تاریخ انتشار: ۰۸:۵۰ - ۰۳ مهر ۱۴۰۲
رجایی مطرح کرد

قشر خاکستری از وضع اداره جامعه عصبانی است

غلامعلی رجایی، چهره سیاسی اعتدال گرا تاکید دارد جریان خالص ساز با تیغ «استصواب» به سراغ اصلاح طلبان می‌رود و با تیغ «مصلحت» به سراغ برخی چهره‌ها از جمله لاریجانی و اخیرا نیز قالیباف.

قالیباف زیر تیغ مصلحت خالص سازی؛ قشر خاکستری از وضع اداره جامعه عصبانی است

اقتصاد۲۴- «خالص‌سازی» در سیاست، دانشگاه، هنر و اخیرا در حوزه‌های علمیه اوج گرفته است و بنابر قول برخی افراد جبهه پایداری پرچم‌دار این جریان است، جریانی که تلاش دارد عقلا و میانه رو‌ها را با تکیه بر نفوذی که در برخی نهاد‌های قدرت دارد کنار بزند و براساس برخی نشانه‌ها و سیگنال‌ها اخیرا به سراغ چهره‌های اصول‌گرایی نظیر قالیباف که تلاش می‌کند در قالب نواصولگرایی تعریف جدیدی از اصول‌گرایی ارائه بدهد، رفته اند.

نعمتی: خالص ساز‌ها زمان جنگ ویزای کجا را داشتند؟ / انجمن حجتیه آنقدر نفوذ و قدرت دارد که یک رئیس مجلس را ردصلاحیت می‌کند

نکته‌ای که غلامعلی رجایی در گفتگوی خود اشاره کرد و گفت جریان خالص‌ساز نه با تیغ استصوابی بلکه با تیغ مصلحت به سراغ افرادی همچون قالیباف رفته است.

به حائری شیرازی گفتند اگر برای ریاست هاشمی رفسنجانی فعالیت نکنید، وارد لیست می‌شوید

غلامعلی رجایی، فعال و تحلیلگر سیاسی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین ضمن ارزیابی اقدامات جریان خالص‌سازی و میزان پیش‌روی آن گفت: قضیه خالص‌سازی تنها مربوط به جبهه پایداری نیست بلکه یک سیاست است که اعمال می‌شود و مدت‌ها است که انجام شده تا جایی که بنده به نقل از آیت‌الله حائری شیرازی شنیدم که به او گفته بودند اگر برای ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی فعالیت نمی‌کنید، شما را در لیست قرار بدهیم، اما در نهایت نام او در لیست مجلس خبرگان قرار نداده بودند چراکه آیت‌الله حائری شیرازی گفته بود اگر خدایی نکرده اتفاقی برای رهبری بیافتد غیر از هاشمی رفسنجانی چه کسی را دارید؟

مرحوم هاشمی رفسنجانی خودی نبود

او افزود: لذا قضیه خالص‌سازی مربوط به مدت‌ها قبل است تا جایی که مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز در زمره خودی‌ها قرار نداشت، در مجموع افرادی که می‌خواهند داوطلب شوند، اما نظر آن‌ها با نظر آقای جنتی تفاوت داشته باشد، به نوع دیگری با آن‌ها رفتار می‌شود، بنابراین خالص‌سازی یک سیاست است.


بیشتر بخوانید:خوانش متفاوت نخبگان با حاکمان؛ تنازع میان نیرو‌های حاکمیتی تنها دستاورد یکدست شدن قدرت است


سردار علایی: نظارت استصوابی، انتخابات را گزینشی می‌کند /بگذارید خانم‌ها به ورزشگاه بروند، گشت ارشاد را هم جمع کنید

خالص‌سازی فکر می‌کند «جمهوریت» تنها ویترین نظام است

رجایی با اشاره به اهمیت مشارکت کردم برای جریان خالص‌سازی تصریح کرد: البته جریان خالص‌سازی نظری نسبت کم و زیاد شدن آراء ندارند چراکه همین افراد از جمله رسایی گفته بودند که آراء زیاد شود، شانس آن‌ها برای حضور کم می‌شود. کما اینکه در حال حاضر جریان پایداری جریان مقبولی نیست همانطور که اگر در حال حاضر نظرسنجی درباره مصباح و هاشمی رفسنجانی صورت بگیرد، فاصله آراء و نظرات پیرامون هر دو فرد کهکشانی است، بنابراین این قبیل افراد جایگاهی میان مردم ندارند و فکر می‌کنند به دلیل اینکه ویترین نظام جمهوریت است با آرای پایینی می‌توانند هم پارلمان و هم پاستور را تصرف کنند، بنابراین این افراد دغدغه حضور مردم را هم ندارند.

قشر خاکستری از وضع اداره جامعه عصبانی است

این فعال سیاسی در ادامه اظهار کرد: در این میان قشر خاکستری که در سبد آرای اصلاح‌طلبان هستند امکان دارد در نبود این جریان، با سرمایه‌گذاری افرادی نظیر لاریجانی، قالیباف و روحانی تا حدودی حضور پیدا کنند، اما در مجموع قشر خاکستری به دلیل اینکه از وضع اداره کشور نگران و عصبانی است، این دعوت را اجابت نخواهد کرد، ولی ممکن است درصد کمی از قشر خاکستری تحت تأثیر تبلیغات قرار بگیرند و یا شاهد مناظرات متفاوتی باشیم، که در نهایت حضور پیدا کنند؛ لذا جریان خالص‌سازی دغدغه کمیت آراء را ندارد چراکه با آرای ۱۰ یا ۱۵ درصدی هم می‌توانند بگویند که ما انتخابات برگزار کردیم.

تیغ استصواب به اصلاح‌طلبان می‌رسد و تیغ مصلحت هم به اصولگرایان

رجایی همچنین متذکر شد: در حقیقت همان سیاستی که وارد شورای نگهبان شد و گفت اگر هاشمی رفسنجانی وارد عرصه انتخابات شود، پیروز خواهد بود، اما مصلحت این است که وارد نشود، همین مصلحت را هم در مورد بقیه افرادی که امکان دارد وارد پارلمان شوند و نظرات متفاوتی نسبت به وضعیت موجود داشته باشند، به کار بگیرند لذا طبیعی است که استصواب به اصلاح‌طلبان برسد و مصلحت هم شامل افرادی نظیر قالیباف شود کما اینکه تیغ مصلحت به امثال لاریجانی رسید.

او در واکنش به اینکه بنابراین خالص‌سازی از زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی شروع شده بود، ابراز کرد: جریانی وجود دارد که این افراد معتقد هستند نزدیک‌ترین برداشت و کنش را نسبت به حاکمیت دارند و دیگران همگی دور هستند و فاصله دارند و یا زاویه دارند، مخالف و منتقد هستند، لذا نام این اقدام خود را خالص‌سازی گذاشتند چنانچه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته مشاهده کردیم فردی مانند لاریجانی که ۱۲ سال رییس مجلس بود با بهانه‌های واهی در این دوره قرار نگرفت البته لاریجانی در واکنش به بهانه‌های مذکور بیانیه داد و به این نکته اشاره کرد که هیچ کدام از ایرادات مربوط به او نیست.

اگر لاریجانی در عرصه انتخابات بود، رییسی به پاستور نمی‌رسید

رجایی افزود:، اما در هر صورت تصمیم بود و آن تصمیم عملیاتی شد و عملاً هم در جهت ستمی که در حق لاریجانی شد و رهبری فرمودند، اقدامی صورت نگرفت. شاید حکم حکومتی باید داده می‌شد که لاریجانی وارد عرصه شود که اگر این اقدام صورت می‌گرفت رئیسی به راحتی وارد پاستور نمی‌شد و چه بسا اصلا به پاستور نمی‌رفت.

این فعال سیاسی همچنین تصریح کرد: در نهایت قضیه خالص‌سازی و یا همان یک دست‌سازی که جمهوریت نظام را زیر سوال برده یکی از ناپاک‌ترین جریان‌ها است. در حقیقت جمهوری اسلامی به حضور مردم، گستره دامنه حضور مردم در انتخابات بستگی دارد کما اینکه مقام معظم رهبری و امام خمینی ره نیز مدام به این نکته اشاره کردند؛ بنابراین اگر حضور مردم در انتخابات به مرور کمرنگ شود، امر نابخشودنی است. در شرایط فعلی دامنه حمایت جمهور نباید مانند دریاچه ارومیه کم کم از بین برود و در نهایت چیزی از آن باقی نماند.

خوب شد اصلاح‌طلبان وارد پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس نشدند زیرا...

رجایی درباره اینکه بسیاری معتقد هستند پیش ثبت‌نام انتخابات مجلس دوازدهم در راستای خالص‌سازی صورت گرفت، اظهار کرد: واقعیت امر این است که از طریق پیش ثبت‌نام زمان گرفتند افرادی که با آن‌ها در یک دست‌سازی همسو هستند را پیدا کنند. البته این اقدام عملی شد و خوب شد که اصلاح‌طلبان وارد این بازی نشدند.

او با اشاره به نتیجه خالص‌سازی خاطرنشان کرد: خالص‌سازی سیاست است به این ترتیب که هنگام اجرای یک سیاست دولت و مجلس همدست می‌شوند. در حال حاضر نتیجه ناشی از خالص‌سازی گرفته شده کما اینکه مردم احساس می‌کنند از آن جمهوری که پیش‌تر به آن اعتقاد داشتند فاصله گرفتند و به مرور فاصله آن‌ها افزایش پیدا کرده است. البته هر چه جلوتر می‌رویم دامنه آن بیشتر می‌شود و موردی است که قابلیت پنهان کردن را ندارد. در مجموع اگر به فکر آبروی نظام هستند هیچ راهی به غیر از جمهوریت برای نظام نیست که منظور از جمهوریت حضور حداکثری مردم است.

ویترین انتخابات، تک محصولی و خلوت شده است

رجایی در پایان یادآور شد:، اما با این روش‌ها که افراد مورد علاقه مردم را حذف کنند، مشخص است چه اتفاقی می‌افتد. مانند این است که تیم النصر وارد ایران شود، اما رونالدو نیاید، در این شرایط مشخص است که بازی النصر با چه استقبالی روبرو می‌شود؛ بنابراین اگر جریان‌های سیاسی و چهره‌های برجسته وارد میدان نشوند انتخابات مانند سوپر مارکتی که مشتری وارد آن می‌شود، اقلام مورد نطر را پیدا نمی‌کند و سریع خارج می‌شود، اما چنانچه ترکیب اقلامی که می‌خواهد متنوع باشد، زمان حضور مشتری در مغازه بیشتر خواهد شد و از نظر بنده در حال حاضر ویترین انتخابات، ویترین کاملاً خلوت و تک محصولی است و مشخص است که مردم از ویترین تک محصولی استقبال نمی‌کنند.

منبع: خبر آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع دستگاه ماینر امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت سکه و طلا امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت انواع لپ تاپ ایسوس امروز + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت سکه پارسیان امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

برترین اقتصاددانان ایران کدامند؟/ محمد هاشم پسران کیست؟

قیمت دلار و یورو امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ + جدول

زمان واریز یارانه نقدی آذرماه مشخص شد

سقف حقوق بازنشستگی کارگران و کارمندان مشخص شد

پیش‌بینی بورس در هفته آینده/ بازار سرمایه تشنه نقدینگی است

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

در پرونده نهاده‌های دامی، وزیر استعفا داد، قائم مقامش تحت تعقیب است

فیلم/دلار‌هایی که چای دبش به جیب زد

عزل یک مدیر ورزشی به خاطر بی حجابی ورزشکاران دختر

بیشترین و کمترین بازدهی نماد‌های بورس در هفته‌ای که گذشت

مصائب دانشجویان بعد از اعتراضات ۱۴۰۱

وعده وزیر ارتباطات بر پرسرعت شدن اینترنت

علی صبوری به سیم آخر زد؛ درخواست کمک از مردم برای خرید ماشین!

فیلم/ امیرحسین مقصودلو چگونه تتلو شد؟

فیلم/ ازخانه وحشت تا استرداد امیر تتلو به کشور

آیت الله العظمی وحید خراسانی و آملی لاریجانی عزادار شدند

فیلم/ سخنان جانشین فرمانده سپاه درباره مهاجرت پزشکان و پرستاران

چای گیت و صفر تا صد یک اختلاس کلان / مروری بر همه ابعاد فساد ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی چای دبش

یحیی گل محمدی: بازی الدحیل را فراموش کنید

قوه قضاییه زیر ضرب حامیان دولت، آیا بازی فراتر از فضای انتخابات مجلس است؟

بدعت عجیب رئیسی در ارائه بودجه به مجلس

عکس/ طعنه ابطحی به رسایی درباره امیر تتلو

عکس/ پوستر باشگاه سپاهان جنجالی شد!

ماجرای نامه رائفی پور به امیر تتلو چه بود؟

فیلم/ آنالیز فنی بازی پرسپولیس و الدحیل

صعود تورم ترکیه به بالاترین نرخ در سال ۲۰۲۳

فیلم/یحیی گل‌محمدی: همین فردا تیم را به برانکو تحویل می‌دهم

فیلم/ حمله موشکی به سفارت آمریکا در بغداد

کارکرد‌های صنایع خلاق در توسعه اجتماعی نقد و بررسی می‌شوند

پیش بینی بورس شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

افزایش قیمت خودرو با باز کردن سامانه یکپارچه خودرو/ خودروی برقی موضوعی فرا وزارتخانه‌ای است که اهمیتی برای دولت ندارد

فیلم/ یادی از داریوش مهرجویی به مناسبت زادروزش

مذاکرات احیای برجام روی میز نیست

بازدهی بازار‌ها در هفته دوم آذر ۱۴۰۲ چگونه بود؟

خانه سازی چینی‌ها در پایتخت ایران

توقف طلای جهانی از صعود بیشتر

توافق ایران و عمان برای استفاده از ارز‌های ملی

مراقب کلاهبرداران سهام عدالت باشید!

خبر مهم درباره تشکیل یک شهر جدید در استان تهران!

منشاء آلودگی هوا ناترازی در حوزه انرژی است

انقلاب یحیی گل محمدی در پرسپولیس

قیمت اتریوم و تتر نزولی شدند

فنر قیمت دلار جمع شد

جدیدترین قیمت خانه در منطقه غرب تهران + جدول

جنگلبان شهرستان کردکوی به شهادت رسید

گزینه جذاب یحیی علیه مهدی طارمی

عکس/ کنایه عضو شورای شهر تهران به زاکانی: اینگونه می‌خواستید کمر ترافیک را بشکنید؟

فیلم/تصاویری دیده‌نشده از رشت در سال ۱۳۵۰ خورشیدی!

در ۳۰ سال اخیر ۱۵۰ میلیارد دلار برای طرح‌های عمرانیِ بی ضابطه، پودر شد/ استمداد می‌کنیم به داد ایران برسید!

سنگینی بار تورم بر دوش چه کسانی است؟

جنگ در باریکه مرگ؛ دو ماه بعد از هفتم اکتبر و عملیات الاقصی جنون کشتار ادامه دارد

شیوع ذات‌الریه در سال ۲۰۲۳؛ آخرین اخبار از شیوع بیماری‌های تنفسی در چین

معمای گرانی تخم‌مرغ فاش شد

سیگنال عجیب بودجه ۱۴۰۳ به اقتصاد ایران؛ فشار افزایش ۵۰ درصدی مالیات‌ها روی دوش کیست؟

چرا تیگو ۸ پرو دیگر تولید نمی شود؟

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات