تاریخ انتشار: ۰۹:۰۳ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
دلار نیما از مرز ۴۲ هزارتومان عبور کرد

پیش بینی بورس امروز ۱۶ خرداد ۱۴۰۳

زنگ پایان معاملات دو روز ابتدایی دومین هفته خردادماه در حالی نواخته شد که نماگر‌های اصلی بازار زیر سایه تحولات و ریسک‌های گوناگون، روز‌های کم افت و خیزی را به ثبت می‌رسانند. در این میان می‌توان به بمباران بازار با اخبار مثبت گوناگون اشاره کرد که در صدر آن افزایش دلار نیما به محدوده‌های ۴۲هزار تومانی و داغ شدن تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌های خودروسازی قرار دارد.

پیش بینی بورس امروز ۱۶ خرداد ۱۴۰۳

اقتصاد ۲۴-بیش از ۶ ماه از مطرح‌شدن الزام تجدیدارزیابی برای شرکت‌های بزرگ گذشته است. این خبر که می‌توانست محرک خوبی برای رونق‌گرفتن معاملات بورسی شود، در سایه اخبار منفی مختلف گم شد، اما گفته‌شده درروز‌های آتی قرار است سران سه قوه برای تسریع تجدیدارزیابی شرکت‌های خودرویی تصمیم بگیرند.

در شرایط تورمی به‌روز‌کردن صورت‌های مالی یک اقدام مهم برای افزایش شفافیت بازار سهام به‌شمار می‌آید. امری که می‌تواند امیدواری را در بازار افزایش دهد.

سوت پایان معاملات دو روز ابتدایی دومین هفته خرداد در حالی به‌صدا درآمد که نماگر‌های اصلی بازار، روز‌های کم افت و خیزی را به‌ثبت رساندند. در این میان سه شاخص اصلی بازار روز یکشنبه سرخ‌پوش شدند و کاهش ارتفاع نه‌چندان زیادی را ثبت کردند.

در این بین دماسنج اصلی بازار سرمایه با کاهش ارتفاع ۰.۳۱ درصدی همراه شد و در پایان ساعات معاملاتی روز یکشنبه در سطح ۲‌میلیون و ۸۷‌هزار واحدی ایستاد. افت ۶‌هــــزار و ۳۹۳‌واحـــدی شاخـــص‌کل در حالی رخ داد که برآیند افت و خیز دماسنج اصلی بازار در دو روز ابتدایی هفته مثبت ۰.۰۸ درصد بوده‌است. همچنین نماگر هموزن با نزول ۰.۴۵ درصدی، روبه‌رو و در سطح ۶۸۱‌هزار و ۶۲۸‌واحدی قرارگرفت و برآیند منفی ۰.۵۴ درصدی را در دو روز ابتدایی هفته‌جاری نشان‌داد. در این بین شاخص‌کل فرابورس نیز که معیار مناسبی برای بررسی وضعیت سهام مختلف فرابورسی است، حدود ۰.۶۲ درصد سرخ‌پوش شد و در نهایت در سطح ۲۲‌هزار و ۵۶۲‌واحدی کار خود را به اتمام رساند.

ارزش معاملات خرد بازار سرمایه روز یکشنبه که شامل سهام و حق‌تقدم بازار می‌شود مقدار ۲‌هزار و ۱۱۳‌میلیارد‌تومانی را ثبت کرد. به‌علاوه ۲۳۷‌میلیارد‌تومان پول حقیقی نیز از گردونه معاملات بازار خارج شد. در این میان سه نماد «شپنا»، «شبندر» و «بوعلی» بیشترین تاثیر را بر شاخص‌کل بورس تهران و نماد‌های «شگویا»، «هرمز» و «زاگرس» بیشترین تاثیر را در شاخص‌کل فرابورس داشتند. همچنین «شستا»، «خودرو» و «ذوب» سه نماد پرتراکنش روز یکشنبه بازار بودند.


بیشتر بخوانید:عملکرد شاخص بورس در روز‌های ثبت‌نام و تایید صلاحیت‏‏‏‏ نامزد‌ها


اتمسفر بازار پس از گذشت یک سال از صعود و فتح قله ۲‌میلیون و ۵۳۵‌هزار‌واحدی همچنان رکودی است. در یک سال‌گذشته بازار کم‌توان در معرض ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک گوناگونی بوده و با وجود اینکه محرک‌های گوناگون کم‌اثری در این طول مسیر به بازار تزریق شده، اما همچنان مسیر حرکت بازار مبهم است.

از هفته گذشته افزایش دلار نیما به محدوده‌های ۴۲‌هزار‌تومانی و قوت‌گرفتن تجدیدارزیابی دارایی شرکت‌های خودروسازی اتمسفر بازار را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. با وجود اینکه بازار به انتشار چنین اخباری اعتنای چندانی نشان نمی‌دهد، هرگونه جدیت در تحقق این اهداف می‌تواند بازار کم‌جان این روز‌ها را قوت ببخشد و شرایط مطلوب‌تری را برای سرمایه‌گذاری فراهم‌کند.

بازار از نگاه کارشناسان

احمد اشتیاقی؛ کارشناس بازار سرمایه وضعیت بازار دو روز ابتدایی هفته را این‌گونه توصیف کرد: در دو روز ابتدایی هفته جاری اخبار مختلف از کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری، تغییرات نرخ سود و ادامه کاهش دامنه نوسان در بازار سهام سمت و سوی بازار ر ا تغییر دادند. اما در صورتی‌که وضعیت ریسک‌های حاکم بر بازار تغییر نکند؛ صعود قدرتمند نماگر‌های اصلی بورس را نمی‌توان انتظار داشت.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه‌داد: باید اظهار کرد تا زمانی‌که تغییر در برخی سیاستگذاری‌های اقتصادی ایجاد نشود، بازگشت بازار به مدار صعود و فتح قله‌های گذشته واقع‌بینانه نخواهد بود. همچنین با توجه به ابلاغیه اخیر بانک‌مرکزی به بانک‌ها مبنی‌بر سود سپرده حداکثر ۲۰.۵ درصدی، این اقدام می‌تواند بازار‌ها را از حالت رکودی خارج و روند نرخ تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و به‌هم ریختگی بازار‌های مالی را کاهش دهد. با توجه به هدف‌گذاری ۲۰‌درصدی نرخ تورم در سال‌جاری توسط سیاستگذاران، می‌توان نرخ ۲۵‌درصدی را برای نرخ سود سپرده‌ها درنظر داشت.

در صورتی‌که هدف اصلی سیاستگذار نرخ مذکور باشد، با عقب‌نشینی نرخ بهره بدون‌ریسک از نرخ‌های فعلی بازار‌های مالی به‌ویژه بازار سرمایه از چنین اقدامی منتفع می‌شود. این کارشناس بازار افزود: با توجه به اینکه کمتر از یک ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری زمان باقی‌مانده، به‌نظر نمی‌رسد بانک‌مرکزی تصمیم مشخصی برای افزایش دلار نیما به محدوده‌های فراتر از ۴۵‌هزار‌تومان را در کوتاه‌مدت داشته‌باشد، با این‌وجود افزایش قیمت دلار نیما از محدوده‌های کنونی می‌تواند به‌عنوان مسکنی اثربخش عمل کند و بازار را از باتلاق رکودی بیرون بکشد.

تجدیدارزیابی دارایی شرکت‌های خودروسازی نیز می‌تواند وضعیت ناخوشایند صنعت خودروسازی را بهبود و لیدر محور‌بودن این بخش از بازار می‌تواند کلیت بازار را به ساحل آرامش برساند. در پایان پیش‌بینی می‌شود بازار در روز‌های آینده روند تعادلی خود را حفظ کند و در محدوده‌های فعلی نوسان‌های محدودی را به‌ثبت برساند. عرفان کاظم‌زاده کارشناس بازار سرمایه وضعیت این روز‌های بازار را این‌گونه تشریح کرد: شاخص‌کل بورس روز یکشنبه با نوسان محدود منفی ۰.۳۱ درصدی روبه‌رو بود.

کمتر از یک ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری مانده و بورس در شرایطی به حیات معاملاتی خود ادامه می‌دهد که اخبار اقتصادی از جلوه کمتری برخوردار شده و اخبار مربوط به انتخابات اهمیت بیشتری پیدا کرده‌است، با این‌وجود انتشار اخبار مثبت گوناگون از جمله تجدیدارزیابی دارایی شرکت‌های خودروسازی و اصلاح نرخ سوخت پتروشیمی‌ها می‌تواند بازار را از رخوت خارج کند، با این‌وجود انتظار می‌رود جلسه روز‌های آینده تجدیدارزیابی گروه خودروسازی می‌تواند زیان شناسایی‌شده این صنایع را کاهش دهد، با این‌وجود اقداماتی از این دست را می‌توان تنها به‌عنوان مسکن اثربخش کوتاه‌مدت نام برد، چراکه تا زمانی‌که قیمت‌گذاری‌های دستوری بر مدار صنایع خودروسازی است، وضعیت این صنایع با اقداماتی از این دست دگرگون نخواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه پیرامون افزایش دلار نیما افزود: به‌نظر می‌رسد افزایش محدود دلار نیما در روز‌های آینده ادامه پیدا کند؛ اما باید منتظر ماند و دید دولت چهاردهم چه سیاستی در قبال این موضوع اتخاذ خواهد کرد، بنابراین پیش‌بینی می‌شود روند تعادلی بازار ادامه پیدا کند و بازار بر مدار تعادل روز‌های معاملاتی را سپری کند.

منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

قیمت گوشت گوسفند، گوساله و مرغ + جدول

قیمت خودرو‌های پارس خودرو امروز + جدول

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت سکه و طلا امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت خودرو‌های سایپا امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت All-in-One اپل امروز + جدول

قیمت دلار و یورو امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت انواع لپ تاپ ام اس آی MSI امروز + جدول

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ + جدول

عکس/ دختر حاکم دبی شوهرش را سه طلاقه کرد!

عکس/️توهین حجت عبدالملکی ضعیف‌ترین و پرحاشیه‌ترین وزیر معزول رئیسی به پزشکیان و ظریف

عکس/قابل اعتمادترین برند‌های خودرو در بازار آمریکا

عکس/تغییر چهره و تیپ «جواد» سریال بچه مهندس در کانادا

تصویر جدید از علی قربان‌ زاده بازیگر ایرانی که همه رو شوکه کرد

تصویری از عاشقانه جدید تازه داماد سینمای ایران

عکس/زیبایی گلاره عباسی در عکس جدیدش

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

آقای پزشکیان کارگران زیر خط فقر مشغول کارند

فیلم/جدال ماتریسی بایدن و ترامپ

واردات بنزین در اولویت دولت چهاردهم قرار دارد

گزارش بورس امروز شنبه ۳۰ تیرماه ۱۴۰۳

عکس/ حمید گودرزی عزادار شد

اعلام زمان واریز حقوق تیرماه بازنشستگان

تلاش دلار برای صعود دوباره

ظریف زیر فشارِ سنگین «تندروها» و «مجاهدان شنبه»؛ هزینه ایستادگی ظریف مقابل غنیمت بگیران از کابینه چهاردهم

فیلم/درگیری با پلیس در نمک‌آبرود/ مساله حجاب زنان بود؟

حمله تند نماینده مجلس به ظریف و پزشکیان

چگونه از سرقت خودرو پیشگیری کنیم؟

بهترین راه‌های مهاجرت به سوئد

طرح "حرکت" بانک رفاه کارگران بازنگری و تمدید شد

چه کسی وزیر نفت دولت چهاردهم می‌شود؟

شناسایی نخستین فرد مبتلا به تب دنگی در تهران

حرکت جنجالی رامین رضاییان علیه پرسپولیس

خوشگذرانی شبنم قلی خانی در دبی + عکس

جدیدترین قیمت خانه در مشهد از نقلی تا بزرگ متراژ + جدول

پرش بلند رامین رضاییان در تمرینات استقلال+ عکس

فیلم/ علیز درباره ظریف چه می‌گوید؟

مدیرعامل استقلال مشخص شد

عکس/ استوری جنجالی علیرضا بیرانوند با لباس تراکتور

جزییات جدید از مذاکرات استقلال و علی کریمی

عکس‌های جذاب از پشت صحنه سریال در انتهای شب

جدیدترین قیمت آپارتمان در تبریز + جدول

عکس/ قیمت باورنکردنی زمین در تهران ۳۰ سال پیش

پوشش ناقص ۱۹ بند از ۵۹ خدمت توانبخشی توسط بهزیستی

عکس دیده نشده از سفر عمو پورنگ به هند

انتظار ۵۰۰ ساله برای خرید خانه با این دستمزد‌ها

قیمت نفت کاهشی شد

آمار عجیب از میزان مصرف برق ایرانی‌ها

درخواست خانواده سردار سلیمانی از پزشکیان درباره معیشت مردم

فیلم/ دفاع جانانه ظریف از ایران در برابر حملات تندرو‌ها

عکس سلفی منوچهر هادی و دخترش با ژست بامزه

همه آنچه باید از طرح «اعتبار ملی» بانک ملی ایران بدانید

علت تاخیر در واریز متناسب سازی حقوق بازنشستگان چیست؟

اعلام زمان واریز وام بازنشستگان کارگری

فیلم/خواننده پاپ، طرفدارش را از خودکشی نجات داد

افزایش نرخ بهره بین بانکی + جدول

فیلم/ تداوم آتش‌سوزی در کوه قلارنگ ایلام

نگاهی به فروش فیلم‌های سینمایی در تیرماه

فیلم/تلاش برای خاموش کردن آتش در کوهستان‌های دره شهر

تغییر مسیر قیمت دلار با عقبگرد قیمت انس؟

حقوق حداقل بگیران مستمری را مطابق با تورم افزایش دهید

اینفوگرافی/ علائم تب دنگی کدام است؟

قیمت بیت‌کوین پرواز کرد

کابینۀ چهاردهم در تله خشکسالی و بی‌آبی / بررسی چالش‌ها و مطالبات بخش آب از نگاه کارشناسان

آخرین گمانه‌زنی‌ها درباره ترکیب کابینه پزشکیان

دولت چهاردهم و مساله روابط ایران با روسیه و غرب

اعلام قیمت جدید دام زنده در بازار+ جدول