی در بازار سیمان دوباره از خواب بیدار شده و هماورد می‌طلبد. نرخ مصوب سیمان در حال حاضر حداقل به دو برابر آن روز‌ها رسیده است.

قیمت سیمان گران شده است؟

قیمت هر کیسه سیمان، به ۵۰ هزار تومان رسیده؛ این جمله همان‌قدر که صحیح است، می‌تواند اشتباه باشد. عدد ۵۰ هزار تومان را آن‌هایی که در ساختمان شماره یک وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشت میزهایشان نشسته‌اند می‌پسندند و قبول دارند. می‌گویند مصرف‌کننده در حال حاضر باید بتواند یک کیسه سیمان ۵۰ کیلویی را ۵۰ هزار تومان قیمت بخرد و فروش سیمان با قیمت بالاتر غیرقانونی است. بازار را شما بهتر می‌شناسید، راه خودش را می‌رود و کمتر به حرف و سخن یک مقام دولتی که پشت میز خود نشسته گوش می‌دهد. نه دستور می‌پذیرد و نه توصیه. گزارش‌ها از کف بازار نشان می‌دهد مردم ناچار هستند بابت یک کیسه سیمان ۵۰ کیلویی بین ۵۵ تا ۶۵ و حتی گاهی تا ۷۵ هزار تومان پول پرداخت کنند.


بیشتر بخوانید:  هر کیسه سیمان ۵۰ کیلویی چند؟
افزایش قیمت سیمان در هفته‌های اخیر ماهیتی متفاوت نسبت به سال گذشته دارد، چون امسال حداقل تا الان، کارخانه‌های تولیدکننده با مشکل قطع برق و کاهش تولید روبرو نیستند. مقامات وزارت صنعت می‌گویند طبق برنامه، هر هفته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود و از آن طرف تقاضای خرید در بازار سیمان به‌طور متوسط هفته‌ای ۹۰۰ هزار تن است. با این حال یک سری شایعه باعث شده، تقاضا برای خرید سیمان بالا برود. سیف‌الله امیری، مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، به خبرگزاری تسنیم گفته پس از انتشار شایعه احتمال قطع برق، افرادی متقاضی خرید سیمان در بورس کالا شدند که تا پیش از این حتی یک کیسه سیمان نیز خریداری نکرده بودند؛ بنابراین برای خرید سیمان از بورس شرط گذاشتیم و قرار شد خریدار حتما ۷۰ درصد سیمان خریداری شده را بفروشند و تنها پس از بارگذاری فاکتور فروش در سامانه جامع تجارت امکان دوباره خرید سیمان از بورس کالا را داشته باشند. او در دفاع از تصمیم وزارت صنعت می‌گوید: پس از این اقدام، دلال‌ها از بازار کنار رفتند و تقاضا برای سیمان به میزان واقعی خود در هفته یعنی بین ۹۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن کاهش پیدا کرد. فرارو دلایل دیگری را ماجرای افزایش اخیر قیمت سیمان دخیل می‌داند.

تاریخچه التهاب؛ رابطه قیمت سیمان با تابستان 

سیمان در پنجم تیرماه سال ۱۳۹۸ به‌طور رسمی ۳۷ درصدی گران شد. در این تاریخ قیمت یک تن سیمان در بسته‌بندی‌های ۵۰ کیلویی به ۲۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. یک‌سال بعد در نهم تیرماه، یک‌بار دیگر دولت مجوزی برای افزایش قیمت همان مقدار سیمان تا ۲۵۵ هزار تومان صادر کرد. در این زمان قیمت مصوب هر پاکت سیمان برای مصرف‌کننده به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. اگرچه گزارش‌ها نشان می‌دهند در همان تاریخ بازار آزاد سیمان را با قیمت ۴۰ هزار تومان به‌رسمیت می‌شناسد. خبرگزاری تسنیم در بهمن ۱۳۹۹ گزارشی کار کرده و نوشته قیمت هر تن سیمان در بسته‌بندی ۵۰ کیلویی تا ۶۰۰ و حتی ۸۰۰ هزار تومان پیش رفته است. این خبرگزاری از قول تولیدکننده‌ها اضافه کرده با توجه به شرایط، منطقی خواهد بود که دولت افزایش قیمت هر تن سیمان تا ۵۰۰ هزار تومان را بپذیرد و در ادامه کنایه‌ای انتخاباتی حواله داده‌اند: دولت به‌خاطر نزدیک بودن انتخابات این تصمیم را عقب می‌اندازد!

دولت علیه دولتقیمت پاکت ۵۰ کیلویی سیمان با شروع تابستان از ۳۵ هزار تومان تا ۵۰، ۶۰ و به‌روایتی تا ۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده 

رقابت‌های انتخابات سال ۱۴۰۰، در خردادماه با پیروزی سیدابراهیم رئیسی به پایان رسید. دولت جدید در ۱۲ مرداد مستقر شد و در فاصله این اتفاقات قیمت سیمان با سوءاستفاده از خالی ماندن صندلی ریاست وزارت صنعت شتابان بالا رفت. محمدحسن آصفری، نماینده اراک در اوج ماجرا، هشدار داد قیمت سیمان از پاکتی ۱۷ هزار تومان به ۷۰ هزار تومان رسیده است. خود تولیدکننده‌ها هم به این وضعیت اعتراض داشتند. تسنیم در هشتم مرداد از قول یک تولیدکننده نوشته: مگر می‌شود سیمان از کارخانه ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان خارج شود، اما با قیمت بیش از ۱۰۰ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد؟

در تابستان ۱۴۰۰، با برنامه و بی‌برنامه و به‌طور مکرر شاهد قطع برق بودند. خبر‌هایی درباره توقف اجباری فعالیت کارخانه‌های مشهور مثل کارخانه سیمان بروجرد، کارخانه سیمان بجنورد و... به‌گوش رسید و قیمت سیمان این‌بار با تاثیرپذیری از کاهش تولید، بالا رفت.

نوزدهم شهریورماه ۱۴۰۰، علی نیکزاد به‌عنوان نایب‌رئیس وقت مجلس در حساب توییتر خود نوشت: پیش از این دو سرپرست و یک وزیر دولت دوازدهم قول ساماندهی بازار فولاد و سیمان داده بودند که متاسفانه نتوانستند عمل کنند. در نشستی که با وزیر جدید صمت داشتیم، قول دادند [قیمت]کیسه سیمان که هم‌اکنون در بازار ۲۷ هزار تومان است، ظرف ۱۵ روز به ۲۵ هزار تومان برسد.

سیدرضا فاطمی‌امین دو روز بعد خبر پیروزی را به نمایندگان مجلس اعلام کرد: خوشبختانه قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشت و قیمت آن در بورس به کیسه‌ای ۲۵ هزار تومان رسید. تاریخ این روز را به‌خاطر بسپارید؛ ۲۱ شهریور ۱۴۰۰.

کاهش دمای هوا و برچیده شدن قطعی برق در کنار ایده عرضه در بورس کالا، دو عاملی هستند که دست در‌دست هم باعث شدند بازار سیمان در پاییز و زمستان ۱۴۰۰ آرام بگیرد. تنها یک خبر در سوم اسفند ماه با کلیدواژه سیمان منتشر شده که در مدح عرضه سیمان در بورس کالا است. فروردین امسال یک مقام صنفی در بخش ساخت مسکن کمی گلایه کرده و دیگر هیچ. تا خود ۱۲ تیرماه سیمان دغدغه هیچ‌کس نبوده، اما انگار قرار است با رسیدن تابستان بازار سیمان رم کند. بعضی‌ها می‌گویند اگرچه امسال شاهد قطع برق نیستیم و روند فعالیت کارخانه‌های سیمان و جریان عرضه و تقاضا عادی است. روایت‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد کارخانه‌ها سرعت تولید را افزایش داده‌اند و حتی بعضی از آن‌ها شب تا صبح فعالیت خود را ادامه می‌دهند. اما با شروع تابستان قیمت پاکت ۵۰ کیلویی سیمان از ۳۵ هزار تومان تا ۵۰، ۶۰ و به‌روایتی تا ۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است. دوباره به گفتگوی مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت با خبرگزاری تسنیم برمی‌گردیم. جایی که سیف‌الله امیری گرانی را گردن دلالان انداخته و گفته یک سری سلسه اقدامات برای کوتاه کردن دست واسطه‌ها انجام گرفته.

افرادی که به بورس سیمان مراجعه می‌کنند، حالا باید قبل از ثبت سفارش جدید، حتما فاکتور فروش ۷۰ درصد از خرید قبلی را ارائه دهند. فعالان بازار هم چنین روایتی را تایید می‌کنند. حداقل همگی درباره حضور پررنگ دلال‌ها در بازار سیمان اتفاق نظر دارند. چه چیزی باعث شده دلالان ناگهان به خرید سیمان علاقمند شوند؟ از اینجا به بعد را باید دست به عصا حرکت کرد. با تاکید روی عباراتی مثل شاید و احتمالا. قرار است انگشت اشاره‌مان را به سمت دولت بگیریم و دست روی طرح بزرگ و مهم نهضت ملی مسکن بگذاریم. پروژه‌ای که قرار است تا پایان عمر دولت سیزدهم، سالانه یک میلیون واحد مسکونی و روی هم رفته چهار میلیون واحد مسکونی تحویل دهد. اگر شما دلال بودید و پیروزی‌تان در رسیدن به سود آنچنانی بود، چرا باید فرصت ایده‌آلی را که رونق گرفتن ساخت‌وساز در گوشه گوشه کشور ایجاد می‌کند، از دست بدهید؟ آن هم در شرایطی که می‌دانید بازار سیمان قادر است با رشد بیش از ۱۰۰ درصد قیمت همراه شود. تنها خبر بد برای دلا‌لها این است که مدت زمان نگهداری سیمان در انبار‌ها سه ماه خواهد بود و بعد از گذشت این مدت سیمان خراب می‌شود.

منبع: فرارو
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تلفن برجامی به دلالان مسکن

سود میلیاردی برخی سهامداران بورس از رانت اطلاعاتی

ضارب سلمان رشدی: وقتی شنیدم او زنده مانده، شگفت زده شدم/ ارتباطی با سپاه ندارم

اعلام جزییات و زمان افزایش حقوق مستمری‌بگیران

خبر جدید برای دارندگان سهام عدالت

قسمت‌های قبل جیران از دسترس خارج شد

جنگ اصولگرایان بر سر برجام

چند میوه دست نیافتنی شد / جماعتی در حسرت میوه خوردن!

نتیجه نهایی احیای برجام به واکنش آمریکا بستگی دارد

افزایش ۳۵ درصدی پرداختی وام ازدواج

وقتی ۷ بازیکن استقلال مقابل پرسپولیس دوپینگ کردند

چراغ سبز مجلس به مذاکرات برجام

قیمت انواع دستگاه ماینر + جدول

قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

قیمت تلویزیون شیائومی + جدول

قیمت روز لپ تاپ لنوو LENOVO

قیمت انواع موتور سیکلت در بازار + جدول

حقوق بازنشستگان کارگری چقدر افزایش یافت؟

نقش دولت سیزدهم در استرداد اموال بابک زنجانی چیست؟

شمارش معکوس برای احیای برجام؟

مالیات خودرو‌های لوکس چقدر است؟

اجازه ورود مافیای زعفران را به بورس کالا نمی‌دهیم

مراقب این پیامک خطرناک باشید

سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید!

پیش بینی بورس شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱/ بورس چشم انتظار خبر خوش احیای برجام است

فائقه آتشین برای همیشه خداحافظی کرد؟

قیمت سالخورده‌های بازار مسکن

اسامی دو نفر از زندانیان ایرانی در آمریکا اعلام شد

بازار مسکن از تب و تاب افتاد

بنزین گران می‌شود؟

هشدار در باره سهمیه یواشکی کنکور برای فرزندان اساتید دانشگاه‌ها

ایران به دنبال گرفتن تضمین در برجام

برانکو از پرسپولیس شکایت می‌کند

توافق هسته‌ای ایران چه معنایی برای بازار‌های نفت خواهد داشت؟

خبر خوش وزارت کار برای کارکنان وزارتخانه‌ها

پیش بینی بورس هفته آینده

این دو کلاهبردار را شناسایی کنید+عکس