تاریخ انتشار: ۱۱:۴۴ - ۲۸ دی ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر

عکس/ دردسر‌های بشیر حسینی برای صدا و سیما

پخش مسابقه «رویانیوم» که این روز‌ها با حاشیه‌ای از حضور دو شرکت‌کننده خانم روی استیج در حال دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی است، از چهارم آبان‌ماه در تلویزیون آغاز شد.

دردسرهای بشیر حسینی برای صدا و سیما

اقتصاد۲۴ ظاهرا خیس شدن دو شرکت‌کننده برنامه رویانیوم با اجرای بشیر حسینی، حاشیه جدیدی برای او ساخته، در زیر گزارشی از روزنامه ایران می‌خوانید که نگاه مثبتی به این برنامه داشته و بعد سیل انتقادات کاربران شبکه‌های اجتماعی:

پخش مسابقه «رویانیوم» که این روز‌ها با حاشیه‌ای از حضور دو شرکت‌کننده خانم روی استیج در حال دیده شدن در شبکه‌های اجتماعی است، از چهارم آبان‌ماه در تلویزیون آغاز شد. حاشیه‌ای که پس از دوماه از شروع پخش این برنامه، مخاطبانش را به سنینی بیش از مخاطبان هدف برنامه توسعه داده و البته باز هم نام «سید بشیر حسینی» چهره حاشیه‌ساز تلویزیون را روی زبان‌ها انداخته است. اما ماجرای مسابقه‌ها و ریلیتی‌شو‌های شبکه سه تنها به همین حاشیه‌ها ختم نمی‌شود.

برنامه علمی برای نوجوانان در شبکه جوان!

برنامه «رویانیوم» برنامه‌ای است که طبق شعارش تلاش می‌کند «رؤیا‌ها را غنی‌سازی کند». برنامه‌ای که روی مخاطب هدف نوجوان تمرکز کرده و اولین مسابقه در نوع خود در شبکه سوم سیما محسوب می‌شود. این برنامه، اما تعریفی از مخاطب نوجوان ارائه می‌دهد که تا پیش از این هم در دستگاه فرهنگی تنها همین یک تلقی از او مسبوق به سابقه بوده است؛ درس بخواند و آن هم صرفاً در علوم تجربی!

دردسرهای بشیر حسینی برای صدا و سیما

در واقع نه تنها هدف‌گذاری برنامه با توجه به مخاطب نوجوان است بلکه آموزش‌های منتخب از دروس علوم تجربی، تلاش می‌کند عبارت «دانشگاه تلویزیون» را با این سبک از برنامه‌سازی توضیح دهد. عبارتی که تا پیش از این تلقی‌های متفاوت دیگری از آن وجود داشت و انتظار می‌رفت به مثابه شأنیت تلویزیون در آموزش عمومی به عنوان بستری برای رشد افکار عمومی نگریسته شود.

اما حالا همان طور که خود دانشگاه‌های کشور در تعریف بسته‌ای از «دانش» به دام علوم تجربی افتاده‌اند، برنامه «رویانیوم» هم صرفاً روی این وجه از دانش تمرکز کرده است. دربخش اول با مشارکت دادن مخاطب حاضر در استودیو، یک قانون عموماً فیزیکی را با آزمایش‌های جذاب و بازی‌گونه در ذهن مخاطب جا می‌اندازد و در بخش دوم، تبلیغ شرکت‌های دانش‌بنیان با حضور مدیران جوان آنها، مورد توجه قرار می‌گیرد.

مدیر شبکه آموزش، مجری برنامه شبکه سه!

حضور علی عبدالعالی که همزمان مدیریت شبکه آموزش را بر عهده دارد، به عنوان مجری در کنار سید بشیر حسینی، بیش از پیش تلاش شبکه سوم برای تبدیل شدن به این معنای خاص از دانشگاه را نشان می‌دهد. عبدالعالی هرچند معلمی موفق است و در سال‌های اخیر تنها رکن برنامه‌سازی علمی در رسانه ملی محسوب می‌شود و البته در این رویه هم موفق و پرمخاطب بوده است، اما معلوم نیست با وجود موانع قانون حضور مدیران شبکه‌ها در مقام مجری و تهیه‌کننده و عدم تطابق هدف «رویانیوم» با برند شبکه سه، چرا باید در این برنامه و این شبکه حضور داشته باشد.

دردسرهای بشیر حسینی برای صدا و سیما

آخرین طراحی او برای آموزش قانون ظرفیت گرمایی و بالا‌تر بودن ظرفیت گرمایی آب از برخی دیگر از اجسام مانند بادکنک، حالا دردسرساز شده است. سوراخ شدن بادکنک پر از آب آویزان از سقف روی سر دو دختر نوجوان و محجبه داوطلب برای حضور روی استیج، بیش از آنکه این قانون را به مخاطبان آموزش دهد فرامتن‌های غیرفرهنگی و ضدهنجار به لحاظ اجتماعی را در ذهن مخاطبان بزرگسال پررنگ کرده و واکنش‌های منفی را برانگیخته است.

باز هم بشیر حسینی و حاشیه‌ای جدید

سیبل این واکنش‌ها، اما بیشتر «سید بشیر حسینی» است؛ کسی که از آغاز مسابقه «عصر جدید» بود به عنوان رکن رسانه‌خوانده و دانشگاهی تلویزیون در طراحی و اجرای مسابقات تلویزیونی و ریلیتی‌شو‌های شبکه سوم سیما، نقش محوری پیدا کرد. او با ادبیات خاص و متفاوتش در میان داوری‌های عصر جدید به‌سرعت دیده شد و هرچند بخشی از مخاطبان این ادبیات و لحن را نمی‌پسندیدند، اما حواشی سید بشیر حسینی او را به چهره‌ای متفاوت در اجرای تلویزیونی بدل کرد. صمیمیت او با دوربین، گاهی بیش از اندازه برای او دردسر درست کرد و مخاطب را هم از او خشمگین نمود. آخرین مورد از این دست کنایه اشتباه او به مجری خانم دیگری بود که مدتی منجر به ممنوع‌التصویری خودش هم شد. حالا حضور او در چنین بافتی بار دیگر خواسته و ناخواسته او را هدف حاشیه‌ها کرده است.

دردسرهای بشیر حسینی برای صدا و سیما

از یک سو باید گفت که پخش برنامه‌های رؤیاپرداز خصوصاً برای نوجوانان البته با تعریف «رؤیا» و «دانشگاه» در افقی فراتر از آموزش علوم تجربی اتفاق مثبتی است و از سوی دیگر باید به خاطر داشت که شبکه‌های دیگر تلویزیون به صورت تخصصی برای این مخاطب هدف، آنتن اختصاصی دارند.

جداسازی اهداف برنامه‌ها متناسب با مخاطبان می‌تواند مانع از حاشیه‌های بی‌مورد شود و البته دقت در قرار دادن داوطلبان و مشارکت‌کنندگان در موقعیت متناسب فرهنگی با توجه به زیرمتن‌ها و فرامتن‌های طبیعی رسانه‌ها، حداقل انتظاری است که می‌توان از رسانه ملی داشت.

نظر کاربران درباره این برنامه را بخوانید

سیاوش فلاحی‌پور: برنامه ‎رویانیوم فارغ از اجرای ضعیف بشیر حسینی تهی از هوشمندی و خلاقیت برنامه‌سازی تلویزیونی است که سبب جذب مخاطب شود. این باور غلط که دکور گنده و پرهزینه، برنامه را شاخص می‌کند همان تصور است که گمان می‌کند از ‎میثاقی، می‌تواند ‎فردوسی‌پور بسازد!

بچه درخونگاه: از برنامه‌های: جدول تصویری شاهکاری با اجرای زنده یاد کمال‌الحق سلامی، یک‌مسابقه سی سوال با مرحوم حسین باغی، مسابقه علمی با اجرای مرحوم مهربان، مسابقه هفته مرحوم نوذری و مسابقه راز سیب که کپی قابل قبولب از مسابقه کریستال مِیز بود رسیدیم به "خودمونی، اعجوبه‌ها و رویانیوم". خداقوت!

دردسرهای بشیر حسینی برای صدا و سیما

مسعود عابدی: برنامه فاخر ‎رویانیوم رو با اجرای استاد معظم ‎سیدبشیر حسینی از شبکه ۳ دیدین؟ بزرگوار فقط مونده که از توی کلاه خرگوش دربیاره.  چه کردی با خودت؟ تازه داشتیم قصه اربعین شیطون بلات رو فراموش می‌کردیم که بازم آس رو کردی

الفی اتکینز: به نظرم اگه اسم این برنامه رویانیوم که با اجرای بشیر حسینی جدیداً از شبکه آموزش پخش میشه با درنظر گرفتن توانمندی‌های بشیر حسینی در اجرا میذاشتن "بشیر شو" قدرت جذب مخاطبش بیشتر بود

مینا کاف: این برنامه مسخره رویانیوم با اجرای لوس دکتر بشیر حسینی یه آدم عاقل نداره که بگه هر چی هم توضیح بدن آزمایش علمی چجوری انجام میشه که خطرناک نشه بازم برای یک سری سنین مناسب نیست؟ که بچه از ترس و هیجان جلو چشمم میگیره

احمد علوی‌دوست: یکی دوبار سعی و تلاش زیادی کردم یه برداشت از برنامه‌ی «رویانیوم» داشته باشم که برای دنیا یا آخرتم فایده داشته باشه... نشد واقعاً. انشالله از کند ذهنی من باشه و اینقدر پوچ و بی محتوا نباشن!

و در آخر این توئیت: 

دردسرهای بشیر حسینی برای صدا و سیما

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
ایضا
0
0
جمعه ۳۰ دی ۱۴۰۱
برنامه خوبیه
تا کور شود هر آنکه نتوان دید
محمد
0
0
پنجشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
صدا و سیما واقعا با چالش مشروعیت روبروست!
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

وضعیت چک‌های وصول شده در بهمن ماه ۱۴۰۱

ادعای آمریکا درباره ایران و ترس منطقه از تشنج

آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست

ادعای سخنگوی پنتاگون درباره حمله پهپاد‌ها به دیرالزور

هشدار وزارت به خریداران ویلا در سفر‌های نوروزی

‏فیلم/ شوخی آقای مجری با ارزش واحد پولی

راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟

کدام خودرو‌ها در بورس پرسرعت پیش رفتند؟

دستمزد‌ها پایین است، کارگران رغبتی به کار در کارخانه‌ها ندارند

کاسبی از رنگ سفید و آبی دلار در بازار ایران

آیا آغاز یک سال عالی برای بورس رقم می خورد؟

ماجرای تخم‌مرع‌های ۳.۵ میلیون تومانی + عکس

تعیین زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودرو‌های داخلی

نفت برنت به زیر ۷۰ دلار سقوط می‌کند؟

چگونه کارت سوخت المثنی بگیریم؟

بازگشت طلا به بالای مرز ۲ هزاردلاری!

رشد ۱۰۷ درصدی تیبا صندوقدار + نمودار

عوامل تاثیر گذار بر تعیین نرخ ارز‌ها

قیمت انواع لپ تاپ ایسوس

دیپلماسی زمین‌گیر شده؛ گفتگو‌ها با ایران مُرد، زنده باد گفتگو!

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات

قیمت لیر ترکیه امروز + جزئیات

تداوم چهارهفته‌ای روز‌های درخشان طلا

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

پیش بینی بورس شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

قیمت سکه پارسیان + جدول

ایستادن در برابر تلاش های خارجی و داخلی برای تحریف نوروز