تاریخ انتشار: ۰۹:۵۰ - ۰۷ خرداد ۱۴۰۳

رقابت از بهارستان تا پاستور؛ سایه سنگین انتخاب رئیس مجلس بر سر انتخابات ریاست‌جمهوری

در اجلاسیه دوم که چند هفته مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ برگزار شد، قالیباف در همین وضعیت امروز قرار داشت؛ لذا تا نهایی‌شدن ریاستش حرفی درباره حضورش در انتخابات نبود. در آن اجلاسیه نیز قالیباف توانست رأی سال اول خودش را تکرار کند و با ۲۳۰ رأی به ریاست برسد.

اول بهارستان بعد پاستور

اقتصاد۲۴-قرار است فردا انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس دوازدهم برگزار شود؛ انتخاباتی که در درون مجلس صورت می‌گیرد و نمایندگان شاخصی که از جریان «پاجوش ها» به مجلس راه یافته‌اند، از همان ابتدا هدف‌شان تغییر قالیباف بود. اما شواهد نشان می‌دهد «چنارهای» سیاست اصولگرایان تصمیم دارند اول قالیباف را بر کرسی ریاست مجلس بنشانند و بعد درباره حضورش در انتخابات ریاست‌جمهوری تلاش کنند. از همین رو همه گفتگو‌ها درباره جانشینی ابراهیم رئیسی را تا زمان تصاحب صندلی ریاست بهارستان برای قالیباف، به حالت تعلیق درآورده‌اند. به این دلیل که اگر قالیباف امروز نیتش را برای حضور در انتخابات افشا کند، برای ریاست مجلس به او رأی نمی‌دهند.

اصولگرایان در یک فراکسیون

رقابت‌های قبل از انتخابات برای رسیدن به مجلس به پایان رسید و جریان پاجوش‌ها متوجه شدند توان تشکیل فراکسیونی مستقل را در مجلس ندارند؛ بنابراین چنار‌ها و پاجوش‌ها گردهم آمدند و یک فراکسیون واحد را تشکیل دادند. قرار است نامزد‌های ریاست مجلس، به‌عنوان رئیس فراکسیون انتخاب نشوند. از همین رو، چنار‌ها تلاش می‌کردند تا ریاست فراکسیون را نبویان به دست بگیرد. اما نبویان در انتخابات داخلی شکست خورد و موسی غضنفرآبادی به‌عنوان رئیس موقت فراکسیون انقلاب در مجلس دوازدهم انتخاب شد. به این ترتیب، پاجوش‌ها انتقام خودشان را از سیدمحمود نبویان گرفتند.

آن‌ها با قراردادن نبویان به‌عنوان سرلیست انتخابات باعث شدند تا نفر اول تهران شود و رأیی بالاتر از همه داشته باشد؛ بنابراین برنامه آن‌ها این بود که نبویان را به‌عنوان رئیس مجلس انتخاب کنند، اما او دست رد به سینه پاجوش‌ها زد. آن‌ها نیز انتقام خود را در رأی گیری برای ریاست فراکسیون انقلاب از او گرفتند. از طرف دیگر، پیشنهاد‌هایی که پاجوش‌ها برای اصلاح آیین‌نامه فراکسیون انقلاب داشتند، نتوانست به نتیجه برسد؛ بنابراین قرار است هیئت‌رئیسه موقت فراکسیون گرد‌هم جمع شوند و آیین‌نامه جدید را بنویسند. همچنین در جلساتی که عصر یکشنبه و روز دوشنبه برگزار خواهد شد، در نهایت نامزد‌های نهایی این فراکسیون برای هیئت‌رئیسه مشخص و معرفی خواهند شد. نامزد‌هایی که به نظر می‌رسد مهم‌ترین آن‌ها محمد‌باقر قالیباف باشد.

قالیباف چگونه رئیس شد؟

اگرچه جریان پایداری حتی اعتقادی به سرلیستی قالیباف در انتخابات سال ۹۸ نداشت، اما با وزن‌کشی انجام‌شده در درون مجلس یازدهم، مشخص شد آن‌ها توان جمع‌کردن آرای لازم برای کاندیدای خودشان را ندارند. در نتیجه قالیباف به راحتی و با حمایت فراکسیون انقلابی مجلس (که تنها فراکسیون شکل‌گرفته در بهارستان بود)، با ۲۳۰ رأی به ریاست رسید.


بیشتر بخوانید:طلسم حضور زنان در هیات رئیسه مجلس شکسته می‌شود؟


در اجلاسیه دوم که چند هفته مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ برگزار شد، قالیباف در همین وضعیت امروز قرار داشت؛ لذا تا نهایی‌شدن ریاستش حرفی درباره حضورش در انتخابات نبود. در آن اجلاسیه نیز قالیباف توانست رأی سال اول خودش را تکرار کند و با ۲۳۰ رأی به ریاست برسد.

سال سوم، اما شرایط کمی فرق کرد. حامیان دولت در مجلس برای متزلزل‌کردن قالیباف خیز برداشتند و او نتوانست جایگاه دو سال قبل خود را حفظ کند. در دوره سوم، قالیباف تنها توانست ۱۹۴ رأی کسب کند. در اجلاسیه چهارم، در‌حالی‌که فراکسیون انقلاب اسلامی تنها گزینه ریاست مجلس را قالیباف اعلام کرده بود، الیاس نادران، نماینده تهران، با خروج از این فراکسیون، خود را برای ریاست مجلس کاندیدا کرد.

فریدون عباسی، نماینده کازرون، اما بر‌خلاف تعهدات فراکسیونی و با وجود ماندن در این فراکسیون، برای ریاست مجلس کاندیدا شد و در نهایت قالیباف با ۲۱۰ رأی بار دیگر بر صندلی ریاست مجلس تکیه زد. الیاس نادران ۴۷ رأی و فریدون عباسی نیز هفت رأی در این انتخابات کسب کردند. در این انتخابات، نیکزاد که از ابتدا نایب‌رئیس بود، حذف و ذوالنوری جانشین او شد. به این ترتیب، نیکزاد که ریاست ستاد انتخاباتی رئیسی را هم بر عهده داشت، نه به معاون اولی دولت رئیسی رسید و نه توانست در نایب‌رئیسی باقی بماند

‌خیز پاجوش‌ها برای حذف چنار‌ها

انتخابات مجلس دوازدهم در غیاب اصلاح‌طلبان صحنه رقابتی بود که در آن غلامعلی حدادعادل لیست خودشان را لیست چنار‌ها می‌دانست که چند «پاجوش» در کنار آن روییده است. پاجوش ها، اما اکثریت کرسی‌های تهران را از آن خود کرده و قالیباف را که در دور قبل با یک‌میلیون‌و ۲۰۰ هزار رأی به مجلس رفته بود، نفر چهارم تهران کردند؛ آن‌هم درحالی‌که رأی او یک‌سوم بار قبل بود.

حالا، اما چنار‌های اصولگرا قبل از شکل‌گیری هیئت‌رئیسه مجلس دوازدهم، با یک مشکل اساسی روبه‌رو هستند؛ فقدان ناگهانی ابراهیم رئیسی صندلی او را در پاستور خالی کرده است. چنار‌ها که در سال‌های ۹۶ و ۱۴۰۰ ناچار شده بودند قالیباف را به خاطر رئیسی از رقابت‌ها حذف کنند، حالا دوباره خواب ریاست‌جمهوری می‌بینند، اما جرئت بیان آن را به‌طور علنی ندارند. از همین رو سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان (شانا) رسما همه چیز را به بعد از هشتم خرداد موکول کرده و می‌گوید: «برای انتخابات ریاست‌جمهوری ان‌شاءالله بعد از هشتم خرداد و انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس تصمیم‌گیری خواهیم کرد و جلسات خود را بعد از هشتم خرداد آغاز می‌کنیم». اما چرا آن‌ها چنین تصمیم گرفتند؟

قالیباف منع قانونی ندارد

در ابتدای امر تصور می‌شد به دلیل آنکه بعد از درگذشت رئیس‌جمهور، قالیباف و محمد مخبر در هیئت سه‌نفره برگزارکنندگان انتخابات دور بعد ریاست‌جمهوری حضور دارند، از انتخابات حذف خواهند شد؛ اما فتاحی، قائم‌مقام پژوهشگاه شورای نگهبان می‌گوید: «بر اساس تحلیل حقوقی، اعضای شورای سه‌نفره ناظر بر انتخابات ریاست‌جمهوری، منع قانونی برای اعلام داوطلبی بر انتخابات ریاست‌جمهوری ندارند». در طرف دیگر، اما کسانی که از این مسیر ناامید شده‌اند، به دنبال تغییر قالیباف از ریاست مجلس هستند.

کاندیدا‌های ریاست مجلس

بر اساس آنچه علیرضا سلیمی، نماینده تهران در مجلس دوازدهم، به رسانه‌ها گفته است، تا این لحظه محمدباقر قالیباف، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری و منوچهر متکی برای ریاست مجلس دوازدهم اعلام کاندیداتوری کرده‌اند. البته امکان تغییر در این ترکیب وجود دارد، ولی مشخص است که در این مجلس مانند مجلس قبل، با یک فراکسیون یکدست روبه‌رو نیستیم که بتواند کاندیدا‌ها را قبل از ورود به انتخابات مدیریت کند. تا این لحظه نیز منوچهر متکی و مجتبی ذوالنوری هیچ‌کدام قصد کنار‌کشیدن به نفع دیگری را ندارند. این وضعیت ممکن است سبب شود تا قالیباف حتما رئیس مجلس شود، اما با درصد آرای کمتر.

ذوالنوری کاندیدای پاجوش‌ها

شاخص‌ترین فرد در جریان پاجوش‌ها که از ابتدا نیز به دنبال حذف قالیباف بود، رئیس ستاد انتخاباتی گروه شریان است. رسایی ضمن حمایت از ذوالنوری برای ریاست مجلس، مدعی شد او رأی لازم را برای تصاحب این منصب دارد: «آقای ذوالنوری را از زمان جنگ می‌شناسم. در چند ماه گذشته و پس از انتخابات ۱۱ اسفند، در جلساتی که با ایشان داشتم، آقای ذوالنوری را برای تغییر و تحول در مدیریت مجلس جدی دیدم. ایده‌های اصلاحی قابل تأملی دارد. در این مدت با نمایندگان متعددی هم گفتگو داشته، ارتباط خوبی بین ایشان و نمایندگان محترم برقرار شده که زمینه رأی‌آوری را برایش فراهم کرده است. امیدوارم نمایندگان محترم هم برای تغییر و تحول در مجلس قیام کنند که این مطالبه روشن و شفاف مردم در انتخابات دوازدهم مجلس بود».


بیشتر بخوانید:قوه قضائیه: اژه‌ای مطلقاً قصدی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ندارد


اما مهم‌تر از آن، جایی بود که اشاره می‌کردند افرادی که از مردم رأی گرفتند، نباید صندلی مجلس را رها کنند. به عبارت روشن‌تر آن‌ها دنبال گروکشی صندلی ریاست مجلس هستند تا در صورتی که قالیباف روی آن نشست، دیگر هوس حضور در ریاست‌جمهوری نداشته باشد. وی این موضوع را به ولایت‌مداری نمایندگان گره زد و نوشت: «شنیده می‌شود برخی چهره‌های مجلس دوازدهم، خودشان را هم برای کاندیداتوری ریاست مجلس و هم کاندیداتوری ریاست‌جمهوری مطرح می‌کنند و قصد شرکت در هر دو را دارند! درحالی‌که رهبر انقلاب نمایندگان را از این اقدام نهی کرده‌اند و از هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان خواسته‌اند تا با این نوع جاه‌طلبی برخورد کنند.... قطعا نمایندگان مجلس دوازدهم از همین ابتدای شروع به کار، ولایت‌مداری خودشان را نشان خواهند داد و از ریاست مجلس این افراد استقبال نمی‌کنند. خیلی زشت است که با وجود نهی رهبر انقلاب، باز هم عده‌ای، رأی نمایندگان را پله ترقی و ریاست‌طلبی خودشان کنند. بزرگواران! مردم به شما برای چهار سال رأی داده‌اند».

راه دشوار قالیباف

مطلوب قالیباف این است که کرسی ریاست مجلس را از دست ندهد. جریان شورای ائتلاف نیز همین را می‌خواهد. آن‌ها می‌دانند اگر اعلام کنند قالیباف نامزد ریاست‌جمهوری است، رأی او در صحن علنی مجلس با ریزش روبه‌رو خواهد بود. به این معنا که نمایندگان به کسی که قصد دارد به‌زودی این کرسی را رها کند، تمایل و اقبالی نشان نخواهند داد.

ابراهیم رسولی، سخنگوی شانا نیز به فارس گفته است: «تا این لحظه، شورای ائتلاف هیچ جلسه انتخاباتی‌ای درباره انتخابات ریاست‌جمهوری نداشته و همه جلسات موکول شده به بعد از هشتم خرداد»؛ اظهارنظری که تأیید می‌کند آن‌ها می‌خواهند حتما در اولین قدم کرسی ریاست مجلس را برای خود حفظ کنند. در چنین شرایطی، اگر نمایندگان از نیت اصلی قالیباف برای حضور در انتخابات اطمینان حاصل کنند، وضعیت برای او سخت خواهد بود؛ لذا راه‌حلی که به آن رسیدند، سکوت است.

قالیباف، اما هموار‌کردن مسیر برای انتخابات را از همان هشت خرداد آغاز خواهد کرد. اما سؤال این است که آیا منتخب چهارم تهران از چنان اعتماد‌به‌نفسی برخوردار است که بار دیگر خودش را به رأی عمومی بگذارد، آن‌هم در شرایطی که سبد رأی ابراهیم رئیسی اقبالی به او ندارند؟

منبع: روزنامه شرق
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت انواع ماشین بی ام و در بازار امروز + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

قیمت انواع گوشی موبایل اپل امروز + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت انواع لپ تاپ اچ پی HP امروز + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ استایل ورزشی نوید محمدزاده و همسرش

عکس/ حامی سعید جلیلی برای مسعود پزشکیان آرزوی مرگ‌ کرد

عکس/ طلوع زیبای خورشید در بین الحرمین

عکس/ بیلبوردهای تبلیغاتی مخبر را عصبانی کرد

عکس/ صبحانه لاکچری مینا مختاری برای همسرش بهرام رادان

بهترین کیف پول های ارز دیجیتال کدامند؟/ زیر و بم دنیای کریپتوکارنسی را در این گزارش بخوانید

رفرم‌های بنیادین مسعود پزشکیان کدامند؟/ دامادبازی را کنار بگذاریم/ تکلیف مکانیسم ماشه باید روشن شود/ اقتصاد ترکیه و عربستان کجا و ایران کجا؟!

فیلم/عزاداری به شیوه بهاره رهنما

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

عکس/استایل جوان‌پسند بازیگر «عشق ممنوع» در سن ۵۹سالگی

عکس متفاوت بازیگر بانوی عمارت در یک مراسم مذهبی

عکس صمیمی و دوستانه دو بازیگر سریال زخم‌کاری

با یک ساعت خواب بیشتر در این مدت لاغر شوید!

از افزایش قیمت کاغذ تا کاهش سرانه مطالعه؛ چالش‌های صنعت نشر کدامند؟/ نبرد ناپیدای ناشران ایران، زنده ماندن در میان بحران‌های بی‌پایان

ویتامین‌های موثر برای درمان یبوست

ظریف: ما بازوی مشورتی برای رئیس‌جمهور هستیم

رد اتهام ارتباط ایران با ترور ترامپ

عصبانیت سوال برانگیز حسین شریعتمداری از حضور ظریف در صداوسیما

مدیرعامل پرسپولیس: فکر می‌کردم عکس بیرانوند با پیراهن تراکتور فتوشاپ است

در پرسپولیس فحش می‌خورم، ولی به استقلال نمی‌روم!

فیلم/عزاداری متفاوت دزفولی ها

تذکر محمد باقر نوبخت رئیس اسبق سازمان برنامه و بودجه کشور به محمد مخبر + فیلم

عکس/مژده لواسانی از شغل جدیدش رونمایی کرد

پزشکیان پیامک فرستاد +جزئیات

علی باقری: تهاجم اسرائیل به لبنان با پاسخ پشیمان‌کننده ملت‌های منطقه و گروه‌های مقاومت مواجه می‌شود

سریلانکا «۵۵ میلیون دلار» از بدهی خود به ایران را با چای تسویه کرد

نطق ترامپ درباره معامله عالی با ایران پر سروصدا شد

حداقل و حداکثر قیمت لباس فرم مدارس اعلام شد

بهترین راه‌های مهاجرت به کانادا

با مهمترین خواص پودر هل آشنا شوید

معرفی تانک صبرا اسرائیل

تصاویری متفاوت از عزاداری زنان تهرانی که جلب‌توجه کرد

اطلاعیه دانشگاه الزهرا درباره اخراج دختر میرحسین موسوی

خواننده مشهور زن از دنیای شهرت کنار کشید!

از پرداخت وام اربعین چه خبر؟

وعده رئیس سازمان بازرسی کل کشور به مسعود پزشکیان

عضو شورای‌شهر تهران: زاکانی نماینده مردم نیست سلیمانی نماینده مردم است

عکسی از پزشکیان و نوه‌هایش در سوپر مارکت

احترام برومند درباره مشکل لیلی رشیدی: ضبط وسایل خصوصی بدون هیچ دلیل موجهی، پایمال شدن حقوق شهروندی است

لغو مجوز هیأت کرجی که افراد بدون حجاب در دسته عزاداری آن حضور پیدا کرده بودند

درگیری مسلحانه در خوزستان؛ ۵ نفر کشته شدند

دومین بازیکن استقلال هم سرباز شد

رشد ۲۵۹ درصدیِ بیمه سرمد در سودآوری

پیش بینی قیمت دلار فردا پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳

ترامپ با دولت پزشکیان وارد توافق می شود؟

ظریف: هیچیک از اعضای کمیته‌ها اجازه ندارد خارج از جلسات رسمی با نامزد‌های مسئولیت، دیدار کند

کوچکترین کشورهای جهان در کدام نقطه جغرافیایی قرار دارند؟

روز یازدهم محرم در کربلا چه گذشت؟

حقایقی جالب درباره هدیه تهرانی + عکس

خطر آب شیرین کن‌ها برای معیشت مردم هرمزگان

عکس/ صبحانه لاکچری مینا مختاری برای همسرش بهرام رادان

اسب زین‌کرده یا اسب بی زین؟ /بررسی آماری ادعا‌ها درباره دولتی که پزشکیان تحویل می‌گیرد / از روی سه سال دولت سیزدهم با «هُپ» پریده‌اند!

ناترازی برق به ۲۴ هزار مگاوات می‌رسد!

فیلم/ بهنوش طباطبایی در مراسم شام غریبان

گزارش بورس امروز چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

آیت‌الله جنتی در دبیری شورای نگهبان ابقا شد

مسعود پزشکیان در شام غریبان حسینی

همستر در حال مسدود کردن اکانت ها است!

فیلم/ ماجرای غش کردن ناصرالدین شاه در روضه امام حسین (ع)