تاریخ انتشار: ۱۸:۲۲ - ۰۵ شهريور ۱۴۰۱

گمرک: واردات آیفون نداریم

رئیس کل گمرک ایران با تاکید بر اینکه واردات گوشی در رتبه نخست واردات قرار دارد، گفت: در پنج ماهه نخست واردات آیفون نداشتیم.

واردات آیفون

اقتصاد۲۴- رئیس کل گمرک ضمن تشریح آخرین وضعیت واردات تلفن همراه به کشور از تعیین تکلیف خودرو‌های دپو شده خبر داد.

علیرضا مقدسی در نشست خبری، با بیان اینکه برای نخستین مرتبه میزان دریافت مالیات بر ارزش افزوده بیشتر از حقوق ورودی گمرک شده است، اظهار کرد: یکی از دلایل آن این است که حقوق ورودی کالا‌های اساسی و دارویی از چهار به یک درصد کاهش یافت.

به گفته وی کشور دارای ۱۳۹ گمرک اصلی و ۲۳۱ مکان استقرار گمرکی است.

رئیس کل گمرک با بیان اینکه قاچاق کالا در پنج ماه نخست سال جاری ۱۲۳۸ پرونده بوده است، اظهار کرد: ارزش این پرونده‌ها ۲۸ هزار میلیارد است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد افزایش داشته است. همچنین در این مدت ۱۴.۵ تن پیش‌ساز مواد مخدر در گمرک ماهی‌رود و دوغارون کشف شده است.

مقدسی همچنین در مورد قاچاق انسان توضیح داد: ۱۶۱ پرونده قاچاق انسان وجود دارد که بر این اساس ۱۲۹۵ نفر کشف شده‌اند که اکثرا از همسایگان شرقی و در مرز بازرگان بوده است.

تعیین تکلیف کالا‌های ماندگار در گمرک

وی در ادامه از کاهش ماندگاری کالا‌ها در گمرک خبر داد و افزود: تغییر سیاست‌های تجاری و ارزی باعث افزایش ماندگاری کالا‌ها در گمرک می‌شد که در دولت سیزدهم سعی شد این موضوع رسیدگی شود. بر این اساس متوجه شدیم یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن کالا در گمرک وجود دارد که ماندگاری زیادی طی سال‌های گذشته داشته‌اند.

رئیس کل گمرک ادامه داد: تاکنون بیش از یک میلیون کالا ارزیابی و به سازمان اموال تملیکی اعلام شده‌اند. ۲۵۰ هزار تن کالا باقی مانده است که شامل کالا‌های اساسی نمی‌شود.

۷۰ درصد مبادلات تجاری گمرک با دستگاه ایکس ری انجام می‌شود

مقدسی با تاکید بر اینکه هزینه خرید دستگاه ایکس ری بسیار بالا است، اظهار کرد: هزینه دستگاه داخلی ۶۰ میلیارد و دستگاه خارجی ۱۰۰ میلیارد تومان است. باید سرمایه‌گذاران را به سرمایه‌گذاری در این بخش تشویق کرد. در حال حاضر گمرکات مهم زمینی به دستگاه ایکس ری مجهز هستند.

وی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد مبادلات تجاری به دستگاه ایکس ری کامیونی مجهز است، گفت: چهار دستگاه ایکس ری تولید داخلی افتتاح شده است که خودرو‌های سواری که وارد کشور می‌شوند را اسکن می‌کنند.

تسهیل تجارت با روسیه

رئیس کل گمرک از همکاری سه جانبه بین ایران، آذربایجان و روسیه خبر داد و افزود: برای گسترش مبادلات تجاری با روسیه یک همکاری شکل گرفت. کشور آذربایجان در مرز خشکی بین ایران و روسیه قرار گرفته است و بعضا تجار از فک پلمب و معطلی زیاد در مرز اذربایجان گلایه داشتند.

مقدسی ادامه داد: در این راستا طی نشستی که با گمرک اذربایجان داشتیم نتایج خوبی برای تسهیل این امر حاصل و یک سند سه جانبه امضا شد.

تراز تجاری کشور منفی شد

وی در ادامه در مورد تجارت خارجی پنج ماهه سال جاری توضیح داد: وزن صادرات کالا‌های غیرنفتی در این مدت بالغ بر ۴۴ میلیون تن به ارزش ۲۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش ۳.۵ درصدی در وزن و افزایش ۲۱.۳۲ درصدی در ارزش دلاری مواجه بوده است.

رئیس کل گمرک ادامه داد: میزان واردات نیز با کاهش ۸.۵۳ تنی در وزن و افزایش ۱۹.۶۵ دلاری در ارزش مواجه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۴ میلیون تن در وزن و ۲۱ میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار رسیده است که نشان می‌دهد تراز تجاری منفی شده است.

واردات آیفون نداشتیم

مقدسی در مورد اقلام عمده صادراتی و وارداتی توضیح داد: عمده اقلام صادرات پروپان مایع، متانپل، پلی اتیلن، شمش اهن و فولاد و عمده اقلام وارداتی گندم، برنج، ذرت دامی، دانه سویا، گوشی تلفن همراه، شکر تصفیه شده، روغن بوده است.

رئیس کل گمرک ایران با تاکید بر اینکه واردات گوشی در رتبه نخست واردات قرار دارد، گفت: در پنج ماهه نخست واردات آیفون نداشتیم.

مقدسی در پاسخ به سوالی در مورد واردات تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار نیز اظهار کرد: در چهار ماهه نخست سال جاری ۱۶۶ هزار دستگاه تلفن همراه بالای ۶۰۰ دلار به کشور وارد شده است. البته بحث حقوق ورودی آن‌ها مطرح است.

تعیین تکلیف خودرو‌های دپو شده

وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد خودرو‌های دپو شده در گمرک نیز توضیح داد: موضوع ثبت سفارش جعلی این خودرو‌ها مطرح است که همه موارد اخیرا تعیین تکلیف شده است و به فروش خواهند رسید. در واقع مرجع قضایی درحال تعلین تکلیف آن است.

معاون وزیر اقتصاد همچنین درمورد استفاده از خودرو‌های دپو شده در مدت جام جهانی در منطقه ازاد کیش گفت: از این موضوع اطلاع ندارم، اما ورود اکثر این خودرو‌ها به دلیل اینکه بالای ۲۵۰۰ سی سی یا ساخت کشور خاصی هستند به کشور ممنوع است.

مقدسی در مورد اینکه گفته می‌شود تجهیزات برخی خودرو‌ها دزدیده شده است، عنوان کرد: با توجه به شرح وظایف گمرک، این نهاد انباردار نیست و مرجع تحویل‌گیرنده است. من دزدی را تایید نمی‌کنم و تاکنون شکایتی مبنی بر این نداشتیم.

وی در مورد واردات کالا نیز اظهار کرد: گمرک آمادگی لازم برای ورود خودرو‌های خارجی را دارد. سقف آن یک میلیارد دلار است. اگر ۱۰ هزار یورو باشند ۱۰۰ هزار خودرو و اگر ۲۰ هزار یورو باشند ۵۰ هزار خودرو وارد شده و از طریق بورس کالا عرضه خواهند شد.

پنج میلیون تن کالای اساسی در گمرک وجود دارد

رئیس کل گمرک ایران در ادامه در مورد آخرین وضعیت کالا‌های اساسی در گمرک توضیح داد: ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی در بنادر، ۵۰۰ هزار تن در اسکله‌ها، یک میلیون تن در لنگرگاه‌ها و جمعا پنج میلیون تن کالای اساسی در گمرک است که تشریفات آن‌ها درحال انجام بوده و هیچ نگرانی‌ای وجود ندارد.

سامسونگ و ال جی در کشور وجود ندارند

مقدسی در ادامه در مورد واردات کالا‌های سامسونگ و ال‌جی عنوان کرد: زمانی که کارت‌های بازرگانی متعددی وجود داشت قطعات این کالا‌ها توسط شرکت‌های اقماری به صورت جداگانه وارد کشور شد. این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و طبق مصوبات امکان اعتراض هم وجود داشت.

وی ادامه داد: معاونت حقوقی وقت ریاست جمهوری به وزارت صمت رای داد و پرونده در اختیار آن‌ها است. در حال حاضر سامسونگ و ال‌جی در کشور وجود ندارند.

برای قاچاق سوخت تانکر‌ها را چند جداره کردند

معاون وزیر اقتصاد در مورد قاچاق سوخت اظهار کرد: دلیل اصلی قاچاق سوخت تفاوت قیمت آن در ایران با کشور‌های همسایه است. برای این کار هم ترفند‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود. برای مثال تانکر‌ها را چند جداره می‌کنند و در یک جداره سوخت و در جداره دیگر مایعی را قرار می‌دهند که مشکلی ندارد و در نهایت گمرک با نمونه‌گیری متوجه می‌شود.

منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

افرادی که با حمایت نظام مشهور، اما با دشمن هم صدا شدند مجازات می‌شوند

فیلم/ سکانس عاشقانه از سریال ابن سینا با بازی امین تارخ

انتقام‌گیری از مهران مدیری به سبک صداوسیما!

اوج‌گیری شاخص دلارجهانی

فیلم/ تیراندازی مرگبار در مدرسه‌ای در روسیه

فیلم/ نحوه شکل گیری فسیل‌ها

گسترش تحریم‌های ژاپن علیه روسیه/صادرات اقلام مرتبط به تسلیحات شیمیایی منع شد

جایزه هنگفت در انتظار حسن یزدانی و عموزاد

شولتس: جنگ اوکراین بسیار خطرناک است/قصد نداریم برای کی‌یف تانک بفرستیم

چرا بورس برخلاف تورم نزولی است؟

پافشاری دوباره شهاب حسینی بر مواضع اخیرش

بورس سبز شد

در اعتراضات خسارتی به اصناف وارد نشد

حماس: تجاوزات علیه مسجد الاقصی منطقه را به آتش خواهد کشید

دستور آزادی افراد کمتر مقصر در اعتراضات صادر شد

عکس/ مراسم خاکسپاری امین تارخ

پرونده یک بانک به هیات انتظامی رفت/ پایان مهلت ۲ هفته‌ای برای رعایت نرخ سود

حمایت اتحادیه اروپا از اعتراضات در ایران/ در حال بررسی گزینه‌های مختلف برای پاسخ هستیم

پشت پرده گروه هکری انانیموس چیست؟

راستی آزمایی یک ادعا؛ آیا اعتراضات باعث نزول بورس شد؟

موانع اعتماد عمومي در ايران

فیلم/ تشدید حملات صهیونیست ها به مسجدالاقصی

آیا تجربه جهانی کالابرگ به کار ایرانیان می آید؟

عاطیِ سریال یاغی هم حجاب از سر برداشت

کارنامه نیمسال اول دلار

تحقق دیپلماسی اقتصادی و تحرک‌بخشی در منطقه آزاد چابهار با مدیریت جدید

عقب‌‌ماندگی مسکن دولتی در شهرهای کوچک

محمد مهاجری: دستاورد سفر رئیسی به نیویورک صفر بود

کارنامه ۱۴۰۱ کیفیت هوای تهران

شرط بزرگ برای حضور نکونام در تیم ملی

عماد افروغ: نظام باید عذرخواهی می‌کرد/ نیرو‌های امنیتی مدارا کنند

فیلم/ نگاهی کوتاه به کارنامه امین تارخ

سقوط تاریخی پوند در برابر دلار

فیلم/ سردار اشتری در جمع نیرو‌های یگان ویژه: یک ذره به مسیرتان شک نکنید

فیلم/ رفتار‌های عجیب نخست‌وزیر یونان در مقابل مکرون

پیروزی یا عقب نشینی نظام؟

نماینده مجلس: پیگیر وضعیت بازداشتی‌ها هستیم