تاریخ انتشار: ۱۱:۴۸ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۳
اقتصاد ۲۴ گزارش می‌دهد:

مسعود زریبافان کیست؟ /از معاونت احمدی‌نژاد تا حواشی بنیاد شهید

مسعود زریبافان، چهره‌ای شناخته‌شده در جریان اصولگرایی، در دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، به عنوان معاون رئیس‌جمهور فعالیت می‌کرد. وی به تازگی برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ ثبت نام کرده است، به همین بهانه با ما همراه باشید تا با کارنامه کاری و بیوگرافی مسعود زریبافان بیشتر آشنا شوید.

مسعود زریبافان کیست؟ /از شورای شهر تهران تا حواشی بنیاد شهید

اقتصاد۲۴- مهدی توفیقی: مسعود زریبافان از جمله چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد بود که بعد‌ها از وی اعلام برائت کرد. گاه مصاحبه‌های او موجب جلب توجه رسانه‌ها می‌شد، اما بعد از یک دوره طولانی بی‌خبری در این اواخر، نام او مجدداً به دلیل ثبت‌نام در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، بر سر زبان‌ها افتاده است.

بیوگرافی مسعود زریبافان

مسعود زریبافان، متولد سال ۱۳۳۶ در تهران، مهندس عمران است و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته شهرسازی و برنامه‌ریزی شهری دریافت کرده است.

سوابق اجرایی مسعود زریبافان چیست؟

مسعود زریبافان سوابق متنوعی در عرصه‌های مختلف داشته است:

عضو شورای شهر تهران در دوره دوم بوده است. همچنین در مقطعی دبیر هیئت دولت بود، اما به دلیل مصوبه مجلس مبنی بر ممنوعیت اشتغال در چند پست توسط کارکنان دولت، مجبور به استعفا شد. در سال ۱۳۸۴ مسئولیت ستاد مردمی حمایت از محمود احمدی‌نژاد در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده داشت و عضو هسته مرکزی ستاد احمدی‌نژاد بود. وی همچنین در دولت محمود احمدی‌نژاد به عنوان معاون رئیس‌جمهور مشغول به فعالیت بود.

زریبافان همچنین در سومین دوره انتخابات شورا‌ها به عنوان کاندیدای ائتلاف «رایحه خوش خدمت» ثبت‌نام کرد. پس از آنکه نتوانست در این انتخابات پیروز شود، به ریاست مجمع باشگاه دولتی استقلال منصوب شد. او همچنین جایگزین حسین دهقان به عنوان معاون رئیس‌جمهور در دولت دهم شد و همچنین ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران را بر عهده داشت.

علاوه بر این، زریبافان در گذشته سوابقی همچون کارشناس اداره کل شهرسازی شهرداری تهران، شهردار و معاون فرماندار مهاباد، معاون عمرانی استاندار کردستان و قائم مقام معاونت عمران بنیاد مستضعفان و جانبازان را در کارنامه خود دارد.

اقدامات جنجالی مسعود زریبافان درسال ۸۸

در جریان اتفاقات سال ۸۸ در بازداشتگاه کهریزک، یک منبع آگاه در بنیاد شهید تهران، به خبرگزاری مهر گفته بود: «بعد از حوادث تلخ و تخلفات عده‎ای که منجر به جنایت در بازداشتگاه کهریزک بعد از حوادث انتخاباتی سال گذشته شد، با تائید مراجع ذیصلاح قانونی برای ۳ جانباخته این رویداد یعنی محسن روح الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی فر پرونده شهادت با کد ۸۸ صادر شده است.» اما مسعود زریبافان که در آن زمان ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران را برعهده داشت، اعلام کرد که این سه نفر را شهید محسوب نمی‌کند، با وجود اینکه اسامی آنان در بین شهدای اعتراضات پس از انتخابات قرار گرفته بود.


بیشتر بخوانید: محمود احمدی نژاد کیست و هدف او از نام‌نویسی در انتخابات چه بود؟


در خصوص اظهارات مسعود زریبافان در طی این سال‌ها می‌توان موارد زیر را بیان کرد:

زریبافان در دوران حضور در حلقه نزدیکان احمدی‌نژاد، در مورد اسفندیار رحیم مشایی، او را دائم‌الذکر و اهل توسل معرفی کرده و ارتباط دیرینه‌ای با وی داشته است.

همچنین، در مراسم رونمایی از «متن قرآن کریم بر روی پوست» که در برج میلاد تهران برگزار شد، زریبافان از حضور در این رویداد امتناع کرد و دلیل آن را تعلق داشتن برج میلاد به شهرداری عنوان کرد.

همچنین، وی با انتقاد از اختصاص سهمیه‌هایی برای تحصیل و اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر، معتقد بود که این امر موجب خدشه‌دار شدن کرامت ایثارگران در جامعه شده است. برخی رسانه‌ها نیز از موضع وی انتقاد کرده‌اند.

مسعود زریبافان کیست؟ /از شورای شهر تهران تا حواشی بنیاد شهید

به گزارش اقتصاد۲۴ همچنین، زریبافان با انتقاد از فیلم «اخراجی‌های ۳»، اظهار داشت که انتظار بیشتری از آقای ده‌نمکی داشتند و ساحت مقدس ایثارگران را منزه‌تر از آن می‌دانستند که به منظور جذب مخاطب، دست مایه طنز قرار گیرد.

حواشی فساد‌های مالی در بنیاد شهید در دوران ریاست مسعود زریبافان

در زمان حضور زریبافان در رأس بنیاد شهید، در دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد، این نهاد با اتهامات گسترده فساد مالی مواجه شد که مورد بررسی هیئت تحقیق و تفحص مجلس قرار گرفت. در این پرونده فساد که چندین مورد را در بر می‌گرفت، پرونده ۵۰ تا ۷۰ نفر از شبکه فساد مورد بررسی قرار گرفت. در یکی از این موارد، یکی از مدیران ارشد این سازمان حدود ۷ میلیارد تومان اختلاس کرده بود.

بااین‌حال، خجسته، عضو کمیته تحقیق و تفحص، اذعان کرد که «انصاف حکم می‌کند که زریبافان، رئیس وقت بنیاد شهید، مورد خاصی نداشته است و این مفاسد بیشتر در سطح مدیران میانی و اقتصادی این سازمان رخ داده است. اما انتقاد این کمیته این بود که اگر زریبافان مدیریت قوی و نظارت کارآمدی اعمال می‌کرد، این فساد‌ها احتمالاً رخ نمی‌داد.»

کاندیداتوری مسعود زریبافان در انتخابات ۱۴۰۰

مسعود زریبافان از چهره‌های سیاسی بود که در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نیز ثبت‌نام کرده بود. اما در نهایت، او به نفع ابراهیم رئیسی از رقابت‌های انتخاباتی کنار‌گیری کرد.

اعلام برائت مسعود زریبافان از محمود احمدی نژاد

زریبافان در مصاحبه‌ای گفته است که از کسی که به گفته او انتخابات را به خاطر خودش تخریب می‌کند، اعلام برائت کرده است. او گفته است که همراه کسانی است که خود را سرباز انقلاب و نظام و ولایت و نوکر مردم می‌دانند. زریبافان تأکید کرده که وارد انتخابات نشده است و دوستی و رفاقت او با افراد بستگی به میزان اعتقاد و دلبستگی آن‌ها به نظام، انقلاب و ولایت دارد. به گفته او، به هر اندازه که افراد به نظام، انقلاب، مردم و ولایت نزدیک باشند، خود او نیز به آنان نزدیک خواهد بود و به هیچ فردی وابستگی ندارد. زریبافان معتقد است که دوست او کسی است که به شدت انقلابی و ولایی باشد و بنابراین نباید به نفع کسی که نظام را تخریب می‌کند و انتخابات را قبول ندارد، کنار رفت.

مسعود زریبافان کیست؟ /از شورای شهر تهران تا حواشی بنیاد شهید

ثبت نام مسعود زریبافان در انتخابات ۱۴۰۳

صبح یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۳، مسعود زریبافان، رئیس سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران در دولت احمدی‌نژاد، در ستاد انتخابات وزارت کشور حاضر شد و برای شرکت در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، کاندیداتوری خود را ثبت کرد. وی در وزارت کشور، با محمدعلی آبادی، وزیر ورزش دولت دهم (احمدی‌نژاد)، حاضر شده بود.

در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا در صورت تأیید صلاحیت، تا آخر در صحنه انتخابات می‌ماند، زریبافان گفت: "الان به عنوان کاندیدای پوششی نیامدم. اما اگر در ادامه فردی را اصلح از خود بدانم، به وی کمک می‌کنم. "

همچنین در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا فکر می‌کند صلاحیت وی تأیید خواهد شد، زریبافان اظهار کرد: "بنده این صلاحیت را در خودم دیدم که برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردم، اما شورای نگهبان را صالح‌تر از همه برای بررسی و اعلام صلاحیت‌ها می‌دانم. "

ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ بارش شدید بارانِ تابستانی در مشهد

عکس/ دختر مهران مدیری در ده و ۲۷ سالگی

فیلم/ تغییر محدوده جغرافیایی مدارس برای ثبت‌نام

عکس/ استقبال مردم گرگان از ظریف

بمب غیرمنتظره و تاریخی پرسپولیس

ورود پلیس به ماجرای نظرسنجی انتخابات ریاست‌جمهوری

عکس/ تصاویر دیده نشده از عباس کیارستمی

تصاویری از استقبال شیرازی‌ها از پزشکیان

فیلم/ مردم شیراز: پزشکیان زنده باد، خاتمی پاینده باد

کاری که ظریف برای پزشکیان می‌کند، بایدن برای اوباما نکرد

جرایم مالی سنگین در انتظار این مشاورین املاک

امید استقلالی‌ها سرباز شد

هشدار هواشناسی؛ تشدید بارش و احتمال سیلاب

پژوهشی که تناقض‌های فمینیسم اینستاگرامی را آشکار می‌کند

فیلم/ بازیگرانی که فرزند طلاق هستند

قول پزشکیان خطاب به یک مادر شهید

ادعای تازه ترامپ درباره ایران

پیش‌بینی بورس فردا یک‌شنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

پیش‌بینی قیمت دلار فردا یک‌شنبه۳ تیر ۱۴۰۳

تهران فقط ۶ سال با زلزله بزرگ فاصله دارد؟

لاغری و کاهش وزن با مصرف این ویتامین ها

اینفوگرافی/ دیدگاه اقتصادی قاضی‌زاده هاشمی چیست؟

عجیب‌ترین وعده‌های اقتصادی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری

انتقام سخت از قاتلان برادر با سلاح گرم ۴ سال پـس از جنایت

عکسی از مسعود پزشکیان و دخترش در اتوبوس فرودگاه

توزیع ریسک در سایه اتصال بازار‌های سرمایه و بیمه

فیلم/ سعید جلیلی از کاندیداتوری انصراف داد؟

خودروساز معروف ایرانی، جان سیاستمداران جهان را نجات خواهد داد! + عکس

اردوی استقلال و پرسپولیس کنسل شد!

فیلم/کدام نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری بیشترین جست‌وجو را داشتند؟

نتایج آخرین نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری + نمودار

اینفوگرافی/ رئیس‌جمهور‌های ایران متولد کدام استان‌های کشور بودند؟

صدور ویزای حج عمره از هفته آینده

فیلم/ استقبال پرشور شیرازی‌ها از مسعود پزشکیان

آشنایی با خانواده کاندیدای اصلاح طلبان؛ مسعود پزشکیان کیست؟/ ماجرای پزشکیان از جنگ تا جراح قلبی که مطب ندارد

فیلم/ بهرام رادان چه خودرویی سوار می شود؟

تعرفه آب مشترکان پرمصرف و بد مصرف چگونه محاسبه می‌شود؟

جانشین بیرانوند وارد باشگاه پرسپولیس شد

لیست خرید استقلال لو رفت

فیلم/ظریف در کاشان:یک اقلیت کوچک نمی‌خواهند بگذارند مردم حرف حق را بشنوند

برای وعده «زاکانی» به ۵٠٠ تن طلا نیاز داریم

گشت و گذار ریما رامین فر و همسرش در پاریس + عکس

سکه امامی به کانال ۴۰ میلیونی بازگشت

فیلم/ پشت صحنه مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری

حمله زاکانی به طرح افزایش پلکانی قیمت بنزین

فیلم/حمله تند ظریف به محمود احمدی‌نژاد

کنسرت عجیب علیرضا قربانی در تخت جمشید!

محمود احمدی نژاد به شایعات پایان داد + عکس

نامزد‌ها در بوته نفد نظرات؛ بوی تحریم‌های تازه می‌آید، جلیلی با دو قفل تازه آمده است؟ / پزشکیان به تریبون افراد خاموش جامعه تبدیل شد

فیلم/سخنرانی پرشور ظریف در کاشان و حمله تندرو‌ها