تاریخ انتشار: ۱۳:۳۰ - ۰۹ مهر ۱۴۰۲

کدام استان‌ها بیشترین چک برگشتی را داشتند؟

در حال‌حاضر طی دو سال و نیم اخیر به طور متوسط با اجرای قانون جدید چک، حدود ۹۰درصد چک‌های در گردش را چک‌های جدید به خود اختصاص داده است.

کدام استان‌ها بیشترین چک برگشتی را داشتند؟

اقتصاد۲۴-  چک یکی از مهم‌ترین ابزار پرداختی مردم است که طی سالیان گذشته آنچنان که باید و شاید مورد وثوق قرار نمی‌گرفت و به نوعی اعتبار خود را از دست داده بود. به طوری که گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس حاکی از آن بود که این ابزار پرداختی به عنوان پنجمین مشکل بزرگ کسب و کارهای کوچک و بزرگ شناخته می‌شد.

همین امر سبب شد که بسیاری از مسئولان اقتصادی و کارشناسان تصمیم بگیرند تا قانون چک را اصلاح کنند. امری که پیش از تصویب قانون آن در سال۵۵، سه بار دیگر تا دهه۸۰ مورد بازنگری قرار گرفته بود. بااین حال در دولت دوازدهم نیز قانون جدید چک رسما ابلاغ شد، ولی مسئولان اقتصادی وقت تمایلی به اجرای آن نداشتند، اما با آغاز به کار دولت سیزدهم این قانون به اجرا درآمد.

به طوری که هم‌اکنون و پس از گذشت دو سال از اجرای آن، اعتبار از دست‌رفته به این ابزار پرداختی مردم برگشته و سهم چک‌های برگشتی تا حد قابل توجهی کاهشی بوده است. با شروع به کار چک‌های جدید و محدودیت‌های گسترده و در عین حال اثرگذاری که برای صادرکنندگان چک بی‌محل در نظر گرفته شد استفاده از این ابزار کاهشی شده بود، اما با رفع موانع و مشکلات و بازگشت اطمینان و اعتبار به این ابزار پرداختی میزان استفاده از آن به شدت افزایش یافت تاجایی که به رکورد هشت میلیون و ۶۰۰هزارفقره‌ای در دوسال اخیر رسید.

جزئیات اجرای قانون جدید چک

درهمین خصوص مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی می‌گوید: درقانون جدید چک اگر کسی چک ۱۰میلیون تومانی صادر کرده باشد و فقط یک میلیون تومان در حساب جاری‌اش باشد در صورت برگشت‌زدن چک توسط مشتری و بانک از سایر حساب‌های فرد در سایر بانک‌ها به مبلغ باقیمانده یعنی ۹ میلیون تومان دیگر مسدود می‌شود و مازاد بر آن در حساب‌های فرد را کاری نداریم. مسدودی تا زمانی است که حکم دادگاه صادر شود و به اندازه مبلغ کل چک پول به حساب ذی‌نفع واریز شود.


بیشتر بخوانید:۹۱ درصد چک‌ها در تیرماه وصول شدند


معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت:‌ چک‌هایی که به صورت توالی برگشت خورده و به بانک مرکزی می‌رسد در سامانه چک‌های صیادی ثبت می‌شود و اگر در حساب جاری فرد پول کافی نباشد از سایر حساب‌های متعلق به صادرکننده چک به اندازه کمبود مبلغ شناسایی و مسدود می‌شود. وی گفت: بر اساس رویه‌ای که در بانک‌ها مرسوم است وقتی مبلغ یک چک برگشت می‌خورد، ابتدا از شعبه بانک با صاحب چک و صادرکننده آن تماس می‌گیرند و مهلت کوتاهی به او می‌دهند که یا نسبت به تکمیل موجودی حساب خود اقدام کند و در غیر این صورت چک برگشت می‌خورد و وقتی چک برگشت خورد، به صورت خودکار فرآیند مسدودشدن مبلغ چک از سایر حساب‌ها آغاز می‌شود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: بانک‌ها موظف هستند به صاحب چک پیامک برگشتی و مسدودی منابعش را اطلاع دهند. بر اساس آنچه در قانون بودجه آمده است بحث مسدودشدن وجوه و نه برداشت وجوه مطرح است و این مبالغ را به اندازه رقم کامل چک مسدود می‌کنیم، اما سایر موارد مثل برگشت‌خوردن چک، جلب رضایت طرف و فرآیندهای قضایی باید مانند سایر چک‌ها طی شود و در واقع مسدودکردن مبلغ چک به امر احقاق حق ذی‌نفع چک کمک می‌کند. محرمیان تصریح کرد: مبلغ کاستی چک از سایر حساب‌ها مسدود می‌شود، اما قابل برداشت نیست تا زمانی که دادگاه حکم دهد آن موقع برداشت خواهد شد.

سهم ۹۰ درصدی چک‌های جدید

درحال‌حاضر نیز طی دو سال و نیم اخیر به طور متوسط با اجرای قانون جدید چک، حدود ۹۰درصد چک‌های در گردش را چک‌های جدید به خود اختصاص داده است. به عبارت دیگر آخرین آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که سهم چک‌های جدید از کل چک‌های وصول‌شده در سامانه چکاوک حدود ۹۰ درصد بوده است.

از طرف دیگر بانک مرکزی نیز با توجه به آمار بالای استفاده از چک‌های جدید در ماه‌های قبل با صدور بخشنامه‌ای تأکید کرده بود: پذیرش و تبادل چک‌های قدیمی از مهر امسال صرفا در بانک صادرکننده چک قابل انجام است و درصد اندک دارندگان این دسته‌چک‌ها تا پایان شهریور امسال می‌توانند به شعب خود مراجعه کرده و نسبت به تعویض دسته‌چک خود با دسته‌چک‌های جدید اقدام کنند.

از سوی دیگر با آغاز فصل پاییز سال جاری بانک‌ها باید بخشنامه بانک مرکزی در خصوص شرط نقدشوندگی چک‌های قدیمی را اجرایی می‌کردند با این حال، اما اطلاعیه‌هایی که از سوی برخی بانک‌ها منتشر شده بیانگر تمدید این مهلت از سوی بانک مرکزی است.

آمارها چه می‌گوید؟

براساس آمار، چک‌های مبادله‌ای در تیر سال۱۴۰۲ حدود هفت میلیون و ۸۰۰هزارفقره چک به ارزشی حدود ۴۸۲۹هزار میلیارد ریال مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد، ۱.۶درصد و از نظر مبلغ ۴.۱درصد کاهش نشان می‌دهد. در تیر ۱۴۰۲، تعداد ۹۱.۲درصد از کل چک‌های مبادله‌شده در سامانه چکاوک وصول شده است. این نسبت از نظر مبلغی نیز معادل ۸۷.۳ درصد است. درصد تعداد و مبلغ چک‌های وصول‌شده در ماه قبل از آن (خرداد۱۴۰۲) به ترتیب معادل ۹۱.۷درصد و ۸۸.۴درصد بوده است. همچنین این نسبت در ماه مشابه سال قبل به ترتیب برابر ۹۰.۷ درصد و ۸۹.۶ درصد بوده است.

کدام استان‌ها بیشترین چک برگشتی را داشتند؟

میزان چک‌های مبادله‌ای در تیر امسال در مقایسه با ماه قبل از نظر تعداد ۱.۶درصد و از حیث مبلغ ۴.۱ درصد کاهش نشان می‌دهد. در این دوره، تهران با ۲.۵میلیون فقره چک به ارزش ۲۳۶ هزار میلیارد تومان، بیشترین سهم را در میزان چک‌های مبادله‌ای داشت. بررسی وضعیت چک‌های مبادله‌ای در یک سال گذشته (تیر۱۴۰۱ تا تیر۱۴۰۲) نشان می‌دهد که تعداد چک‌های وصولی از حیث تعداد ۰.۵ واحد درصد رشد داشته است. البته مبلغ چک‌های وصولی در یک سال گذشته ۸۷.۳ درصد بود که به معنای ۲.۳درصد رشد است. همچنین در دوره زمانی اعلام‌شده تعداد چک‌های برگشتی کاهشی بود و از ۳/۹ درصد در سال۱۴۰۱ به ۸.۸ درصد در تیر امسال رسیده است. این در حالی است که مبلغ چک‌ها رشد داشته و از ۱۰.۴درصد به ۱۲.۷درصد رسیده است. در تیرامسال از هفت میلیون و ۸۰۰ هزار فقره چک صادره، هفت میلیون و ۱۰۰هزار فقره به ارزش ۴۲۱هزار میلیارد تومان وصول شده است؛ یعنی ۹۱.۲درصد تعداد چک و ۸۷.۳درصد مبلغ چک‌ها وصول شد. در دوره مذکور، تعداد و مبلغ چک‌های وصول‌شده نسبت به ماه قبل از آن (خرداد) از نظر تعداد ۲.۱درصد و از نظر مبلغ ۵.۳درصد کاهش داشت. استان‌های گیلان، کرمانشاه، البرز، خوزستان، گلستان و مازندران بیشترین تعداد چک‌های وصولی را در تیر۱۴۰۲ را داشتند. در ماه نخست تابستان امسال، در کل کشور ۶۸۱ هزار فقره چک به ارزش ۶۱هزار میلیارد تومان برگشت داده شد؛ یعنی ۸.۸درصد از کل تعداد چک‌های صادرشده وصول نشد. تعداد چک‌های برگشتی در این دوره نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۳.۴ درصد و از حیث ارزش ۴.۵درصد رشد داشته است. کردستان، خراسان شمالی و کهگیلویه و بویراحمد بالاترین میزان چک‌های برگشتی در کل کشور را داشتند. در پایتخت نیز ۲۰۷ هزار فقره چک به ارزش ۲۵هزار میلیارد تومان وصول نشد.

منبع: مشرق نیوز
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت انواع دستگاه ماینر امروز + جدول

قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت انواع ماشین بی ام و در بازار امروز + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت انواع گوشی موبایل اپل امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز /جدول

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

اولین فیلم از لحظه ورود امیر تتلو به ایران

بهترین اقتصاد آسیا متعلق به کدام کشور است؟/ رتبه اقتصادی ایران چند است؟

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت انواع لپ تاپ اچ پی HP امروز + جدول

قیمت انواع لپ تاپ ایسوس امروز + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ + جدول

عکس/ اتهامات امیر تتلو به روایت مدیرمسول میزان

میزان افزایش حداقل حقوق کارمندان مشخص شد

امیر تتلو وارد ایران شد

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

ماهگیری در سَد مهاباد

چالش‌های مهم محیط زیستی و راهکار‌های موثر برای مقابله با آن‌ها

عکس/ جدیدترین نمای ماهواره‌ای از دریاچه ارومیه

غلامرضا فتحعلی: ذائقه و نیاز مشتریان در سرزمین هوشمند سینا شناسایی و تأمین می‌شود

تورم فصلی مصالح ساختمان کاهش یافت؟

قیمت واحدهای مسکونی؛ از پونک تا شهر زیبا

غول هوش مصنوعی گوگل از راه رسید

فیلم/ دیدار صمیمانه بن سلمان و پوتین

انتقال امیر تتلو به تهران+ جزییات

فیلم/ لاریجانی: نتانیاهو مثل لات‌های محله داش‌آکل است

فیلم/ امیر تتلو اعدام خواهد شد؟

سقف حقوق بازنشستگی کارگران و کارمندان مشخص شد

استقلال در جلسه کمیته انضباطی تبرئه می‌شود؟

میزان خروج سرمایه از بورس در بازار روز چهارشنبه

بورس از بازار‌های موازی سبقت گرفت

وزیر اقتصاد: هوش مصنوعی در کاهش فساد موثر است

زمان واریز یارانه نقدی آذرماه مشخص شد

ارزش پرتفوی سبد سهام عدالت ۳۰ برابر شد

آخرین وضعیت آلودگی هوای تهران ۱۶ آذر ۱۴۰۲

حق سنوات سال ۱۴۰۳ چقدر است؟

رکورد ۸ روز صعودی متوالی در بازار سرمایه

طعنه سنگین پرسپولیس به کری خوانی استقلال+ عکس

کاهش ۸۹ درصدی ایدز در زندان‌ها از سال ۸۴ تا ۱۴۰۰

بورس، چتر حمایتی برای دوره بازنشستگی

اختلاس‌های ایرانی ؛ از ۱۲۳ میلیارد تا ۳۰۰۰ میلیارد تومان و ۳ میلیارد دلار/ از بزرگترین فسادهای بانکی و اختلاس در کشور چه می‌دانیم؟

دلایل ریجکتی ویزای استارتاپ کانادا

خودروی صفر بنز ارزان شد+ جدول

جزئیات جدید از افزایش درآمد‌های مالیاتی سال آینده

هزینه گواهینامه بین‌المللی برای این افراد نصف شد

نفت خام آمریکا به زیر ۷۰ دلار سقوط کرد

همکاری ایران و عمان برای تولید خودرو برقی؟

قیمت جدید مرغ اعلام شد

افزایش ۵ برابری جرایم رانندگی

میزان دقیق افزایش حقوق کارمندان مشخص شد

تغییر چهره عجیب ژاله صامتی + عکس

پسر رونالدو همه را میخکوب کرد + عکس

سقوط آزاد قیمت خودرو در بازار + جدول

این ۲ نفر، سخنرانی حسن روحانی در روز دانشجو را بهم زدند! +عکس

ماجرای مالیات حقوق بگیران ختم به خیر می‌شود؟ / مالیات ستانی از فقرا و خرج کردن برای ثروتمندان!

افزایش سطح نقدینگی با جهش بیت کوین

پیش بینی بازار‌های اقتصادی/ رشد قیمت مسکن متوقف شد؟

قیمت انواع لپ تاپ ایسوس

قیمت انواع دستگاه ماینر + جدول

قیمت دینار عراق امروز + جزئیات

سرنوشت انس جهانی طلا در دست فدرال رزرو

قیمت لیر ترکیه امروز + جزئیات

قیمت خودرو‌های سایپا + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو + جدول

بحران صندوق تامین اجتماعی در آینده نزدیک/ افزایش سن بازنشستگی، بحران را حل می‌کند؟

حباب همچنان بر قیمت سکه سنگینی می‌کند