تاریخ انتشار: ۱۰:۵۴ - ۲۷ دی ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر

توقف مسکن ملی در بن بست اعتبار متقاضیان

تعداد زیادی از متقاضیان طرح ملی مسکن توان پرداخت مرحله اول تعهدات ساخت واحد‌های مسکونی این طرح را ندارند و در این زمینه دولت و مجلس باید راهکار اساسی برای رفع این مشکل ارائه دهند.

توقف مسکن ملی

اقتصاد۲۴- طرح ملی مسکن یکی از وعده‌های مهم و عملیاتی دولت سیزدهم بود که از همان ابتدای کار دولت، پیگیری و در مرحله اجرا قرار گرفت. طرحی که نه تنها تعداد بی شماری از مستأجران و خانه به دوشان را به زیر سقف می‌برد بلکه سهم بزرگی در اشتغالزایی، و ایجاد کسب و کار و رونق اقتصادی در کشور دارد.
با شروع طرح نهضت ملی مسکن، کشور به کارگاهی از عمران و آبادانی تبدیل شده و دولت با این کار، یک تیر به چند نشانه می‌زند، که البته نظارت بر چگونگی اجرای این طرح نیز شرط عقل است تا تجربه تلخ «مسکن مهر» تکرار نشود.

به گفته مسئولان امر، گیلان جزو ۱۰ استان برتر در اجرای طرح نهضت ملی مسکن است که این آمار با تشکیل جلسات مختلف در راستای تحقق منویات دولت سیزدهم در گیلان سنخیت دارد. تراکم جمعیتی و وجود عرصه‌های کشت و زرع و باغی در گیلان، اجرای طرح ملی مسکن را با چالش زمین مواجه کرده که با پیگیری‌های ستاد مسکن استان این مسئله تا حدودی برطرف شده است، اما آن چیزی که امروزه سرعت ساخت و ساز‌ها را در اجرای نهضت ملی مسکن در گیلان کند کرده عدم انجام تعهدات مالی و به عبارتی دیگر نپرداختن آورده‌ها از سوی متقاضیان است.
اسدالله عباسی در این باره با بیان اینکه انسجام، مدیریت، برنامه ریزی و هدف گذاری در همه بخش‌ها بویژه اجرای طرح ملی مسکن مؤثر است، اظهار کرد: تهیه مسکن جز تعهدات اولویت دار دولت سیزدهم است که باید همه دستگاه‌ها برای این مسئله پای کار باشند.

وی با اشاره به نگاه ویژه دولت سیزدهم در بخش مسکن، افزود: رویکرد دولت سیزدهم در بخش مسکن در گیلان به جد پیگیری و دنبال می‌شود.
عباسی با بیان اینکه اجرای طرح مسکن در گیلان با سرعت و دقت بیشتری پیگیری شود، گفت: ساخت مسکن و ساخت و ساز در استان منجر به اشتغالزایی می‌شود.

استاندار گیلان با اشاره به کم کاری‌های صورت گرفته در بخش مسکن، اضافه کرد: کم کاری‌ها و عقب ماندگی‌ها در حوزه مسکن در گیلان جبران شود.
هادی رحمانی با اشاره به وضعیت مطلوب و رو به بهبود اجرای طرح ملی مسکن در این استان، اظهار کرد: تاکنون تعداد ۱۰۹ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن استان گیلان ثبت نام کردند و روز به روز بر این آمار افزوده می‌شود.


بیشتر بخوانید: تکلیف وام ۲۰۰ میلیونی مسکن روستایی چه شد؟


وی با اشاره به قرارگیری در مرحله نهم ثبت نام طرح ملی مسکن در برخی شهر‌های گیلان، افزود: ظرفیت مرحله هشتم ثبت نام در اکثر شهر‌های گیلان پر شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه شرایط ثبت برای متقاضیان با رویکرد تسهیل محور تعریف شده است، گفت: عزم دولت سیزدهم در تأمین مسکن بسیار جدی است و در گیلان هم این نگاه وجود دارد.
رحمانی با اشاره به شرایط نام نویسی متقاضیان در طرح ملی مسکن، بیان کرد: افراد متأهل و مردان مجرد بالای ۲۳ سال و زنان مجرد بالای ۳۵ سال که دارای سکونت دائم پنج ساله در گیلان هستند، شرایط ثبت نام در این طرح را دارند.

وی با بیان اینکه شرایط ثبت نام مددجویان نهاد‌های حمایتی تفاوتی با سایر افراد ندارد، افزود: پرداختی ثبت نام برای مددجویان نهاد‌های حمایتی از سوی بهزیستی و کمیته امداد انجام می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه رابطه مستقیم با آورده متقاضیان دارد، گفت: تعهدات پرداختی متقاضیان در مرحله اول به ازای هر واحد مسکن مبلغ ۴۰ میلیون تومان بوده که در صورت عدم پرداخت به موقع، حذف نمی‌شوند.
رحمانی با اشاره به رایگان بودن زمین در طرح نهضت ملی مسکن، افزود: دولت در طرح نهضت ملی مسکن نقش حمایتی جهت تأمین زمین دارد و متقاضیان با پرداخت به موقع تعهدات می‌تواند به روند اجرای طرح سرعت ببخشند.

وی از پرداخت اولیه ۶۷۷۶ نفر از متقاضیان مسکن ملی گیلان خبر داد و افزود: تاکنون برای ۹۸۴۰ واحد در مرحله تجهیز کارگاه و خاک برداری و فونداسیون و اجرای اسکلت هستیم.

گیلان جز ۱۰ استان برتر در طرح نهضت ملی مسکن

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه شهر رشت نسبت به سایر شهر‌ها مثبت بوده است، گفت: پیشرفت فیزیکی پروژه شهر‌های بندرانزلی و آستارا هم قابل پذیرش است که البته با انجام تعهدات مالی متقاضیان این روند مطلوب‌تر می‌شود.

رحمانی با بیان اینکه گیلان جز ۱۰ استان برتر در طرح نهضت ملی مسکن است، گفت: شرایط ساخت و ساز در گیلان به دلیل شرایط آب و هوایی و بالا بودن سطح آب زیرزمینی سخت‌تر و زمان بر از سایر استان‌ها است.

وی با بیان اینکه مشکل زمین در اجرای طرح مسکن ملی تا حدودی برطرف شده است، افزود: از سهمیه سالانه ۲۲ هزار و ۵۰۰ واحدی گیلان، برای ۲۵ هزار واحد تخصیص زمین تعریف شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از در حال ساخت ۱۲ هزار و ۲۷۵ واحد در این استان خبر داد و اضافه کرد: از این تعداد ۹۸۴۰ واحد مجتمع سازی، ۱۹۴۸ واحد خودمالکی و ۴۸۷ واحد بافت فرسوده است.
ارائه راهکار مناسب برای حل چالش اعتباری متقاضیان آن طور که آمار و ارقام می‌گوید بخش زیادی از اجرای پروژه نهضت ملی مسکن در گیلان در پشت درب اعتبارات مالی توقف کرده است که با توجه به متقاضی محور بودن پروژه‌های مسکن ملی، مجریان این پروژه‌ها چشم انتظار انجام تعهدات از سوی متقاضیان هستند تا این کشتی را به سر منزل مقصود برسانند.

از آنجایی که شرایط اقتصادی و معیشتی بیشتر مردم و بویژه مستأجران و خانه به دوشان چندان مطلوب نیست و از عهده تأمین ودیعه ۴۰ میلیونی مرحله اول ساخت مسکن بر نمی‌آیند. اینکه تعداد زیادی از متقاضیان حتی توان پرداخت مرحله اول تعهدات ساخت طرح ملی مسکن را ندارند چطور باید متوقع بود که در پرداخت مراحل دیگر بتوانند موفق عمل کنند تا زمانی که دولت و مجلس راهکار اساسی برای رفع این مشکل و تقویت بنیه مالی افراد ارائه ندهد ناگریز این پروژه‌ها در ایستگاه محدودیت‌های اعتباری و مالی خواهد ایستاد.


بیشتر بخوانید: پیش‌بینی برای وضعیت مسکن؛ خانه بخریم یا نخریم؟


می‌طلبد دولت و مجلس که در اجرای طرح ملی مسکن همسو و مصمم هستند برای سامان بخشی و تسهیل گری به امورات مالی متقاضیان چاره‌ای اساسی بیاندیشند.
کد خبر رحمانی با اشاره به رایگان بودن زمین در طرح نهضت ملی مسکن، افزود: دولت در طرح نهضت ملی مسکن نقش حمایتی جهت تأمین زمین دارد و متقاضیان با پرداخت به موقع تعهدات می‌تواند به روند اجرای طرح سرعت ببخشند.
وی از پرداخت اولیه ۶۷۷۶ نفر از متقاضیان مسکن ملی گیلان خبر داد و افزود: تاکنون برای ۹۸۴۰ واحد در مرحله تجهیز کارگاه و خاک برداری و فونداسیون و اجرای اسکلت هستیم.

منبع: مهر
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
بابک
0
0
سه‌شنبه ۲۷ دی ۱۴۰۱
من ساکن ایلامم روزی که رفتیم ثبت نام کردیم گفتن ۲۰۰ اورده با ۳۵۰ میلیون وام الان میگن باید ۴۰۰ اورده بیاری تا الان ۱۶۰ میلیون ریختم به حساب ۳۵۰ میلیون با سود میشه ۷۰۰ میلیون ۴۰۰ میلیون هم خودم بدم ۱۵۰ هم کابینت ورادیاتور پکیج میشه یک ملیارد و۲۵۰ تومان
ناشناس
0
0
چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۱
سلام .کلا در زنجان که مسکن ملی دست دلال ها خرید و فروش میشه .چند درصد خیلی کم دست مردم عادی هست
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

تضییع حقوق معلولین در لایحه بودجه ۱۴۰۲

فرمانده کل سپاه: دشمنان، آرایش جهانی گرفته‌اند

مهران رجبی: لذت می‌برم به من توهین کنند

آموزش ثبت نام فارکس ، مزایای فارکس چیست؟

خداحافظی آبی‌ها با دو بازیکن

زلنسکی: به ما تانک بدهید

پیرترین فرد جهان از دنیا رفت

پیشنهاد جالب پورتو برای مهدی طارمی

حضور پیمان معادی در جشنواره فیلم برلین

قیمت انواع لپ تاپ ایسر + جدول

قیمت گوشی سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

قیمت خودرو‌های بنز در بازار ایران امروز

ادغام شرکت ذخیره‌سازی گاز

پیامدهای آغاز به کار وب‌سایت رسمی روحانی

فسخ قرارداد مهاجم پرسپولیس

توییت جنجال‌برانگیز آمنه سادات ذبیح پور

مخالفت با افزایش ۴۲ درصدی بودجه صداوسیما

قرار گرفتن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی

دادگاه رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی

سود خرید ربع سکه از بورس

تیپ دیدنی بهاره کیان افشار سوژه عکاسان شد!+ عکس

خاطره جالب پیمان معادی از زنده یاد رضا احدی

واکنش رسمی قطری‌ها به توافق با کارلوس کی‌روش

تهران آلوده ترین کلانشهر کشور

مهاجم مدنظر پرسپولیس از ژاپن می آید!

آخرین آمار کرونا در ایران

گل‌محمدی لیست مازاد را در تمرین اعلام کرد

شاهین صمدپور، مستندساز آزاد شد