تاریخ انتشار: ۱۲:۳۹ - ۲۲ تير ۱۴۰۱

مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری چیست؟ طلا، ارز یا رمزارز

در شرایطی که تورم ارزش دارایی‌های نقدی را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد، عموم مردم با سرمایه‌های خرد و کلان به دنبال مطمئن‌ترین راه‌ها برای سرمایه‌گذاری هستند. اولویت اصلی برای سرمایه‌گذاری در شرایط تورمی باید حفظ ارزش دارایی‌ها باشد. در وهله بعد می‌توان به کسب سود بیشتر از محل سرمایه‌گذاری نیز فکر کرد. اکنون سؤال اساسی این است که مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری چیست؟ بازارهای مختلفی اعم از طلا، ارز و رمزارز پیش روی ما قرار دارند.

مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری چیست؟ طلا، ارز یا رمزارز

اقتصاد۲۴- انتخاب گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری، نیازمند شناخت مناسب از این بازارهاست. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی چالش‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این سه بازار مهم بپردازیم.

طلا، قدیمی‌ترین ابزار سرمایه‌گذاری

تا همین چند سال قبل تنها راه برای سرمایه‌گذاری در طلا، خرید فیزیکی آن بود. بدیهی است که نگهداری و تأمین امنیت طلا به صورت فیزیکی کار دشواری است. بسیاری از مردم به جهت دغدغه و نگرانی ناشی از نگهداری از طلا، چندان روی سرمایه‌گذاری گسترده در این فلز ارزشمند حساب باز نمی‌کردند.

در سال‌های قبل صندوق‌های سرمایه‌گذاری مبتنی بر طلا ایجاد شده‌اند. افراد می‌توانند در این صندوق‌ها اقدام سرمایه‌گذاری کنند. صندوق‌ها نیز سرمایه‌های جمع‌آوری شده را صرف خرید منسوجات طلا و سکه می‌کنند. به این ترتیب شما از مزایای سرمایه‌گذاری در طلا بهره‌مند می‌شوید و دغدغه‌ای نیز برای تأمین امنیت دارایی خود نخواهید داشت.

قبل از انتخاب طلا برای سرمایه‌گذاری باید نکاتی را مد نظر قرار دهید که عبارت‌اند از:

1. نگاه بلند مدت برای سرمایه‌گذاری در طلا

بازار طلا و سکه به هیچ عنوان برای کسانی که قصد دارند راه صد ساله را یک شبه طی کنند، مفید نیست. در این بازار باید صبر زیادی داشته باشید وحتما در بلندمدت به دنبال موفقیت در آن بگردید.

2. توجه به کارمزد خرید و فروش طلا

سرمایه‌گذاری در طلا به شکل‌های مختلفی امکان‌پذیر است. اگر صرفا قصد سرمایه‌گذاری به جهت حفظ ارزش دارایی و بیشینه کردن سود خود را دارید، حتما باید به سراغ گزینه‌های با کارمزد خرید و فروش حداقلی بروید. به عنوان مثال خرید و فروش طلای زینتی، هزینه‌های مازاد زیادی از جمله اجرت ساخت را به شما تحمیل می‌کند. همچنین در زمان فروش دارایی خود نیز با چالش‌هایی مواجه خواهید شد.

3. نقدشوندگی طلا

به طور کلی طلا در مقایسه با سایر بازارهای مالی از نظر نقدشوندگی در وضعیت مناسبی قرار دارد. هر چند که ممکن است در برهه‌های زمانی خاص چالش‌هایی نیز به وجود بیاید. نکته اساسی در بحث نقدشوندگی طلا نیز به نوع منسوجات طلا بر می‌گردد. به عنوان مثال می‌توان به تفاوت قیمت و تقاضای پیرامون انواع سکه طلا در بازار اشاره کرد.

رمزارز، سرمایه‌گذاری در دنیای ناشناخته‌ها

بازار رمزارزها از سال 2008 و با معرفی بیت کوین آغاز به کار کرد. عمر این بازار در حال حاضر کمتر از 15 سال است. از این حیث بازار رمزارزها به هیچ عنوان با طلا قابل مقایسه نیست. به همین دلیل است که از این بازار به عنوان دنیای ناشناخته‌ها یاد می‌کنند. بازار رمزارزها تفاوت‌های بنیادین زیادی با سایر بازارهای مالی مانند طلا و ارز دارد. شکل‌گیری این بازار محصول فناوری‌های دیجیتالی است و این نقطه آغاز تفاوت‌های بی‌شمار با سایر بازارهای مالی است.

برخی از مهم‌ترین نکات برای سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها عبارت‌اند از:

1. خلاء قانون‌گذاری در بازار رمزارزها

چارچوب‌های قانونی شفافی در بازار رمزارزها وجود ندارد. این موضوع به هیچ عنوان محدود به ایران نیست و تمام دنیا هنوز نتوانسته است در مواجهه با این بازار سازوکارهای شفافی را تهیه کند.

حتی برخی از کارشناسان معتقد هستند که ذات بازار رمزارزها اجازه نمی‌دهد تا دولت‌ها بتوانند چتر نظارتی خود را روی آن اعمال کنند. بسیاری از کشورها نیز هنوز در حال مطالعه بیشتر برای تصمیم‌گیری هستند. از طرفی دیگر فقدان نظارت بر بازار رمزارزها باعث شده تا تعداد کلاهبرداری‌ها در این بازار بیشتر از سایر بازارهای مالی باشد.

2. نیاز به دانش تخصصی در زمینه بلاک‌چین

بازار رمزارزها مبتنی بر فناوری بلاک‌چین شکل گرفته است. بلاک‌چین فناوری پیشرفته‌ای است که از زمان تولید تا به امروز حتی یک لحظه نیز در نقطه مشخص ثابت نمانده و پیوسته در مسیر تکامل گام بر می‌دارد. امکان ندارد که کسی بخواهد در بازار رمزارزها سرمایه‌گذاری کند و شناخت مناسبی از فناوری بلاک‌چین و حواشی آن نداشته باشد.

3. تهدیدات و خطرات امنیتی بازار رمزارزها

در سال‌های اخیر اخبار کلاهبرداری و حمله‌های هکری زیادی در بازار رمزارزها منتشر شده است. کلاهبرداری‌هایی که باعث از دست رفتن سرمایه‌های انبوهی از مردم در سراسر دنیا شده است.

هیچکس نمی‌تواند در بازار رمزارزها به سرمایه‌گذاران تضمین دهد که خطری دارایی‌هایشان را تهدید نمی‌کند. برای در امان ماندن از خطرات این چنینی در بازار رمزارزها چاره‌ای جز افزایش آگاهی و رعایت نکات ایمنی ندارید.  

مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری چیست؟ طلا، ارز یا رمزارز

ارز، سرمایه‌گذاری با ویژگی‌های منحصربه‌فرد

بازار ارز یکی دیگر از بازارهای سرمایه‌گذاری است که در کشور ما رونق نسبتا خوبی دارد. فقط کافیست که قیمت دلار را در طول یک دهه اخیر بررسی کنید تا متوجه خیلی از اتفاقات در این بازار شوید. رشد قیمت دلار در برابر ریال قطعا خبر خوبی برای پول ملی در کشور ما نیست؛ اما ما در مقام سرمایه‌گذار باید در شرایط تورمی به فکر محافظت از دارایی خود باشیم.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در بازار ارز را دارید، توجه شما را به نکات مهمی زیر جلب می‌کنیم.  

1. اهمیت وقایع سیاسی در قیمت دلار

بازار دلار با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر کشور ما معمولا خیلی سریع نسبت به رخدادهای مهم واکنش نشان می‌دهد. بنابراین اگر قصد دارید که در بازار دلار سرمایه‌گذار موفقی باشید، باید حتما اخبار سیاسی را دنبال کنید. البته تنها این کار کافی نیست؛ بلکه باید توان تحلیل و پیش‌بینی رخدادهای آینده را نیز داشته باشید. در این صورت می‌توانید به سرمایه‌گذاری در بازار ارز به دید مثبت نگاه کنید.

2. امکان سرمایه‌گذاری با مبالغ کم

در مقایسه با بازار طلا، برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز می‌توانید روی سرمایه‌های کوچک نیز حساب باز کنید. از طرفی دیگر عده‌ای معتقدند که مسکن بهترین گزینه سرمایه‌گذاری است. شاید این حرف درست باشد؛ اما برای کسانی که سرمایه‌های محدودی دارند، قطعا بازار مسکن با قیمت‌های فعلی در دسترس نیست. بنابراین حتی با سرمایه‌های خرد و ناچیز نیز می‌توان به فکر سرمایه‌گذاری در بازار ارز بود.

سرمایه‌گذاری در بازار ارز با زیماپی

دیگر لازم نیست که برای خرید و فروش ارز به سراغ صرافی‌های محل زندگی خود بروید. با استفاده از کیف پول زیماپی، یک صرافی آنلاین در هر لحظه از شبانه‌روز همراه شماست. با خیال راحت می‌توانید قیمت ارز را به صورت لحظه‌ای در کیف پول زیماپی مشاهده کنید و سپس اقدام به خرید یا فروش دارایی خود نمایید.

با خرید دلار در زیماپی هیچ‌گونه نگرانی نیز از بابت نقد کردن سرمایه خود نخواهید داشت. همیشه این امکان وجود دارد که دلار خود را با قیمت روز بازار به ریال تبدیل کنید. خدمات زیماپی در سریع‌ترین زمان و با کمترین کارمزد ممکن به شما عزیزان ارائه می‌شود.

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم به بررسی چالش‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای طلا، ارز و رمزارز بپردازیم. نمی‌توان با قاطعیت اعلام کرد که کدامیک از این بازارها بهترین بازده را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان خواهند آورد. حتی عده‌ای از کارشناسان توصیه می‌کنند که سرمایه‌گذاران سبد سرمایه خود را در هر سه بازار توزیع کنند. در نهایت باید بگوییم که تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی امری کاملا شخصی است. بنابراین سعی کنید قبل از تصمیم‌گیری در خصوص سرمایه‌گذاری همه جوانب را در نظر بگیرید.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

اسامی کدام بدهکاران بانکی منتشر می‌شود؟

تلفن برجامی به دلالان مسکن

سود میلیاردی برخی سهامداران بورس از رانت اطلاعاتی

ضارب سلمان رشدی: وقتی شنیدم او زنده مانده، شگفت زده شدم/ ارتباطی با سپاه ندارم

اعلام جزییات و زمان افزایش حقوق مستمری‌بگیران

خبر جدید برای دارندگان سهام عدالت

قسمت‌های قبل جیران از دسترس خارج شد

جنگ اصولگرایان بر سر برجام

چند میوه دست نیافتنی شد / جماعتی در حسرت میوه خوردن!

نتیجه نهایی احیای برجام به واکنش آمریکا بستگی دارد

افزایش ۳۵ درصدی پرداختی وام ازدواج

وقتی ۷ بازیکن استقلال مقابل پرسپولیس دوپینگ کردند

چراغ سبز مجلس به مذاکرات برجام

قیمت انواع دستگاه ماینر + جدول

قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

قیمت تلویزیون شیائومی + جدول

قیمت روز لپ تاپ لنوو LENOVO

قیمت انواع موتور سیکلت در بازار + جدول

حقوق بازنشستگان کارگری چقدر افزایش یافت؟

نقش دولت سیزدهم در استرداد اموال بابک زنجانی چیست؟

شمارش معکوس برای احیای برجام؟

مالیات خودرو‌های لوکس چقدر است؟

اجازه ورود مافیای زعفران را به بورس کالا نمی‌دهیم

مراقب این پیامک خطرناک باشید

سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید!

پیش بینی بورس شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱/ بورس چشم انتظار خبر خوش احیای برجام است

فائقه آتشین برای همیشه خداحافظی کرد؟

قیمت سالخورده‌های بازار مسکن

اسامی دو نفر از زندانیان ایرانی در آمریکا اعلام شد

بازار مسکن از تب و تاب افتاد

بنزین گران می‌شود؟

هشدار در باره سهمیه یواشکی کنکور برای فرزندان اساتید دانشگاه‌ها

ایران به دنبال گرفتن تضمین در برجام

برانکو از پرسپولیس شکایت می‌کند

توافق هسته‌ای ایران چه معنایی برای بازار‌های نفت خواهد داشت؟

خبر خوش وزارت کار برای کارکنان وزارتخانه‌ها

پیش بینی بورس هفته آینده