تاریخ انتشار: ۰۸:۰۰ - ۱۷ فروردين ۱۴۰۳
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
هابیل خاوری در گفتگو با اقتصاد ۲۴ مطرح کرد؛

فرار بزرگ سهامداران خُرد از بورس/ منتظر نوسانات هیجانی شاخص کل باشید

مهم‌ترین و باارزش‌ترین چیزی که در سال ۱۴۰۲ در بورس از دست رفت، اعتماد سهامداران بود. این سخنی است که هابیل خاوری، کارشناس بازار سرمایه می‌گوید و معتقد است: به نظر می‌رسد بورس در سال ۱۴۰۳ نوسانات بسیار هیجانی و پرسرعتی را تجربه خواهد کرد.

پیش بینی بورس فردا

اقتصاد۲۴- بورس در سال ۱۴۰۲ فراز و فرود زیادی را پشت سر گذاشت؛ به طوری که هم روز‌های صعودی جالب توجهی داشت و هم روز‌های نزول و سقوط را تجربه کرد؛ اما آیا این صعود‌ها و سقوط‌ها در سال ۱۴۰۳ نیز تکرار خواهد شد؟

حال نزار بورس در سال ۱۴۰۲

هابیل خاوری، کارشناس بازار سرمایه در این مورد به اقتصاد ۲۴ گفت: سال ۱۴۰۲ سال پرچالشی برای بازار سرمایه از همه جهت بود؛ اعم از: درون سازمانی، بیرون سازمانی، ریسک‌های سیستماتیک، ریسک‌های غیر سیستماتیک و...

وی با بیان اینکه هر آن چیزی که نمی‌باید در بورس اتفاق بیفتد در سال ۱۴۰۲ برای بورس اتفاق افتاد، گفت: بدترین اتفاقاتی که می‌توانست برای بورس رخ دهد در سال ۱۴۰۲ اتفاق افتاد؛ از نامه افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها گرفته تا قیمت گذاری دستوری و خروج خودرو از بورس کالا، قوانین بازارگردانی، افزایش نرخ بهره و اوراق ۳۰ درصدی؛ بنابراین هر آن چیزی که ضد بازار سرمایه بود، تصویب شد.

فرار سرمایه از بورس

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، بورس در سال ۱۴۰۲ بدترین خاطره را در ذهن سهامداران گذاشت؛ به طوری که خاطره بد سال ۱۳۹۹ در ذهن سهامداران خُرد به کل به فراموشی سپرده شد و فرار سرمایه بسیار بزرگی از بورس رخ داد.

خاوری افزود: مهم‌ترین و باارزش‌ترین چیزی که در سال ۱۴۰۲ در بورس از دست رفت، اعتماد سهامداران بود. در حال حاضر افراد حاضرند سرمایه خود را در بازار دلار، طلا، خودرو و... ببرند؛ اما در بورس نیاورند.

سرمایه سهامداران نابود شد

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازدهی بورس در سال ۱۴۰۲ تنها در فروردین و نیمه اول اردیبهشت ماه بود، ادامه داد: شاخص کل بورس در سال گذشته تنها ۱۲ درصد بازدهی داشت. شاخص هم وزن نیز توانست ۲۵ درصد بازدهی ایجاد کند که کمتر از سود بانکی بود؛ اما پرتفوی سهامداران خرد نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۲ ضرر ۴۰ -۵۰ درصدی نصیب آن‌ها شده؛ به طوری که هم از تورم جا ماندند و هم از بازدهی بازار‌های موازی و حتی از سود بانکیِ بدون ریسک. چنین شرایطی موجب تشدید بی اعتمادی به بورس شد.


بیشتر بخوانید: شمارش معکوس بورس برای گام صعودی در سال ۱۴۰۳/ بزرگ‌ترین مانع رشد بورس در سال ۱۴۰۲


خاوری افزود: عمده این اتفاقات به مدیریت ناکارآمد در تشکل‌های خودانتظام بازار سرمایه برمی گردد. اگر رئیس سازمان بورس، شورای عالی بورس و کمیته پایش ریسک سازمان بورس به صورت علمی و دقیق مصوبات دولت و بانک مرکزی (که رئیس بانک مرکزی خود عضو شورای عالی بورس است) را بررسی می‌کردند، اجازه نمی‌دادند که بازار سرمایه از کارکرد اصلی خود که جذب نقدینگی‌های سرگردان و سپر ضد تورمی است، فاصله بگیرد.

دست درازی به سود شرکت‌های بورسی

این کارشناس بازار سرمایه در مورد چشم انداز بورس در سال جدید گفت: با توجه به سررسید اوراق ۳۰ درصدی سال ۱۴۰۲، افزایش مالیات بر ارزش افزوده به ۱۰ درصد، قیمت گذاری دستوری و... قطع به یقین، دست درازی‌هایی به سود شرکت‌های بورسی وجود خواهد داشت.

خاوری ادامه داد: از طرفی، رشد نقدینگی و مبلغ پایه پولی هنوز مشخص نشده و میزان کسری بودجه در ۱۴۰۳ نیز حدود ۵۰ درصد است. همچنین تسویه اوراق ۳۰ درصدی را خواهیم داشت و همه این عوامل دست به دست هم می‌دهد تا مجددا یک بازار سرمایه فوق العاده هیجانی در سال ۱۴۰۳ داشته باشیم.

سقوط حجم و ارزش معاملات خُرد

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، بورس در سال ۱۴۰۳ نوسانات بسیار هیجانی و پرسرعتی را تجربه خواهد کرد؛ چه در جهتِ صعودی و چه در جهت نزولی، چون تجربه‌های تلخ گذشته باعث شده که افراد دیگر حاضر نباشند با دید بلندمدت در بورس سرمایه گذاری کنند. رفتار سهامداران نشان می‌دهد سرعت گردش نقدینگی در گروه‌ها و نوسانات بازار بیشتر شده و در سال ۱۴۰۳ نیز می‌تواند شدیدتر باشد.

خاوری افزود: احتمال اینکه در سال جدید، سیاست‌های ضد بورسی دوباره پیگیری شود، وجود دارد مگر اینکه مدیران سازمان بورس و شورای عالی بورس به صورت قاطعانه مقابل مصوباتی که در بدنه دولت و بانک مرکزی وجود دارد، ایستادگی و از منافع سهامداران دفاع کنند وگرنه دوباره «همان آش است و همان کاسه!»، چون با وجود ورود سهام شرکت‌های جدید به بازار، نه تنها حجم و ارزش معاملات نسبت به زمان مشابه سال گذشته بیشتر نشده، بلکه کاهش نیز یافته است.

تورم محرک بورس نیست!

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه جمله «بورس جامانده‌ترین بازار نسبت به تورم است» اشتباه است، گفت: این موضوع، خود می‌تواند اثر معکوس روی بورس بگذارد و حتی به نظر من، هرچه تورم بیشتر شود این رابطه هم می‌تواند معکوس شده و حتی می‌تواند بعضا باعث منفی شدن بیشتر بازار سرمایه هم شود، چون وقتی تورم در یک جامعه خیلی شدید می‌شود افراد دیگر رغبتی به حضور در بازار مالی آن کشور ندارند و حفظ دارایی فیزیکی را به دارایی مالی ترجیح می‌دهند.

خاوری خاطرنشان کرد: پس ما نمی‌توانیم بگوییم، چون تورم هست بورس می‌تواند در سال ۱۴۰۳ رشد کند.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۳
ناشناس
0
3
جمعه ۱۷ فروردين ۱۴۰۳
دانشگاه امام صادق ،همان حوزه ی علمیه ای هست برای پرورش و تربیت روحانی به سبک کُت و شلواری نه با عبا و عمامه . در این دانشگاه افراد کتاب‌های دینی و فلسفی می خوانند . کتاب‌هایی از قرائتی و مطهری و یک مدرک بالاتر می گیرند. افرادی مانند خاندوزی، عشقی ، مخبر ، محسن رضایی، وحیدی و ....از این به اصطلاح دانشگاه که در حقیقت حوزه علمیه هست فارغ التحصیل شده و امور اجرایی را بدست گرفته اند و اقتصاد مملکت و موتور محرکه ی آن یعنی بورس را نابود کردند. آین آقایون که قرار بود بورس را ۳ روزه و حداکثر یک هفته ای درست کنند ، آن را نابود کردند و باعث شدند که اعتناد مردم نسبت به بورس از بین برود و سرمایه های خود را از بورس خارج کنند و به سمت خرید ارز، سکه‌، طلا، خودرو، زمین و مسکن و .... ببرند . این آقایان که از اقتصاد هیچگونه سر رشته ای ندارند بورس را نابود کردند .
اهالیه بازار سرمایه
0
10
جمعه ۱۷ فروردين ۱۴۰۳
چه انتظاری از عشقی و دوستانش میشه داشت بی عرضه ترین و بی سواد ترین رییس بورس در تاریخ بورس کشور بوده است معلوم تا بورس مثبت نشود و رونق نگیرد و تا مدتی ثبات نداشته باشت کسی وارد نمی شود و اعتمادی هم نمی اید باید این نتقطه شروع از داخل بورس با هر امکانی استارت شود حالا حضرات توپ را ب میدان سهام داران انداختن و بدون حمایت فقط شعار می دهند و از مار گزیده ها فقط دعوت لفظی می کنن و از ان طرف در داخل بورس منتظر ورود پول نشستن تا با بهانه های سال قبل خودشان اول پو لهای سهام داران را چپاول کنن و اخرش هم ب دولت تقسیم کنن هدف اینها از مشارکت عمومی و شعار سال خوردن پول عمومی است چون هیچ هدفی جز دست ‌کاری شاخص و نوسان و چپاول ندارن بدونه نگاه ب اینده بورس و تولید و مشارکت عمومی فکر می کنن بورس بنگاه خیریه است ک هر کسی پول بیاورد ن باید سود کند ن بیاید حتی دیگر ب اصل پولش برسد تازه مهمان هم دعوت می کنن وتازه
پیشنهاد می دهند پروژه تعریف کنید و شرکتها تامین مالی کنن تا دلتون بخواد هم صندوق زدن فقط برای نوسان و .... مگر ملت مغز خ یا پولشون از تو جوب پیدا کردن بدن شما بخورید تنها راه بورس مثبت کردن شاخص و رشد بورسی بدو نه نوسان برای مدتی حداقل ۶ الی یکسال است تا تازه اعتماد ها جلب شود ان هم با پول کسانی ک پول بازار سرمایه را بردن با مدیریت صحیح داخلی اخراج یا استعفاء تیم عشقی و شرکاء بیسوادش ، چرا ۳۰ ماه این عشقی بی عرضه تمام شده بر کنارش نمی کنن ؟ ۳۰ ماه است حتی یک سهام دار راضی نیست همه شاکی هستن افتضاح زد ب بورس ‌کشور دیگه چه گند ابی بزنه حضرات برکنارش کنن خلاصه با همین فرمون و مدیریت ن شعار سال عملیاتی و اجرایی میشه ن اعتمادی بر می گردد . اهالیه بازار سرمایه کشور
نسیم
0
9
جمعه ۱۷ فروردين ۱۴۰۳
خدا ازشون نگذره با این ظلم بی نهایت واگذارشون به خدا
ناشناس
0
6
جمعه ۱۷ فروردين ۱۴۰۳
من بخوام قسم دادم با گوش دادن به سخنان بزرگان این کشور هیچ وقت واردبازارسهام نشوم جزضررروکلک چیزنیست
یکی از همین مردم
0
5
جمعه ۱۷ فروردين ۱۴۰۳
وقتی بانک اسلامی ربا ۴۰الی۵۰درصد میگیره...بورس اسلامی هم فقط شده قلک آقایان.هر وقت اراده کنند پول میدزدند.
ناشناس
0
6
جمعه ۱۷ فروردين ۱۴۰۳
تا دست دولت در بورس است با نوسانگیری کسر بودجه خود را از جیب مردم تامین میکند، سرمایه گزاری در بورس عاقلانه نیست .دلار ۶۴ و سکه ۴۷ ولی بورس زیانده شده.عجیب نیست؟
علی کرمیان
0
4
جمعه ۱۷ فروردين ۱۴۰۳
تا رئیسی رئیس جمهور است بورس منجلاب خواهد ماند وقتی که در تبلیغات انتخاباتی می گفت بورس نباید قلک دولت باشد بایدحدس می زدیم که هدف او این بود که بورس فراترازقلک است وبایدگاوصندوق دولت باشد بیچاره ماسهام داران متضررِ ساده وازهمه جا بی خبر
Asghar
0
5
جمعه ۱۷ فروردين ۱۴۰۳
چرا دروغ می‌نویسید طی دو روز فقط در سهام دوب ۲۰۰ میلیارد پول حقیقی ها وارد شده یعنی اوضاع بورس داره خوب میشه
Asghar
3
0
جمعه ۱۷ فروردين ۱۴۰۳
چرا نظرات مخالف خودتون رو نمیزارید تو سایت
ناشناس
0
2
جمعه ۱۷ فروردين ۱۴۰۳
سلام بخدا سرمایه وپس انداز کمی داشتیم الان تو ۵۰ و۶۰ درصد ضرر هستیم داریم بدبخت میشم خیلی گرفتار شدیم خدا کنه بورس درست بشه
دیزی
0
2
شنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۳
برای نابودی بورس وسهامدار .همین مقدار توانستند اگه بازهم راهی باشه که جبران مافوت می‌کنند اگه جیبی پر پول. دارید که ونمی دانید چطور نابودش کنید بهترین مکان بورسه
ناشناس
0
0
يکشنبه ۱۹ فروردين ۱۴۰۳
کسانی که در اوایل سال قبل زمان بحث نرخ پتروشیمی خارج شدند کار درستی کردند بعد 20سال سهامداری اگر فرصتی شد طی یکی دو هفته آینده کلا از بازار خارج خواهم شد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

عکس/تصویری از عراقچی در کنار ظریف و پزشکیان در حال اقامه نماز

قیمت سکه و طلا امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت تبلت اپل امروز + جدول

قیمت انواع زعفران + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

تیپ مجلسی شبنم قلی‌خانی در یک کنسرت + فیلم

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ ظریف به یاری پزشکیان آمد

عکس/طعنه حسام‌الدین آشنا به زاکانی: اینکه با پول خودمان به خودمان وام بدهند افتخار نیست

عکس/دفتر رهبری نقل‌‌قول‌های زاکانی را تکذیب کرد!

اینفوگرافی/ حرف‌های داغ نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری درمرحله سوم مناظره

عکس/ مسعود پزشکیان قبل از مناظره!

پست عاشقانه فرشته حسینی برای نوید محمدزاده

عکس/ پاسخ فعال حوزه انرژی به ایده تخیلی سعید جلیلی

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

معرفی الگوی غذایی مفید برای اینکه زیاد عمر کنید

عکس/تفریح مهدی پاکدل و همسرش در کافه وریا غفوری

زاکانی فقط یک چیز‌هایی از اقتصاد شنیده و متوجه نیست/ با مدیریت سنتی می‌خواهند یک جامعه صنعتی را اداره کنند!

فیلم/تصمیم سخت برای بنزین!

فیلم/قالیباف مجددا از اموال و دارایی هایش برای مردم نگفت!

این علائم روی پوست یعنی کلسترول‌تان بالاست

 معاوضه اکانت همستر کامبت با اتوبوس‌های اسکانیا!

فیلم/ قالیباف: همۀ فرزندانم در ایران‌اند و در تهران زندگی می‌کنند

فیلم/ دختر قالیباف: ماجرای سیسمونی دروغ بود

پس لرزه‌های اظهارات پزشکیان و ظریف در میزگرد سیاسی

محسن پورقاسمی به خاک سپرده شد

تصاویر پُربازدید از پوشش متفاوت زنان حامیِ جلیلی

واکنش معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور به اظهارات ظریف

علی جنتی: رقابت اصلی در انتخابات بین پزشکیان و قالیباف است

عکسی از مسعود پزشکیان و دخترش در یک همایش بزرگ

عکس/موبایل پرحاشیه زاکانی در مناظره اول

محمدعلی بهمنی از بیمارستان مرخص شد

عکس/بنر تبلیغاتی زاکانی در تهران با استفاده از امکانات شهرداری؟

عکس/ هشدار مهدی رحمتی به مخاطب خاص

عکس/بالاخره پزشکیان با کت‌و‌شلوار جلوی دوربین ظاهر شد

آکسیوس: آمریکا و اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران گفتگو می‌کنند

عکس / بهروز افخمی در مستند انتخاباتی سعید جلیلی

عکسی از تیپ و پوشش متفاوت قالیباف بعد از مناظره اول

عکس/ظریف تصویر نمودارهایش را منتشر کرد

عکس/ آشنا اینگونه از ۸ دقیقه شورانگیز ظریف تجلیل کرد

اولین توئیت ظریف بعد از نطق طوفانی در میزگرد سیاسی پزشکیان

پیش بینی بورس فردا چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

پیش بینی قیمت دلار فردا چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

استقلال به دنبال ستاره سابق پرسپولیس!

چطور مبلغ قبض برق خود را پیش بینی کنیم؟

جاساز عجیب تریاک در بدن دو قاچاقچی

عکس/ رونالدو معرفت برای هوادار را معنا کرد

وقوع زمین‌لرزه ۵ ریشتری در کاشمر استان خراسان رضوی/ تا کنون ۴ نفر فوت و ۱۲۰ تن مصدوم شدند

فیلم/ کنایه جالب کارشناس نزدیک به جلیلی به پزشکیان

چگونه مناسب‌ترین روش سرمایه‌گذاری را انتخاب کنیم؟

فیلم/ در سه سال دولت رئیسی چند تحریم اضافه شد؟

فیلم / ۹ دقیقه طلایی ظریف در صداوسیما

حرف های ضد و نقیض یک متهم به قتل در دادگاه

عکس/ زاکانی با هزینه شخصی تبلیغات انجام می‌دهد؟!

فیلم/ زخم کاری ظریف به جلیلی و زاکانی در ۵ دقیقه

فیلم/ ظریف:اسلام مخالفتی با صلح ندارد

فیلم/قطع میکروفون فواد ایزدی به دلیل رعایت قانون در میزگرد

شاسی‌بلند تیگو ۸ به بازار عرضه می‌شود؟

فیلم/ظریف: قدرت به معنای قدرت نظامی نیست

فیلم/ پزشکیان خطاب به ایزدی: برجام اگر بد بود چرا دولت شهید رئیسی آن را پاره نکرد؟

فیلم/اولین تصاویر از خسارات زلزله در کاشمر

فیلم/ پزشکیان: دست از دعوا و اختلاف برداریم

تیپ مجلسی شبنم قلی‌خانی در یک کنسرت + فیلم

فیلم/ پزشکیان: قرار است تا ابد با آمریکا دعوا کنیم ؟

فیلم/ پزشکیان: از بخوربخور‌های تحریم برخی از آقازاده‌ها زندگی اشرافی تهیه کرده‌اند