تاریخ انتشار: ۱۱:۴۸ - ۱۳ مرداد ۱۴۰۱

۹۰ درصد خودرو‌های مسروقه، ساخت داخل هستند

سخنگوی فراجا گفت:هیچ تعمیرگاهی نباید قطعات دسته دوم یدکی را روی خودرو نصب کند مگر اینکه برای او احراز شود این وسیله از جای صحیح تامین شده است.

۹۰ درصد خودرو‌های مسروقه

اقتصاد۲۴- سردار مهدی حاجیان، سخنگوی فراجا با اشاره به قیام امام حسین (ع) در روز عاشورا در نشست خبری خود که امروز پنجشنبه ۱۳ مرداد برگزار شد، گفت: نهضت عاشورا یک نهضت جهانی و ظلم ستیز است.

وی ادامه داد: پلیس آمادگی صدرصد دارد تا در کنار هیات‌های عزاداری خدمات را ارایه کنند و در جلساتی که داشتیم پلیس یار محرم انتخاب شده و برای برگزاری هر چه بهتر مراسم محرم کمک می‌کنند و تاکنون هیچ مسئله امنیتی در کشور در این خصوص نداشتیم.

وی با اشاره به انهدام باند قاچاق سوخت گفت:کارآگاهان پلیس امنیت اقتصادی با اقدامات فنی توانستند یک باند سازمان یافته مشتقات نفتی و پترو پالایشی را کشف کنند این محصولات با پوشش هیدروکربنات این کار را انجام می‌دادند. ۴۵۰هزار لیتر در استان گلستان کشف کردند و پس از بررسی اسناد مشخص شد ۱۴ شرکت صوری که وجود خارجی نداشتند در این زمینه فعالیت می‌کردند.


بیشتر بخوانید: اسیدپاشی پسر جوان روی پدر و مادرش


سردار حاجیان تصریح کرد: پلیس ۱۵ نفر از این افراد را شناسایی و دستگیر کرده و بیش از ۴۰ میلیون لیتر مشتقات نفتی قاچاق شده بود این تیم در ۵ استان کشور فعالیت داشتند و ده تیم پلیس در حدود یکسال روی این پرونده کار کرد و سرشبکه در استان قم و محصولات قاچاق در استان گلستان کشف شد.

وی ادامه داد: امیدواریم با دسترسی پلیس به سامانه‌های صادراتی بتوانیم جلوی قاچاق را بگیریم. در آمار ۴ ماهه ۲۰ هزار دستگاه خودرو سرقت شده که پلیس بیش از ۱۸ هزار خودرو را کشف کرده لست، اما بررسی‌های آماری نشان می‌دهد خودرو‌های سرقت شده خودرو‌های ساخت داخل هستند و مدل ساخت آن‌ها پیش از سال ۸۸ بوده است همچنین ۲۲ درصد خودرو‌های سرقت مدل خودرو برای بعد از سال ۸۸ بوده است و شرکت‌های خودروساز باید سیستم ایمنی خودرو را به روز کنند چراکه بیش از ۹۰ درصد خودرو‌های مسروقه برای ساخت داخل باشد.

سردار حاجیان خاطرنشان کرد: ما باید به سمت ارتقای بازدارندگی قانون در بحث پیشگیری هم برویم یعنی علاوه بر بازدارندگی مجازات‌های سرقت باید به سمت پیشگیری هم برویم در بحث پیشگیری از جرم قانون گذار باید توجه ویژه‌ای داشته باشد برخی از سرقت‌ها به دلیل خلا‌های قانونی اتفاق می‌افتد به این معنی که افزایش قیمت قطعات خودرو را داشتیم و این باعث سواستفاده برخی افراد می‌شود اگر قانون مجوز‌های لازم را برای نظارت سیستمی بدهد، مراکز اسقاط، تعمیرگاه‌های خودرو و پلیس باید سیستم هماهنگ داشته باشند. در سرقت خودرو بیش از ۴۰ نفر درگیر می‌شوند. هیچ تعمیرگاهی نباید قطعات دسته دوم یدکی را روی خودرو نصب کند مگر اینکه برای او احراز شود این وسیله از جای صحیح تامین شده است.

وی ادامه داد: تعمیرگاهی که لوازم یدکی مسروقه را بر روی خودرو نصب می‌کند اعم از لوازم یدکی بدنه و موتور و همچنین فروشنده لوازم یدکی را به فروش می‌رساند معاونت در جرم می‌شود و باید هویت مال را مشخص کنند. پلیس قاطعانه با افرادی که نسبت به فروش لوازم یدکی مسروقه اقدام می‌کنند و همچنین تعمیرگاه‌هایی که بدون احراز این لوازم را روی خودرو نصب می‌کنند. برخورد می‌کند.

سردار حاجیان گفت: در کشور‌های دیگر اگر خودرویی تصادف کند هیچ تعمیرگاهی نمی‌تواند نسبت به تعمیر این خودرو بدون مجوز پلیس اقدام کند همچنین قطعه سازان باید قطعه‌های نشان دار بسازند و یک بانک اطلاعاتی قطعات داشته باشند که پلیس هم به این سامانه دسترسی داشته باشد البته با خودروسازان هماهنگی‌هایی ایجاد شده، اما کامل و به روز نیست، اما با قطعه سازان چنین تعاملی نداریم.

وی تاکید کرد: امیدواریم قانون گذار به شدت ارتقای بازدارندگی قوانین پیشگیری و تدوین قوانین پیشگیرانه باشد.

سردار حاجیان با اشاره به وقوع سیل در کشور گفت: ما در زمان وقوع سیل قرارگاه انتظامی ویژه مناطق سیل زده را با دو رویکرد تشکیل دادیم رویکرد اول حفظ اموال مردم و تسهیل در ترافیک و ارائه خدمات انتظامی بود. رویکرد دوم این قرارگاه این بود که در امر امداد رسانی و نجات کمک کنند. ۹ هزارو ۴۲۵ پلیس در این مدت کمک کردند.

وی با اشاره به راهپیمایی اربعین گفت: پلیس آمادگی کامل برای ارائه خدمات را دارد و پیش بینی شده ۳۰ هزار نیرو امسال در این زمینه به زائران خدمت دهند. ۳ هزار واحد گشت پلیس در سراسر کشور به ویژه استان‌های مرزی ارائه خدمات می‌دهند. همکاران بانوان پلیس در مرز برای ارائه خدمات به زائران حضور دارند.

وی ادامه داد: بیش از ۱۴۸ گیت در مرز فعال هستند. پلیس آمادگی صدور ۱۰۰ هزار گذرنامه در روز را دارد و در صورت نیاز این آمادگی را داریم روزانه ده هزار برگه گذر موقت صادر کنیم البته این اقدام بعد از هماهنگی با عراق اتفاق خواهد افتاد.

به گفته سردار حاجیان روزانه بیش از ۸ هزار نفر از مرز‌ها برای سفر به عتبات تردد می‌کنند.

وی با اشاره به برنامه پلیس امنیت اقتصادی گفت: از ابتدای سال ۳۹ هزار و ۸۳۶ میلیارد ریال ارزش ریالی کالا‌های کشف شده بوده است.

وی درباره ماینر‌ها گفت: بیش از ۱۶ هزار ماینر در ۴ ماهه ابتدای شناسایی و ضبط شده اند.

سخنگوی فراجا درباره اقدامات پلیس فتا گفت: در فضای مجازی و مقابله با جرایم این حوزه توان بالایی داریم و میزان کشف و وقوع در این حوزه ۹۴ درصد است یعنی ۹۴ درصد جرایم اتفاق افتاده در فضای مجازی کشف می‌شود که افزایش ۱۲ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.

وی ادامه داد: ۱۶ پزشک قلابی که در فضای مجازی در حوزه‌های مختلف از جمله زیبایی فعالیت می‌کردند شناسایی و دستگیر شدند.

وی با اشاره به پیامک‌هایی که برای مردم ارسال می‌شود گفت: این پیامک‌ها دورویکرد تهدید یا ترغیب دارد. رویکرد ترغیب این است که به افراد می‌گویند که به طور مثال در یک برنامه برنده شده اند و لینک‌هایی ارسال می‌شود که بدافزار هستند و ممکن است در صورت ورکد به این لینک منجر به کلاهبرداری از افراد شود. هر پیامکی که با سرشماره شخصی می‌آید می‌تواند محتوای مجرمانه داسته باشد.

وی درباره لایو‌های غیراخلاقی گفت: این مسئله جرم انگاری شده و مصداق جرم است و پلیس با گشت‌های مجازی این لایو‌ها را شناسایی و با آن‌ها برخورد می‌شود همچنین با افرادی که اقدام به تولید و یا انتشار کلیپ‌هایی علیه نهاد‌ها می‌کنند که حتما هم جعلی است تبعاتی در احساس امنیت داشته و باعث افزایش جرم می‌شود اتهام این افراد تشویش اذهان عمومی است و پلیس با این افراد برخورد می‌کند.

وی درباره هوشمند سازی پلیس گفت: با تحولی که در ناجا صورت گرفت و به فراجا تغییر کرد باعث خدمات بیشتر به مردم و افزایش رضایتمندی مردم است این رویکرد در سه مرحله تدوین شده است مرحله اول تبدیل خدمات دستی به خدمات الکترونیک است که مقدمه هوشمندسازی پلیس است و اپلیکیشن پلیس من در اختیار مردم قرار گرفته که ۲۲ خدمت در بستر آن ارائه می‌شود که در حال حاضر ۱۶ خدمت در آن فعال است. از ۶ خدمت برجسته دیگر در هفته فراجا رونمایی خواهد شد. مرحله دوم درگاه تبادل الکترونیکی فراجا و سازمان‌های دولتی و غیردولتی است که پیشرفت داشته است.

وی گفت: سرقت معلول علت‌های فراوانی است می‌تواند بخش عمده‌ای از این سرقت‌ها به دلیل فقر اقتصادی باشد. بیش از ۵۰ درصد سرقت‌ها سرقت‌های خرد هستند که یکی از دلایل آن فقر و بیکاری است برخی از این سرقت‌ها توسط معتادان متجاهر انجام می‌شود موضوع دیگر این است که آیا قوانین و مجازات‌ها بازدارندگی دارند. آیا نظام کیفری اصلاح مجرمان ایراد دارد یا خیر که باعث می‌شود یک سارق گاهی برای ۴۰ بار دستگیر شود. جامعه آماری سارقان خرد روز به روز در حال افزایش است و باید در این زمینه تدبیر شود ما اعتقاد نداریم که حبس بیشتر شود بلکه ما معتقدیم باید قوانین پیشگیرانه یا ارتقا یابد و یا تدوین و تقنین شود.

وی ادامه داد: سرقت‌های خرد سرقت‌هایی هستند که ارزش مالی چندانی ندارند، اما احساس ناامنی را به همراه دارد.

سردار حاجیان گفت: پراید بالاترین رقم در بین خودرو‌های سرقتی را داشته به ویژه آن‌هایی که برای قبل سال ۸۸ بوده اند. بعد وانت، تیبا و ساینا و همچنین پژو و سمند از خودرو‌های پرسرقت هستند.

وی درباره استرداد سارقان بانک ملی گفت: پلیس کمتر از ۴۸ ساعت این سارقان را شناسایی کرد، اما دو نفر از سارقان توانسته بودند از کشور خارج شوند. پروسه ردیابی و دستگیری این افراد در حوزه پلیس بین الملل بود و بلافاصله ردیابی شده و اعلان قرمز برای این افراد صادر و متهمان در کشور مذکور بازداشت شدند پروسه استرداد یک فرایند پلیسی، قضایی و سیاسی است. این دو متهم در کشور ترکیه بازداشت و وارد پروسه استراد شده اند و اقداماتی از سوی وزارت خارجه صورت گرفته و این دو فرد همچنان بازداشت هستند و تلاش می‌کنیم که به کشور برگردند.

وی ادامه داد: ۵ نفر از کلاهبرداران توسط پلیس بین الملل شناسایی و به کشور مسترد شدند. جمع رقم کلاهبرداری این افراد بیش از ده هزار میلیارد بوده است. یکی از این افراد که در ۴۸ ساعته گذشته دستگیرشده که به عنوان کلاهبرداری و جعل اسناد برای فروش کالا‌های اساسی اقدام کرده بود.

منبع: ایلنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ازسرگیری مبادله برق ایران و ترکیه

جزئیات فوت نیکا شاکرمی به روایت میزان و تسنیم

کسری ۸۲ میلیونی مخازن سدهای تهران

پوستر سپاهان برای بازی با پرسپولیس+ عکس

توضیحات فرمانده انتظامی درباره حادثه نیکا شاکرمی

فیلم/ واکنش چهره‌های سیاسی به اعتراضات ایران

رقابت‌های ورزشی بانوان را پخش نمی‌کنند، اما زن برهنه در تلویزیون منتشر می‌شود

سخنان عجیب مدیرمسئول همشهری درباره نیکا شاکرمی

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

واکنش آمریکا به تصمیم اوپک پلاس

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

قیمت سکه و طلا + جدول

سیگنال برجام به بازار سکه

قیمت بیت کوین و رمزارز‌ها + جدول

قیمت دلار، یورو و سایر ارز‌ها + جدول

واکنش جنجالی به اظهارات بحث‌برانگیز رسایی

چهره فناوری مشهور ایرانی بازداشت شد

نگاهی به قیمت مسکن شهریور ۱۴۰۱ در تهران

۴۶۷ واحد مسکونی در زلزله خوی آسیب دید

قیمت آیفون ۱۴ در بازار ایران

محدوده جست‌وجو برای آپارتمان‌‌های تا ۲ میلیارد تومان

عناصر اصلی اغتشاشات آزاد نمی‌شوند

ردپای تجمعات اعتراضی به بازار مسکن؟

جای خالی آباژور در ۲۰:۳۰ صداوسیما

پیش بینی بورس شنبه ۱۶ مهرماه ۱۴۰۱/ افت شاخص کل ادامه دارد؟

با فاحشه خواندن معترضان به دنبال گفتگو هستیم؟

عامل زیر گرفتن ۷ نیروی یگان ویژه در بلوار کشاورز دستگیر شد + عکس

فیلم/ واکنش معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه فردوسی به هو شدن از سوی دانشجویان معترض

آمریکا: دیپلماسی درمورد برنامه هسته‌اى ایران کارساز نیست

ژابی آلونسو سرمربی سردار آزمون شد

واکنش جنجالی آقای وزیر به درخواست یک معلم + فیلم

پست ویژه علی کریمی برای سیستان و بلوچستان

توضیحات اداره کل اطلاعات سیستان و بلوچستان درباره حوادث زاهدان

اگر اتحادیه اروپا در جهت ترغیب آشوبگران و تروریست‌ها اقدام سیاسی شتابزده انجام دهد، پاسخ متقابل می‌دهیم

آخرین فیلم از نیکا شاکرمی ۷ ساعت قبل از کشف جسدش

حسن یزدانی شاگرد رضا یزدانی؛ ۸۰۰ میلیون برای ۲ مبارزه