تاریخ انتشار: ۰۹:۱۹ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۲

خریداران خودرو از گران فروشی شکایت کنند

پس از کش‌وقوس‌های فراوان در قیمت‌گذاری خودرو‌های مونتاژی، حالا سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان پای متقاضیان خودرو را به این منازعه کشیده و از آن‌ها خواسته در صورت رؤیت «گران‌فروشی» موضوع را به این سازمان اطلاع داده و شکایت خود را پیگیری کنند.

خریداران خودرو
اقتصاد۲۴- حسین فرهیدزاده، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، دو روز پیش در یک برنامه تلویزیونی بیان کرد: «در جلسه‌ای که با مدیران شرکت‌های تولیدکننده خودرو‌های مونتاژی برگزار شد، قول دادند فروش محصولات بر مبنای قیمت شورای رقابت باشد و ما هم این موضوع را رصد می‌کنیم تا چنانچه محقق نشد وارد مباحث انضباطی شویم. اگر قراردادی خارج از قیمت‌های مصوب باشد، سازمان‌های صمت در استان‌ها و کمیته‌های حل اختلاف و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان به شکایات مردم رسیدگی می‌کنند.» اظهارات رئیس سازمان حمایت در شرایطی است که مشخص نیست مبنای گران‌فروشی خودروسازان خصوصی چیست؟ آیا مبنای گران‌فروشی، سرپیچی خصوصی‌ها از قیمت‌های مصوب شورای رقابت است؟ یا خواست مونتاژی‌ها مبنی بر تعیین قیمت با توجه به هزینه نهاده‌های تولید و دیگر هزینه‌های تحمیلی به این بخش؟

در این زمینه شنیده می‌شود که شورای رقابت هزینه نهاده‌های تولید خودروسازان خصوصی را با ارز ۳۰هزار تومانی محاسبه کرده؛ این در شرایطی است که این خودروسازان عنوان می‌کنند که هیچ ارز ۳۰هزار تومانی به آن‌ها تخصیص پیدا نکرده و همه نیاز‌های خود را با ارز نیمایی ۴۳هزارتومانی برطرف کرده‌اند؛ بنابراین پرسشی که در این میان حائز اهمیت است این است که مبنای سنجش گران‌فروشی چیست؟ در واقع این بازار انحصاری که سیاستگذار خود در شگل‌گیری آن نقش داشته و همچنین تحریم‌های بین‌المللی باعث بالا رفتن هزینه‌های تولید و همچنین افزایش قیمت خودرو در بازار شده است و نمی‌توان تنها با یک دستور بازار را به سمت قیمت‌های پایین‌تر سوق داد. همین تجربه، سال‌ها در مورد خودرو‌های تولید داخل وجود داشته که سیاستگذار با قیمت دستوری سعی در کنترل بازار داشت، اما نتیجه آن تنها عمیق‌تر شدن فاصله قیمتی کارخانه و بازار و رونق گرفتن دلالی بود.

به نظر می‌رسد متولی صنعت خودرو با نادیده گرفتن دلایل مذکور، این توقع را در جامعه ایجاد کرده که خودرو‌های مونتاژی با قیمتی نزدیک به خودرو‌های داخلی به فروش برسند. این درحالی است که مسلما این دست از خودرو‌ها به علت دارا بودن سطح بالاتری از تکنولوژی از قیمت بیشتری برخوردار هستند. از طرف دیگر قیمت‌های نهایی خودرو‌های مونتاژی هنوز اعلام نشده است. قیمت‌هایی که تنها برای چند خودروی محدود اعلام شد نیز قیمت‌های پایه است که هزینه‌های دیگر به آن اضافه می‌شود. در مورد خودرو‌های داخلی هزینه‌های اضافه‌شده در قالب بیمه و آپشن و ... بعد از قیمت‌گذاری جدید تا ۴۰میلیون تومان نیز رسید؛ بنابراین مشخص نیست معیار سازمان حمایت بعد از اعلام قیمت پایه چیست؟ همان‌طور که عنوان شد به رقم پایه خودرو، هزینه‌های دیگری نیز اضافه می‌شود؛ بنابراین مشتریان در مرز گران‌فروشی و قیمت‌های مصوب شورای رقابت با توجه به موارد عنوان‌شده، دچار سردرگمی می‌شوند.

موضوع جالب توجه دیگر اینکه در ضوابط جدید فروش خودرو‌های مونتاژی تاکید شده که فروش تنها باید از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو انجام شود و عرضه به هر نحو دیگری ممنوع است. اگر قرار است محصولات خودروسازان خصوصی در سامانه یکپارچه به فروش برسد دیگر گران‌فروشی چه معنایی دارد؟ مگر این سامانه تحت نظارت مستقیم وزارت صمت نیست؟ به نظر می‌رسد سازمان حمایت در‌حالی‌که می‌تواند به طور مستقیم روی قیمت‌های خودرو‌های مونتاژی از طریق سامانه یکپارچه نظارت داشته باشد، با طرح مساله شکایت مردمی سعی در اعمال نوعی سیاست پوپولیستی دارد.

گران‌فروشی یا شکاف عرضه و تقاضا؟

در مورد چالش‌های ایجادشده در قیمت‌گذاری خودرو‌های مونتاژی و به‌خصوص اتهام گران‌فروشی به این خودروسازان، گفت‌وگویی با حسن کریمی سنجری، کارشناس حوزه خودرو داشتیم. کریمی می‌گوید گرچه هر ارزانی باعث خوشحالی مردم می‌شود، اما باید توجه داشت که مقایسه قیمت خودرو‌های مونتاژی در ایران و دیگر کشورها، بدون توجه به عوامل اقتصاد کلان مانند تورم، نرخ ارز، تحریم و همچنین عوامل سیاسی تاثیرگذار است.

به گفته وی مبنای قیمت‌گذاری خودرو‌های مونتاژی ارز ۳۰هزار تومانی بوده، اما خودروسازان می‌گویند ارز مورد استفاده آن‌ها ۴۳هزار تومانی است؛ بنابراین ۱۳هزار تومان در هر دلاری که این خودروسازان خرج کرده‌اند اختلاف بین شورای رقابت و مونتاژکاران وجود دارد. کریمی تاکید می‌کند شورای رقابت باید محاسبات خود را براساس واقعیت انجام دهد، اگر ارز ۳۰هزار تومانی به این خودروسازان تخصیص پیدا نمی‌کند، بنابراین نباید قیمت تمام‌شده را برحسب آن محاسبه کرد.

این کارشناس حوزه خودرو می‌گوید قیمت‌گذاری دستوری خارج از منطق می‌تواند باعث پیامد‌هایی شود؛ برای مثال اگر خودروسازان خصوصی وارد حاشیه زیان شوند تولید خود را متوقف خواهند کرد که قطعا این موضوع باعث شوک به بازار می‌شود. وی تاکید می‌کند حتی اگر چنین اتفاقی رخ ندهد باز هم ممکن است این خودروسازان راه‌هایی برای دور زدن قانون پیدا کنند. مسلم این است که خودروسازان خصوصی قطعا با زیان حاضر به فروش نخواهند بود.

کریمی سنجری با اشاره به برخی از هزینه‌هایی که بوروکراسی اداری به این خودروسازان تحمیل می‌کند، گفت: بخشی از هزینه‌ها در رویه‌ها و بوروکراسی اداری به خودروسازان تحمیل می‌شود که تاثیر مستقیم بر قیمت تمام‌شده می‌گذارد؛ بنابراین دولت می‌تواند با کنترل این روندها، بخشی از این هزینه‌ها را کاهش دهد.

وی در ادامه می‌گوید دولت باید مسیر عرضه خودرو را با آزادسازی واردات افزایش دهد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد این خودروسازان مجبور خواهند بود برای رقابت قیمت محصولات خود را کاهش دهند. کریمی سنجری با اشاره به ارزبری محصولات مونتاژی تاکید می‌کند ۷۰درصد از هزینه‌های خودروسازان خصوصی به شکل ارز است؛ این در حالی است که این رقم برای خودروسازان داخلی ۲۰درصد است؛ بنابراین این‌گونه نیست که مونتاژ یا تولید ارزبری نداشته باشند، با بخشی از همین ارز می‌توان خودرو وارد کرد تا انحصار در بازار را بشکند.

وی همچنین تاکید می‌کند کنترل شکل عرضه تنها در خودروسازان تولید داخل می‌تواند جوابگو باشد، اما اگر فشار زیادی به خودروسازان خصوصی وارد شود، به شکلی که وارد حاشیه زیان شوند، در این صورت حاضر به تولید نخواهند بود. وی در پاسخ به پرسشی در مورد تعبیر «گران‌فروشی مونتاژکاران» می‌گوید مکانیزم بازار بر اساس عرضه و تقاضا است. برخی اعتقاد دارند که تنها این مکانیزم باید بازار را کنترل کند و برخی از لزوم دخالت دولت برای تنظیم یکی از طرفین عرضه و تقاضا به سمت تعادل می‌گویند. در بازارخودروی ایران عرضه کمتر از تقاضاست.

در چنین شرایطی رقابت بین متقاضیان برای خرید خودرو افزایش پیدا می‌کند که منجر به افزایش قیمت می‌شود. اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار در خودرو‌های مونتاژی نیز به همین علت است. البته در مورد خودرو‌های داخلی نگاه سرمایه‌ای به خودرو نیز باعث این اختلاف می‌شود. حال در این شرایط دولت به جای تعادل بین عرضه و تقاضا به شکل تصنعی جلوی عرضه را گرفته است. وی ممنوعیت واردات را مصداق جلوگیری تصنعی دولت از عرضه می‌داند و تاکید می‌کند که دولت وظیفه تنظیم‌گری را به عهده دارد؛ بنابراین باید عرضه را با تولید و واردات به تعادل برساند. وی در پایان تاکید می‌کند که اگر قیمت خودرو‌های مونتاژی در بازار بالا می‌رود به علت شاخص‌های کلان اقتصادی است؛ بنابراین تنها راه تنظیم قیمت این است که تا جای ممکن تولید کرده و هرچقدر را که کم بود با واردات جبران کنیم.

منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت ساعت اپل، سامسونگ و شیائومی امروز + جدول

قیمت انواع ماشین بی ام و در بازار امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت انواع گوشی موبایل اپل امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت انواع زعفران + جدول

قیمت انواع لپ تاپ اچ پی HP امروز + جدول

قیمت خودرو‌های میتسوبیشی اوتلندر، لنسر و میراژ در بازار امروز + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ + جدول

اولین فیلم از لحظه ورود امیر تتلو به ایران

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ + جدول

عکس/ کنایه رضا رشیدپور به صحبت‌های اخیر زاکانی در خصوص مسکن

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

جدایی کی‌روش از تیم ملی قطر

خط و نشان ترامپ برای رییس‌جمهورشدن

فیلم/ سرقت خانه حسین تهی در لس‌آنجلس

عکس/ تیلور سوئیفت شخصیت سال تایم ٢٠٢٣ شد

ممنوعیت جدید و عجیب درباره لباس‌ و کفش‌

جولان بازار خرید و فروش وام ازدواج

افزایش مرده‌زایی به‌دلیل آلودگی هوا

باجگیری از ۳۰ زن جوان به بهانه همسریابی!

نگرانی‌ها از تاخیر در برگشت درنای امید

جلسه خصوصی بازیکنان پرسپولیس با گل‌محمدی

تویوتا ماشین ارزان قیمت باری تولید می‌کند

عکس/ توئیت عطاالله مهاجرانی درباره مرگ شاهرخ

فیلم/ استایل خاص یکی از خواهران منصوریان با کت و شلوار

وزارت ارتباطات خودش به مردم فیلترشکن بفروشد!

اعطای سهام عدالت به مشمولان جدید

روند صعودی‌نرخ بازده حقوق صاحبان سهام (ROE) در بانک سینا

سقف جدید معافیت مالیاتی حقوق و درآمد اعلام شد

همکاری کارت آسان خرید بانک تجارت با دیجی کالا تمدید شد

رئیس جمهور: قطار پیشرفت اقتصادی در حال حرکت است

«آتیه مفید» اولین صندوق بازنشستگی تکمیلی، پذیره‌نویسی می‌شود

کشف ماده شیمیایی کلیدی در لبه کهکشان

اعلام قیمت جدید گوشت مرغ امروز ۱۵ آذر + جدول

اولین فیلم از لحظه ورود امیر تتلو به ایران

فیلم/کتک خوردن بازیگر افغانستانی زخم کاری از رعنا آزادی‌ور!

چرا لایحه بودجه ۱۴۰۳ منتشر نمی‌شود؟

کارمندان کدام دستگاه‌ها مستقیم از خزانه حقوق می‌گیرند؟

جنجال یک ساعت میلیاردی در دست امیر جدیدی! + عکس

استوری علیرضا بیرانوند برای هواداران پرسپولیس+ عکس

کاهش روند پیری مغز با مصرف این مواد غذایی

فیلم/ واکنش عجیب رئیسی به پرونده فساد چای دبش

اعضای فروشگاه‌های بله به ۱۲ میلیون رسید!

فیلم/ آب دریای مدیترانه در تونل‌های حماس

تلف شدن یک توله پلنگ بر اثر تصادف

یحیی در آغوش مقصر اصلی باخت پرسپولیس+ عکس

از ابتدای سال ۱۹۵ میلیون یورو ارز خدماتی پرداخت شد

توصیه لیندا کیانی به همکارانش: در دام نیوفتید!

ماجرای مزایده لجن طلا برای اولین بار

دلار در آستانه ورود به کانال ۴۹ هزار تومانی

واکنش برانکو به ماجرای بازگشتش به پرسپولیس

اخطار جدی گولسیانی به پرسپولیس

گزارش بورس امروز چهارشنبه ۱۵ آذرماه ۱۴۰۲

افزایش سرمایه بیمه سینا در مسیر تحقق

نکاتی که‌ ای کاش پیش از راه اندازی مرکز تماس می‌دانستم

«همایش اقتصاد ایران؛ اصلاح ساختارها، رفع ناترازی‌ها و نقش‌آفرینی نوین در عرصه بین‌الملل»

با امیر تتلو مدارا کنید!

افطار ثبت جهانی شد

قیمت ساندویچ فلافل در بازار چند؟ + جدول

بازتاب آلودگی هوای تهران در رسانه خارجی

با اختلاس ۳.۴ میلیارد دلاری چای دبش چه کارهایی می‌توان انجام داد؟ + اینفوگرافی

عکس/ اتهامات امیر تتلو به روایت مدیرمسول میزان