تاریخ انتشار: ۱۲:۴۰ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
نات کوین چیست؟

صرافی‌های رمزارزی ایرانی نات کوین را لیست کردند

نات‌کوین پروژه‌ای است که بر بستر شبکه TON (تلگرام) و به واسطه تیم آن توسعه پیدا کرد. این توکن در گام اول فقط به شکل یک بازی و سرگرمی بود که در ادامه استقبال بی‌نظیر کاربران از این پروژه در یک بازه زمانی کوتاه باعث شد تا تیم این پروژه به فکر لیست کردن نات‌کوین در صرافی‌های رمزارزی بیفتد.

صرافی‌های رمزارزی ایرانی نات کوین را لیست کردند

اقتصاد ۲۴- صرافی‌های رمزارزی خارجی معتبر مانند بایننس، بای‌بیت و.. اعلام کردند که نات‌کوین را لیست خواهند کرد و دارندگان این توکن می‌توانند به خریدوفروش آن بپردازند. پس از این اتفاق سؤالی که پیش آمد این بود که باتوجه‌ به محدودیت‌های کاربران ایرانی در صرافی‌های خارجی تکلیف دارندگان نات‌کوین ایرانی چه خواهد شد؟

در این شرایط بود که چند صرافی ایرانی چند روز قبل از لیست‌شدن نات‌کوین در بایننس، اعلام کردند که هم‌زمان با صرافی‌های خارجی، بازار نات‌کوین در صرافی آن‌ها نیز باز خواهد شد. لیست‌کردن توکنی با مشخصات نات‌کوین در صرافی‌های ایرانی کمی عجیب به نظر می‌رسید؛ از طرفی این اتفاق جنبه مثبت هم کم نداشت. همین موضوع که بستری امن برای ایرانی‌ها فراهم شد کافی بود.

در ادامه به سراغ چهار صرافی ایرانی رفتیم که نات‌کوین را هم‌زمان با صرافی‌های خارجی لیست کردند و از آن‌ها درباره دلیل لیست این توکن پرسیدیم.

صرافی رمزارزی تبدیل

مدیر مارکتینگ صرافی رمزارزی تبدیل، سپیده پناه، درباره دلیل لیست نات‌کوین گفت: «نات‌کوین ممکن است در آینده نقش مهمی در اکوسیستم تلگرام داشته باشد و لیست کردن این رمزارز باعث می‌شود مردم ایران نیز به آن دسترسی داشته و در اکوسیستم تلگرام حضور داشته باشند. نات‌کوین می‌تواند برای مردم ارزآوری داشته باشد.»

پناه در ادامه صحبت خود بیان کرد: «در حالت عادی هر رمزارز باید یک سری ویژگی‌هایی مانند پشتیبانی، وایت‌پیپر و… داشته باشد تا لیست شود؛ ولی مردمی‌بودن این توکن درخواست‌ها برای لیست نات‌کوین را بسیار بالا برده بود. ما هم تعهد داریم که بتوانیم برای درخواست‌های کاربرانمان یک فضای امن ایجاد کنیم. تبدیل اولین صرافی بود که بازار P۲P نات‌کوین را در ایران ایجاد کرد و دومین صرافی ایرانی بود که برای این توکن بازار OTC داشت.»

او در انتها به مقایسه تعداد خریدار و فروشنده نات‌کوین در تبدیل پرداخت و مطرح کرد: «با حمایتی که پاول دورف از نات‌کوین در حساب توییتری خود کرد علاوه‌بر فروشندگان نات‌کوین، خریدار نیز در بازار این رمزارز وجود دارد. تعداد خریدار و فروشنده تقریباً ۵۰ به ۵۰ درصد بود و تعداد خریدار حتی با این خبر مؤسس تلگرام خریدار بیشتر هم شد.»

صرافی رمزارزی بیت‌پین

مدیر مارکتینگ صرافی رمزارزی بیت‌پین، علی داداشیان، درباره دلیل لیست نات‌کوین گفت: «صرافی‌های بزرگ که سهم بالایی از بازار را در اختیار دارند، مانند بایننس و اوکی‌اکس اقدام به لیست کردن این پروژه کردند. آن‌ها نیز در ابتدا معتقد بودند که پروژه‌های تلگرامی پروژه‌های پایدار و بنیادینی نیستند؛ اما به‌واسطه تقاضای بسیار زیاد کاربران، در نهایت اقدام به لیست‌کردن این کوین کردند تا کاربران بتوانند این دارایی به دست آورده را معامله و یا نقد کنند. طبیعتاً بیت‌پین نیز به عنوان پلتفرم‌های برتر حوزه کریپتوکارنسی در ایران با بیش از دو و نیم‌میلیون کاربر، جهت پاسخگویی به‌موقع به نیاز کاربران مسئول بود تا در سریع‌ترین زمان اقدام به لیست‌کردن نات‌کوین کند.»

او در ادامه صحبت خود گفت: «در روز‌های اولیه که همه درگیر بازی برای کسب نات‌کوین بودند، کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد که در ادامه از یک بازی به یک پروژه رسمی کریپتویی برسیم. از همان ابتدا هم بسیاری از صاحب‌نظران و اینفلوئنسر‌های مطرح حوزه تک و کریپتو معتقد بر این موضوع بودند که پای این سرگرمی به فضای صرافی‌های باز نشده و تبدیل به یک دارایی دیجیتال نخواهد شد. اما باگذشت زمان، بر خلاف تصور همگان این پروژه با استقبال بسیار زیادی مواجه شد و تیم تلگرام اقدام به لانچ این پروژه در صرافی‌های رمزارز کرد. بیت‌پین به واسطه جایگاه خود و عدم دسترسی کاربران ایرانی به صرافی‌های بین‌المللی، تسهیلگر این موضوع و فراهم آورنده بستر این معامله برای کاربران ایرانی شد و زیرساخت‌های واریز و معامله نات‌کوین را فراهم آورد.»


بیشتر بخوانید: هدف بعدی بیت‌کوین؛ قله ۷۵هزار دلاری!


داداشیان در جواب سؤال اینکه «باتوجه‌به اختلال صرافی‌های خارجی موقع لیست نات‌کوین، بیت‌پین نیز با مشکلی روبه‌رو بود یا خیر» گفت: «خوشبختانه توانستیم با تلاش تیم محصول و فنی بیت‌پین، هم‌زمان با پلتفرم‌های بین‌المللی مثل بایننس و با اختلاف فقط یه ربع اقدام به لیست‌کردن نماییم و اولین معامله ساعت ۱۵:۴۵ با موفقیت انجام شد. البته این کار نیازمند دقت و برنامه‌ریزی بود تا مردم به دلیل هیجان و نوسان زیاد دچار ضرر نشوند. در بحث انجام معاملاتی که بر روی نات‌کوین انجام شد چالشی خاصی نداشتیم و کاربران توانستند نات‌کوین‌های خود را در پلتفرم معاملاتی بیت‌پین با بهترین قیمت خرید و فروش نمایند. ما بر اساس عرضه و تقاضایی که در ابتدا ایجاد شد سعی کردیم قیمت نزدیکی نسبت به مارکت جهانی داشته باشیم و قیمت مشابه قیمت جهانی را به کاربر عرضه کنیم.»

او همچنین ادامه داد: «تن‌ها چالشی که بیت‌پین در بحث لیست کردن نات‌کوین با آن مواجه شد و می‌توان گفت تمام صرافی‌های بین‌المللی نیز با آن دست‌وپنجه نرم کردند، بحث پیچیدگی در کانترکت‌ها و آدرس ولت‌های شبکه تون بود. با توجه به اینکه کاربران زیادی توسط پروژه نات‌کوین با بازار کریپتوکارنسی آشنا شدند و این پروژه و معامله آن اولین تجربه آن‌ها بود، خیلی اطلاعاتی از این موضوع تگ یا ممو نداشتند که مخصوص بعضی از شبکه‌هاست و این موضوع باعث شد تا مقداری در بحث واریز نات‌کوین‌ها به پلتفرم بیت‌پین دچار چالش شویم که سعی کردیم این مورد را با بهینه‌تر کردن فلوی واریز برای کاربران به حداقل برسانیم و پس از اطلاع‌رسانی‌هایی که انجام شد و حضور مؤثر پشتیبانی بیت‌پین، هم‌اکنون بدون مشکلی این معاملات در جریان است.»

مدیر مارکتینگ بیت پین با اشاره به تأثیرات لیست نات‌کوین گفت: «اضافه‌شدن به‌موقع این رمزارز به بیت‌پین باعث جذب بیش از ۱۰۰ هزار کاربر در یک مدت زمانی بسیار کوتاه شد و باعث شد تا در حال حاضر بیت‌پین از نظر حجم معامله نات‌کوین در صدر صرافی‌های ایرانی قرار داشته باشد. همچنین بازار نات‌کوین – تومان پرحجم‌ترین و لیکویید‌ترین بازار معاملات روز‌های اخیر است.»

صرافی رمزارزی یوبیتکس

محمد یعقوبی، مدیرعامل صرافی رمزارزی یوبیتکس، درباره دلایل لیست نات‌کوین گفت: «اولین دلیل مطمعنا نیاز بازار و کاربران بود. طبق تحقیقاتی که از بازار انجام دادیم، بیشتر افرادی که به استخراج نات‌کوین پرداختند معمولا افرادی هستند که با بازار رمزارز‌ها آشنایی کمی دارند. کاربران ایرانی که نات‌کوین داشتند یا باید به سمت صرافی‌های خارجی می‌رفتند که همه می‌دانیم چه داستان‌هایی دارد یا وارد کلاهبرداری‌هایی می‌شدند که هنوز هم وجود دارد. به این دلایل تصمیم گرفتیم که یک بستر امن برای خریدوفروش این ارز فراهم کنیم.»

او در ادامه صحبت خود اعلام کرد: «مطمعنا ما یک سری استاندارد‌ها برای لیست‌کردن رمزارز‌های مختلف داریم که یکی از آن‌ها این است که رمزارز موردنظر در صرافی‌های معتبر دنیا لیست شود. درست است که نات‌کوین وایت‌پیپیر یا پشتوانه محکمی ندارد؛ اما مردمی‌شدن آن باعث شد تا در بزرگ‌ترین صرافی‌های دنیا از جمله بایننس لیست شود. این موضوع ضریب ریسک را برای ما پایین آورد و شاخصه مردمی‌بودن آن را نیز نمی‌توان در نظر نگرفت.»

یعقوبی با اشاره به استقبال مردم از لیست نات‌کوین مطرح کرد: «استقبال در صرافی خوب بود؛ اما آنالیز‌های ما نشان می‌دهد که همچنان بازار سیاه رمزارز مثل خریدوفروش در کانال‌های غیرمعتبر تلگرامی و دیگر شبکه‌های اجتماعی و به‌صورت دست‌به‌دست در موضوعاتی مثل نات‌کوین قوی‌تر است. این موضوع به دلیل همان نکته‌ای است که درباره دانش کاربران نات‌کوین عرض کردم.»

مدیرعامل یوبیتکس در انتهای صحبت خود به مقایسه تعداد خریدار و فروشنده پرداخت و گفت: «در یوبیتکس هر دو طرف وجود داشت و تقریباً برابر بودند؛ اما خب طبیعتاً واریز نات‌کوین خیلی زیاد بود. برداشت نات‌کوین فعلاً در صرافی یوبیتکس فعال نشده و در روز‌های آتی باز خواهد شد.»

صرافی رمزارزی اوام‌پی فینکس

سامان بیرقی، مدیرعامل صرافی رمزارزی او‌ام‌پی فینکس، درباره دلیل لیست نات‌کوین در صرافی خود گفت: «ما نات‌کوین را به دو دلیل در صرافی لیست کردیم؛ یکی تقاضای مردم و دیگری لیست‌شدن در صرافی‌های معتبر. خود شبکه Ton و حمایتی که تلگرام از نات‌کوین کرد نیز بی‌تأثیر نبوده به‌هرحال شبکه تون شبکه قدرتمندی است. نات‌کوین هم مانند بسیاری از میم‌کوین‌هایی که با شوخی و سرگرمی شروع به کار کردند، لیست شد. به‌هرحال در دنیای کریپتو چنین اتفاقاتی دور از انتظار نیست.»

او در جواب سؤال اینکه «باتوجه‌به اختلال صرافی‌های خارجی موقع لیست نات‌کوین، اوام‌پی نیز با مشکلی روبه‌رو بود یا خیر» پاسخ داد: «در ابتدای باز شدن بازار نات‌کوین مردم، چون اطلاعات کافی نداشتند، کمی دچار مشکل شدیم؛ ولی با اطلاع‌رسانی‌هایی که انجام دادیم، مشکل در ساعات بعدی برطرف شد. با لیست‌کردن نات‌کوین با حجم بسیار بیشتری نسبت به روز‌های عادی روبه‌رو شدیم؛ ولی مدیریت شد.»

بیرقی با اشاره به استقبال و توازن خریدار و فروشنده در صرافی خود مطرح کرد: «توازن بین این دو طرف برقرار بود و حجم این بازار به‌قدری بالاست که ربات‌های بازار ما عملاً غیرفعال هستند و خود مردم همه سهم بازار نات‌کوین را تشکیل می‌دهند. لیست‌کردن نات‌کوین تأثیر مالی خاصی برای ما نداشت؛ اما باعث شد کاربران قابل‌توجهی در صرافی ما ثبت‌نام کنند.»

منبع: رسانه رمزارز

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آزادی ۲ متهم پرونده فساد فوتبال ایران

نوش آفرین تسلیت گفت+ عکس

افزایش حقوق بازنشستگان تصویب شد

فقط ۵ گرم از این زهر ۴۰۰ انسان را می‌کشد + عکس

آسوشیتدپرس: کامالا هریس حدنصاب کافی را کسب کرد

مسکو: مقدمات امضای توافق همکاری جامع با ایران فراهم شده

پیش بینی قیمت دلار فردا چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳

وضعیت بحرانی طلاق در ایران

جای خالی ایران در فهرست ۲۵۰ بیمارستان برتر دنیا

همه چیز درباره زندگی خصوصی حدیث فولادوند+عکس

چرا باید شرح وظایف شهرداری‌ها را بشناسیم؟

چالش جدید هادی حجازی‌فر با داریوش

وزیر نفت دولت چهاردهم چه توانایی‌هایی باید داشته باشد؟

فیلم/ مهمان معروف ماه عسل از احسان علیخانی گله کرد

جنایت‌های مرد قصاب در مشهد؛ از فروش گوشت الاغ تا کودک‌آزاری!

عکس/ صندلی خالی مسعود پزشکیان

زیلیکیچ با استقلال ۲ ساله بست

لطفا با این مرسدس بنز به درستی کار کنید! + عکس

فیلم/بسته بندی فوق حرفه‌ای سیگار فرانسوی که از ۹۵ سال پیش سالم مونده!

۷۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ به حساب پرسپولیس می‌رود!

فیلم/جارو زدن مسجد توسط سردار قاسم سلیمانی

عکس/جدیدترین تصویر از کوروش یغمایی در ۷۷ سالگی

هوای تهران در وضعیت بسیار ناسالم+ عکس

فیلم/مشاهدهٔ خرس قهوه‌ای در قالی‌کوه لرستان

ماجرای قراردادی که سازمان بهشت زهرا با ترک تشریفات منعقد کرد!

‌انسداد ۳۰۰ کیلومتری مرز‌های شرقی با دیوار ۴ متری

۱۰ بازی برتر کامپیوتر را شناسید

سرپرست استقلال مشخص شد

فیلم/اصغر فرهادی چگونه فیلمنامه می‌نویسد؟

معرفی جنگنده اطلس چیتا

آمادگی اسکودا برای ارائه خدمات رایگان حقوقی به نمایندگان و کمیسیون‌های مجلس

حمله رژیم صهیونیستی به خان یونس

با مشخصات و ویژگی‌های فیدلیتی آشنا شوید

سایه سنگین اتباع بیگانه بر نظام سلامت ایران

میشل اوباما یا کامالا هریس، کدام حریف ترامپ است؟

پشت پرده نفوذ «تکراری‌های سیاست‌پیشه» در چینش دولت پزشکیان؛ آیا جایی برای پیرمردها هست؟!

معاون رئیسی مشاور اقتصادی مسعود پزشکیان می‌شود؟

عکس/ پیام مهم مسعود پزشکیان به مردم ناراضی

عکس/پیام تسلیت بهرام رادان در پی درگذشت سعید راد

طلا با لیدری دلار صعودی شد

تورم در ونزوئلا به یک درصد رسید!

اینفوگرافی/ آیا بیماری تب دنگی کشنده است؟

شناسایی افراد زیر خط فقر در ایران

نوش‌آفرین؛ از آغاز فعالیت هنری تا ازدواج با سعید راد + عکس

دلار به نیمه کانال ۵۸ هزار تومان برگشت

رقم دستمزد شکیرا برای خوانندگی در فینال کوپا آمریکا

دانشجویان بین المللی باید چه هزینه‌هایی را پرداخت کنند؟

گزارش بورس امروز سه شنبه ۲ مرداد ماه ۱۴۰۳

اعلام اسامی نامزدهای تصدی وزارت اقتصاد

فیلم/کنایه عالیشاه به استقلالی شدن رضاییان