تاریخ انتشار: ۰۹:۴۳ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

سلام بر فلسطین؛ چراغ سبز اروپا به ایده دو دولت/ تایید کشور فلسطین توسط ایرلند، نروژ و اسپانیا!

 قریب به سه دهه پیش مقامات نروژی با همکاری یک اندیشکده‌ای فعال در حوزه صلح سعی کردند تا برخلاف رویه‌های مرسوم، زمینه گفتگو مستقیم میان نماینده اسرائیل و سازمان آزادی بخش فلسطین را فراهم آورند

سلام بر فلسطین

اقتصاد۲۴-  برای صهیونیست‌های الترا ارتدکس که رویای «اسرائیل بزرگ» را در سر می‌پرورانند، شکست راهبردی نه برقراری آتش بس و نه حتی شکست محدود در جبهه‌های هفتگانه نبرد است. ظهور دولت مستقل فلسطین و به جریان افتادن مذاکرات بین‌المللی با هدف تحقق ایده «دو دولت» بزرگ‌ترین تهدید علیه برنامه‌های توسعه طلبانه اسرائیل است. به گفته سازمان ملل امروز حداقل ۱۴۰ دولت جهان کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسند. اراده اسپانیا، ایرلند و نروژ برای به رسمیت شناختن دولت فلسطین یکی از بزرگ‌ترین ضربات کاری به کابینه راستگرای نتانیاهو است.

 قریب به سه دهه پیش مقامات نروژی با همکاری یک اندیشکده‌ای فعال در حوزه صلح سعی کردند تا برخلاف رویه‌های مرسوم، زمینه گفتگو مستقیم میان نماینده اسرائیل و سازمان آزادی بخش فلسطین را فراهم آورند. نتیجه نهایی این مذاکرات پنهانی امضای توافق میان اسحاق رابین، یاسر عرفات و بیل کلینتون در سپتامبر ۱۹۹۳ (سپتامبر سیاه) بود. دو سال بعد با امضای پیمان موقت میان دو طرف اداره کرانه باختری و نوار غزه به این سازمان فلسطینی واگذار شد. قرار بر آن بود تا در جریان مذاکرات اسرائیلی- فلسطینی زمینه تحقق قطعنامه‌های شورای امنیت و تثبیت حاکمیت فلسطینی فراهم گردد. امروز، اما ارتش رژیم تقریبا باریکه غزه را اشغال کرده و تشکیلات خودگردان شرایط مطمئنی در کرانه باختری ندارد. در چنین شرایطی دولت بایدن و متحدان اروپایی آن با درس گرفتن از تجربه مناقشه فلسطین قصد دارند تا با استفاده از ابزار‌های مختلف زمینه تشکیل دولت مستقل فلسطین و ارائه راه‌وحلی پایدار برای این بحران بین‌المللی فراهم آورند.

اسپانیا، ایرلند و نروژ قصد دارند تا دولت فلسطین را به رسمیت بشناسند

پیام تاریخی کشور‌های اروپایی اسپانیا، ایرلند و نروژ پس از به رسمیت شناختن دولت فلسطین برای رژیم صهیونیستی آن است که دوران اشغالگری و عدم پاسخ به خواسته‌های مشروع فلسطینی‌ها به پایان رسیده است. به گزارش «بی بی سی» این تصمیم قرار است تا به صورت علنی در هشتم خردادماه اعلام شود. چنین تصمیمی می‌تواند زمینه‌ساز اقدامات مشابه از سوی سایر کشور‌های جهان باشد. تنها دقایقی پس از انتشار این خبر جنبش حماس و تشکیلات خودگردان از بیانیه کشور‌های اروپایی استقبال کرده و آن را هموار کننده مسیر تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس دانستند. پیش از این اسپانیا- ایرلند قصد داشتند تا این تصمیم را در قالب اتحادیه اروپا تبدیل به اقدامی جمعی کنند، اما به دلیل مخالفت آلمان و سایر کشور‌ها تصمیم گرفتند تا راه دیگری را انتخاب کنند. مخالفان این ایده معتقدند تا پیش از به نتیجه رسیدن مذاکرات اسرائیلی- فلسطینی هرگونه اقدام یکجانبه از سوی بروکسل می‌تواند تاثیری منفی بر این روند بگذارد. به عبارت دیگر کشور‌های اروپا مرکزی- شرقی نیز از ایده «دو دولت» حمایت می‌کنند، اما تاکتیکی متفاوت برای تحقق این هدف دارند. سوالی کلیدی از مقامات ارشد اروپایی مانند آلمان آن است که اگر حقیقتا پایبند به روند صلح هستید چرا تبدیل به بزرگ‌ترین حامی تسلیحاتی رژیم در قاره اروپا شدید؟


بیشتر بخوانید: تصمیم ایرلند، نروژ و اسپانیا برای به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین


پیش از این در روز‌های ابتدایی ماه مه ۲۰۲۴، مجمع عمومی سازمان ملل با دادن رای قاطع به ارتقای جایگاه سیاسی تشکیلات خودگردان فلسطین تا سطح «دولت» چراغ سبز نشان داد. همچنین کریم خان دادستان دیوان عالی دادگستری لاهه در مصاحبه با «سی. ان. ان» از تشکیل کمیته برای بررسی امکان صدور قرار بازداشت برای نتانیاهو نخست وزیر و گالانت وزیر جنگ اسرائیل خبر داده بود. حال پس از به رسمیت شناخته شدن دولت فلسطین از سوی سه دولت اروپایی، ماه «مه» را می‌توان نقطه اوج دیپلماسی فلسطینی برای احقاق حق تاریخی آن‌ها در سرزمین‌های مادری دانست. همزمان صهیونیست‌ها نیز برای عقب نماندن از رقبای خود تصمیم گرفتند تا ۳۰ اسیر فلسطینی را پس از مدت‌ها حبس و شکنجه آزاد کنند.

هدف مشترک آمریکا- اروپا- کشور‌های عربی برای تحقق ایده «دو دولت»

مهم‌ترین نقطه ابهام در روند رو به جلو «دیپلماسی غربی» برای تشدید فشار‌ها بر دولت راستگرا اسرائیل، آینده تشکیل دولت فلسطین است. همزمان با پیروزی‌های دیپلماتیک فلسطینی‌ها در عرصه بین‌المللی، برخی منابع خبری سفر جیک سالیوان به منطقه را «مثبت» ارزیابی کردند و از افزایش شانس عادی سازی روابط میان تل‌آویو- ریاض سخن گفتند. ظاهرا آمریکایی‌ها در حال بررسی امکان فروش جنگنده‌های نسل پنجم اف- ۳۵ به پادشاهی عربی سعودی هستند! پیش از این در جریان صلح ابراهیم نیز قرار بود تا واشنگتن با چراغ سبز تل‌آویو تعدادی از این جنگنده‌ها را در اختیار امارات عربی متحده قرار دهند، اما تا امروز این وعده به بهانه نقض حقوق بشر متوقف شده است. سرعت گرفتن تحولات فوق آن هم در زمانی که محور مقاومت درگیر فقدان رئیس جمهور شهید و وزیر امور خارجه آن یعنی دکتر امیر عبداللهیان است می‌تواند پیام خاصی برای تهران و منطقه داشته باشد. نکته کلیدی آن است که در روند صلح فلسطینی- اسرائیلی باید نظر تمام قدرت‌های منطقه‌ای، به ویژه جمهوری اسلامی ایران به عنوان بازیگر محوری در تحولات این منطقه مورد توجه قرار بگیرد.

آیا پایان دوران راستگرایان در اسرائیل فرا رسبده است؟

این روز‌ها ندای تشکیل دولت فلسطین و سقوط کابینه نتانیاهو بیش از پیش به گوش می‌رسد. بلندشدن صدای مخالفان «بی بی» سبب شده است تا وی و سایر دولتمردان اسرائیلی تمرکزشان را از دست داده و با فعالیت در شیکه‌های اجتماعی صرفا به دنبال پاسخ به فشار‌های جامعه جهانی باشند. نتانیاهو کریم خان را متهم به «یهود ستیزی» می‌کند و ایتامار بن گویر با حضور در صحن مسجد الاقصی نابودی یهودی سازی قدس و نابودی حماس را می‌دهد.


بیشتر بخوانید: ایرلند کشور فلسطین را به‌رسمیت شناخت


یوآو گالانت خواستار عدم اجرای حکم احتمالی دیوان لاهه از سوی کشور‌های جهان می‌شود و اصموطریچ وعده اشغال کامل مناطق فلسطینی نشین و از سرگیری شهرک‌سازی‌های غیرقانونی در نوار غزه را می‌دهد. اکنون پس از خیز قدرت‌های اروپایی برای به رسمیت شناختن دولت فلسطین، صهیونیست‌ها باید خود را آماده مقابله با تبعات احتمالی این تصمیم تاریخی کنند. برخی تحلیلگران معتقدند پشت تمام اتفاقات اخیر واشنگتن قرار دارد. آمریکایی‌ها به دلیل ترس از واکنش احتمالی لابی اسرائیل در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تصمیم گرفتند تا با استفاده از ظرفیت «نیرو‌های نیابتی» مانند سازمان‌های بین‌المللی و متحدان اروپایی- عربی گام بلندی به سمت پایان جنگ، تبادل اسرا و از سرگیری مذاکرات صلح بردارد. نتیجه نهایی چنین روندی می‌تواند عادی سازی روابط سعودی- اسرائیل و نقد شدن نتیجه چهار تلاش تیم سیاست خارجی بایدن در خاورمیانه باشد.

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ ناو هواپیمابر آیزنهاور آمریکا مورد هدف قرار گرفت

فیلم/ پاسخ ظریف به گروه فشار در گرگان

فیلم/ بارش شدید بارانِ تابستانی در مشهد

عکس/ دختر مهران مدیری در ده و ۲۷ سالگی

فیلم/ تغییر محدوده جغرافیایی مدارس برای ثبت‌نام

عکس/ استقبال مردم گرگان از ظریف

بمب غیرمنتظره و تاریخی پرسپولیس

ورود پلیس به ماجرای نظرسنجی انتخابات ریاست‌جمهوری

عکس/ تصاویر دیده نشده از عباس کیارستمی

تصاویری از استقبال شیرازی‌ها از پزشکیان

فیلم/ مردم شیراز: پزشکیان زنده باد، خاتمی پاینده باد

کاری که ظریف برای پزشکیان می‌کند، بایدن برای اوباما نکرد

جرایم مالی سنگین در انتظار این مشاورین املاک

امید استقلالی‌ها سرباز شد

هشدار هواشناسی؛ تشدید بارش و احتمال سیلاب

پژوهشی که تناقض‌های فمینیسم اینستاگرامی را آشکار می‌کند

فیلم/ بازیگرانی که فرزند طلاق هستند

قول پزشکیان خطاب به یک مادر شهید

ادعای تازه ترامپ درباره ایران

پیش‌بینی بورس فردا یک‌شنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

پیش‌بینی قیمت دلار فردا یک‌شنبه۳ تیر ۱۴۰۳

تهران فقط ۶ سال با زلزله بزرگ فاصله دارد؟

لاغری و کاهش وزن با مصرف این ویتامین ها

اینفوگرافی/ دیدگاه اقتصادی قاضی‌زاده هاشمی چیست؟

عجیب‌ترین وعده‌های اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

انتقام سخت از قاتلان برادر با سلاح گرم ۴ سال پـس از جنایت

عکسی از مسعود پزشکیان و دخترش در اتوبوس فرودگاه

توزیع ریسک در سایه اتصال بازار‌های سرمایه و بیمه

فیلم/ سعید جلیلی از کاندیداتوری انصراف داد؟

خودروساز معروف ایرانی، جان سیاستمداران جهان را نجات خواهد داد! + عکس

اردوی استقلال و پرسپولیس کنسل شد!

فیلم/کدام نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بیشترین جست‌وجو را داشتند؟

نتایج آخرین نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری + نمودار

اینفوگرافی/ رئیس‌جمهور‌های ایران متولد کدام استان‌های کشور بودند؟

صدور ویزای حج عمره از هفته آینده

فیلم/ استقبال پرشور شیرازی‌ها از مسعود پزشکیان

آشنایی با خانواده کاندیدای اصلاح طلبان؛ مسعود پزشکیان کیست؟/ ماجرای پزشکیان از جنگ تا جراح قلبی که مطب ندارد

فیلم/ بهرام رادان چه خودرویی سوار می شود؟

تعرفه آب مشترکان پرمصرف و بد مصرف چگونه محاسبه می‌شود؟

جانشین بیرانوند وارد باشگاه پرسپولیس شد

لیست خرید استقلال لو رفت

فیلم/ظریف در کاشان:یک اقلیت کوچک نمی‌خواهند بگذارند مردم حرف حق را بشنوند

برای وعده «زاکانی» به ۵٠٠ تن طلا نیاز داریم

گشت و گذار ریما رامین فر و همسرش در پاریس + عکس

سکه امامی به کانال ۴۰ میلیونی بازگشت

فیلم/ پشت صحنه مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری

حمله زاکانی به طرح افزایش پلکانی قیمت بنزین

فیلم/حمله تند ظریف به محمود احمدی‌نژاد

کنسرت عجیب علیرضا قربانی در تخت جمشید!

محمود احمدی نژاد به شایعات پایان داد + عکس