تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - ۲۵ اسفند ۱۴۰۲
انتقاد تند فعال سیاسی اصولگرا از شورای نگهبان

چرا قالیباف به خاطر پسرش ردصلاحیت نشد؟

در مورد ردصلاحیت لاریجانی گفتید که فرزندان او در خارج از کشور هستند و شورای عالی امنیت ملی هم تصویب کرده که اقوام درجه یک خارج از کشور نباشند، اما همین اتفاق در مورد قالیباف هم افتاد به این ترتیب که دختر لاریجانی و دامادش در خارج از کشور بودند، اما قالیباف پسرش به دنبال مهاجرت بود

چرا قالیباف به خاطر پسرش ردصلاحیت نشد؟

اقتصاد۲۴- نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی می‌گوید: طرفداران قالیباف معتقد هستند که نعوذبالله او معصوم است در صورتی که قطعاً قالیباف در اداره کردن مجلس، تصمیم‌گیری‌ها و برخورد‌ها اشتباهاتی داشته است.
به گزارش خبرآنلاین، نفوذ تندرو‌ها به مجلس آینده نه فقط اعتدال گرایان و اصلاح طلبان که حتی خود اصولگرایان را نیز نگران کرده است. آنقدر که حتی دفاع تمام قد از شورای نگهبان را کنار بگذارند و تاکید کند آن فضای رقابتی مدنظر رهبری با عملکرد شورای نگهبان رقم نخورد.
محسن کوهکن، نماینده ادوار مجلس و عضو جبهه پیروان می‌گوید؛ «من خودم شنیدم که عده‌ای به دلیل برخوردی که با یک خانم شده بود از رأی دادن انصراف دادند، زیرا در ابتدا اعلام کردند صلاحیت آن خانم را احراز نمی‌کنند، بعد او را ردصلاحیت کردند، اما در جریان اعتراضی که به تهران فرستاد او را تایید صلاحیت کردند، اما در نهایت نزدیک به انتخابات با او تماس گرفتند و خواستند که انصراف دهد.»

او در پیش بینی ریاست مجلس آینده، گریزی به وضعیت قالیباف بعد از افشاگری‌ها علیه او نیز می‌زند و تاکید دارد؛ «در ماجرای پسر و دختر قالیباف همه مشاهده کردند که شورای نگهبان چگونه برخورد می‌کند، خود قالیباف هم پاسخ روشنی نداد و مشاورین هم به فکر توجیه افتادند.»

در ادامه گفتگوی محسن کوهکن، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی را می‌خوانید:

آقای کوهکن! در انتخابات ۱۱ اسفند، آن‌چه انتظار می‌رفت رقم خورد یا نتیجه غیرقابل پیش‌بینی در مشارکت پایین مردم رقم زده شد؟

پیش از ارزیابی نتیجه انتخابات باید به چند نکته اشاره کنم، این انتخاباتی که برگزار شد از نادر انتخاباتی بود در طول تاریخ این ۴۰ و اندی سال طول انقلاب انجام شد چراکه یک برنامه منسجم و یک روند قطعی را از ابتدا تا انتها داشت، برنامه‌ریزی به این ترتیب بود که خط تحریم را دنبال کردند که البته در گذشته هم این خط را دنبال می‌کردند، اما نه با این حجم که مردم در انتخابات شرکت نکنند، همچنین در روز‌های آخرخط می‌دادند که اگر هم می‌خواهید شرکت کنید از فلان جناح یا فلان گروه حمایت کنید یعنی در اواخر کار مقداری مسیر را به سمت و سوی دیگری جهت دادند. اما در این انتخابات از ابتدا تا انتها توصیه به تحریم، شرکت نکردن و از خانه بیرون نیامدن بود، همچنین برنامه‌هایی داشتند و تا روز انتخابات ادامه دادند.

هیچ انتخاباتی بدون تخلف نیست/ افرادی که رأی می‌گیرند، معصوم نیستند

البته برنامه‌ها تا بعد از انتخابات هم ادامه دارد، نکته قابل توجه در مورد انتخابات این است که هیچ انتخاباتی بدون تخلف نیست، به این ترتیب که داوطلبین و کسانی که رای می‌گیرند معصوم نیستند و امکان دارد خطا کنند، بنابراین مشی بعد از انتخابات پرداختن به این تخلفات، بزرگنمایی و تسری آن به کل انتخابات است برای مثال در یک صندوقی تخلف شده بعد این را مطرح و بسط می‌دهند به این که انتخابات ناسالم بوده است.

در چنین شرایطی متوجه می‌شویم آن آینده نگری که مقام معظم رهبری داشتند و از سال پیش آن چهار عبارت یعنی مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت را در بحث سلامت مطرح و دقت کردند که سلامت انتخابات زیر سوال نرود، به این دلیل است که مطلبی وجود دارد و شاید ما خیلی به آن توجه نکردیم، حتی کسانی که اهل صحبت و دارای تریبون هستند هم به آن توجه نمی‌کنند. نکته دیگر این است در کشور ما رویه نادرستی به وجود آمده که در زمان انتخابات هیچ یک از این سه قوه عملاً هیچ برنامه‌ریزی تحلیلی جامع برای امیدوار کردن مردم ندارند. در نظام کسانی که زمان انتخابات مسئولیت دارند برنامه منسجم برای امید دادن به مردم ندارند.


بیشتر بخوانید: مقایسه کمترین و بیشترین میزان مشارکت استانی در انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۲ /مشارکت بالای ۵۰ درصد فقط در ۶ استان +جدول


اقدامات دستگاه‌های نظارتی ضدمشارکت بود و عزیزان اشتباه کردند

نکته دیگر این است که چه از نظر محتوا و چه از نظر شکل برخورد، اقداماتی که دستگاه نظارتی کشور در مورد انتخابات داشتند، برخوردی بود که خلاف جریان مشارکت در انتخابات بود و عزیزان اشتباه کردند و ما هم اشتباه کردیم که اعلام کردیم براساس نظرسنجی‌ای که معلوم نیست توسط چه کسی انجام شده، دو تا سه درصد مردم اعلام کردند که عدم حضورشان در انتخابات به دلیل نوع برخورد و ردصلاحیت‌های شورای نگهبان است در صورتی که این بسیار ساده است، کسی که هیچ حوزه و هدفی برای داوطلب شدن ندارد، ثبت نام نمی‌کند.

اگر به کسی پیشنهاد کنند که در شهرستانی که کسی او را نمی‌شناسند، کاندیدا شود، او می‌خندد، نمی‌پذیرد و خودش کد می‌دهد به شهرستانی برود که مردمش او را می‌شناسند چراکه اگر به آنجا برود به او رای می‌دهند. بنده در این جا نمی‌خواهم با شورای نگهبان بحث محتوایی کنم، چون من از کسانی بودم که از نظارت استصوابی دفاع کردم و معتقد هستم که حتما و باید نظارت استصوابی باشد چراکه حق شورای نگهبان است و قانون اساسی را تسهیل می‌کند.

با یکی از زنان داوطلب تماس گرفتند و گفتند انصراف بدهد

اما من خودم شنیدم که عده‌ای به دلیل برخوردی که با یک خانم شده بود از رأی دادن انصراف دادند، زیرا در ابتدا اعلام کردند صلاحیت آن خانم را احراز نمی‌کنند، بعد او را ردصلاحیت کردند، اما در جریان اعتراضی که به تهران فرستاد او را تایید صلاحیت کردند، اما در نهایت نزدیک به انتخابات با او تماس گرفتند و خواستند که انصراف دهد.

در صورتی که بسیار بهتر از این می‌شود، برخورد کرد، اما متاسفانه شورای نگهبان این تدابیر را انجام نداده و سرمایه‌های اجتماعی را از بین می‌برد. از طرفی هجمه دشمن خارجی برای تحریم، عدم ورود کسانی که مسئولیت داشتند و غیره، اگر همه این‌ها را کنار هم بگذاریم متوجه می‌شویم که چرا در چنین شرایطی ۴۱ درصد آمده‌اند و رای داده ‎اند؛ بنابراین باید همه شیوه‌ها حتی شیوه‌های مبارزات انتخاباتی را اصلاح کنیم. آقایانی که انتخاب شده‌اند اولین بحثشان این است که هیئت رییسه چه کسانی باشند در حالی که باید بگویند ما انتخاب شدیم انشاالله با همکاری دولت و نشستن در جلسات کارشناسی سعی می‌کنیم مشکلات اقتصادی را با طلب کمک از مردم حل کنیم.

برخورد متناقض شورای نگهبان در بررسی صلاحیت لاریجانی و قالیباف به روایت کوهکن /اگر اقلیت قوی پای کار نباشد، اکثریت به خواب خواهد رفت

شورای نگهبان اجازه نداد رقابت انتخاباتی مدنظر رهبر انقلاب شکل بگیرد

البته من بدبین نیستم و می‌دانم که این بحث‌ها در جلسات غیرعلنی انجام خواهد شد و هیئت رییسه تشکیل می‌شود البته خودشان هم متوجه خواهند شد که اگر جایی قانون می‌خواهد قانون‌گذاری می‌کنند و اگر قانون‌زدایی لازم است و قانون مانع است این کار را انجام می‌دهند لذا در یک کلام از چنین مردمی که تحت این فشار‌های اقتصادی هستند، ۴۱ درصد به صحنه آمدند که واقعا جای تشکر و قدردانی دارد.

نکته دیگر اینکه من فکر می‌کنم رقابتی که مقام معطم رهبری به آن اشاره کرد را شورای نگهبان اجازه نداد شکل بگیرد و این را با صراحت می‌گویم، دلیلش هم این است که بعضاً آقایان صحبت می‌کنند و از همین صحبت‌ها معلوم است که تجربه لازم را از نظر سیاسی و کار تشکیلاتی ندارند، چنانچه وقتی بحث رقابت مطرح می‌شود آن‌ها تعداد تایید صلاحیت شده‌ها را مطرح می‌کنند در صورتی که هر فرد باتجربه‌ای می‌داند که در هر نحله فکری دو سه نفر هستند که حضورشان به تنور انتخابات گرما می‌دهد.

اگر اقلیت قوی در کنار اکثریت پای کار نباشد، آن اکثریت به خواب خواهد رفت

امکان دارد شما ۶۰ نفر را تایید کنید که بسیار افراد خوبی هستند، اما از نظر توان، صحبت و برنامه کسانی نیستند که تنور انتخابات را گرم کنند و رقابت ایجاد کنند، اما با تمام این توضیحات مجلس شکل گرفته و اکثریتی وجود دارد که بنده هم از نظر فکری متعلق و معتقد به همان اکثریت هستم، اما می‌خواهم به عنوان کسی که چهار دوره در مجلس بوده بگویم که اگر در کنار اکثریت یک اقلیت قوی پای کار نباشد آن اکثریت به خواب خواهد رفت و به جای حل مشکلات مردم به سمت دعوا‌های سیاسی و جناحی کشیده می‌شود.


بیشتر بخوانید: نماینده مخالف فیلترینگ در انتخابات رکورد زد


به نظر شما با حضور افرادی مثل نوری قزلجه و پزشکیان که از جناح اقلیت به مجلس راه یافته ‎اند، آن اقلیت در مجلس شکل می‌گیرد؟

وقتی اقلیت در مجلس شکل می‌گیرد باید یک اقلیت تاثیرگذار هم باشد، اما با یکی دو سه نفری که مقابل اکثریت قرار بگیرند، آن فضای رقابتی که اکثریت را پای عمل می‌کشد، فراهم نمی‌شود؛ بنابراین در مجلس دوازدهم اقلیت قوی شکل نمی‌گیرد.

لاریجانی را بخاطر دخترش ردصلاحیت می‌کنند، اما قالیباف به خاطر پسرش ردصلاحیت نشد

ارزیابی شما از هیئت رئیسه مجلس دوازدهم به چه صورت است؟ آیا هجمه افرادی نظیر رسایی علیه قالیباف موثر خواهد بود؟

تجربه می‌گوید برخی اوقات مصاحبه‌ها ناشی از احساسات ساعات و روز‌های اول رأی آوردن فرد است و مقداری که زمان بگذرد و با مطالبات مردم روبرو شوند، اگر انصاف داشته باشند مقداری به سمت وسوی حل مشکلات بروند. همچنین همگی باید یک نکته را بپذیریم وقتی در مورد خودمان اتفاقی می‌افتد، انتظار داریم طرف مقابل از کوه اشتباه ما بگذرد، اما وقتی ما قرار است برابر سلیقه‌های دیگر تصمیم بگیریم، از یک کاه اشتباه آن‌ها نمی‌گذریم، قطعاً نمره قالیباف و روسای دیگر ۲۰ نیست.

در هر صورت برای ریاست مجلس باید همه مسائل را کنار هم بگذاریم. بله امکان دارد بنده هم انتقاداتی داشته باشم و به شورای نگهبان بگویم شما در مورد ردصلاحیت لاریجانی گفتید که فرزندان او در خارج از کشور هستند و شورای عالی امنیت ملی هم تصویب کرده که اقوام درجه یک خارج از کشور نباشند، اما همین اتفاق در مورد قالیباف هم افتاد به این ترتیب که دختر لاریجانی و دامادش در خارج از کشور بودند، اما قالیباف پسرش به دنبال مهاجرت بود.

در مورد قالیباف همه مشاهده می‌کردند که شورای نگهبان چگونه برخورد می‌کند، خود قالیباف هم پاسخ روشنی نداد و مشاورین هم به فکر توجیه افتادند. اصلاً فرض را بر این می‌گذاریم که پسر قالیباف به دنبال گرفتن اقامت در کانادا است.

در اینجا باید یک واقعیت را در نظر بگیریم و آن هم این است که وقتی پدر رییس یک قوه شد، می‌تواند به پسرش که بزرگ شده و به سن رشد رسیده، تحکم کند، امکان دارد آن پسر بگوید من تبعیت نمی‌کنم، اما نحوه برخورد با این مسائل مهم است و یا مثلاً برخوردی که در مورد ترکیه و جهیزیه انجام دادند، اگر چه طرفداران قالیباف معتقد هستند که نعوذبالله او معصوم است در صورتی که قطعاً قالیباف در اداره کردن مجلس، تصمیم‌گیری‌ها و برخورد‌ها اشتباهاتی داشته است.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت سکه و طلا امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

فیلم/ لحظه انتقال پیکر رئیس جمهور و تیم همراه توسط امدادگران هلال احمر

قیمت پسته، تخمه، آجیل و خشکبار + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

واکنش رسول خادم به شهادت ابراهیم رئیسی+ عکس

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

چه زمانی باید تسمه تایم خودرو را عوض کرد؟

قیمت سکه پارسیان امروز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ + جدول

قیمت تبلت اپل امروز + جدول

قیمت انواع زعفران + جدول

فیلمی که تلویزیون ترکیه از صحنه سقوط بالگرد رئیس جمهور منتشر کرد

گمانه‌زنی درباره تعطیلی عروسی‌ها در ایام عزای عمومی؛ بی‌خبری ادامه دارد/ رئیس اتحادیه تالار‌های پذیرایی: فعلا بی‌سروصدا جشن بگیرید

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

شهید حسین امیرعبداللهیان که بود؟ + زندگینامه

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آرتروز انگشت شست پا چیست؟

عکس شوکه‌کننده‌ای که امروز از تهران ثبت شد

عکس/آماده‌سازی محل دفن رئیس جمهور فقید در حرم مطهر امام رضا«ع»

فردا راس ساعت ۹ صبح نماز بر پیکر رئیس‌جمهور و همراهانش اقامه خواهد شد

عکس قدیمی از رئیسی

عکس‌/تصادف شدید هافبک سابق استقلال در راه تهران

روز پنجشنبه؛ پیکر امیرعبداللهیان در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده می‌شود

برنامه جدید امتحانات پایه ششم و نهم

فیلم/حرف‌های مادر آیت الله رئیسی پس از شهادت

رئیس دفتر رئیس جمهور: بعد از سانحه سقوط بالگرد من ۳ یا ۴ بار با آقای آل هاشم صحبت کردم

صدراعظم آلمان شهادت سید ابراهیم رئیسی را تسلیت گفت

نامه مهم اژه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس

برقراری قطار‌های فوق العاده تهران-مشهد

عکس/دیوارنگاره میدان جهاد به یاد شهدای خدمت تغییر کرد

فیلم/روایت تاثربرانگیز ۳ نفر اولی که به بالگرد رئیسی رسیدند

فهرست شعب کشیک بانک سینا در روز چهارشنبه دوم خردادماه ۱۴۰۳ اعلام شد

علاقه رئیس‌جمهور شهید به این شخصیت طنز

تمدید فعالیت مترو تهران امشب تا ساعت ۲۴

عکس/ جمیله علم‌الهدی هنگام بدرقه رئیسی

فیلم / گریه و بی‌تابی شدید وزرای دولت

عکس/۱۳۶۰؛ مراسم تشییع دومین رئیس جمهور

عکس/ احمدی نژاد در افتتاحیه مجلس خبرگان

گاف تاریخی بایدن در سخنرانی جدیدش

واکنش مهدی ترابی به شهادت آیت الله رئیسی

مرگ بیش از ۲ هزار ایرانی در سانحه هوایی تا دی ماه ۱۳۹۸

چشم‌انداز اقتصاد ایران بعد از ابراهیم رئیسی

کدام سبزیجات برای لاغری خوب است؟

عکس/ توییت جنجالی آمنه‌سادات ذبیح‌پور علیه محمود احمدی نژاد

راهکار جالب و جدید برای درمان افسردگی

ماجرای دیه شهدای سانحه بالگرد رئیسی چه می‌شود؟

اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر رئیس‌جمهور و همراهانش

عکس/ مجلس یازدهم به پایان رسید

ستاره پرسپولیس پدر شد+ عکس

اعلام برنامه جدید امتحانات نهایی دانش‌آموزان+ عکس

فیلم/ ورود پیکر ابراهیم رئیسی به قم

زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری مشخص شد

محمدرضا گلزار از جان ورزش چه می خواهد؟

فیلم/ نشست شانگهای هم با یک دقیقه سکوت

فیلم/ پیکر ابراهیم رئیسی توسط ارتش تشییع شد

فیلم/ بازگشت رئیس‌جمهور از آخرین سفر استانی

فیلم/ استقبال اعضای دولت از پیکر ابراهیم رئیسی در فرودگاه

عکس/ جدول زمان‌بندی انتخابات ریاست‌جمهوری

نگاهی به سوابق علی باقری، سرپرست جدید وزارت خارجه؛ سکان سیاست خارجی در اختیار چه کسی است؟

نیم‌سکه پرچمدار بیشترین کاهش قیمت در بازار طلا

وداع امشب تهرانی‌ها با ابراهیم رئیسی و همراهانش

فیلم/ انتقال پیکر ابراهیم رئیسی و همراهانش به تهران

فیلم/ بدرقه پیکر رئیس جمهور در فرودگاه تبریز

سفر پوتین به ایران تکذیب شد

مالیات نقل و انتقال ملک با کیست؟

عکس/ نیمه افراشته شدن پرچم سازمان ملل