تاریخ انتشار: ۱۰:۴۶ - ۲۰ دی ۱۴۰۱
پایان صبر اصولگرایان نزدیک است؟

افزایش انتقاد‌ها به دولت سیزدهم از سوی خودی‌ها؛ پایان صبر اصولگرایی

شرایط سخت اقتصادی و مدیریت اغلب ناکارآمد اجرائی صدای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را هم درآورده است. از یک سو بودجه و برنامه توسعه هفتم بلاتکلیف هستند و از سویی دیگر تورم روند افزایشی خود را ادامه داده و همچنان شاهد کاهش ارزش پول ملی هستیم.

پایان صبر اصولگرایی

اقتصاد۲۴-  شرایط سخت اقتصادی و مدیریت اغلب ناکارآمد اجرائی صدای اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را هم درآورده است. از یک سو بودجه و برنامه توسعه هفتم بلاتکلیف هستند و از سویی دیگر تورم روند افزایشی خود را ادامه داده و همچنان شاهد کاهش ارزش پول ملی هستیم. درحالی‌که خط فقر بخش مهمی از جامعه را درگیر خود کرده، برنامه حمایتی خاصی برای ممانعت از آب‌رفتن طبقه متوسط جامعه و رشد جمعیت در طبقه فقیر جامعه هم وجود ندارد؛ از‌این‌رو احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در هشداری گفت: کاری نکنید که فقرا بریزند کاسه و کوزه همه را جمع کنند.
من این را دور نمی‌بینم برای اینکه امیرالمؤمنین فرمود خدا از زمامداران عادل تعهد گرفته که خودشان را با ضعیف‌ترین اقشار مقایسه کنند.

به گزارش شرق ، در همین راستا حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، دیگر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو و سخنگوی جامعه روحانیت مبارز، در حوزه سیاست و اقتصاد ایران، از چهره‌های شاخص به شمار می‌رود، درباره راهکار‌های حل مشکلات اقتصادی موجود به خبرآنلاین گفت: مشکل ساختاری اقتصاد در کشور ما این است که اقدام به خلق ثروت نمی‌کنیم، بلکه ثروت موجود را تقسیم می‌کنیم؛ به‌همین‌دلیل کم می‌آوریم. ما با توجه به رشد جمعیت و انتظارات در ایران، با مقایسه آنان با وضعیت امکانات زندگی و معیشت مردم در اروپا مواجه هستیم؛ زیرا مردمی که به اروپا سفر می‌کنند، انتظارات معیشتی ناشی از مقایسه را نه‌تن‌ها خودشان، بلکه به دیگران نیز منتقل می‌کنند. او افزود: هرچند سفر‌ها با توجه به قیمت ارز کاهش یافته، ولی انتظارات مردم با مقایسه اوضاع اقتصادی از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد. او در ادامه گفت: از سویی ما با خلق ثروت مواجه نیستیم و از سوی دیگری با رشد انتظارات مواجه هستیم که این دو یک ناترازی را به وجود می‌آورد، در واقع هزینه‌های خانوار بیش از حقوق و هزینه‌های دولت بیش از دریافتی‌ها و درآمد دولت می‌شود؛ از‌این‌رو این هزینه‌ها چه برای خانوار و چه برای دولت استقراض را نیز افزایش می‌دهد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره گفته‌های رئیسی درباره ترمیم کابینه و سخنان نمایندگان مجلس درباره استیضاح‌ها با اشاره به اینکه نگاه استراتریکی در دولت نمی‌بینند، اظهار کرد: آقای رئیسی قبل از انتخابات برنامه اقتصادی مدونی نداشتند و از برنامه هفت هزار صفحه‌ای ایشان هم بنده چیزی ندیدم؛ حتی از ایشان حضوری هم مطالبه کرده‌ام، اما ایشان چیزی به من ارائه نکرد، ضمن اینکه شخصا پیشنهاد‌هایی را به رئیس‌جمهور داده‌ام.

او با بیان اینکه «درحال‌حاضر به‌شدت با عضویت ایران در اف‌ای‌تی‌اف مخالف هستم»، علت این امر را در اختیار قراردادن ابزار برای تحریم‌های بیشتر از سوی آمریکا عنوان کرد و افزود: در‌صورتی‌که آمریکا تحریم‌ها را بردارد، پیوستن ما به اف‌ای‌تی‌اف معنا دارد؛ زیرا مبادلات بانکی‌مان با دیگران افزایش یافته و راه برای رفت و برگشت سرمایه تسهیل می‌شود. مصباحی‌مقدم در پاسخ به این سؤال که مشکل دولت الان فقدان استراتژی یا فقدان افراد توانمند است، گفت: این موضوع تلفیقی از این دو است، هم نداشتن استراتژی و هم عدم کفایت بعضی از مسئولان. او ادامه داد: به نوعی متعارض عمل‌کردن در اقدامات نیز مسبب وضع موجود است؛ یعنی دولت وقتی بودجه را به مجلس می‌دهد، اعلام می‌کند این بودجه فاقد کسری است و از طرفی زیر بار تعهداتی می‌رود که مجلس بعد از همین بودجه برایش بار می‌کند و تسلیم می‌شود و به همه آن‌ها عمل می‌کند. در مجموع اینکه اگر دولت نگاه بلندمدت نداشته باشد، دچار روزمرگی می‌شود و الان دولت دچار روزمرگی شده و این روزمرگی برای ما کلاف سر‌درگم به وجود می‌آورد.

البته این روز‌ها فقط تشخیص مصلحتی‌ها نیستند که منتقد عملکرد کابینه سیزدهم شده‌اند و بسیاری از اصولگرایان مدت‌هاست شروع به هشدار کرده‌اند؛ بنابراین باید گفت عملکرد دولت ابراهیم رئیسی پس از گذشت ۱۸ ماه صدای انتقاد خودی‌ها را نیز درآورده است و در تازه‌ترین واکنش، بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر هم بیانیه‌ای تند در جواب به سخنان رئیسی درباره اعلام «دلایل گرانی» منتشر کرد.


بیشتر بخوانید: نقش تازه مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ شعبه دوم شورای نگهبان!


بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر با تأکید بر اینکه «یَد مردانه داشته باشید، نه زبان سخنور» خطاب به ابراهیم رئیسی نوشت: «ریاست‌جمهور در جلسه نظارت ستادی وزارت صمت اعلام می‌کنند: دلایل گران‌شدن کالا باید شفاف بیان شود! آقای ریاست‌جمهور دیگر زمان تعیین باید‌ها و نباید‌ها گذشته است. گریختن میان واژه‌ها حل‌المسائل معضلات امروز کشور نیست». شرایط اقتصادی کشور موجب اعتراض برخی از روحانیون قم نیز شده است. روز سه‌شنبه هفتم دی‌ماه، قم‌نیوز به نقل از آیت‌الله مکارم‌شیرازی نوشت: مسائل اقتصادی به معما تبدیل شده است و از مسئولان در برابر نرخ دلار هیچ عکس‌العملی نمی‌بینیم؛ به‌سادگی از کنار قضایا عبور می‌کنند. مردم در مقابل مشکلات تحمل و حوصله دارند، اما باید به وفا و حوصله مردم توجه شود. آیت‌الله مکارم‌شیرازی که از حامیان ابراهیم رئیسی محسوب می‌شود، خطاب به دولت یادآور شد: امروز جامعه ما دچار گرفتاری‌ها و مشکلات فراوانی از‌جمله مشکل اقتصادی و فرهنگی است. در مسائل اقتصادی گرفتار اموری هستیم که تبدیل به معما شده است... وقتی می‌شنویم که مثلا دلار فلان مقدار شده، هیچ عکس‌العملی از مسئولان نمی‌بینیم و حتی ابراز هم نمی‌کنند که ما وضعیت را درست می‌کنیم و نمی‌گذاریم به این صورت باقی بماند و به‌سادگی از کنار قضایا عبور می‌کنند.

به‌تازگی نیز ناصر ایمانی، تحلیلگر سیاسی اصولگرا، گفته است: «مجموعه مسئولان که بخشی از آن مسئولان دولتی محسوب می‌شوند، هنوز به این درک نرسیده‌اند که شرایط کشور چه بوده و راه‌های برون‌رفت از آن چیست. بهترین کاری هم که معمولا دولت‌ها در این زمینه‌ها انجام می‌دهند، فرافکنی است که می‌گویند ما و عملکردمان هیچ ایرادی نداریم و موضوع را صرفا به دشمن و اقدامات آن حواله می‌دهند که آن همیشه هست و کسی هم منکر آن نیست، ولی اینکه اتفاقات را صرفا مربوط به اقدامات دشمن ببینیم، به نظرم مقداری فرافکنی است و باید مسئولان به عملکرد خودشان نگاه کنند. البته من نمی‌خواهم بگویم که این موضوعات همه‌اش مربوط به این دولت است. انباشته‌شدن نتیجه اقدامات همه دولت‌های پیشین به‌اضافه نبود مدیریت مطلوب در این دولت باعث به‌وجود‌آمدن شرایطی شده است که الان ما شاهدیم...».

او افزوده است: «بار‌ها این را درباره لزوم صداقت دولت گفته‌ایم که مردم صداقت را بیشتر می‌پسندند. اگرچه از آن ناراحت شوند. چند ماه پیش زمانی که این حوادث شروع شد، اینترنت ضعیف شد و دولت برخی از شبکه‌های اجتماعی را نیز به خاطر شرایط امنیتی فیلتر کرد و دلیل آن را نیز صادقانه گفت و بعدش هم این را ادامه داد تا این شرایط از بین برود. این برای مردم بسیار بیشتر قابل قبول است تا اینکه بگوییم اصلا اینترنت ضعیف نیست».

البته پاشنه در دولت همچنان به همان سبک و سیاق سابق می‌چرخد و زمانی که پای سخنان اعضای کابینه می‌نشینیم، جز وعده رشد و پیشرفت و نبود مشکل تورم و... که در حقیقت رؤیاپردازی سیاسی است، چیزی دیگر دستگیر رسانه‌ها نمی‌شود.

در این شرایط، بین مسئولان اجرائی و مردم فاصله بسیار است و حتی اعتراضات سه ماه اخیر هم سبب نشد تا توجه به حل مشکلات در اولویت قرار گیرد و همچنان دولت درگیر وعده‌هایی از جنس انتخاباتی است و دولت قبل را مسبب همه مشکلات معرفی می‌کند.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت گوشت گوسفند، گوساله و مرغ + جدول

قیمت خودرو‌های پارس خودرو امروز + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

عکس/ لطفا روی سر این خانم هم ماست بریزید!

قیمت اسپیکر حرفه ای، سینما خانگی + جدول

قیمت سکه و قیمت طلا شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

فیلم/ آغاز پرداخت معوقات رتبه‌بندی معلمان

ویدئویی از کباب سیخ کردن شهرام جزایری

فیلم/ ریختن ماست روی سر دو خانم بدون حجاب

فیلم/ موضع رهبری درباره حمله به بی‌حجاب‌ها

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

توصیه ایران به آذربایجان: هوشیار باشید

قیمت سکه پارسیان امروز شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲ + جدول

تصمیم جدید درباره تعطیلی پنجشنبه‌ها در سال جدید

کنایه کاریکاتوری به پرتاپ سطل ماستی که جنجالی شد!

رئیسی به جای برکناری تیم اقتصادی‌اش، از آنها حمایت می‌کند/ اقتصاد ما شرطی است و رئیسی باید آن را بپذیرد

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

عوارض نوشیدنی‌های انرژی‌زا

عربستان نه، توافق با آمریکا اقتصاد ما را نجات می‌دهد/ غرب ستیزی عامل اصلی ناکارآمدی اقتصاد در ایران است

۱۰ خوراکی برای بهبود سیستم ایمنی بدن

خوردن سرکه برای کدام افراد مضر است؟

خواب ناکافی باعث مرگ زودرس می‌شود؟

خطرات گوشت نخوردن برای سلامت بدن

نحوه تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی

ماجرای تهاتر نفت در قبال ساخت پروژه‌های مسکونی چیست؟/ نفت به چه درد سازنده مسکن می‌خورد؟

فیلم/ واکنش تند کارشناس سیما به امر به معروف با ماست

عکس/ جدیدترین تصویر از چهره بدون آرایش ترانه علیدوستی

رضا کیانیان: ماست‌پاش همان اسیدپاش است

فیلم/ علی مطهری: مدافعان حجاب اختیاری هم باید در مجلس نماینده داشته باشند

واکنش علی ضیا به ماست پاشی به دو خانم: من به دین شما کافرم!

محسن اراکی: زن بی‌حجاب در بند شهوت دیگران است

کنایه کاریکاتوری به پرتاپ سطل ماستی که جنجالی شد!

۳۷درصد جامعه در فقر مطلق قرار دارند

عکس یادگاری عادل فردوسی‌پور و جواد نکونام

عکس/ بازگشت رنوی دهه ۶۰ با چهره متفاوت

هشدار نارنجی هواشناسی برای ۱۳ فروردین

دستگیری ٨ نفر در باکو به اتهام جاسوسى براى ایران

سریال یاغی، کپی عربی پیدا کرد!

زلزله ۵ ریشتری هرمزگان را لرزاند

تصمیم جدید درباره تعطیلی پنجشنبه‌ها در سال جدید

ویدئویی از کباب سیخ کردن شهرام جزایری

اطلاعیه مهم هلال احمر برای روز طبیعت

طلاق سام اصغری و بریتنی اسپیرز صحت دارد؟

هزینه سرسام اور اقامت نوروزی در لواسان