تاریخ انتشار: ۰۹:۴۲ - ۲۸ تير ۱۴۰۱

افزایش جریان ورود ارز به اقتصاد/ آغاز مبادلات روبل از امروز

بانک مرکزی اعلام کرد: عرضه ارز حاصل از صادرات با ۸۲درصد رشد از ابتدای امسال تاکنون به ۱۳.۵میلیارد دلار رسیده است. این به‌معنای افزایش جریان ورود ارز به کشور است که می‌تواند نقش مهمی در ایجاد قیمت تعادلی با توجه به سیاست‌های جدید بانک مرکزی داشته باشد.

افزایش جریان ورود ارز به اقتصاد/ آغاز مبادلات روبل از امروز

اقتصاد۲۴- بانک مرکزی اعلام کرد: عرضه ارز حاصل از صادرات با ۸۲درصد رشد از ابتدای امسال تاکنون به ۱۳.۵میلیارد دلار رسیده است. این به‌معنای افزایش جریان ورود ارز به کشور است که می‌تواند نقش مهمی در ایجاد قیمت تعادلی با توجه به سیاست‌های جدید بانک مرکزی داشته باشد. همزمان، مدیرعامل بازار متشکل ارزی نیز در خبر مهم دیگری از ایجاد نماد معاملاتی روبل در این بازار از امروز خبر داد.

آمارها نشان می‌دهد برنامه بانک مرکزی برای تقویت عرضه در بازار از محل ارزهای حاصل از صادرات موفق بوده و این موضوع در عین حال اثرات مطلوبی نیز بر بازار ارز داشته است. بانک مرکزی چندی پیش امکان فروش ارزهای صادراتی با نرخ توافقی به صرافی‌ها را فراهم کرد و همزمان مقررات مربوط به تقاضای بازار در حوزه اسکناس را نیز تسهیل کرد.

رویکرد اصلی بانک مرکزی این بوده که با ساماندهی و عمق‌بخشی به بازار رسمی حواله و اسکناس، نرخ‌ ارز را به سطوح تعادلی هدایت کند و در این میان ضمن تقویت عرضه نیازهای واقعی ارزی را نیز تامین کند.

با این حال اجرای موفقیت‌آمیز این سیاست، مستلزم افزایش صادرات غیرنفتی بود که آمارها نشان می‌دهد سیاست‌های صادراتی نیز به تحقق اهداف دولت منجر شده است. طبق آمارهای موجود در ۲ماه نخست سال‌جاری صادرات با رشد ۳۷درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۸.۵میلیارد دلار رسیده و حالا آن طور که تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد این رقم حتی از مرز ۱۳.۵میلیارد دلار نیز گذرکرده و به رشد عرضه ارز در سامانه نیما منجر شده است به‌طوری که در روزهای اخیر بازار رسمی حواله و اسکناس با مازاد عرضه ارز مواجه شده و همه نیازهای واقعی ارز در نرخ‌هایی به‌مراتب پایین‌تر از نرخ‌های بازار غیررسمی مبادله می‌شود.

نکته مهم‌تر اما این است که برخی خبرها نشان می‌دهد معاملات ارز با نرخ‌های توافقی نیز رونق گرفته و این موضوع از یک طرف به افزایش عرضه ارز در شبکه صرافی منجر شده و از سوی دیگر توانسته آثار مطلوبی بر بازار غیررسمی داشته باشد چنانچه با وجود آنکه قیمت دلار در بازار غیررسمی با نوسان‌های متفاوتی در روزهای گذشته مواجه بوده اما این نوسان‌ها با شوک‌های عمیق مواجه نشده است.
تحلیلگران بر این باورند تا زمان تامین نیازهای ارزی خرد از طریق سیاست جدید بانک مرکزی، نرخ دلار آزاد، خیلی نمی‌تواند با نوسان افراطی مواجه شود.

فروش ارز صادراتی رکورد زد

بانک مرکزی همزمان با انتشار آمار افزایش عرضه ارز در سامانه نیما اعلام کرده است: طبق اطلاعات موجود فقط در روز یکشنبه صادرکنندگان بیش از ١۶٧میلیون دلار ارز حاصل از صادرات‌شان را در سامانه نیما عرضه کرده‌اند که میزان عرضه حتی فراتر از تقاضای واردکننده‌ها بوده است در چنین شرایطی که حجم عرضه ارز در این سامانه بیشتر از تقاضای موجود است انتظار می‌رود با مقرراتی که بانک مرکزی برای تسهیل تامین اسکناس‌های ارزی از طریق فروش ارزهای صادراتی با نرخ توافقی بین صرافی‌ها مهیا کرده این روند در روزهای آینده آثارش در بازار غیررسمی نیز نمایان شود.

دبیر کل کانون صرافان در همین رابطه گفت: خوشبختانه با توجه به افزایش عرضه ارز صادرکنندگان به نرخ توافقی در صرافی‌های تحت نظارت بانک مرکزی در سراسر کشور، شاهد بوده‌ایم که قیمت‌ها با ثبات مواجه شود.

کامران سلطانی‌زاده افزود: این روند نشان می‌دهد مصوبه بانک مرکزی و ورود صرافی‌های سراسر کشور به چرخه عرضه و تقاضای ارز، موجب شده مدیریت بازار در اختیار فعالان رسمی قرار گیرد و فعالان غیررسمی بازار دیگر نمی‌توانند به‌دلیل اعلام قیمت‌های بالا و ایجاد هیجانات، نرخ ارز را تحت‌تأثیر قرار دهند.


بیشتر بخوانید: پیش‌بینی از قیمت دلار پس از توافق


او اضافه کرد: می‌توان گفت که نهادهای رسمی تأثیرگذار در قیمت ارز، مدیریت نرخ را در اختیار دارند و با توجه به افزایش صرافی‌های رسمی در سراسر کشور که کارگزار بانک مرکزی و بازار متشکل ارزی هستند، این قیمت‌ها از طریق تبادلات توافقی بین صرافی و صادرکننده ارز، به درستی تعیین و با نرخ مناسب در تمامی صرافی‌های رسمی سراسر کشور به هموطنان عرضه می‌شود.

آغاز مبادلات روبل از امروز

همزمان با افزایش عرضه ارز در سامانه نیما دیروز مدیرعامل بازار متشکل ارز ایران از ایجاد نماد معاملاتی روبل در این بازار از امروز سه‌شنبه خبر داد. این خبر در حالی منتشر شده که قرار است امروز ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه عازم تهران شود. پیش از این و در اواسط تیرماه امسال رئیس‌کل بانک مرکزی ایران در سفری به روسیه ضمن دیدار با ۲معاون نخست‌وزیر و رئیس‌کل بانک مرکزی تفاهمنامه‌های جدیدی در حوزه پولی و بانکی امضا کرد. این تفاهمنامه امکان تسویه مبادلات تجاری با روبل و ریال را به میزان سالانه ۳میلیارد دلار فراهم می‌کند.

در پیمان پولی دوجانبه، تجارت با استفاده از پول‌های محلی انجام می‌شود؛ یعنی به جای استفاده از یک پول واسط مانند دلار و یورو، از پول کشورهای مبدا و مقصد تجارت استفاده می‌شود و دلار واسط تجاری نیست. به‌زعم تحلیلگران این پیمان می‌تواند باعث کاهش تقاضا برای دلار و به تبع آن کنترل نرخ دلار در برابر ریال در بازارهای داخلی شود.

علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی بعد از بازگشت از روسیه با اشاره به اراده سیاسی ایران و روسیه برای توسعه روابط اقتصادی گفت: استفاده از ارزهای غیردلار و یورو و سایر موضوعاتی که تجار و فعالان اقتصادی بتوانند از بسترهای جدید استفاده کنند جزو مواردی است که مورد پیگیری قرار گرفت و ان‌شاءالله باید نتایج آن را در عمل شاهد باشیم.

او همچنین تأکید کرد: تجار، بازرگانان و فعالان اقتصادی به‌زودی آثار و نتایج تفاهم بین ایران و ورسیه را خواهند دید. حالا اندکی بعد از سفر رئیس‌کل بانک مرکزی به روسیه، مدیرعامل بازار متشکل ارز گفت: با اضافه شدن نماد معاملاتی جدید و آغاز معاملات روبل در بازار متشکل ارزی، صادرکنندگان ایرانی از طریق بانک‌ها و صرافی‌های کارگزار بازار متشکل معاملات ارزی می‌توانند همانند اسکناس دلار و یورو، روبل را با نرخ توافقی در این بازار عرضه کنند.

امیر هامونی توضیح داد: بر این اساس متقاضیان اسکناس روبل ازجمله دانشجویان در چارچوب مقررات ارزی بانک مرکزی می‌توانند درخواست خود را در یکی از سرفصل‌های مصارف ارزی خدماتی(غیربازرگانی) که بانک مرکزی تعیین کرده، ثبت کنند. هامونی ادامه داد: جزئیات نحوه انجام معاملات در نماد معاملاتی روبل به‌زودی منتشر خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آمریکا: موضوعات بزرگ برجام حل و فصل شده است

اروپا: پاسخ ایران به طرح پیشنهادی برجام سازنده بود

اولین حضور لوکادیا در تمرین پرسپولیس +عکس

نقص فنی لاستیک پرواز تهران-دهلی ماهان هنگام تیک آف

کلاهبرداری از ۲۰۰ دانشجوی تهرانی برای پذیرش در ترکیه

ناکامی تمام عیار جودوی ایران در بازی‌ کشورهای اسلامی

روایت سی‌ان‌ان از خواسته برجامی ایران از آمریکا

بمب خبری جدید؛ مهاجم یوونتوس در راه پرسپولیس؟!

مشکل بورس به روش دولت رئیسی حل نشد

جهانبخش، سوژه فضای مجازی باشگاه فاینورد

مشاهده اولین مبتلا به آبله میمونی در کشور

قیمت برنج تا کجا پائین می آید؟

چکونگی فعال شدن بسته اینترنت رایگان برای سه دهک اول درآمدی

پاسخگویی به مجلس پس از ارسال پاسخ به اروپا

سفارت آمریکا هم باز شود دلار زیر ۲۳ هزار تومان نمی‌آید

خبر خوش درباره پرداخت وام بازنشستگان کارگری تهران

هافبک پرسپولیس چه زمانی به میدان می‌رود؟

اعطای وام به بازنشستگان متقاضی زیارت عتبات عالیات

بابک برزویه درگذشت

قیمت سفر هوایی اربعین اعلام شد

خروج ۱۱ خودرو از قرعه‌کشی

پزشکیان: باید برجام را بپذیریم

بر نحوه پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان توافق شد

فیفا در اقدامی عجیب، فوتبال هند را تعلیق کرد

جزییات اجرای اعتبارسنجی برای دریافت وام‌های بانکی

روایت اولیانوف از پاسخ ایران به اتحادیه اروپا

فیلم/ تجمع مردم شهرکرد در اعتراض به بی‌آبی

تراز تجارت خارجی مناطق آزاد بعد از ۳۰ سال مثبت شد

ارزش سهام عدالت امروز ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ چقدر است؟

ITC مهدی قایدی صادر شد

شاخص بورس ۴ هزار واحد ریخت

قیمت انواع کیسه و نایلون در بازار

پژو ۲۰۶ هم به بورس می‌رود

پرتفوی سهامداران در زیان غرق شد

۲۳.۲ درصد ایرانی‌ها مستاجرند

قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

متقاضیان خودرو از بورس امروز ثبت سفارش کنند