تاریخ انتشار: ۱۰:۵۶ - ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
لزوم عدم تکرار اشتباهات گذشته

چرا امریکا میز مذاکره با ایران را ترک نمی‌کند؟

هیچ دلیلی هم برای این باور وجود ندارد که تاکتیک‌های فشار (اقتصادی و نظامی) در نبود مشوق ها، بتواند سنجش‌های ایران را بطور بنیادینی دگرش دهد.

چرا امریکا میز مذاکره با ایران را ترک نمی‌کند؟

اقتصاد۲۴- این روز‌ها برخی استدلال می‌کنند که پس از یک سال و نیم گفتگو، که دستاورد چندانی نداشته، چرا آمریکا ترمز گفتگو‌ها را نکشد؟ اگر ایران گفتگو‌ها را متوقف نگه داشته یا گفتگو‌ها به توافق بدی می‌انجامد، هدف از ادامه آن چیست بویژه اگر حکومت ایران از این فرصت برای پیشبرد برنامه هسته‌ای اش سود می‌برد؟

اما دولت بایدن یا شرکای اروپایی اش، پیش از آنکه تصمیم به ترک گفتگو‌ها بگیرند، باید چند فاکتور را در نظر داشته باشند. نخست اینکه هرچند که شانس موفقیت گفتگو‌ها کم است، اما صفر هم نیست. چرا باید آمریکا در خروج از گفت وگوها، پیشدستی کند؟ ما پیامد‌های این رویکرد را در سال ۲۰۱۸ و با خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ دیدیم که ایران، با هزینه‌ای گران برای اقتصادش، راهی را برای مقابله با تحریم‌ها پیدا کرد و با پشتیبانی چین و روسیه، برنامه هسته‌ای اش را ارتقا داد.

هیچ دلیلی هم برای این باور وجود ندارد که تاکتیک‌های فشار (اقتصادی و نظامی) در نبود مشوق ها، بتواند سنجش‌های ایران را بطور بنیادینی دگرش دهد. من که دهه‌ها در گفتگو‌های خاورمیانه (در دولت‌های دموکرات و جمهوریخواه) نقش داشته ام، حتی یک پرونده را سراغ ندارم که یک طرف گفتگو از منافع بنیادین خود صرف نظر کرده باشد یا زیر فشار، به توافق تن دهد.

دلیل دیگر اینکه کنارکشیدن از میز گفتگو، بر وجهه و اعتبار آمریکا تاثیر می‌گذارد. گفتگو با تهران، صرفا تلاشی برای پیشگیری از یک بحران منطقه‌ای به خاطر بلندپروازی‌های کنترل نشده تهران نیست بلکه همچنین یک بازی سیاسی – دیپلماتیک است. خروج آمریکا – برای بار دوم و این بار از میز گفتگو – دست کم به یکی از ادعا‌های تهران سندیت می‌دهد که نمی‌توان اعتماد کرد که آمریکا با تغییر دولت، به تعهدات خود وفادار بماند.

اطمینانی هم نیست که در صورت کنار کشیدن آمریکا از گفت وگوها، بخش بزرگتر جامعه بین الملل در کنار واشنگتن بایستد. همانطور که یورش روسیه به اوکراین نشان داد، بیشتر جهان، چندان اشتیاقی به تحریم دیگر کشور‌ها ندارد. کشور‌های عربی خلیج فارس که نگران امنیت خود در صورت بروز رویارویی ایران و آمریکا هستند برای تقویت تماس‌های خود با تهران در تلاشند و ایران پیوند‌های عمیقی با روسیه و چین دارد.

سوم، اینکه توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، دیگر چندان موثر به نظر نمی‌رسد، به معنی این نیست که باید به همه تلاش‌های دیپلماتیک پایان داد. باید اذعان کرد که هر گونه جایگزینی برای توافق ۲۰۱۵، با ریسک‌های حتی طولانی تری روبه رو خواهد بود. برخی هم به یک توافق موقت به عنوان یک تدبیر اعتمادساز نظر دارند که برخی محدودیت‌ها را بر فعالیت هسته‌ای ایران در برابر لغو برخی تحریم ها، وضع می‌کند.


بیشتر بخوانید: آیا چین و روسیه در روند مذاکرات کارشکنی می‌کنند؟


مشکل بتوان تصور کرد که هر کدام از این گزینه ها، در حال حاضر، کارآیی داشته باشد، اما چه بسا به پایان راه همه تلاش‌های دیپلماتیک برای مسئله هسته‌ای ایران نزدیک شویم. همچنین در حالی که شاید ایران، اکنون همچون مانعی بر سر راه تلاش‌های دیپلماتیک برای رسیدن به یک توافق ایستاده باشد، آمریکا نباید آن طرفی باشد که مستقیما مسوولیتِ زدن مهر پایان را بر پایان بازی بپذیرد.

چهارم اینکه، جایگزین‌های یک فرایند ناقص گفتگو، بسیار بدتر هستند. این تصور خوشایندی است که در غیاب یک توافق، هر کس به گونه‌ای عمل کند که از یک بحران پرهیز شود.
از گذر بازدارندگی، ریسک گریزی و عقل متعارف، ایران همچنان باید برنامه هسته‌ای اش را پایین‌تر از خط قرمز نگه دارد و بنابراین از اقدام نظامی اسرائیل و آمریکا جلوگیری کند. اما آن خط قرمز کدام است؟

با سطح صفر اعتماد میان ایران و غرب، و در غیاب تدابیر بازرسی و نظارت که در توافق ۲۰۱۵ دیده شده، آمریکا و اسراییل به درستی بدترین تصور‌ها را درباره برنامه هسته‌ای ایران خواهند داشت. برجام هر چقدر هم که ناقص باشد، به عنوان یک توافق شناخته شده بین المللی که برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرد، به سیاستگذاران اسرائیل، ایران و آمریکا که خطر ذاتی تشدید را درک می‌کنند، منطقی برای پی جویی دیپلماسی داد.

بدون گونه‌ای از توافق، زمینه برای گستره‌ای از تدابیر غیردیپلماتیک باز می‌شود. در آن صورت است که لاجرم، نقطه ثقل به سمت یک طرح B می‌رود – که تاحدودی هم رفته است – یعنی ترکیبی از تحریم ها، فشار سیاسی و بازدارندگی نظامی. این گونه استدلال می‌شود که تنها با ترغیب ایران به اینکه چنین گزینه‌ای وجود دارد و آمریکا از آن بهره خواهد گرفت، می‌توان برنامه هسته ایران را کنترل کرد و ایران را واداشت که با حسن نیت، گفتگو کند. کسانی که طرفدار چنین رویکردی هستند، لزوما به قطع دیپلماسی توصیه نمی‌کنند، اما دشوار بتوان تصور کرد که در محیطی از تهدید‌ها و فشار، گفت وگوی جدی‌ای شکل بگیرد.

اکنون که روسیه، به یک جنگ طولانی در اوکراین تهدید می‌کند و چین همزمان با تنش‌های فزاینده واشنگتن – پکن، به تایوان چشم دارد، آیا دولت جو بایدن باید به چنان راهی (طرح B) برود؟ در بهترین حالت، حتی یک گزینه نظامی موفق علیه سایت‌های هسته‌ای ایران، تضمین نمی‌کند که برنامه هسته‌ای ایران، پایان یابد و چه بسا که انگیزه‌ای بشود برای بازیابی آن با سرعتی افزونتر و با هدف رسیدن به جنگ افزار‌های هسته ای.
اگر بخواهیم سخن وینستون چرچیل درباره دموکراسی را برای برنامه هسته‌ای ایران بازنویسی کنیم، باید بگوییم: دیپلماسی بدترینِ همه گزینه ها، به استثنای همه دیگر گزینه هاست. فشار، یک گزینه لازم است، اما به تنهایی کار نمی‌کند. با همه کلافگی هایش، بستن درِ گفتگو با ایران، امتیازات اندکی دارد بویژه هنگامی که به قول علی واعظ از گروه بین المللی بحران، جایگزین گفتگو به احتمال زیاد "بمب هسته‌ای ایران است یا بمباران ایران. "

منبع: سی ان ان / دیپلماسی ایرانی
نویسنده: آرون دیوید میلر Aaron David Miller، مشاور اسبق وزارت امور خارجه آمریکا و نایب رئیس اندیشکده «ودرو ویلسون»

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
0
0
يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
اسراییل و آمریکا دو روز است زنان و کودکان غزه را تار و مار کرده اند آنوقت تیم هسته ای رییسی با آمریکایی ها نشسته اند و قهوه می خورند و می خندند.
اگر نمی توانستید از مردم بی دفاع غزه دفاع کنید پس چرا ادعای حمایت کردید . دیگر دخالت نکنید تا خودشان با اسراییل کنار بیایند
محمدرضا کیانفر
0
0
يکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱
.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه کارشناس سیاسی گفت: شاه کلید احیای برجام در دست آمریکاست.

آقای فلاحت‌پیشه،
آمریکا عضو برجام نیست و هیچ حقی در احیای آن ندارد مذاکرات احیای برجام چند ماه پیش در وین پایان یافت فقط منتظر امضای ماست اختلافات ما با آمریکا در دوحه پیگیری می‌شود.
آنکه هفت اقلیم را بنیان نهاد، هر کسی را هر چه لایق بود داد.
گر توانا بینی ار کوتاه دست، هر که را بینی چنان باید که هست.

سرور گرامی،
تنها راه نجات میهن اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
1- قطع دشمنی با آمریکا برای دفع تهدیدات خارجی.
2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی.
با تشکر از توجه شما.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان اعتصاب غذا کردند + عکس

وزیر کشور مطرح کرد: گشت ارشاد بهانه بوده

عادل فردوسی‌پور: وریا غفوری را آزاد کنید

درخواست یک دختر ایرانی از سردار آزمون + عکس

زمان پرداخت وام بازنشستگان اعلام شد

پروسه بررسی صلاحیت معلمان تغییر می‌کند/ هر معلم باید دارای ۱۲ مهارت باشد

ابراهیم رئیسی:کالای بی کیفیت تولید نکنید

ارزش جدید سهام عدالت در ۵ آذر

هواداری که تلویزیون روی او زوم بود که بود؟

تصاویری از مسترتیستر معروف در بازی ایران-ولز

فیلم/ ایران برای بازی با آمریکا استارت زد

افت شاخص کل بورس در پایان معاملات ۵ آذر

تصاویر متفاوت رسانه‌ها از شادمانی برای برد ایران

هجوم ایرانیان به وان ترکیه به خاطر بلک فرایدی

فیلم/ صحبت‌های خبرساز زن هوادار تیم ملی در قطر

دستور اژه‌ای برای بهره‌مندی زندانیان از ارفاقات قانونی

رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی: گدای برجام شده‌ایم + فیلم

تهران سرد می‌شود

۱۵ هزار دلار پاداش به ملی پوشان ایران

حباب سکه یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان شد

نامه سیدمحمد خاتمی به رهبر انقلاب

فیلم/ واکنش رهبر انقلاب به پیروزی تیم ملی