تاریخ انتشار: ۱۴:۲۵ - ۱۱ دی ۱۴۰۱

نماینده پیشین مجلس: تیم اقتصادی دولت رئیسی به مراتب ضعیف‌تر از تیم روحانی است

داوود محمدی نماینده پیشین مجلس می‌گوید: هرچند حال و روز اقتصاد کشور نامساعد است و مردم را ناراحت و گله‌مند کرده است، اما به اعتقاد من، روند تصمیم‌گیری و اجرا در حوزه سیاست، بیشترین سهم را در به وجود آمدن شرایط اعتراضی کنونی داشته است.

تیم اقتصادی دولت رئیسی

اقتصاد۲۴- داوود محمدی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان ایران و نماینده پیشین مجلس می‌گوید: اعتراضاتی که در ایران شکل گرفته و بیش از ۱۰۰ روز از آن می‌گذرد، تبعاتی را هم برای کشور داشته است.

زمانی هم که ما انقلاب کردیم، دشمنانی با ماهیت انقلاب اسلامی موافق نبودند و در همان بدو شروع به کار انقلاب ایران، تحرکات خودشان را علیه نظام حاکم آغاز کردند و در ادامه هم سازمان مجاهدین خلق روی به انجام کار‌هایی علیه جمهوری اسلامی آورد و برای مردم و کشور مشکلاتی را ایجاد کردند.

این‌ها را گفتم که بدانیم ریشه برخی از اتفاقات امروز به خارج از کشور و دشمنان حاکمیت برمی‌گردد، اما باید دانست که این موضوع همه ماجرا نیست چون شرایط سیاسی و اقتصادی کشور هم نگران‌کننده است.

تورم امان مردم را بریده است

او می‌گوید: اوضاع اقتصادی امروز به گونه‌ای است که معیشت خانواده‌ها به شدت آسیب دیده و برای بسیاری از مردم، این شرایط قابل تحمل نیست. تورم روزانه، امان مردم را بریده و تصمیمات اقتصادی و سوءمدیریت‌ها همه را نگران کرده است.

البته باید توجه داشت که اعتراضات اخیر، ریشه‌های دیگری هم دارد، مثل عدم برنامه‌ریزی مناسب در سطوح مختلف کشور، تحریم‌هایی که سال‌هاست اثر خود را بر اقتصاد کشور گذاشته است، سیاست خارجی که موفقیت چندانی را برای مردم و کشور به ارمغان نیاورده، ناامیدی جوانان از آینده کشور و مسائل و موضوعات ایدئولوژی، فرهنگی و اجتماعی که هرکدام در جای خود باید بررسی و چاره‌اندیشی شود.

محمدی می‌گوید: نبود شغل و امکانات مناسب برای جوانان، تاثیر قابل ملاحظه‌ای در اتفاقات اخیر داشته است و اینکه برخی بگویند این اعتراضات، ریشه در تحرکات خارجی دارد و بخواهند بحران‌های داخلی را نادیده بگیرند، بی‌انصافی است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید: هرچند حال و روز اقتصاد کشور نامساعد است و مردم را ناراحت و گله‌مند کرده است، اما به اعتقاد من، روند تصمیم‌گیری و اجرا در حوزه سیاست، بیشترین سهم را در به وجود آمدن شرایط اعتراضی کنونی داشته است.

فکر می‌کنم بزرگ‌ترین چالش کشور «اقتصادی» است، اما ریشه اصلی اعتراضات چند ماه اخیر را «سیاسی» می‌دانم.


بیشتر بخوانید:  آیت‌الله ایازی: حکم معترضانی که از بی‌کفایتی و فقر به تنگ‌ آمدند محاربه نیست


او می‌گوید: اگر بنا باشد بحرانی در کشور حل شود و راه‌حل برای عبور از شرایط کنونی داشته باشیم، باید خود را با تحولاتی که پیرامون‌مان رخ می‌دهد، وفق دهیم. تغییرات و تحولات در جوامع بسیار گسترده است و به واسطه همین، مصائب جدیدی هم بر ما تحمیل می‌شود.

در حوزه فناوری، اقتصادی، تبادل اطلاعات و... شاهد جهانی شدن این پدیده‌ها هستیم و اگر خود را با آن‌ها تطبیق ندهیم، نمی‌توانیم رضایت و رفاه نسبی را برای مردم ایجاد کنیم و عدم‌پاسخگویی می‌تواند با عنوان‌های مختلف در قالب اعتراضاتی خود را نشان دهد.

محمدی می‌گوید: دولت سیزدهم با توجه به شعار‌هایی که در یک سال و نیم گذشته داد، به موفقیت چندانی دست پیدا نکرد. شعار‌های دولت محقق نشده است، مخصوصاً در حوزه اقتصاد. کاملاً ناتوانی دولت مشهود است.

دولت تعهداتی را به مردم داده بود و به همین واسطه، نظر خیلی از آن‌ها را جلب کرد، اما با گذشت حدود یک سال و نیم از عمرش یا نتوانسته یا نخواسته به آن عمل کند. صحبت‌ها و وعده‌های دولت در یک سال و نیم پیش به گونه‌ای دیگر بود، اما عملکرد دولتمردان و خروجی کارها، چیز دیگری را به ما نشان می‌دهد.

 دولت رئیسی در حوزه اقتصاد به مراتب از دولت روحانی ضعیف‌تر است

عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان ایران می‌گوید: دولت آقای رئیسی در حوزه اقتصاد به مراتب از دولت آقای روحانی ضعیف‌تر است. ما خودمان  در حوزه اقتصاد نقد جدی به دولت آقای روحانی داشتیم و اتفاقات ناگواری هم مثل افزایش نرخ ارز و بنزین و تورم در همان دوران افتاد و مردم را نگران کرد، ولی عملکرد دولت سیزدهم در حوزه اقتصاد طوری بوده که معتقدم تیم اقتصادی دولت آقای رئیسی خیلی ضعیف‌تر از تیم اقتصادی دولت آقای روحانی است.

او می‌گوید: افراد حاضر در حوزه اقتصاد در دولت آقای روحانی، توانمندتر از افرادی فعلی بودند. در آن ایام، مسئولان اقتصادی به طور مرتب با اندیشمندان اقتصادی کشور، جلسه برگزار می‌کردند و سعی می‌شد در کار‌ها از نظر صاحبان فکر و اندیشه در این حوزه‌ها استفاده شود، ولی امروز چنین چیزی مشهود نیست یا اگر هم هست به گونه‌ای نبوده تا ما که بیرون گود هستیم متوجه شویم و خروجی آن را ببینیم.

محمدی در پاسخ به اینکه راه برون‌رفت کشور از مشکلات ساختاری و مخصوصاً اعتراضات چند ماه اخیر چیست؟ گفت: حاکمیت باید خود را از مردم بداند. روند حکمرانی باید به گونه‌ای باشد که مردم، حاکمیت را بپذیرند. حاکمیت و دولت وظایفی دارند و زمانی می‌توانند به درستی به مسئولیت‌ها خود بپردازند که مردم آن‌ها را پذیرفته باشند و در کنارشان باشند. مردم باید احساس کنند تلاش مسئولان برای زندگی بهتر آن‌ها است و نه چیز دیگر. حاکمیت هم اعتقاد دارد که باید برآمده از مردم باشد، از این‌رو می‌باید دموکراسی در همه حوزه‌ها را به بهترین شکل اجرا کند.

رجوع به نظر و خواست مردم در مسائل مختلف، چاره کار است. وقتی بخشی از جامعه یک خواسته‌ای را مطرح می‌کنند به هیچ وجه نمی‌شود از کنار آن بدون هیچ تحرکی، عبور کرد. باید روی هر خواسته‌ای مطالعه شود و در نهایت با اقناع‌سازی جامعه، مصلحت مردم و کشور را درنظر گرفت.

نماینده سابق تهران در مجلس می‌گوید: حاکمیت اگر حضور مردم را در عرصه‌های مختلف ضرورت می‌بیند باید آن‌ها را در تصمیم‌گیری‌های کشور همراه کند.

چه اشکال دارد که در مسائل مختلف به مردم رجوع کنیم و بپرسیم خواسته و نظر شما چیست یا چه تصمیمی می‌تواند نظر شما را بیشتر جلب کند. وقتی مردم حس کنند حاکمیت برای آن‌ها ارزش قائل است و نظرات آن‌ها در تصمیمات اثرگذار است، همراهی و همکاری به مراتب بیشتری با مسئولان اجرایی کشور خواهند کرد.

محمدی می‌گوید: گاهی شاید حاکمیت در اجرای تصمیمی هم درست عمل کند، اما مردم حس کنند این‌طور نیست یا مثلاً نظرات‌شان پرسیده نشده یا اعمال نشده است. حس همراه نبودن حاکمیت و دولت با مردم حتی اگر هم اشتباه باشد، خوب نیست و باید به قدری اقناع‌سازی در جامعه قوی باشد تا مردم حاکمیت و دولت را از خود بدانند.

گفتن مشکلات به مردم آن هم به صورت صادقانه، کاری است که هر وقت از سوی مسئولان انجام شود، بازخورد خوبی به همراه خواهد داشت و به هیچ وجه حاکمان نباید نسبت به بیان مشکل به مردم، نگرانی داشته باشند.

منبع: رویداد24
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت سکه و طلا امروز سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ + جدول

پس لرزه‌های سیاسی لغو بازی سپاهان و الاتحاد

فیلم/ ذوق نیمار در استادیوم آزادی از تشویق تماشاگران

چرا طالبان، پول ملی افغانستان را ارزش بخشید اما ریال ایران به قهقرا رفته است؟/ در نظام حکمرانی ایران باید تجدیدنظر جدی صورت گیرد

ناراحتی کرسپو بعد از شکست برابر پرسپولیس

خبر خوشحال‌کننده درباره قیمت طلا

واکنش شهرداری تهران به لغو دیدار الاتحاد و سپاهان + عکس

ماجرای مجسمه سردار سلیمانی و لغو بازی سپاهان و الاتحاد

فیلم/ پشت پرده بیهوشی یک دختر در متروی تهران

فیلم/ گل اول، دوم و سوم الهلال به نساجی

عکس/ همنشینی لاریجانی و روحانی در بیت رهبری

آرایش دفاعی طلای جهانی در مقابل دلار/ پیش بینی بازار داخلی طلا

قیمت دلار و یورو امروز سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ + جدول

چند مهاجر افغانستانی در ایران هستند؟

قیمت خودرو‌های سایپا امروز سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ + جدول

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

عکس/ تشکر نیمار از هواداران نساجی

سرمربی الهلال: چمن‌های بدتر از آزادی هم دیده‌ام

رحمتی: امیدی به فوتبالمان نیست!

مدیرعامل نساجی: فاصله ما با الهلال ۳ گل نبود

دیدار سپاهان - الاتحاد به دلایل امنیتی لغو شد

کارشناسی داوری دیدار نساجی مازندران و الهلال عربستان

نتانیاهو: ایران مانع توافق ما با عربستان نیست

دستور خزعلی: ‌از ۲ فرزندی به ۶ فرزندی برسید

دروازه بان نساجی: هواداران خوشحال باشند با منتخب جهان بازی کردیم!

برتری الهلال مقابل نساجی در لیگ قهرمانان آسیا

فیلم/ گل اول، دوم و سوم الهلال به نساجی

افول پس‌انداز خانواده‌ها به پایین‌ترین سطح خود از سال ۹۸

عکس/ زنان در ورزشگاه آزادی در بازی نساجی مقابل الهلال

فیلم/ سوپرایز عادل فردوسی‌پور در روز تولدش

فیلم/ ذوق نیمار در استادیوم آزادی از تشویق تماشاگران

ترکیب الهلال و نساجی برای مصاف حساس امشب

بازار خودرو در کما/ قیمت سمند و دنا چند؟

فیلم/ حضور نیمار در زمین آزادی و گرم کردن قبل از بازی

گران‌ترین شاسی‌ بلند فول سایز ایران

عکس‌/ تقدیر باشگاه الهلال از میزبانی نساجی

رده‌بندی مدالی روز دهم بازی‌های آسیایی؛ ایران در جایگاه یازدهم

قیمت باورنکردنی خودرو در سی سال قبل!

فیلم/ حضور گسترده بانوان طرفدار نساجی در ورزشگاه آزادی

سقوط نفت در بازار آسیا

عکس/ چهره‌های نظامی در دیدار با رهبر انقلاب

عکس/ پوستر ویژه عربستانی‌ها برای بازی نساجی و الهلال

اسم‌های بی‌مسمّا!

عبور اردوغان از دوران لجبازی؛ عصر اصلاحات اقتصادی در ترکیه آغاز می‌شود؟