تاریخ انتشار: ۱۲:۴۰ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
نات کوین چیست؟

صرافی‌های رمزارزی ایرانی نات کوین را لیست کردند

نات‌کوین پروژه‌ای است که بر بستر شبکه TON (تلگرام) و به واسطه تیم آن توسعه پیدا کرد. این توکن در گام اول فقط به شکل یک بازی و سرگرمی بود که در ادامه استقبال بی‌نظیر کاربران از این پروژه در یک بازه زمانی کوتاه باعث شد تا تیم این پروژه به فکر لیست کردن نات‌کوین در صرافی‌های رمزارزی بیفتد.

صرافی‌های رمزارزی ایرانی نات کوین را لیست کردند

اقتصاد ۲۴- صرافی‌های رمزارزی خارجی معتبر مانند بایننس، بای‌بیت و.. اعلام کردند که نات‌کوین را لیست خواهند کرد و دارندگان این توکن می‌توانند به خریدوفروش آن بپردازند. پس از این اتفاق سؤالی که پیش آمد این بود که باتوجه‌ به محدودیت‌های کاربران ایرانی در صرافی‌های خارجی تکلیف دارندگان نات‌کوین ایرانی چه خواهد شد؟

در این شرایط بود که چند صرافی ایرانی چند روز قبل از لیست‌شدن نات‌کوین در بایننس، اعلام کردند که هم‌زمان با صرافی‌های خارجی، بازار نات‌کوین در صرافی آن‌ها نیز باز خواهد شد. لیست‌کردن توکنی با مشخصات نات‌کوین در صرافی‌های ایرانی کمی عجیب به نظر می‌رسید؛ از طرفی این اتفاق جنبه مثبت هم کم نداشت. همین موضوع که بستری امن برای ایرانی‌ها فراهم شد کافی بود.

در ادامه به سراغ چهار صرافی ایرانی رفتیم که نات‌کوین را هم‌زمان با صرافی‌های خارجی لیست کردند و از آن‌ها درباره دلیل لیست این توکن پرسیدیم.

صرافی رمزارزی تبدیل

مدیر مارکتینگ صرافی رمزارزی تبدیل، سپیده پناه، درباره دلیل لیست نات‌کوین گفت: «نات‌کوین ممکن است در آینده نقش مهمی در اکوسیستم تلگرام داشته باشد و لیست کردن این رمزارز باعث می‌شود مردم ایران نیز به آن دسترسی داشته و در اکوسیستم تلگرام حضور داشته باشند. نات‌کوین می‌تواند برای مردم ارزآوری داشته باشد.»

پناه در ادامه صحبت خود بیان کرد: «در حالت عادی هر رمزارز باید یک سری ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی، وایت‌پیپر و… داشته باشد تا لیست شود؛ ولی مردمی‌بودن این توکن درخواست‌ها برای لیست نات‌کوین را بسیار بالا برده بود. ما هم تعهد داریم که بتوانیم برای درخواست‌های کاربرانمان یک فضای امن ایجاد کنیم. تبدیل اولین صرافی بود که بازار P۲P نات‌کوین را در ایران ایجاد کرد و دومین صرافی ایرانی بود که برای این توکن بازار OTC داشت.»

او در انتها به مقایسه تعداد خریدار و فروشنده نات‌کوین در تبدیل پرداخت و مطرح کرد: «با حمایتی که پاول دورف از نات‌کوین در حساب توییتری خود کرد علاوه‌بر فروشندگان نات‌کوین، خریدار نیز در بازار این رمزارز وجود دارد. تعداد خریدار و فروشنده تقریباً ۵۰ به ۵۰ درصد بود و تعداد خریدار حتی با این خبر مؤسس تلگرام خریدار بیشتر هم شد.»

صرافی رمزارزی بیت‌پین

مدیر مارکتینگ صرافی رمزارزی بیت‌پین، علی داداشیان، درباره دلیل لیست نات‌کوین گفت: «صرافی‌های بزرگ که سهم بالایی از بازار را در اختیار دارند، مانند بایننس و اوکی‌اکس اقدام به لیست کردن این پروژه کردند. آن‌ها نیز در ابتدا معتقد بودند که پروژه‌های تلگرامی پروژه‌های پایدار و بنیادینی نیستند؛ اما به‌واسطه تقاضای بسیار زیاد کاربران، در نهایت اقدام به لیست‌کردن این کوین کردند تا کاربران بتوانند این دارایی به دست آورده را معامله و یا نقد کنند. طبیعتاً بیت‌پین نیز به عنوان پلتفرم‌های برتر حوزه کریپتوکارنسی در ایران با بیش از دو و نیم‌میلیون کاربر، جهت پاسخگویی به‌موقع به نیاز کاربران مسئول بود تا در سریع‌ترین زمان اقدام به لیست‌کردن نات‌کوین کند.»

او در ادامه صحبت خود گفت: «در روز‌های اولیه که همه درگیر بازی برای کسب نات‌کوین بودند، کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد که در ادامه از یک بازی به یک پروژه رسمی کریپتویی برسیم. از همان ابتدا هم بسیاری از صاحب‌نظران و اینفلوئنسر‌های مطرح حوزه تک و کریپتو معتقد بر این موضوع بودند که پای این سرگرمی به فضای صرافی‌های باز نشده و تبدیل به یک دارایی دیجیتال نخواهد شد. اما باگذشت زمان، بر خلاف تصور همگان این پروژه با استقبال بسیار زیادی مواجه شد و تیم تلگرام اقدام به لانچ این پروژه در صرافی‌های رمزارز کرد. بیت‌پین به واسطه جایگاه خود و عدم دسترسی کاربران ایرانی به صرافی‌های بین‌المللی، تسهیلگر این موضوع و فراهم آورنده بستر این معامله برای کاربران ایرانی شد و زیرساخت‌های واریز و معامله نات‌کوین را فراهم آورد.»


بیشتر بخوانید: هدف بعدی بیت‌کوین؛ قله ۷۵هزار دلاری!


داداشیان در جواب سؤال اینکه «باتوجه‌به اختلال صرافی‌های خارجی موقع لیست نات‌کوین، بیت‌پین نیز با مشکلی روبه‌رو بود یا خیر» گفت: «خوشبختانه توانستیم با تلاش تیم محصول و فنی بیت‌پین، هم‌زمان با پلتفرم‌های بین‌المللی مثل بایننس و با اختلاف فقط یه ربع اقدام به لیست‌کردن نماییم و اولین معامله ساعت ۱۵:۴۵ با موفقیت انجام شد. البته این کار نیازمند دقت و برنامه‌ریزی بود تا مردم به دلیل هیجان و نوسان زیاد دچار ضرر نشوند. در بحث انجام معاملاتی که بر روی نات‌کوین انجام شد چالشی خاصی نداشتیم و کاربران توانستند نات‌کوین‌های خود را در پلتفرم معاملاتی بیت‌پین با بهترین قیمت خرید و فروش نمایند. ما بر اساس عرضه و تقاضایی که در ابتدا ایجاد شد سعی کردیم قیمت نزدیکی نسبت به مارکت جهانی داشته باشیم و قیمت مشابه قیمت جهانی را به کاربر عرضه کنیم.»

او همچنین ادامه داد: «تن‌ها چالشی که بیت‌پین در بحث لیست کردن نات‌کوین با آن مواجه شد و می‌توان گفت تمام صرافی‌های بین‌المللی نیز با آن دست‌وپنجه نرم کردند، بحث پیچیدگی در کانترکت‌ها و آدرس ولت‌های شبکه تون بود. با توجه به اینکه کاربران زیادی توسط پروژه نات‌کوین با بازار کریپتوکارنسی آشنا شدند و این پروژه و معامله آن اولین تجربه آن‌ها بود، خیلی اطلاعاتی از این موضوع تگ یا ممو نداشتند که مخصوص بعضی از شبکه‌هاست و این موضوع باعث شد تا مقداری در بحث واریز نات‌کوین‌ها به پلتفرم بیت‌پین دچار چالش شویم که سعی کردیم این مورد را با بهینه‌تر کردن فلوی واریز برای کاربران به حداقل برسانیم و پس از اطلاع‌رسانی‌هایی که انجام شد و حضور مؤثر پشتیبانی بیت‌پین، هم‌اکنون بدون مشکلی این معاملات در جریان است.»

مدیر مارکتینگ بیت پین با اشاره به تأثیرات لیست نات‌کوین گفت: «اضافه‌شدن به‌موقع این رمزارز به بیت‌پین باعث جذب بیش از ۱۰۰ هزار کاربر در یک مدت زمانی بسیار کوتاه شد و باعث شد تا در حال حاضر بیت‌پین از نظر حجم معامله نات‌کوین در صدر صرافی‌های ایرانی قرار داشته باشد. همچنین بازار نات‌کوین – تومان پرحجم‌ترین و لیکویید‌ترین بازار معاملات روز‌های اخیر است.»

صرافی رمزارزی یوبیتکس

محمد یعقوبی، مدیرعامل صرافی رمزارزی یوبیتکس، درباره دلایل لیست نات‌کوین گفت: «اولین دلیل مطمعنا نیاز بازار و کاربران بود. طبق تحقیقاتی که از بازار انجام دادیم، بیشتر افرادی که به استخراج نات‌کوین پرداختند معمولا افرادی هستند که با بازار رمزارز‌ها آشنایی کمی دارند. کاربران ایرانی که نات‌کوین داشتند یا باید به سمت صرافی‌های خارجی می‌رفتند که همه می‌دانیم چه داستان‌هایی دارد یا وارد کلاهبرداری‌هایی می‌شدند که هنوز هم وجود دارد. به این دلایل تصمیم گرفتیم که یک بستر امن برای خریدوفروش این ارز فراهم کنیم.»

او در ادامه صحبت خود اعلام کرد: «مطمعنا ما یک سری استاندارد‌ها برای لیست‌کردن رمزارز‌های مختلف داریم که یکی از آن‌ها این است که رمزارز موردنظر در صرافی‌های معتبر دنیا لیست شود. درست است که نات‌کوین وایت‌پیپیر یا پشتوانه محکمی ندارد؛ اما مردمی‌شدن آن باعث شد تا در بزرگ‌ترین صرافی‌های دنیا از جمله بایننس لیست شود. این موضوع ضریب ریسک را برای ما پایین آورد و شاخصه مردمی‌بودن آن را نیز نمی‌توان در نظر نگرفت.»

یعقوبی با اشاره به استقبال مردم از لیست نات‌کوین مطرح کرد: «استقبال در صرافی خوب بود؛ اما آنالیز‌های ما نشان می‌دهد که همچنان بازار سیاه رمزارز مثل خریدوفروش در کانال‌های غیرمعتبر تلگرامی و دیگر شبکه‌های اجتماعی و به‌صورت دست‌به‌دست در موضوعاتی مثل نات‌کوین قوی‌تر است. این موضوع به دلیل همان نکته‌ای است که درباره دانش کاربران نات‌کوین عرض کردم.»

مدیرعامل یوبیتکس در انتهای صحبت خود به مقایسه تعداد خریدار و فروشنده پرداخت و گفت: «در یوبیتکس هر دو طرف وجود داشت و تقریباً برابر بودند؛ اما خب طبیعتاً واریز نات‌کوین خیلی زیاد بود. برداشت نات‌کوین فعلاً در صرافی یوبیتکس فعال نشده و در روز‌های آتی باز خواهد شد.»

صرافی رمزارزی اوام‌پی فینکس

سامان بیرقی، مدیرعامل صرافی رمزارزی او‌ام‌پی فینکس، درباره دلیل لیست نات‌کوین در صرافی خود گفت: «ما نات‌کوین را به دو دلیل در صرافی لیست کردیم؛ یکی تقاضای مردم و دیگری لیست‌شدن در صرافی‌های معتبر. خود شبکه Ton و حمایتی که تلگرام از نات‌کوین کرد نیز بی‌تأثیر نبوده به‌هرحال شبکه تون شبکه قدرتمندی است. نات‌کوین هم مانند بسیاری از میم‌کوین‌هایی که با شوخی و سرگرمی شروع به کار کردند، لیست شد. به‌هرحال در دنیای کریپتو چنین اتفاقاتی دور از انتظار نیست.»

او در جواب سؤال اینکه «باتوجه‌به اختلال صرافی‌های خارجی موقع لیست نات‌کوین، اوام‌پی نیز با مشکلی روبه‌رو بود یا خیر» پاسخ داد: «در ابتدای باز شدن بازار نات‌کوین مردم، چون اطلاعات کافی نداشتند، کمی دچار مشکل شدیم؛ ولی با اطلاع‌رسانی‌هایی که انجام دادیم، مشکل در ساعات بعدی برطرف شد. با لیست‌کردن نات‌کوین با حجم بسیار بیشتری نسبت به روز‌های عادی روبه‌رو شدیم؛ ولی مدیریت شد.»

بیرقی با اشاره به استقبال و توازن خریدار و فروشنده در صرافی خود مطرح کرد: «توازن بین این دو طرف برقرار بود و حجم این بازار به‌قدری بالاست که ربات‌های بازار ما عملاً غیرفعال هستند و خود مردم همه سهم بازار نات‌کوین را تشکیل می‌دهند. لیست‌کردن نات‌کوین تأثیر مالی خاصی برای ما نداشت؛ اما باعث شد کاربران قابل‌توجهی در صرافی ما ثبت‌نام کنند.»

منبع: رسانه رمزارز

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

فیلم/اظهارات جنجالی محمود احمدی‌نژاد درباره پهلوی

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

واکنش‌ها به نخستین مصاحبه تلویزیونی مسعود پزشکیان

قیمت انواع گوشی موبایل سامسونگ، شیائومی و نوکیا + جدول

قیمت سکه و طلا امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

درخواست عجیب اسکوچیچ از پرسپولیس

قیمت انواع لپ تاپ ایسر امروز + جدول

معرفی جنگنده J۲۰، اژد‌های رادارگریز چین

عکس/ اقدام ریاکارانه طرفداران جلیلی!

عکس/ جشن تولد بازیگر خردسال افعی تهران با حضور بازیگران سریال

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ تکرار تیتر راست از دنده چپ بعد از ۱۹ سال

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

رشد اقتصادی چین چه میزان است؟

افشاگری تازه مادر یاسین رامین همسر مهناز افشار درباره پرونده پسرش

قیمت همستر کامبت چقدر است؟

فیلم/ اظهارنظر تند مدیر پرسپولیس علیه هاشمی‌نسب

عکس/ علی دایی و کریم باقری در ترکیب برترین گلزنان ملی

شماره ۱۰ سابق گزینه هوادار متمول پرسپولیس

ساعت خاص و یونیک ۱۸۰ میلیونی علی دایی+ عکس

بازار خودرو قفل کرد + جدول

سرنوشت جواد عزتی و رعنا آزادی ور نابود می شود؟+ عکس

تقلید بازار طلا از روند اونس جهانی

تکرار حرکت رفت و برگشتی دلار

ایران یک زندانی فرانسوی را آزاد کرد

سبد داغ رای پزشکیان؛ با کناره‌گیری برخی از نامزد‌های ریاست‌جمهوری سبد رأی آن‌ها به کدام سو می‌رود؟

عکس/ پدر و پسر سریال «لحظه گرگ و میش» در دنیای واقعی

دورهمی با حال آقا تختی، گوگوش و ویگن در خیابان ولیعصر+ عکس

ترمیم شکاف دلار آزاد و مبادله‌ای

عکس/ مسعود پزشکیان برای انتخابات، زنان را سوژه کرد!

فیلم/ مهران غفوریان: دخترم گفت خجالت نمی‌کشی؟

ماجرای وضعیت حقوق کارگران پست

یارانه نقدی خردادماه واریز شد

پایان رسمی همکاری اوسمار با پرسپولیس+ عکس

نامزد‌های ریاست جمهوری برای بحران مسکن رویا فروشی نکنند

کارلوس کیروش سرمربی پرسپولیس می‌شود؟

آغاز مناسک حج تمتع از فردا

ناترازی انرژی، ابرچالش پیش روی دولت آینده

فیلم/ تیپ قناری عمو پورنگ در باشگاه بدنسازی خبر ساز شد

عکس/ سلفی جنجالی هدی زین‌العابدین با یک پسر

عکس/ تصاویر قدیمی از شطرنج بازی در دوران قاجار

سرنوشت قیمت دلار در سایه انتخابات ایران و آمریکا

عکس/ استایل افغانی بازیگر مشهور گاندو در یک کافه

عکس/ ناگفته‌های مازیار لرستانی درباره عمل تغییر جنسیتش

روش فعال سازی اینترنت رایگان دولت

بازی خطرناک ارزی

عکس/ استایل شیک و جذاب نیوشا ضیغمی در شیراز

اقدام ایران علیه قطعنامه شورای حکام آژانس

پیشگویی یک اقتصاددان درباره نرخ ارز در سال ۱۴۰۳

اظهارات اقتصادی ۳ نامزد انتخابات ریاست جمهوری

قیمت زعفران در بازار چند؟

قیمت میلگرد در بازار + جدول

فلاحت پیشه:هدف روسیه اثرگذاری در انتخابات است

فیلم/ برای تامین مالی یا باید در‌های مملکت را باز کنیم یا باید سراغ رمزارز برویم

راهنمای انتخاب سرویس خواب نوزاد و تخت خواب با بهترین کیفیت

عکس/ چهره جذاب سپیده خداوردی سوژه شد

خداحافظی با گاز ارزان

عکس/ تولد خواهرزاده علی ضیا در فضای مجازی پربازدید شد

تصمیمی جدید درباره وام مسکن روستانشینان

تحلیل ابوالفضل فاتح از انتخابات ریاست جمهوری پیش رو

انس جهانی طلا در سراشیبی افتاد

بعد ۴ سال تازه یادتان افتاده برای مهاجران افغان طرح بدهید؟

دولت آینده با خودروسازی چه می‌کند؟