تاریخ انتشار: ۰۷:۰۴ - ۰۴ فروردين ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
اقتصاد ۲۴ وضعیت صنعت گردشگری در سال ۱۴۰۱ را بررسی می‌کند؛

اعتراضات پاییز ۱۴۰۱ و تیر خلاص به پیکره نیمه جان گردشگری/ فعالان گردشگری: دولت به جای دست‌گیری، پایمان را رها کند

سال ۱۴۰۱ سالی بود که کشور از دو سال سخت کرونا خارج شده بود و صنعت گردشگری به رونق دوباره امیدوار شده بود، اما اعتراضات پاییز تیر خلاص را به این صنعت شلیک کرد و امروز کشور با بحران گردشگر ورودی مواجه است.

وضعیت صنعت گردشگری در سال 1401

اقتصاد ۲۴، صبا رضایی- سفر کردن در سالی که دلار نوسانات بسیاری داشت و تورم به بیش از ۶۰ درصد رسید، آنقدر‌ها هم مهم نبود؛ اما همین کاهش سفر‌های داخلی و ورودی‌ و خروجی گردشگران موجب شده افراد بسیاری در صنعت گردشگری بیکار شده و کسب و کار‌های بسیاری نیز به تعطیلی کشانده شوند.

صنعت گردشگری در دنیا به عنوان یکی از درآمدزاترین صنایع شناخته می‌شود اما این صنعت در ایران اکنون رو به نابودی است.

ناامیدی فعالان حوزه از آینده صنعت گردشگری در ایران

بسیاری از تورلیدر‌های آلمانی زبان از ادامه فعالیت ناامید شده‌اند و معتقدند باید به فکر شغل جایگزین باشند.
محمد نوروزی، فعال گردشگری در این زمینه به اقتصاد ۲۴ گفت: صنعت گردشگری در ایران نابود شده است. سال ۱۴۰۱ فقط دو تور داشتم و با اینکه مجوز داشتم توریست‌ها را به پاک ملی گلستان ببرم، اما به دلیل اختلاف بین حراست و مدیر پارک من و توریستم را از آن‌جا اخراج کردند.

وی افزود: بیشتر توریست‌های خارجی از سفر به ایران هراس دارند. سفرای کشور‌های اروپایی توصیه کرده‌اند شهروندانشان به ایران سفر نکنند و حتی سفر‌های خود را به ایران لغو کنند. بسیاری از تور‌های اروپایی به ایران نیز به دلیل اعتراضات پاییز ۱۴۰۱ لغو شدند.

نوروزی گفت: بیشتر مسافران من آلمانی هستند؛ دولت آلمان هم با ایران روابط خوبی ندارد. آلمانی‌ها می‌ترسند به ایران سفر کنند چرا که گمان می‌کنند دستگیر می‌شوند! تورلیدر‌هایی که در حال حاضر تور برگزار می‌کنند، اکثرا روس زبان و چینی زبان هستند. در حال حاضر فقط تور‌های چینی و روسی در ایران برگزار می‌شود. به ندرت اتفاق می‌افتد که اروپایی‌ها به ایران سفر کنند.

این فعال گردشگری افزود: بخشی از درآمدزایی توریست‌ها برای حوزه‌های مختلف است، مثل خرید سوغات و اجاره بهای هتل‌های لوکس. ایرانی‌ها توان مالی این را ندارند که شبی ۵ میلیون تومان کرایه بها بپردازند، بنابراین باید توریست خارجی بیاوریم تا هزینه کند. البته گردشگران روسی و چینی به اندازه اروپایی‌ها خرج نمی‌کنند. بسیاری از تور‌های ویژه روس‌ها و چینی‌ها با تخفیفات بسیار بالا برگزار می‌شوند.

سالی که با امید برای صنعت گردشگری آغاز شد اما ...

امیرپویان رفیعی شاد، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران نیز به اقتصاد ۲۴ گفت: سال ۱۴۰۱ را با امید آغاز کردیم چراکه پاندمی کرونا در حال گذر بود. در حال عبور از بایکوت دو ساله گردشگری بودیم و زمزمه‌هایی شروع شد که گردشگری در حال رونق گرفتن است و شرایط رونق گردشگری فراهم است. کم‌کم سفر‌ها به تدریج شروع شد و در نوروز ۱۴۰۱ هم سفر‌ها رونق گرفت. اردیبهشت و خرداد نیز پروتکل بهداشتی و قرنطینه و شرط و شروط کرونایی برداشته شد.

وی وضعیت گردشگری در بهار ۱۴۰۱  را «بسیار مناسب» توصیف کرد و گفت: در تابستان نیز شرایط امیدوارکننده‌ای داشتیم البته گردشگری هیچگاه به رونق سال ۹۸ نرسید. درخواست‌های بسیاری نیز برای تور‌های ورودی در پاییز داشتیم. تور‌های داخلی، ورودی و خروجی بسیاری در حال برگزاری بود و برنامه ریزی‌ها برای برگزاری آن در پاییز نیز به نسبت بالا بود.

رفیعی شاد گفت: با وجود تمامی امیدواری‌ها و برنامه ریزی‌ها از شهریور با بحران مواجه شدیم. گپ کاری داشتیم و مانع بزرگی بر سر راه گردشگری ایجاد شد. سال ۱۴۰۱ تیری به پیکره نیمه جان گردشگری اصابت کرد. گردشگری دو سال بحرانی را پشت سر گذاشته بود و در این مدت نیز بسیاری از دفاتر مسافرتی تعطیل و فعالان این صنعت بیکار شدند. بعد از کرونا چالش بزرگی پیش روی گردشگری ایجاد شد که این صنعت را مجددا دچار رکود کرد.

وضعیت صنعت گردشگری در سال 1401

از دولت نمی‌خواهیم دست ما را بگیرد، توقع داریم پایمان را رها کند

به گزارش اقتصاد ۲۴ ، در دوران پاندمی کرونا بسیاری از کشور‌ها نه تنها مالیات را بخشیدند بلکه بسته‌های حمایتی برای کسب و کار‌ها تدوین کرده و به آن‌ها مبلغی برای جبران خسارت پرداخت کردند. در ایران، اما سازمان امور مالیاتی برای دوران شیوع کووید نیز مالیات‌های سنگینی وضع کرد که این مسئله برای صنعت گردشگری دردسرهای بسیاری را ایجاد کرد.

رفیعی شاد در این زمینه گفت: بخشی از بحران گردشگری به دلیل رویکرد حاکمیت به این صنعت است. همواره گفته ایم از متولیان و مسئولان دولتی انتظار کمکی نداریم. در واقع از آن‌ها نمی‌خواهیم دست ما را بگیرند، توقع داریم پایمان را رها کنند. اداره شهرداری، مالیات و بیمه مشکلات بزرگی بر سر راه کسب و کار‌های گردشگری ایجاد کرده‌اند. اداره مالیاتی برای دوران کووید ۱۹، مالیات‌های سنگینی برای تاسیسات و کسب و کار‌های گردشگری تعیین کرده که منصفانه نیست.


بیشتر بخوانید: آقای وزیر! توریست امنیت می خواهد نه سیم‌ کارت خاص/ کاپیتولاسیون مرد، زنده باد کاپیتولاسیون!


وی افزود: دولت و حاکمیت باید به صنعت گردشگری به عنوان نخستین صنعت درآمدزای دنیا بها بدهند، اما فقط به شعار‌های تبلیغاتی در دوران انتخابات بسنده می‌کنند و در عمل هیچ حمایتی از این صنعت صورت نمی‌گیرد.

این فعال گردشگری تاکید کرد: اگر دولت به این درک رسیده که تنها راه برون رفت اقتصادی کشور توجه به صنعت گردشگری است که صنعتی زود بازده بشمار می‌آید، بنابراین باید راهکاری برای عبور از بحران پیدا کند.

گردشگری خروجی رونق بیشتری دارد

اگرچه گفته می‌شود گردشگری خروجی نسبت به دیگر حوزه‌ها رونق بیشتری داشته، اما به گفته فعالان گردشگری تعداد تور‌های خروجی نیز نسبت به سال‌های قبل ۷۰ درصد کاهش داشته است.

حسین عبادتی، تورلیدر انگلیسی زبان به اقتصاد ۲۴ گفت: به صنعت گردشگری امیدی نیست. گردشگری خروجی نسبت به حوزه‌های دیگر در شرایط بهتری است. قشر مرفه همچنان به سفر‌های نوروزی در خارج از کشور ادامه می‌دهد، اما سفر به کشور‌های همسایه که عموما توسط قشر متوسط انجام می‌شد، نیز از رونق افتاده است. بسیاری از تور‌ها برگزار نشده و تعداد تور‌هایی که به مقصد ترکیه و کشور‌های همسایه صورت گرفته نسبت به سال‌های گذشته بسیار کمتر شده است.

وی افزود: بعد از آنکه دولت‌های اروپایی به اتباع خود گفتند به ایران سفر نکنند، بسیاری از تور‌های ورودی امسال لغو شدند، اما همچنان تور‌های چینی و روسی برگزار می‌شوند. البته آمار این تور‌ها نسبت به دیگر کشور‌ها ناچیز است.

وضعیت صنعت گردشگری در سال 1401

این فعال گردشگری تصریح کرد: قشر مرفه همچنان تور‌های کره، آرژانتین و برزیل را خریداری می‌کند. هر سال از ۱۳ و ۱۴ اسفند تور‌ها را آغاز می‌کردیم، اما امسال خبری نبود. سال بسیار بدی برای گردشگری بود. هر ساله ۳۰۰ روز از سال را در سفر بودم، اما امسال تنها سه ماه تور داشتم و بعد تور‌های ورودی تعطیل شدند. گردشگری ورودی از شهریور متوقف شد.

عبادتی معتقد است سال آینده گردشگری در بهار نیز در رکود خواهد بود. باید منتظر پاییز بود تا اگر شرایط مساعد باشد شاید توریست‌های ورودی به کشور سفر کنند.

وی در رابطه با تاثیر توافقات احتمالی سیاسی بر رونق صنعت گردشگری گفت: گردشگری ورودی به این صورت نیست که به توریست‌ها بگوییم اکنون شرایط مساعد است و به ایران بیایید، آن‌ها هم بپذیرند. حداقل یک سال طول می‌کشد تا گردشگری ورودی مجددا رونق بگیرد. اگر شرایط برای گردشگری مساعد شود، باز هم فصل بهار را از دست داده ایم.

نگرش مسئولان به گردشگری مثبت نیست

این تور لیدر انگلیسی زبان با اشاره به افزایش نرخ ارز و ارزان شدن سفر به ایران برای توریست‌های ورودی گفت: ایران جزو مقاصد بسیار ارزان برای توریست‌های ورودی است. هزینه غذا در ایران یک دلار می‌شود. مشکل اینجاست که نگرش مسئولان به گردشگری مثبت نیست و اراده‌ای برای بهبود وضعیت این صنعت وجود ندارد. این در حالی است که گردشگری صنعتی زودبازده بوده و بر اساس توسعه پایدار است.

عبادتی افزود: در حال حاضر حتی تبلیغات هم به گردشگری کمکی نمی‌کند. شرایط نامساعد است و کلیپ‌هایی که از ایران منتشر می‌شود مانع از سفر توریست‌ها به کشور می‌شود. از سویی دیگر تبلیغات منفی و حرکت‌های نامناسب در کشور فراوان است، مثلا بالا رفتن از سفارت خانه ها. در کنار سفارت آلمان (دیوارنویسی) نیز اتفاقات ناخوشایندی رخ داد. در صورتی که توریست آلمانی مهم‌ترین توریست در تمام دنیاست. آلمانی‌ها فرهنگ سفر کردن دارند، از حقوق خود اول سهم سفر را کنار می‌گذارند. توریست‌های اروپایی بعید است که به ایران سفر کنند، اما آمریکایی‌ها هرچند بسیار محدود، اما همچنان به کشورمان سفر می‌کنند.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
جواد
0
0
شنبه ۰۵ فروردين ۱۴۰۲
دوست عزیز به نظر شما این کلیپهایی که منتشر میشه توسط چه کسانی منتشر میشه؟؟؟!!!
آیا به جز اینه که همون غربگراهای وطن فروش این کلیپها رو پخش میکنن؟؟؟
در ضمن مالیات گرفتن از قشرهای پردرآمد در همه جای دنیا امری طبیعی به شمار میره
حمله به سفارت و دیوار نویسی هم که فرمودین تا اروپا و کشورهای غربی و اروپایی قدقد اضافی بر علیه ایران و ایرانی نکنن این اتفاق واسه سفارتشون نمیوفته
پس شما از دست همون رفقای آزادی طلبت شاکی باش نه شخص خاص دیگه ای
ناشناس
0
0
يکشنبه ۰۶ فروردين ۱۴۰۲
برای مغزها که پوسیدند...
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع دستگاه ماینر امروز + جدول

صفحه اول روزنامه‌ های سیاسی امروز

عکس/ رونمایی از وانت تارا محصول جدید ایران‌خودرو

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت انواع موتورسیکلت در بازار امروز + جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت انواع لپ تاپ لنوو + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت سکه و قیمت طلا پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

پیش بینی بورس در هفته آینده/ در شرایط فعلی سهام بخریم یا بفروشیم؟

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

پیش بینی بورس شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

قیمت خودرو‌های سایپا امروز پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

بازسازی صدای ام‌کلثوم با هوش مصنوعی جنجالی شد

زمان واریز یارانه نقدی خرداد ماه/ مبلغ یارانه این افراد افزایش می‌یابد

قیمت سکه پارسیان امروز پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ + جدول

زمان تقریبی توافق ایران و آمریکا

طلا بخریم یا منتظر بمانیم؟

شیب تند ریزش قیمت دلار

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

دولت و مجلس لایحه بودجه را برای رفع تکلیف می‌نویسند و تصویب می‌کنند/ بودجه بر اساس «هر چه بادا باد» نوشته می‌شود

نوشیدنی‌های مفید که برای آب کردن چربی‌های

اگر دیر به خواب می روید حتما این مطلب را بخوانید

بهترین زمان خوردن ماست چه ساعاتی از روز است؟

یک عامل مهم در جلوگیری از کاهش وزن

نوشیدنی‌های مفید برای آب کردن چربی‌های بدن

اقتصاد کشور را به سمت اقتصاد پنهان و زیرزمینی هل داده‌اند/ دولت سیزدهم مسکن مهر را به پای عملکرد خود می‌زند!

گلزار دوباره از اهالی رسانه شکایت کرد

فوری/ ایران و آمریکا به توافق موقت نزدیک‌ شدند

سرمربی استقلال مشخص شد

رایزنی کریمی با چند مربی کارنامه دار برای هدایت استقلال

بازار پسته ایران از سوی آمریکا تهدید شد

وزیر خارجه عربستان: عادی سازی روابط با اسرائیل به نفع منطقه است

عکس/ تصویری غم انگیز از ‎زنان کولبر در حال استراحت

رشد ۹۵۰ درصدی قیمت مسکن در تهران/ آقای رئیسی! از وضع اجاره‌ها خبر دارید؟

عکس/ سقوط درخت بر اثر طوفان در خیابان دانشگاه تهران

فیلم/ افشاگری بیرانوند از پشت پرده فوتبال ایران!

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین هلدینگ صاد و صندوق توسعه فناوری‌های نوین

رشد ۳۷ درصدی درآمدهای بانک سینا در سال گذشته

زیان ۲۱ هزار میلیاردی یک خودروساز در بورس

آیت‌الله خاتمی به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری شد

گران‌ترین خودروی وارداتی ۵۰۰ میلیون ارزان شد

فیلم/ طوفان شدید در تهران

تصادف وحشتناک رئیس‌کل گمرک ایران/عکس

چالش بزرگ پرسپولیس بعد از دو قهرمانی

زمان واریز یارانه نقدی خرداد ماه/ مبلغ یارانه این افراد افزایش می‌یابد

شیر و شکر در آستانه گرانی

دلار در محدوده ۴۸ هزار تومان قرار گرفت