تاریخ انتشار: ۰۳:۵۰ - ۰۵ شهريور ۱۴۰۱

چه خبر از نمایشگاه فرش دستباف تهران؟

بازار فرش دستباف در این روزهای گرم تابستان سرد و بی‌رمق است. نمایشگاه بین‌المللی فرش تهران که چند سالی است دیگر بین‌المللی نیست و تبدیل به فروشگاه چند روزه‌ای شده، فرصت مغتنمی است برای تولیدکنندگان خرد و کلان، فروشندگان و تجار تا دست‌کم بخشی از ضرر و زیانی که تحریم و ویروس کرونا به آن‌ها زده، جبران کنند.

فرش دستباف تهران

اقتصاد۲۴- در سطح شهر هیچ خبری از تبلیغ یا اطلاع‌رسانی فعالیت یک‌هفته‌ای نمایشگاه فرش نیست، در مطبوعات و فضای مجازی هم انگار نه انگار. تبلیغات محیطی نمایشگاه هم چنگی به دل نمی‌زند و اگر تبلیغات چند برندی که خودشان را به رخ دیگران کشیده‌اند، فاکتور بگیریم شاهد ضعیف‌ترین نوع اطلاع‌رسانی در این حوزه در طول ادوار گذشته هستیم.

امیدواریم استقبال خوبی از فرش شود

غرفه‌داران یا سرشان توی گوشی است یا جلوی غرفه ایستاده‌اند تا مشتری بیابند یا با سایر شرکت‌کنندگان در حال گپ زدن هستند. علی امانی، یکی از فروشندگان که از بیجار آمده، امیدوار است به روزهای پنجشنبه و جمعه. او و همکارانش فرش‌های نقشه‌ماهی آورده‌اند، حدود ۳۰۰ قالی. او درباره وضعیت چند سال گذشته‌شان چنین می‌گوید: «از زمانی که کرونا آمد به دردسر افتادیم. سال اول به خاطر قرنطینه و پیک‌های کشنده کرونا، چند مدتی تولید را متوقف کردیم، وقتی هم تقریبا روال به گذشته برگشت، قیمت مواد اولیه بالا رفته بود و از طرفی کسی با دستمزد گذشته کار نمی‌کرد. با این شرایط تولید را از سر گرفتیم، ولی دو سال تعطیلی نمایشگاه فشار بسیار زیادی به ما آورد و چیزی نمانده بود تا دست از تولید برداریم. حالا امیدواریم به استقبال خریداران از نمایشگاه تا دست‌کم بخشی از سرمایه‌مان برگردد.»

جمشید کاظمی امسال با خود ۸۰۰ قالی و قالیچه روستایی و عشایری به نمایشگاه آورد. قالیچه زیبایی با نقش‌مایه شیر به دیوار غرفه‌اش زده است. او درباره نمایشگاه امسال امیدوار است. وی در این‌باره عنوان می‌کند: «بعد از دو سال تعطیلی حتما نمایشگاه امسال پررونق خواهد بود. درست است وضع مالی مردم مثل گذشته نیست، ولی هنوز کسانی هستند که برای خانه یا دفترشان فرش بخرند. این را هم بگویم قبل‌ترها که خارجی‌ها می‌آمدند، خرید خوبی می‌کردند. ولی معلوم نیست به‌خاطر تحریم‌ها برای خرید به ایران بیایند یا نه.»

حضور مشاوران برای راهنمایی خریداران

یکی از دغدغه‌های اصلی خریداران انتخاب فرش باکیفیت است؛ دغدغه‌ای که با ورود فرش‌های قاچاق و بی‌کیفیت افغانستانی بیشتر از پیش شده. مثل خانم صفری که برای خرید فرش شش‌متری آمده است. او دراین‌باره می‌گوید: «در این یکی دو سال گذشته چند نفر از دوستان و آشنایان‌مان فرش خریده‌اند، ولی از شانس بدشان بی‌کیفیت بوده و مشخص شده که فرش‌ها قاچاق از افغانستان و پاکستان به کشور آمده‌اند و برخلاف رنگ و لعابی که داشته‌اند، بسیار نامرغوب بوده‌اند.»

گفته‌های این زن را برخی از حاضران در نمایشگاه تایید می‌کنند و مدعی هستند حتی تعدادی از این نوع فرش‌ها به نمایشگاه راه پیدا کرده‌اند و به اسم قالی ترکمن، خراسان یا بلوچ فروخته می‌شوند. در این رابطه مسعود سپهرزاد، رئیس اتحادیه فرش‌فروشان تهران که در نمایشگاه حاضر است، به ما می‌گوید: «ما برای رفاه حال خریداران و علاقه‌مندان به فرش از کارشناس‌مان خواسته‌ایم در غرفه اتحادیه غرفه ۲۹ سالن میلاد - حضور داشته باشند و به مشتریان در زمینه تایید اصالت، تایید نقشه و تایید مشخصات فرش مورد پسندشان به‌صورت رایگان کمک کنند. قصد ما از مشاوره و همراهی علاقه‌مندان فرش دستباف جلب اعتماد و اطمینان این عزیزان برای خریدی مطمئن و رضایتمندی‌شان است. ما دغدغه خریداران را کاملا درک می‌کنیم و تایید کارشناسان ما یعنی تایید از سوی اتحادیه.»

حضور شرکت‌های دانش‌بنیان

در هر سالن از نمایشگاه یک یا چند شرکت در حوزه برندینگ، فروش آنلاین و... حضور دارند که مشاوره‌های‌شان برای برخی تولیدکنندگان و تجار جالب به‌نظر می‌رسد. یکی از اهداف این شرکت‌ها، پوست‌اندازی جامعه سنتی فرش است تا با ابزارهایی همچون تولید تخصصی محتوا، تبلیغ، راه‌اندازی فروشگاه‌های آنلاین و بهره‌گیری از بلاک‌چین و رمزارز بتوانند به فروش بیشتری دست پیدا کنند. اما فعالیت یک شرکت دانش‌بنیان در زمینه صدور شناسنامه با همکاری مرکز ملی فرش برای دو مرد و یک زن ژاپنی و چند نفر از تولیدکنندگان فرش ابریشم جالب است. آن‌ها به توضیحات مسئول غرفه شناسنامه به دقت گوش می‌کنند.

مسئول غرفه درباره مشخصات این شناسنامه می‌گوید در این محصول گذشته از ذکر مشخصات فرش ازجمله عکس، نام طراح، بافنده، نوع رنگرزی، نوع گره، تعداد گره، محل بافت، ابعاد دقیق، نوع نخ به‌کار رفته و... از کیت RFID که حاوی همه اطلاعات درباره فرشی که شناسنامه‌دار می‌شود، داخل جلد آن و جفت دیگرش در حاشیه فرش بهره‌گیری شده است که تغییر و دستکاری و انتقال آن به فرش دیگر امکان‌پذیر نیست.

اطلاعاتی که مسئول غرفه می‌دهد، ژاپنی‌ها را شگفت‌زده می‌کند. یوری کوموتو که چندباری به ایران سفر کرده است و تقریبا به فارسی مسلط است، درباره فرش کشورمان چنین می‌گوید: «تنوع فرش هیچ کشوری قابل مقایسه با ایران نیست. فرش ایرانی به‌خصوص گبه در کشور ما بسیار طرفدار دارد، فرش‌های عشایری همین‌طور، ولی چند سالی است قشر مرفه کشورمان به قالی‌های ابریشمی علاقه‌مند شده‌اند و البته این فرش‌ها خیلی گران است. همین موضوع باعث شده ما برای خرید این فرش‌ها خیلی حساسیت به خرج بدهیم، چون فرش‌های تقلبی با نخ‌های مصنوعی بسیار شباهت به فرش ابریشم دارند. بسیاری از تولیدکنندگان یا تجار فرش به ما کاتالوگ یا فاکتور می‌دهند، ولی ما از آن‌ها می‌خواهیم برای این‌گونه فرش‌ها سند معتبری بدهند که قابل استعلام باشد مثل گوشی موبایل یا ساعت یا هر کالای دیگر که می‌شود اصالت آن‌ها را از سایت‌شان مطمئن شد.»

زهرا شوندی، مسئول غرفه شرکت دانش‌بنیان «ایران گره» که شش سال روی این شناسنامه تحقیق کرده درباره مهم‌ترین مطالبه جامعه فرش می‌گوید: «تحریم باعث شد کشورهای رقیب جای ایران در صادرات فرش را بگیرند و در این میان برخی تجار کشورهای دیگر فرش‌های‌شان را به نام فرش ایرانی که بسیار پرآوازه است، در بازارهای بین‌المللی عرضه کنند که این کار به شهرت فرش ایرانی صدمه وارد کرد. شناسنامه‌ای که مجموعه ما طراحی کرده است، گذشته از مصرف داخلی در امر صادرات بسیار راهگشاست و موفقیت ما سبب شد دو سال پیش این شناسنامه در حضور معاون اول دولت وقت رونمایی شود، تفاهم‌نامه‌ای هم با مرکز ملی فرش منعقد شد و قرار است سرور سامانه شناسنامه فرش به مرکز ملی فرش پس از فراهم کردن زیرساخت‌ها منتقل شود.»

وی درباره استفاده از رمزارز و بلاک‌چین‌ها عنوان می‌کند: «یکی از مهم‌ترین مباحثی که مجموعه ایران گره به جهت ارتقای پروژه شناسنامه فرش به‌تازگی وارد آن شده، استفاده از تکنولوژی روز بلاک‌چین است. ما توانسته‌ایم اطلاعات تایید شده، اصالت و هویت فرش دستباف را به‌صورت رمزنگاری شده در بستر بلاک‌چین ثبت و قابل ارائه کنیم. این اطلاعات در ترکیب مهارت و تجربه کارشناسان فنی با سیستمی منحصر به فرد مبتنی بر احراز مالکیت تحت شبکه بلاک‌چین و صدور قرارداد هوشمند است. این سیستم شناسنامه‌ای تنها به بلاک‌چین‌های موجود متکی نیست و به‌صورت یکپارچه توانایی اتصال به هر شبکه‌ای را دارا خواهد بود.»

منبع: خبر آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

افرادی که با حمایت نظام مشهور، اما با دشمن هم صدا شدند مجازات می‌شوند

فیلم/ سکانس عاشقانه از سریال ابن سینا با بازی امین تارخ

انتقام‌گیری از مهران مدیری به سبک صداوسیما!

اوج‌گیری شاخص دلارجهانی

فیلم/ تیراندازی مرگبار در مدرسه‌ای در روسیه

فیلم/ نحوه شکل گیری فسیل‌ها

گسترش تحریم‌های ژاپن علیه روسیه/صادرات اقلام مرتبط به تسلیحات شیمیایی منع شد

جایزه هنگفت در انتظار حسن یزدانی و عموزاد

شولتس: جنگ اوکراین بسیار خطرناک است/قصد نداریم برای کی‌یف تانک بفرستیم

چرا بورس برخلاف تورم نزولی است؟

پافشاری دوباره شهاب حسینی بر مواضع اخیرش

بورس سبز شد

در اعتراضات خسارتی به اصناف وارد نشد

حماس: تجاوزات علیه مسجد الاقصی منطقه را به آتش خواهد کشید

دستور آزادی افراد کمتر مقصر در اعتراضات صادر شد

عکس/ مراسم خاکسپاری امین تارخ

پرونده یک بانک به هیات انتظامی رفت/ پایان مهلت ۲ هفته‌ای برای رعایت نرخ سود

حمایت اتحادیه اروپا از اعتراضات در ایران/ در حال بررسی گزینه‌های مختلف برای پاسخ هستیم

پشت پرده گروه هکری انانیموس چیست؟

راستی آزمایی یک ادعا؛ آیا اعتراضات باعث نزول بورس شد؟

موانع اعتماد عمومي در ايران

فیلم/ تشدید حملات صهیونیست ها به مسجدالاقصی

آیا تجربه جهانی کالابرگ به کار ایرانیان می آید؟

عاطیِ سریال یاغی هم حجاب از سر برداشت

کارنامه نیمسال اول دلار

تحقق دیپلماسی اقتصادی و تحرک‌بخشی در منطقه آزاد چابهار با مدیریت جدید

عقب‌‌ماندگی مسکن دولتی در شهرهای کوچک

محمد مهاجری: دستاورد سفر رئیسی به نیویورک صفر بود

کارنامه ۱۴۰۱ کیفیت هوای تهران

شرط بزرگ برای حضور نکونام در تیم ملی

عماد افروغ: نظام باید عذرخواهی می‌کرد/ نیرو‌های امنیتی مدارا کنند

فیلم/ نگاهی کوتاه به کارنامه امین تارخ

سقوط تاریخی پوند در برابر دلار

فیلم/ سردار اشتری در جمع نیرو‌های یگان ویژه: یک ذره به مسیرتان شک نکنید

فیلم/ رفتار‌های عجیب نخست‌وزیر یونان در مقابل مکرون

پیروزی یا عقب نشینی نظام؟

نماینده مجلس: پیگیر وضعیت بازداشتی‌ها هستیم