تاریخ انتشار: ۰۹:۱۰ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲

ماجرای ساعت میرسلیم و برند پتک فیلیپ

ساعت پتک فیلیپ یکی از برند‌های لوکس ساعت است که به‌خاطر دست‌ساز بودن و موتور مکانیکی یا کاربرد طلا یا سنگ قیمتی در ساخت قاب شهرت دارد. بعضی از این ساعت‌ها را باید از بوتیک‌های خاص خود برند‌ها خریداری کرد. گاهی هم پایشان به حراج کریستی باز می‌شود

ساعت میرسلیم و برند پتک فیلیپ

اقتصاد۲۴- قیمت ساعت پتک فیلیپ اصل با موتور اتومات و متریال بدنه واقعی که گاهی شامل طلا می‌شود، ممکن است بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار دلار و در مواقعی به ۳۰۰ هزار دلار برسد. یعنی در بهترین حالت داریم درباره ساعتی با قیمت حدود چهار میلیارد تومان حرف می‌زنیم.

در این بازه قیمت، ساعت پتک فیلیپ با برند‌هایی مثل رولکس، واشرون و ژژ لکولتر رقابت می‌کند و نهایتا همه‌شان تلاش می‌کنند با استفاده از موتور اتومات و مکانیکی، متریال طلا یا سنگ‌های قیمتی و زینتی، ساعت‌هایی لوکس برای مجموعه‌داران طراحی کنند که ارزش سرمایه‌گذاری هم داشته باشند.

شاید اگر هفته پیش به کسی می‌گفتید چنین ساعت‌هایی در ایران پیدا می‌شوند و اتفاقا مشتری پروپا قرص دارند، زیاد حرف‌تان را جدی نمی‌گرفتند، اما از مناظره جنجالی هفته قبل تلویزیون که یک‌سمت آن مصطفی میرسلیم نشسته بود، ساعت پتک فیلیپ و قیمت عجیب‌وغریب آن ورد زبان‌ها شده. هرچند خودش در روز‌های بعدی تلاش کرد با حضور در صحن علنی مجلس و فضای مجازی به مردم و همکارانش توضیح دهد افکارعمومی درباره «ساعت میرسلیم» دچار اشتباه شده و هیجان‌زده قضاوت کرده است.

ساعت پتک فیلیپ چیست؟

ساعت پتک فیلیپ شهرتی جهانی دارد؛ خودشان ادعا می‌کنند در سال ۱۸۳۹ تاسیس شده‌اند و متخصص تولید ساعت‌های خاص هستند. برآورد‌ها نشان می‌دهد حدود هزار و ۲۰۰ محصول خاص پتک فیلیپ تولید شده است و در بازار‌های جهانی می‌توان حدود ۲۰۰ مدل مختلف از ساعت پتک فیلیپ پیدا کرد.


بیشتر بخوانید: عکس/ ساعت ۳۰ میلیاردی در دستان مصطفی میرسلیم!


ساعت پتک فیلیپ به‌خاطر کیفیت ساخت عقربه و قاب مشهور است، همین‌طور سنگ‌های قیمتی به‌کار رفته در ساخت آن‌ها و موتور مکانیکی است که ساعت پتک فیلیپ را از بقیه ساعت‌ها متمایز می‌کند. افسانه‌های زیادی هم درباره ساعت پتک فیلیپ وجود دارد. مثل اینکه می‌گویند ساخت یک نمونه دست‌ساز از ساعت پتک فیلیپ چند ماه زمان می‌برد. همچنین معروف است که ساعت پتک فیلیپ توسط افراد به‌عنوان سرمایه‌گذاری خریداری می‌شود.

ساعت پتک فیلیپ را نهایتا باید جز برند‌های مشهور دنیا در زمینه تولید ساعت مچی با جلوه اشرافی طبقه‌بندی کرد که اصرار دارد تمام قطعات از موتور و بدنه گرفته تا عقربه و متعلقات توسط خودش حوالی منطقه کانتون ژنو در سوییس فراهم شوند.

ساعت میرسلیم و برند پتک فیلیپمصطفی میرسلیم ساعتش را به همکاران خود در مجلس نشان می‌دهد شایعه‌ها را رد کند

قیمت ساعت پتک فیلیپ اصل با توجه به دست‌ساز بودن قطعات و اتومات بودن موتور، حتی براساس مقیاس‌های جهانی بالاست. همچنین، چون تعداد محدودی از آن‌ها تولید می‌شود و به‌اصطلاح «لیمیتدادیشن» محسوب می‌شوند، امکان دارد یک کلکسیون‌دار، ناچار شود برای داشتن یک ساعت پتک فیلیپ بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار دلار و حتی در مواردی نزدیک ۳۰۰ هزار دلار هزینه پرداخت کند. با احتساب دلار ۵۲ هزار تومانی این پول را باید معادل حدودی ۱۵، ۱۶ میلیارد تومان دانست.

ساعت پتک فیلیپ در ایران وجود دارد؟

ساعت پتک فیلیپ اصل در ایران پیدا می‌شود. نه تنها پتک فیلیپ، بلکه برند‌هایی مثل ژژلکولتر، رولکس، واشرون کنستانتین و... را هم می‌توان در مغازه‌ها و گالری‌های ساعت‌فروشی حوالی میدان محسنی که بورس فروش ساعت‌های لوکس است، پیدا کرد.

ایمان حدود ۱۸ سال است در بازار ساعت‌های لوکس فعالیت دارد و به‌فرارو می‌گوید، معامله ساعت‌های خارجی و لوکس به دلار انجام می‌شود. خریداران ایرانی برای یک ساعت نو خارجی از برندی مشهور که آنچنان هم لوکس نیست راحت ۱۲، ۱۳ هزار دلار هزینه می‌کنند. قیمت نمونه دست‌دوم چنین ساعتی معمولا بین سه تا چهار هزار دلار است. به‌گفته ایمان هر نوع ساعت خارجی که بخواهید در بازار ایران پیدا می‌شود؛ حتی ساعت‌های خاص از برند‌های لوکس سوییسی که خودشان ادعا دارند نهایتا ۴۰ تا ۵۰ عدد از آن‌ها به‌صورت محدود تولید شده و قیمت‌شان شاید به ۵۰ هزار دلار و بیشتر برسد.

ساعت پتک فیلیپ یکی از برند‌های لوکس ساعت است که به‌خاطر دست‌ساز بودن و موتور مکانیکی یا کاربرد طلا یا سنگ قیمتی در ساخت قاب شهرت دارد. بعضی از این ساعت‌ها را باید از بوتیک‌های خاص خود برند‌ها خریداری کرد. گاهی هم پایشان به حراج کریستی باز می‌شود.

ساعت پتک فیلیپ و سایر برند‌های لوکس این حوزه به‌گفته ایمان با توجه به نبود منع واردات ساعت، به‌راحتی از آن‌طرف آب روانه ایران می‌شوند. گاهی می‌توان یک ساعت خاص را به مچ دست بست و به ایران آورد، اما در مواردی که مطمئن باشند مشتری پای کار وجود دارد، از دوبی ۱۵ تا ۲۰ عدد ساعت را یکجا وارد می‌کنند. ایمان می‌گوید اگر مشتری دنبال مدل خاصی باشد که مغازه‌ها موجود نداشته باشد، می‌تواند ثبت سفارش کند، بخشی از هزینه را بپردازد و منتظر بماند تا دقیقا همان نمونه را برایش از جایی مثل دوبی بیاورند. چنین مشتری‌هایی در بازار ساعت لوکس ایران وجود دارد.

ایمان می‌گوید بعضی فروشگاه‌ها در بورس ساعت لوکس ایران، یک شعبه خارجی در کشور‌های همسایه دارند در عین حال که نباید فراموش کرد بازار فروش ساعت‌های طرح اصلی یا فیک هم داغ است.

ساعت پتک فیلیپ تقلبی هم داریم؟

قیمت ساعت پتک فیلیپ اصل به ۸۰ تا ۱۰۰ هزار دلار و در مواردی تا ۳۰۰ هزار دلار می‌رسد. با احتساب دلار ۵۲ هزار تومانی، در بهترین حالت درباره ساعتی به ارزش حدود چهار میلیارد تومان حرف می‌زنیم، اما اگر مرورگر را باز کنید، عبارت ساعت پتک فیلیپ را در کادر جستجو بنویسید و دکمه اینترنت را بزنید، گوگل کلی فروشگاه ایرانی برایتان فهرست می‌کند که همه‌شان ادعا دارند ساعت پتک فیلیپ اصل می‌فروشند.

ماجرای ساعت میرسلیم و برند پتک فیلیپساعت پتک فیلیپ آخرین بار در جریان جام جهانی ۲۰۲۲ و از روی مچ دست لیونل مسی به ترند خبری دنیا راه پیدا کرده بود

ساعت پتک فیلیپ و ردپایش را در فروشگاه‌های اینترنتی دنبال می‌کنیم. گران‌ترین ساعت پتک فیلیپ موجود در سایت دیجی‌کالا هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که پس از اعمال تخفیف با قیمت شش میلیون و ۳۵۰ هزار تومان در دسترس قرار گرفته. یک ساعت مچی عقربه‌ای دیگر با برند پتک فیلیپ با قیمت شش میلیون و یک مورد با قیمت چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به‌چشم می‌خورد. یک‌مورد جعبه پتک فیلیپ برای فروش روی دیجی‌کالا با قیمت یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان عرضه شده است.

ارزان‌ترین ساعت پتک فیلیپ در دیجی‌کالا با برچسب قیمت ۷۲۰ هزار تومان مشخص شده، اما نه روی این ساعت و نه روی ساعت‌های گران‌تر اصالت ساعت را مشخص نکرده‌اند. مشتریان تنها با عنوان «گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی کالا» روبرو می‌شوند که به‌صورت پیش‌فرض کنار تمام محصولات موجود روی سایت دیجی‌کالا دیده می‌شود، اما با توجه به استفاده این فروشگاه اینترنتی از مدل فروش «مارکت پلیس» در مواردی خلافش ثابت شده است.

ساعت پتک فیلیپ را در چند گالری و فروشگاه اینترنتی دیگر می‌توان پیدا کرد. یکی از گران‌ترین موارد مدل P1966 است که برخلاف نمونه‌های ارزانقیمت، از موتور اتومات بهره می‌برد و حدود ۱۲ میلیون تومان قیمت دارد. یک مدل ۹ و نیم میلیون تومانی هم به چشممان خورد که فروشنده روی بدنه استیل با رنگ ثابت، موتور اتومات کوکی ساخت کشور سوییس، بند چرمی و یک‌سال گارانتی آن تاکید کرده است. در فروشگاه دیگری یک ست ساعت زنانه و مردانه پیدا کردیم که خریدشان حدود پنج میلیون خرج برمی‌دارد. جستجو را تا رسیدن به چند مدل دیگر ساعت پتک فیلیپ ادامه می‌دهیم؛ جایی که محدوده قیمت‌ها به دو تا سه میلیون می‌رسد.

ساعت پتک فیلیپ با این قیمت حتما مشکوک است. فروشنده در تماس تلفنی می‌گوید ماجرای ساعت میرسلیم باعث شده انبارهایمان تکان بخورند و تعداد تماس تلفنی زیاد شود. می‌خندد و می‌گوید لااقل همه ساعت‌های من شرکتی هستند. فروشنده‌های دیگر هم نه‌تن‌ها پتک فیلیپ، بلکه برند‌های معروف دیگر ساعت را به‌صورت کپی، طرح اصلی یا فیک عرضه می‌کنند.

قیمت ساعت پتک فیلیپ باعث می‌شود دوباره سراغ ایمان برویم. فروشنده‌ای که ۱۸ سال سابقه فعالیت در حوزه ساعت باعث شده بازار را به‌خوبی بشناسد. ایمان می‌گوید حتی قبل تحریم سال ۹۷، گرانی دلار و محدودیت‌های ارزی، ساعت پتک فیلیپ و سایر برند‌های لوکس ساعت را چینی‌ها کپی می‌کردند. کپی خوب و بد داریم مثلا یک ساعت ۱۵ میلیونی را درنظر بگیرید که نمونه «های کپی» آن را با ظاهری شبیه مدل اصلی هفت میلیون می‌فروشند. نمونه‌های دیگری از همین ساعت را شاید بتوان با قیمت دو میلیون تومان پیدا کرد. فرقی نمی‌کند رویشان اسم کپی بگذارید یا فیک صدایشان بزنید، به‌هرحال اصل نیستند.

چین در ساخت ساعت طرح اصلی پتک فیلیپ تبحر دارد. حتی ممکن است بعضی از همین ساعت‌ها به موتور ساخت ژاپن و سوئیس مجهز هستند. معمولا این ساعت‌ها در دنیا به‌نام ساعت طرح فروخته می‌شوند. در ایران هم فروشنده‌ها با کاربرد عبارت «ساعت شرکتی» و استفاده از تکرار نماد + مقابل حرف A، کیفیت ساعت طرح را به اطلاع مشتری می‌رسانند هرچند شاید بعضی‌ها از دایره انصاف خارج شوند و حقیقت را نگویند. انصافا بعضی از این ساعت‌های فیک را طوری کپی کرده‌اند که خود ما ساعت‌فروش‌ها با کلی سابقه و ادعا به‌سختی می‌توانیم اصل و فرعشان را تشخیص دهیم.

منبع: فرارو
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نخستین واکنش سردار حاجی‌زاده به حمله پهپادی سپاه پاسداران به اسراییل

قیمت گوشت گوسفند، گوساله و مرغ + جدول

قیمت ماهی امروز + جدول

قیمت خودرو‌های مدیران خودرو امروز

قیمت دلار و یورو امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های پارس خودرو امروز + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت سکه و طلا امروز شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت دلار و یورو امروز شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت پلی استیشن و ایکس باکس امروز + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

قیمت اسپیکر حرفه ای، سینما خانگی + جدول

مستاجران توان اجاره خانه در حاشیه شهرها را هم ندارند/ اجاره یک واحد ۶۵ متری در اطراف تهران چند؟

قیمت خودرو‌های سایپا امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ + جدول

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/لحظه شروع عملیات سپاه پاسداران از پایگاه نبی اکرم

عکس/ واکنش فریبا کوثری به حمله‌ ایران به اسرائیل

خبر مهم آموزش و پرورش درباره حقوق معلمان

اجتماع مردم تهران در حمایت از عملیات سپاه علیه رژیم صهیونیستی

فرود قیمت طلای داخلی با تعطیلی بازار جهانی

محرومیت جواد فروغی از المپیک پاریس

فیلم/ ۱۲ تا از خطرناک‌ترین سگ‌های دنیا

گشت حجاب و فبلمبرداری از زنان در شهر بازگشت+ فیلم

فیلم/ادعای مجری صداوسیما درباره پول موشک‌ها و پهپاد‌های شلیک شده

احضار سفرای انگلیس، فرانسه و آلمان به وزارت خارجه

فیلم/ اسرائیل چند روز می‌تواند مقابل موشک‌های ایران دوام بیاورد؟

عکس/ تیپ لب دریای نسیم ادبی با تی‌شرت سفید

تغییرات جدید در طرح ترافیک تهران ۱۴۰۳

ماجرای ملاقات علی دایی با شهرام شب‌پره+ عکس

فیلم/ خطر غرق شدن گورستان هخامنشیان

رضا اسدی داماد شد+ عکس

پرش ۳ هزار تومانی دلار در بازار آزاد

لیست قیمت روز گوشت سفید و قرمز در بازار

جزییات جدید درباره افزایش قیمت کرایه تاکسی

واکنش ساعد سهیلی به حمله موشکی ایران به اسرائیل+ عکس

قانون جدید گواهینامه رانندگی ۱۴۰۳ + جزئیات

گزارش بورس امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳

احضار جوادنکونام به کمیته انضباطی!

قیمت هر بشکه به ۱۰۰ دلار می‌رسد؟

عکس/بوسه‌ای بر گلوله؛ عکس جوان ایرانی پربازدید شد

تمدید ابطال پرواز‌ها تا ۶ صبح فردا ۲۷ فروردین

هوش مصنوعی به کمک درمان دیابت می‌آید؟

فیلم/ افسر سابق ارتش آمریکا: ایران نشان داد شوخی ندارد!

بحران اقلیمی بلای جان انسان‌ها

تاراج خاک‌های رنگی؛ فروش خاک هرمز به چه قیمتی؟

فیلم/ افزایش بهای نفت و طلا در سایه جنگ

نماینده مجلس: اکثر ۲۸۰ موشک شلیک شده به اسرائیل به هدف اصابت کرد

برنامه های دولت برای ادامه دخالت در اتاق بازرگانی

بانک شهر خریدار پرسپولیس می‌شود؟

مشخصات آیفون SE ۴ فاش شد

شوک دوباره به کارگران با اوج گیری قیمت مسکن

فیلم/ پرواز موشک ها بر فراز مسجد الاقصی

جدیدترین قیمت خانه در محله پیروزی و اطراف + جدول

واکنش رامین رضاییان به حمله ایران به اسرائیل+ عکس

اینفوگرافی/کدام اهداف اسرائیلی مورد هدف موشکی ایران قرار گرفتند

رئیس سابق موساد: به حملات ایران پاسخ ندهید

قالیباف: سیلی به دشمن صهیونیستی درس‌آموز بود

واکنش برخی از ورزشکاران و هنرمندان به حمله ایران به اسرائیل

اختصاص بیش از یک همت وام قرض‌الحسنه اشتغال‌زایی بانک سینا به شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۱۴۰۲

ایران چند موشک به اسرائیل شلیک کرد؟

تداوم کمبود و گرانی دارو در کشور؛ هشدار جدی درباره بی‌پولي زنجیره توليد و تامين دارو

اجرای یک طرح آزموده شده برای بی حجابی؛ هنوز قانون حجاب و عفاف نداریم

ماجرای توقیف کشتی اسراییلی؛ بررسی نحوه حرکت، نام شرکت و هویت مالک کشتی توقیفی

واکنش همسر دانشمند هسته‌ای شهید به حملات تنبیهی سپاه+ عکس

جلسه اضطراری شورای امنیت در مورد حمله ایران به اسرائیل