تاریخ انتشار: ۰۹:۳۶ - ۲۹ فروردين ۱۴۰۳

قیمت آهن آلات ضایعاتی در بازار

بسیاری از فروشندگان ضایعات آهن سعی می‌کنند آهن آلات خود را با قیمت مناسب و البته در مقایسه ‌قیمت آهن در انبار به‌روزتر بفروشند چرا که نگهداری ضایعات آهنی و تلاش برای فروش آن‌ها کمی دشوار است.

قیمت آهن آلات ضایعاتی در بازار

اقتصاد۲۴- صنعت ضایعات فلزی جزء ضروری و مهم بسیاری از بخش‌های تولید، ساخت‌وساز و حتی صنعت تولید برق هر کشور است. بسیاری از آهن آلات ضایعاتی در تأسیسات بازیافتی بزرگ بازیافت و مجدداً وارد خط تولید آهن آلات جدید در بازار می‌شوند. به‌همین دلیل است که معمولاً در پروسه تخریب یک سازه مسکونی یا فلزی بزرگ، بیشتری مقدار ضایعات فلزی به‌دست می‌آید. از آنجایی که ضایعات فلزی یکی از مواد اولیه تولید آهن و مقاطع فولادی محسوب می‌شوند، قیمت آن در بازار آزاد همیشه در نوسان است.

بسیاری از فروشندگان ضایعات آهن سعی می‌کنند آهن آلات خود را با قیمت مناسب و البته در مقایسه ‌قیمت آهن در انبار به‌روزتر بفروشند چرا که نگهداری ضایعات آهنی و تلاش برای فروش آن‌ها کمی دشوار است. با این حال، بازار آهن همیشه شاهد نوسان قیمت ضایعات آهنی است. گاهی هفته ‌به ‌هفته و گاهی روزانه با جهش‌های قابل توجه قیمت در بازار خرید و فروش آهن آلات ضایعاتی روبه‌رو می‌شویم و همه این‌ها به‌خاطر چند دلیل مهم است. در ادامه با 5 عامل مهم در تعیین قیمت ضایعات، مقایسه و نوسانات قیمت آهن ضایعاتی در بازار آشنا خواهید شد.

مقدار و حجم ضایعات فلزی

قیمت آهن آلات ضایعاتی در بازار

یکی از محدودیت‌های اصلی قیمت ضایعات فلزی این است که چه مقدار از آن‌ها را می‌توان در بازار آزاد پیدا کرد. بعضی از فروشندگان عمده، توانایی بازیافت 2000 تن ضایعات فلزی را در طول یک هفته دارند و با استفاده از دستگاه‌های جداکننده، فلزات بیشتری از ضایعات را جدا می‌کنند.

به‌عنوان مثال، فولاد ضد زنگ، فولاد معمولی و آهن آلات ساختمانی را باید از حجم قابل توجهی از ضایعات فلزی جدا کرد. همین مسئله روی افزایش و نوسانات قیمت آهن ضایعاتی تأثیر می‌گذارد و خریدار باید با توجه به نوع فولاد یا آهن آلاتی که در بین ضایعات فلزی به‌دنبال آن‌هاست، به‌سراغ فروشندگان برود.

از طرفی داشتن مقدار زیادی از ضایعات فلزی به فروشندگان این امکان را می‌دهد که قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تری نسبت به کارخانه های تامین کننده آهن ارائه بدهند. خریداران می‌توانند توافق بهتری با فروشندگان ضایعات آهنی انجام دهند، هزینه‌های حمل‌ونقل را پایین بیاورند و به حفظ محیط ‌زیست کمک کنند.

کیفیت ضایعات فلزی

ضایعات فلزی یا آهن آلات ضایعاتی، تولید جدید کارخانه‌ها نیستند و از تخریب سازه‌ها یا خرید و فروش متفرقه در بازارهای سیاه به‌دست می‌آیند. بنابراین، قبل از خرید ضایعات فلزی باید 2 عامل مهم را در نظر داشته باشید. این 2 عامل مهم شامل آلودگی یا خوردگی فلزات و مقدار خلوص ضایعات فلزی می‌شوند. وقتی که صحبت از زنگ‌زدگی ضایعات فلزی به میان می‌آید، این محصولات فولادی دست دوم به‌دلیل فرایندی که برای تمیز کردن آن‌ها از زنگ آهن استفاده می‌شود، ارزش چندانی ندارند. بنابراین، می‌توان از این ضایعات برای ذخیره سوخت استفاده کرد یا با ترکیب مواد شیمایی آن‌ها را برای پوشش یا عایق به‌کار گرفت.

خلوص فلزات ضایعاتی هم یکی دیگر از عوامل مؤثر روی قیمت این محصولات فولادی دست دوم است. هرچقدر ضایعات فلزی خالص‌تر باشند، قیمت و ارزش بیشتری دارند. به‌عنوان مثال آهن در صنایع مختلف ارزش بالاتری نسبت به آلیاژهایی مثل فولاد کربنی دارد. بنابراین، افزایش و کاهش قیمت آهن ضایعاتی در بازار بسته به اینکه چقدر خالص‌ و زنگ‌خورده هستند هم بستگی دارد.

عرضه و تقاضا در بازار آزاد

بخش قابل توجهی از نوسان قیمت ضایعات آهنی، مربوط به مقدار عرضه و تقاضا در بازار آزاد می‌شود. اگر عرضه و تقاضا برای خرید ضایعات فلزی در بازار آزاد کم‌تر از آهن آلات جدید و کارخانه‌ای باشد، قیمت آهن پایین‌ می‌آید و بالعکس. دقیقاً همان اتفاقی که در مورد عرضه و تقاضا برای خرید آهن آلات و مقاطع فولادی در بازار آهن می‌افتد، برای ضایعات فلزی در بازارهای متفرقه هم رخ می‌دهد.

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های جهانی در مورد نوسان قیمت ضایعات فلزی، مربوط به کاهش مواد خام مثل سرب است که پیش‌بینی می‌شود تا 2030 تمام شود. مسئله کمبود شدید سرب باعث می‌شود که تقاضا برای سرب بازیافتی در ضایعات فلزی بالا برود و قیمت این محصولات فولادی دست دوم بیشتر از قبل بشود. علاوه‌براین، بازیافت ضایعات فلزی برای حفظ مواد اولیه مثل سرب به جلوگیری از استخراج بیشتر این ماده و مصرف انرژی کمک می‌کند. در نتیجه، هرچقدر برای تامین مواد اولیه و استخراج کم‌تر آن‌ها به‌سراغ ضایعات فلزی برویم، قیمت این محصولات فولادی دست دوم بیشتر می‌شود.

موقعیت مکانی فروشنده ضایعات

قیمت آهن آلات ضایعاتی در بازار

حمل‌ونقل، هزینه‌های زیادی به‌همراه دارد. فروشندگان ضایعات فلزی همیشه در دسترس خریداران نیستند و انبارهایشان در نزدیکی شهرها نیست. همین مسئله باعث می‌شود با افزایش هزینه حمل‌ونقل، قیمت یا نرخ ضایعات آهنی هم بیشتر شود.

نکته مهم اینجاست که هرچقدر ضایعات فلزی بیشتری برای حمل‌ونقل نیاز باشد، حاشیه سود کم‌تری برای فروشنده آهن آلات دست دوم به‌وجود می‌آید. در نتیجه، فروشنده با افزایش قیمت ضایعات به‌دلیل هزینه‌های حمل‌ونقل می‌تواند حاشیه سود خود را بیشتر و بیشتر کند.

قیمت مواد خام جدید در بازار

یکی از مهم‌ترین اهداف از فروش ضایعات، جلوگیری استفاده بی رویه از مواد خام یا مواد اولیه تولید آهن است. اگر تولید این مواد خام از جمله فولاد، سرب و سنگ آهن ارزان‌تر باشد، نیاز به ضایعات کاهش پیدا می‌کند. بنابراین، برای اینکه تولیدکنندگان آهن و افراد فعال در حوزه ساختمان‌سازی به خرید ضایعات فلزی ترغیب شوند، قیمت ضایعات هم باید منصفانه باشند. متأسفانه، فروشندگان ضایعات فلزی و تأسیسات بازیافت آهن آلات در شرایطی که مواد خام جدید در بازار با قیمت گران عرضه می‌شود، محصولات فلزی دست دوم خود را با قیمت بیشتر عرضه می‌کنند.

قیمت آهن آلات ضایعاتی در سال 1403 چقدر می‌شود؟

قیمت ضایعات فولادی در سال 1403، قابل پیش‌بینی نیست و با توجه به نوسانات قیمتی روزانه در بازار ضایعات، باید عوامل مختلفی را بررسی کنیم. در حال حاضر وب‌سایت‌های بسیاری که در زمینه بازیافت ضایعات فعالیت می‌کنند، قیمت‌های روز این محصولات فولادی دست دوم را ارائه می‌کنند. با این حال، برای پیش‌بینی قیمت ضایعات فولادی باید به عواملی مثل نوسان قیمت آهن آلات در بازار آزاد، قیمت مواد خام، مقدار عرضه و تقاضا و غیره توجه کرد.

برای استعلام قیمت لحظه‌ای آهن می‌توانید از وب‌سایت‌هایی مثل آهن رسان کمک بگیرید یا با شماره‌گیری 31916 – 051 (ارتباط سریع با کارشناسان بازار آهن ایران) قیمت تقریبی ضایعات آهن را داشته باشید. البته توجه کنید که برای خرید ضایعات فلزی بهتر است در محل فروش حضور داشته باشید تا کیفیت و خلوص فلز مورد نظر را از نزدیک ارزیابی کنید. از انجایی که محصولات فولادی دست دوم از تخریب سازه‌های فلزی سا مسکونی به‌دست می‌آیند، بهتر است از آن‌ها برای ساخت‌وساز استفاده نشود.

ضایعات فلزی یا خرید آهن آلات کارخانه‌ای؟

برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه ضایعات فلزی بهتر هستند یا آهن آلات کارخانه‌ای، باید به تصمیمی که برای خرید محصولات فولادی دارید، نگاه کنید. اما به‌طور کلی، ضایعات فلزی برای تامین مواد اولیه و تولید آهن آلات کاربرد دارد و اصلاً برای استفاده دوباره در ساخت پروژه‌های ساخت‌وساز مسکونی و اداری مناسب نیست.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

بهترین خوراکی برای تناسب اندام

مردم روی شعار‌های بورسی نامزد‌ها حساب باز نکنند/ واکنش بورس به نتیجه انتخابات قوی‌تر از دوره‌های قبلی خواهد بود

راست و دروغ ادعا‌ها در مناظره چهارم

عکس/ گپ و گفت سعید جلیلی و پورمحمدی بعد از مناظره پر از جدل

تنظیم قولنامه عادی برای این اسناد ممنوع شد

عکس/ حمله شدید آذری جهرمی به قاضی زاده هاشمی؛ حیا کن

عکس/ پردیس احمدیه در فیلم تازه سعید سهیلی

فیلم/ ظریف: می‌دانید با این اختلاس‌ها می‌توان چند تا برج خلیفه و فرودگاه ساخت؟

فیلم/ پزشکیان: ۴ نفر در مقابل من قرار گرفته‌اند

کنایه مهم زنگنه به جلیلی

این جمله پورمحمدی طوفان به پا کرد

پزشکیان:‌ ای مردم! من خاک پای شما هستم

فیلم/ چه کسانی به عنوان مشاور کاندیداهای ریاست جمهوری وارد استودیو شدند؟

فیلم/ ستاد آقای پزشکیان ستاد آقای روحانیست

راز حملات پی در پی قالیباف به روحانی و ظریف

اعلام آمادگی زنگنه برای مناظره با جلیلی

اتهام زنی هماهنگ ۴ کاندیدا به ظریف، روحانی، زنگنه و خاتمی

ژاوی سرمربی پرسپولیس شد؟

فیلم/ پرسش قاطع پورمحمدی از جلیلی درباره صدور قعطنامه‌ها علیه ایران

پای احمدی‌نژاد به مناظره باز شد

جلیلی: پورمحمدی باید جپاسخ‌گوی فسادهای زمان مسئولیتش باشد

فیلم/ وعده جدید قالیباف: ۲۰۰ متر زمین رایگان به مردم

فیلم/ اعلام آمادگی زاکانی برای مناظره با خاتمی، روحانی و زنگنه

فیلم/ پورمحمدی: اگر ما خواب نما شده‌ایم شما هنوز از خواب بیدار نشدید

فیلم/ واکنش تازه حسن روحانی به مناظرات انتخاباتی

فیلم/ پزشکیان: ترامپ و اسرائیل و مجلس ایران برجام را آتش زدند؛ فرق شما چیست؟

فیلم/ پورمحمدی: مثل جلیل برای پست ده پونزده سال زنبیل نگذاشتیم

عکس/ تانک واقعی انقلاب کیست؟

درگیری سعید جلیلی و پورمحمدی در مناظره چهارم

کنایه سنگین پزشکیان به زاکانی

فیلم/ افشاگری مهم پورمحمدی علیه جلیلی روی آنتن زنده

فیلم/ پاسخ فوری زنگنه به ادعای جلیلی و زاکانی

پزشکیان: کشور را با یک گروه نمی توان اداره کرد

تعریف و تمجید قاضی‌زاده از احمدی‌نژاد

فیلم/ پزشکیان: کی از سفارت انگلیس بالا رفت؟ کی از سفارت عربستان بالا رفت؟

سیگنال قالیباف برای مذاکره با ترامپ

شروط پرداخت این وام اعلام شد

عکس/ کتاب تازه زاکانی روی آنتن زنده

انتقاد صریح پورمحمدی از ردصلاحیت علی لاریجانی و جهانگیری

فیلم/ اتهام قاضی‌زاده هاشمی به تیم رسانه‌ای روحانی

حمله به بیرانوند، ترابی و اسماعیلی‌فر

فیلم/ نگرانی قالیباف از موضوعات مطرح شده در ستاد پزشکیان

کنایه سنگین پزشکیان به قالیباف

کنایه قالیباف به ظریف در ابتدای مناظره چهارم

حمله زودهنگام قالیباف به مسعود پزشکیان بر سر برجام

۵ پرسش کارشناسان از کاندیداهای ریاست جمهوری در مناظره چهارم

عکس/ نیوشا ضیغمی و دخترش در یک قاب

عکس/ همراه ویژه پزشکیان در مناظره امشب

توییت سعید جلیلی پیش از مناظره چهارم

آغاز مذاکرات آزادسازی منابع ارزی ایران در بحرین