تاریخ انتشار: ۰۹:۵۸ - ۱۹ شهريور ۱۴۰۲

چرا شاخص کل بورس بعد از ۱۰ روز مثبت، سرخپوش شد؟

شاخص بورس تهران پس از پشت سر گذاشتن ۱۰روز متوالی مثبت که بازدهی ۱۱درصدی را کسب کرده بود، در روز گذشته برای نخستین‌بار در شهریور ماه در مدار منفی قرار گرفت و علاوه بر خروج سنگین پول حقیقی، با یک درصد کاهش به سطح ۲میلیون و ۱۳۰هزار واحد رسید.

بورس

اقتصاد۲۴- برخی از کارشناسان بورسی با توجه به رشد قیمت‏های نفت و اوره در بازار‌های جهانی اعتقاد داشتند که روند صعودی در بورس تهران ادامه‏دار خواهد بود؛ اما به نظر می‏رسد که بازار سهام بعد از رشد متوالی در دو هفته اخیر، به یک استراحت نیاز داشته است.

بورس تهران بعد از جهش قیمت‌ها در ۱۰ روز معاملاتی ابتدایی شهریور، برای اولین‌بار در آخرین ماه تابستان سال‌جاری سرخپوش شد. دلار در روز‌های اخیر به نزدیکی‌های کانال ۵۰‌هزار‌تومانی رسیده است و انتظار شماری از فعالان بازار سهام بر این مبنا استوار بود که روند قیمت اسکناس آمریکایی در بازار آزاد به‌عنوان محرکی برای تداوم روند صعودی شکل گرفته در بازار سهام عمل کند، اما این مهم محقق نشد و بورس تهران اولین روز منفی خود در شهریور را تجربه کرد.

استراحت قیمتی در بورس

همان‌طور که در گزارش روز گذشته «دنیای‌اقتصاد» تحت‌عنوان ظهور بارقه‌های امید در بورس اشاره شد، بورس تهران در ۱۰روز معاملاتی ابتدایی شهریور، عملکرد درخشانی از خود برجای گذاشته و شاخص‌کل این بازار، توانسته بود خود را از پله‌های ابتدایی کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحدی، به پله‌های میانی کانال ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی برساند. ثبت چنین عملکردی از نماگر اصلی بازار سهام سبب‌شده بود تا بازدهی ۱۰ روزه این شاخص از ابتدای شهریور تا پایان هفته گذشته به ۹۷/ ۱۰درصد برسد.

به‌علاوه شاخص هم وزن نیز توانسته بود از مقدار ۶۶۳ هزار و ۲۲۹واحد در آخرین روز معاملاتی مرداد، به مقدار ۷۲۶ هزار و ۴۶۰ واحد در پایان هفته گذشته برسد. به این ترتیب این شاخص نیز در ۱۰روز معاملاتی شهریور، جهش ۵۳/ ۹‌درصدی را تجربه کرده‌بود. در روز گذشته برای اولین‌بار شاخص‌کل بورس تهران در ماه‌جاری در دامنه منفی کار خود را به اتمام رساند و می‌توان گفت که دلیل منفی شدن بازار سهام در روز گذشته، نیاز به استراحت و تنفس قیمتی در بازار سهام بوده‌است که سبب شد تا بازار سهام در روز گذشته با کاهش ارتفاع نماگر‌ها و افت قیمت‌ها همراه شود.

عده‌ای از تحلیلگران و اهالی بازار سهام اعتقاد داشتند که با جهش قیمت نفت‌برنت و قیمت اوره در بازار‌های جهانی، بورس تهران با افزایش قابل توجه تقاضا در اولین روز معاملاتی هفته کار خود را آغاز خواهد کرد،، اما چنین امری به‌وقوع نپیوست. در توجیه دلایل این امر در اولین پرده به لزوم تنفس قیمت‌ها اشاره شد و در پرده دوم نیز به عدم‌توان کافی محرک‌ها اشاره می‌شود.

به کرات در گزارش‌های قبلی «دنیای‌اقتصاد» به همبستگی و همسویی کامل روند قیمت اسکناس آمریکایی و قطار قیمت‌های بورس تهران اشاره شده‌است و حتی رشد سال‌گذشته بورس تهران که سبب شد نماگر‌های سهامی سقف‌های سال‌۹۹ خود را مجددا بازپس گیری کنند، در نتیجه جهش ارزی حادث شده در نیمه دوم سال‌گذشته بود، اما بورس تهران در مقطع کنونی از داشتن چنین محرکی محروم است و سایر محرک‌ها به‌رغم شکل‌دهی به روند‌های صعودی کوتاه مدت در بطن بازار سهام، از جهت‌بخشیدن به بازار به‌صورت روند قدرتمند صعودی محروم هستند. به بیانی ساده‌تر می‌توان گفت با توجه به آرامشی که در برهه کنونی بر معاملات بازار ارز حاکم است، بورس تهران از تحریک تقاضا در این بخش، منتفع نمی‌شود و تنها اخبار مثبت مربوط به صنایع مختلف است که سبب می‌شود بازار با شوک‌های صعودی کوتاه مدت به مانند آنچه در ۱۰روز معاملاتی اخیر به‌وقوع پیوست، همراه شود.

یکی از این اخبار مثبت که در چند وقت اخیر، چشم انداز مثبتی داخل مرز‌های بازار سهام پدید آورد، فرموله شدن نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی بود که بخش‌اعظم شوک منفی تزریق‌شده از ناحیه افزایش نرخ خوراک را از بستر بازار سهام زدود و سبب شد شاخص‌کل بازار سهام از کانال یک‌میلیون و ۹۰۰‌هزار‌واحدی به کانال ۲‌میلیون و ۱۰۰‌هزار‌واحدی نقل‌مکان کند. پس در مقام جمع بندی این بخش می‌توان در تفسیر دلایل منفی شدن روز گذشته بازار سهام، شناسایی سود از سوی برخی از معامله‌گران و لزوم تنفس و استراحت قیمتی در کلیت بازار و نبود جریان قدرتمند در معاملات بازار ارز را به‌عنوان عواملی قلمداد کرد که از شتاب رشد قیمت‌ها در بازار سهام کاست و سبب شد بازار سهام بعد از ۱۰ روز رنگ عوض کرده و نخستین روز منفی معاملاتی خود در شهریور را نیز تجربه کند.

دلیل رشد بورس در فروردین

بانک‌مرکزی در روز جمعه، بالاخره به سانسور و احتکار آمار پایان داد و آمار‌های پولی مربوط به فروردین سال‌جاری را منتشر کرد که براساس این آمار نقدینگی کشور با جهش ۲۸/ ۱‌درصدی نسبت به مقدار انتهای اسفند سال‌گذشته به ۶‌هزار و ۴۱۸ همت رسیده است. با احتساب دلار ۵۱‌هزار و ۴۰۰‌تومانی در انتهای اولین ماه بهار، نماگر دلاری نقدینگی، رقم ۱۲۴‌میلیارد و ۸۷۹‌میلیون دلار را نشان می‌دهد. بر همین اساس، رشد نقطه‌به‌نقطه نقدینگی نیز با افزایش جزئی به ۱/ ۳۳‌درصد رسیده که برخلاف روند کاهشی در دو ماه قبلی است. نکته قابل توجه که در دل آمار‌های پولی منتشره نهفته است، تداوم افزایش سهم پول از نقدینگی و به موازات آن کاهش سهم شبه پول از نقدینگی است که منتج به افزایش نسبت پول به شبه پول شده‌است.

نسبت شبه پول به نقدینگی به ۰۳/ ۷۴‌درصد رسیده که در یک دهه‌اخیر رقم بی سابقه‌ای است. هم راستا با این موضوع نسبت پول به نقدینگی نیز به رقم ۹۷/ ۲۵‌درصد رسیده است، با توجه به افزایش سهم پول از نقدینگی، نسبت پول به شبه پول به رقم ۰۹/ ۳۵ رسیده است که رقم بسیار بالایی محسوب می‌شود. بورس تهران تا ۱۶ اردیبهشت سال‌جاری با افزایش سطح قیمت‌ها همراه شد و می‌توان گفت بخشی از پول سیال و سرگردانی که در فروردین و اردیبهشت و ماه‌های پایانی سال‌گذشته راهی بازار سهام شده‌بود، در نتیجه تبدیل سپرده‌های بلندمدت به سپرده‌های کوتاه مدت بوده که در تکاپوی حفظ ارزش در‌برابر تورم، راهی بازار‌های دارایی و خصوصا بازار سهام شده‌بود.

پایه‌پولی نیز با رشد ۱۵/ ۳‌درصدی در مقیاس ماهانه به رقم ۸۸۷همت رسید که رشد نقطه‌به‌نقطه ۴۵‌درصدی را در این پارامتر آماری بازنمایی می‌کند که در یک دهه‌اخیر بی سابقه بوده‌است. عده‌ای از صاحب‌نظران اقتصاد کلان معتقدند که به‌رغم کاهش رشد سالانه نقدینگی، قرار داشتن رشد نقطه‌به‌نقطه پایه‌پولی در سقف‌های تاریخی خود، به‌عنوان یک زنگ خطر برای تداوم تورم‌های افسارگسیخته در بطن و متن اقتصاد کشور محسوب می‌شود و می‌توان این موضوع را به‌عنوان یکی از عوامل بازدارنده کاهش شوک‌های تورمی و التهاب بازار‌ها درنظر گرفت که طبیعتا برای بازاری مثل بازار سهام نکته قابل‌توجهی به‌حساب می‌آید.

منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بهترین خوراکی برای تناسب اندام

مردم روی شعار‌های بورسی نامزد‌ها حساب باز نکنند/ واکنش بورس به نتیجه انتخابات قوی‌تر از دوره‌های قبلی خواهد بود

راست و دروغ ادعا‌ها در مناظره چهارم

عکس/ گپ و گفت سعید جلیلی و پورمحمدی بعد از مناظره پر از جدل

تنظیم قولنامه عادی برای این اسناد ممنوع شد

عکس/ حمله شدید آذری جهرمی به قاضی زاده هاشمی؛ حیا کن

عکس/ پردیس احمدیه در فیلم تازه سعید سهیلی

فیلم/ ظریف: می‌دانید با این اختلاس‌ها می‌توان چند تا برج خلیفه و فرودگاه ساخت؟

فیلم/ پزشکیان: ۴ نفر در مقابل من قرار گرفته‌اند

کنایه مهم زنگنه به جلیلی

این جمله پورمحمدی طوفان به پا کرد

پزشکیان:‌ ای مردم! من خاک پای شما هستم

فیلم/ چه کسانی به عنوان مشاور کاندیداهای ریاست جمهوری وارد استودیو شدند؟

فیلم/ ستاد آقای پزشکیان ستاد آقای روحانیست

راز حملات پی در پی قالیباف به روحانی و ظریف

اعلام آمادگی زنگنه برای مناظره با جلیلی

اتهام زنی هماهنگ ۴ کاندیدا به ظریف، روحانی، زنگنه و خاتمی

ژاوی سرمربی پرسپولیس شد؟

فیلم/ پرسش قاطع پورمحمدی از جلیلی درباره صدور قعطنامه‌ها علیه ایران

پای احمدی‌نژاد به مناظره باز شد

جلیلی: پورمحمدی باید جپاسخ‌گوی فسادهای زمان مسئولیتش باشد

فیلم/ وعده جدید قالیباف: ۲۰۰ متر زمین رایگان به مردم

فیلم/ اعلام آمادگی زاکانی برای مناظره با خاتمی، روحانی و زنگنه

فیلم/ پورمحمدی: اگر ما خواب نما شده‌ایم شما هنوز از خواب بیدار نشدید

فیلم/ واکنش تازه حسن روحانی به مناظرات انتخاباتی

فیلم/ پزشکیان: ترامپ و اسرائیل و مجلس ایران برجام را آتش زدند؛ فرق شما چیست؟

فیلم/ پورمحمدی: مثل جلیل برای پست ده پونزده سال زنبیل نگذاشتیم

عکس/ تانک واقعی انقلاب کیست؟

درگیری سعید جلیلی و پورمحمدی در مناظره چهارم

کنایه سنگین پزشکیان به زاکانی

فیلم/ افشاگری مهم پورمحمدی علیه جلیلی روی آنتن زنده

فیلم/ پاسخ فوری زنگنه به ادعای جلیلی و زاکانی

پزشکیان: کشور را با یک گروه نمی توان اداره کرد

تعریف و تمجید قاضی‌زاده از احمدی‌نژاد

فیلم/ پزشکیان: کی از سفارت انگلیس بالا رفت؟ کی از سفارت عربستان بالا رفت؟

سیگنال قالیباف برای مذاکره با ترامپ

شروط پرداخت این وام اعلام شد

عکس/ کتاب تازه زاکانی روی آنتن زنده

انتقاد صریح پورمحمدی از ردصلاحیت علی لاریجانی و جهانگیری

فیلم/ اتهام قاضی‌زاده هاشمی به تیم رسانه‌ای روحانی

حمله به بیرانوند، ترابی و اسماعیلی‌فر

فیلم/ نگرانی قالیباف از موضوعات مطرح شده در ستاد پزشکیان

کنایه سنگین پزشکیان به قالیباف

کنایه قالیباف به ظریف در ابتدای مناظره چهارم

حمله زودهنگام قالیباف به مسعود پزشکیان بر سر برجام

۵ پرسش کارشناسان از کاندیداهای ریاست جمهوری در مناظره چهارم

عکس/ نیوشا ضیغمی و دخترش در یک قاب

عکس/ همراه ویژه پزشکیان در مناظره امشب

توییت سعید جلیلی پیش از مناظره چهارم

آغاز مذاکرات آزادسازی منابع ارزی ایران در بحرین