تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۴ نظر

دبیر ستاد امر به معروف: جایی که حجاب نباشد، محیط رشد اقتصادی پیدا نمی‌کند!

محمد صالح هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: همانطور که عدالت اجتماعی را در مسائل اقتصادی خلاصه نمی‌کنیم، امر به معروف و نهی از منکر هم نباید در عفاف و حجاب خلاصه کنیم، اما در حال حاضر عفاف و حجاب در جامعه ما فوریت پیدا کرده است.

صحبتهای جدید دبیر ستاد امر به معروف

اقتصاد۲۴- دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: همانطور که عدالت اجتماعی را در مسائل اقتصادی خلاصه نمی‌کنیم، امر به معروف و نهی از منکر هم نباید در عفاف و حجاب خلاصه کنیم، اما در حال حاضر عفاف و حجاب در جامعه ما فوریت پیدا کرده است.

سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با اشاره به عملکرد ستاد امر به معروف و نهی از منکر در سال گذشته گفت: ستاد نقش احیای امر به معروف و نهی از منکر را دارد یعنی نقش اقدام برای احیا و ایجاد ارتباطات سالم در احراز وظایف و ایجاد شبکه های مردمی در مطالبه گری معقول را دارد.

به نوشته ایلنا، وی ادامه داد: اسلام یک برنامه ای دارد تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر یعنی قوه مجریه ضمانت اجرای بقای اسلام را بر فریضه امر به معروف و نهی از منکر نهاده است. اگر امر به معروف و نهی از منکر بخواهد جایگاه خود را پیدا کند باید در همه سازمان ها در همه نهادها در فرهنگ خانواده و در تعاملات مردمی ظهور و بروز پیدا کند. در این زمینه ما بسیار عقب هستیم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: کشورهای پیشرفته و کشورهای غربی در مسئولیت اجتماعی بسیار جلوتر هستند اگر قانونی نخواهد رعایت نشود مردم بی تفاوت نمی مانند در کشور ما به دلیل مسائل مختلف و بعضا تشتت ها و وعده ها و بی عملی ها این احساس مسئولیت اجتماعی سیر نزولی پیدا کرده و ما باید اعتماد عمومی را در پشتتوانه شعارهایی که می دهیم جلب کنیم.

هاشمی گلپایگانی گفت: موضوع امر به معروف و نهی از منکر یک موضوع گسترده است مهمترین موضوع امر به معروف و نهی از منکر عدالت اجتماعی است و جامعه توحیدی و بحث آزادی اجتماعی و معنوی است.

وی با بیان اینکه نباید امر به معروف را در عفاف و حجاب خلاصه کنیم، ادامه داد: حیا یک بعد از اخلاق است عفت در گفتار، عفت در اخلاق و... داریم حتی عفت در مسائل اقتصادی داریم. یک بعد از عفت، عفت در پوشش است که می شود حدود پوشش و حجاب.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر با بیان عدالت اجتماعی از مهمترین معروفاتی است که باید اجرا شود، تاکید کرد: همانطور که عدالت اجتماعی را در مسائل اقتصادی خلاصه نمی کنیم امر به معروف و نهی از منکر خلاصه در عفاف و حجاب نمی‌کنیم اما در حال حاضر عفاف و حجاب در جامعه ما فوریت پیدا کرده است.

هاشمی گلپایگانی گفت: جامعه باید تنظیم باشد عدالت اجتماعی اصل است در عدالت اجتماعی عدالت فرهنگی و تربیتی از اولویت هاست و بعد از آن عدالت اقتصادی مطرح است. اما نباید مدام اول و دوم بگوییم بلکه مجموعه باید سالم باشد.


بیشتر بخوانید: مشکل مردم حجاب و سگ گردانی است یا معیشت و مسکن؟/ رئیسی هم مانند احمدی نژاد، حواشی را برجسته می‌کند


وی ادامه داد: مجموعه باید سالم باشد جایی که عفاف و حجاب نباشد محیط رشد اقتصادی پیدا نمی‌کند. اگر در کشور‌های دیگر برای محیط‌های آموزشی و کار قوانین سختگیرانه دارند برای این است که می‌خواهند رشد اقتصادی اتفاق بیفتد. در اداره‌ای که از صبح تا شب کارمندان باهم بگو و بخند دارند ساعت مفید کار در اداره نیم ساعت است البته در برخی ادارات هم به صورت جدی کار دنبال می‌شود. اما در برخی ادارات دور هم چای می‌خورند و کار مردم را انجام نمی‌دهند.

وی ادامه داد: در برخی از دانشگاه‌های دنیا که گران هم است اختلاط بین دختر و پسر را جدا کرده اند این جداسازی باعث شده یک و نیم نمره به میانگین معدل کل اضافه شده است آن‌ها به دنبال علم هستند. چرا ما می‌خواهیم ۸۰ سال پیش اروپا را تجربه کنیم همین فرهنگ وارداتی؛ جایگزینی سگ و گربه به جای فرزند در اروپا و آمریکا هم این چنین نیست چرا ما از غرب، غربزده‌تر و گرفتارتر شده ایم این‌ها مسائلی است که اگر به آن نپردازیم مشکلات بیشتر می‌شود باعث بروز تنش اجتماعی می‌شود امروز جامعه ما دو قطبی و ملتهب است و این بدلیل کمبود و خلا قانون است.

هاشمی گلپایگانی گفت: در کشور‌های پیشرفته قانون مانند وحی منزل است. کسی که در اروپا زندگی می‌کند وقتی به ایران می‌آیند راحت‌تر زندگی می‌کند چراکه در آنجا فرهنگ قانون پذیری بیشتر اجرا شده است. ما به دنبال عدالت اجتماعی هستیم. امروز بدحجاب و با حجاب باید از مسئولان و به ویژه مجلس بخواهند که تکلیف را روشن کنید نمی‌شود مردم به جان هم بیفتند و مسئولان صرفا رهنمود دهند رهنمود برای خطبه مسجد و نماز جمعه است. بحث حجاب خلا‌های قانونی جدی دارد و عدم ضمانت اجرایی برای اجرای قانون داریم قانونی که نشود اجرا شود قانون نیست و این کار مجلس شورای اسلامی است.

وی ادامه داد: اگر مباحث عفاف و حجاب وارد مسئله سیاسی شود کاملا لطمه می‌خورد ستاد اعلام می‌کند این مسئله کاملا اجتماعی و اعتقادی است، اما در سال آینده یکی از عرصه‌هایی که سوءاستفاده می‌شود همین موضوع عفاف و حجاب است؛ و باید مجلس قبل از انتخابات فکری برای آن کند.

او افزود: پایه فعالیت ستاد را در حرکت‌ها و قدرت مردمی می‌دانیم. تمام آحاد مردم می‌توانند با یک برنامه به ستاد مراجعه کنند و اعلام کنند که با یک برنامه مشخص در یک منطقه مشخص امر به معروف کنند. نهی از منکر اعتراض است و امر به معروف پیشنهاد است آحاد مردم ممکن است به یک موضوع اعتراض داشته باشند می‌توانند پیشنهاد خود را برای حل آن بدهند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: ۱۸ عرصه در بحث تشکل سازی مشخص شده که همه افراد می‌توانند در آن در بحث تشکل سازی حضور داشته باشند یکی از موضوعات این تشکل سازی موضوع عفاف و حجاب است، اما الان بیشترین درخواست مردم برای تشکل سازی بحث عفاف و حجاب است و مطالبه گری مردم در همین زمینه است ما هم براساس مطالبه مردم بها می‌دهیم.
وی ادامه داد: همه ادارات و سازمان‌ها باید شورای امر به معروف داشته باشند ودو عضو این شورا باید از تشکل‌های مردمی باشد تا ارتباطات مردمی با نهاد‌های دولتی برقرار شود. بسیاری از دستگاه‌ها و نهاد‌ها شورا دارند، اما اصرار ما این است که این شورا نمایشی نباشد برخی از دستگاه‌ها هم از راه اندازی این دستگاه استنکاف دارند و نمی‌خواهند امر به معروف در دستگاه آن‌ها رواج پیدا کند من جمله وزارت گردشگری.

وی تصریح کرد: وزارت گردشگری تور‌هایی را به مناطق گردشگری می‌برند و آنجا را به ابتذال می‌کشند و پاسخگو هم نیستند. دانشگاه آزاد نیز از دستگاه‌هایی است که استنکاف دارد. دانشگاه آزاد بدون زیرساخت افراد را از شهر‌های بزرگ به شهر‌های کوچک برد و در آنجا فرهنگ اشتباه را رواج داد و ابتذال را نهادینه کرد. وزارت ورزش و جوانان و وزارت صمت در اولویت‌های بعدی استنکاف هستند.

او خاطرنشان کرد: وزرات راه و شهرسازی وزرات اقتصاد و بانک مرکزی و بانک‌های تابعه نیز از دستگاه‌هایی هستند که بسیار عالی ورود کرده اند.

هاشمی گلپایگانی گفت: براساس شاخص‌هایی که تعیین شده مشخص شده برای کدام مدیر باید گشت ارشاد مسئولان قرارداده شود و ما اعلام کردیم گشت ارشاد مسئولان از وزرات ارشاد آغاز شود. فیلم دینامیت و گشت ارشاد سنمبل تخریب عاملان به معروف است بزرگترین لطمه را این دو فیلم به آمران به معروف وارد کرده اند.

وی با بیان اینکه ستاد باید از عاملان به معروف حمایت کند ادامه داد: گشت ارشاد مسئولان یعنی مسئول وظیفه خود را در جلوگیری از دو قطبی شدن جامعه اجرا می‌کند یا خیر.

او بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: بحث اقتصادی بسیار مهم است. دلیل ندارد وقتی این همه کودک کار داریم روزی دو تن غذای سگ‌های ولگرد می‌شود. هر بار که به مسئولان اعتراض می‌کنیم می‌گویند این اتفاق در دولت قبل بوده اگر کسی مسئولیت گرفته یعنی به همه مشکلات از دولت‌های قبل آگاه است.

منبع: انتخاب
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
ناشناس
0
0
شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
پس کل دنیا اقتصاد خرابه به خاطره بدحجابی
یزدان
0
0
يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
با سلام اره دیگه حجاب با همه چیز ارتباط مستقیم داره تورم بخاطر حجابه کم آبی حجاب گرونی حجاب بقیه کشورهای بی دین و بی حجاب هم بخاطر همین حجاب وضع مردمشون به این فلاکت و بدبختی
ناشناس
0
0
يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
جاییکه دزد هست اقتصاد مملکت رشد نمیکنه و متاسفانه ایران پره دزد و اختلاسگره که همه با همن و دستشون تو یه کاسه س حجاب به اقتصاد ربطی نداره لطفا اینقد سفسطه نکنین برای پوشاندن بی لباقتی خودتون مردمو بیشتر از این آزار ندین
حسن
0
0
يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
عقل در کله نباشد ، جان در عذاب است . هاشمی جان مملکت رو به گند کشیدید با این تفکر
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

نظم نظامی در تیم ملی فوتبال ایران

مزایای رتبه‌بندی برای کدام بازنشستگان لحاظ می‌شود؟

این ماشین ژاپنی ارزان‌قیمت به ایران برمی‌گردد؟/ عکس

تمرین‌ بدنسازی ملی‌پوشان با نظر کی‌روش

همراه اول هک شد؟/ ماجرای صفر شدن بدهی مشترکان موبایل چه بود؟

روند افزایشی سرطان پستان در کشور/ این ۵ استان در صدر جدول

عکس/ سنگ مزار ملکه الیزابت در قلعه ویندسور

واکنش دیرهنگام احسان علیخانی به مرگ تلخ مهسا امینی

خداحافظی یک ملی‌پوش به خاطر فوت مهسا امینی

صندوق املاک و مستغلات حباب مسکن را کاهش می‌دهد؟

پرسپولیس با عیسی چه می‌کند؟

بازیگرانی که کشف حجاب کردند، تعیین تکلیف شدند

واکنش عماد افروغ به اعتراضات در کشور/ کدام قانون از گشت ارشاد حمایت می کند؟

واکنش یزدانی به شایعه آنفالو کردن علی کریمی

آپارتمان‌های نوساز شرق تهران چند؟

اخراج سفیر ایران در کی یف

علی کریمی بازداشت شد؟

رکوردزنی رشد قیمت گوشت

قیمت این خودرو ۴۰ میلیون تومان ریخت

کمبود آنتی‌بیوتیک برای کودکان در داروخانه‌ها

جمع کردن گشت ارشاد و تغییر در قانون حجاب عقب‌نشینی نیست، پیشرفت در عدالت است

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک چگونه کار می‌کند؟

بارش باران در ۹ استان کشور

قیمت در بازار مسکن بحرانی‌تر می‌شود/ تورم قیمت مسکن در نیمه دوم سال چقدر می‌شود؟

پایانی برای پیامک‌های تبلیغاتی

رکود اقتصادی به نفع بازار نفت است؟

پوکر بایدن و پوتین!

خداحافظی عضو تیم ملی برای حفظ حرمت بانوان

کدام واریزها باعث تجاری شدن یک حساب نمی‌شود؟

تعیین تکلیف رژیم ریاض برای تهران

خبر جدید درباره واریز پاداش پایان خدمات بازنشستگان

تردد دانش‌آموزان با هزینه‌های چندمیلیونی سرویس مدارس

حساب های تجاری و ابهامات یک مصوبه؛ ناهماهنگی یا عقب‌نشینی دولت؟

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول