تاریخ انتشار: ۰۹:۰۳ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
دلار نیما از مرز ۴۲ هزارتومان عبور کرد

پیش بینی بورس امروز ۱۶ خرداد ۱۴۰۳

زنگ پایان معاملات دو روز ابتدایی دومین هفته خردادماه در حالی نواخته شد که نماگر‌های اصلی بازار زیر سایه تحولات و ریسک‌های گوناگون، روز‌های کم افت و خیزی را به ثبت می‌رسانند. در این میان می‌توان به بمباران بازار با اخبار مثبت گوناگون اشاره کرد که در صدر آن افزایش دلار نیما به محدوده‌های ۴۲هزار تومانی و داغ شدن تجدید ارزیابی دارایی شرکت‌های خودروسازی قرار دارد.

پیش بینی بورس امروز ۱۶ خرداد ۱۴۰۳

اقتصاد ۲۴-بیش از ۶ ماه از مطرح‌شدن الزام تجدیدارزیابی برای شرکت‌های بزرگ گذشته است. این خبر که می‌توانست محرک خوبی برای رونق‌گرفتن معاملات بورسی شود، در سایه اخبار منفی مختلف گم شد، اما گفته‌شده درروز‌های آتی قرار است سران سه قوه برای تسریع تجدیدارزیابی شرکت‌های خودرویی تصمیم بگیرند.

در شرایط تورمی به‌روز‌کردن صورت‌های مالی یک اقدام مهم برای افزایش شفافیت بازار سهام به‌شمار می‌آید. امری که می‌تواند امیدواری را در بازار افزایش دهد.

سوت پایان معاملات دو روز ابتدایی دومین هفته خرداد در حالی به‌صدا درآمد که نماگر‌های اصلی بازار، روز‌های کم افت و خیزی را به‌ثبت رساندند. در این میان سه شاخص اصلی بازار روز یکشنبه سرخ‌پوش شدند و کاهش ارتفاع نه‌چندان زیادی را ثبت کردند.

در این بین دماسنج اصلی بازار سرمایه با کاهش ارتفاع ۰.۳۱ درصدی همراه شد و در پایان ساعات معاملاتی روز یکشنبه در سطح ۲‌میلیون و ۸۷‌هزار واحدی ایستاد. افت ۶‌هــــزار و ۳۹۳‌واحـــدی شاخـــص‌کل در حالی رخ داد که برآیند افت و خیز دماسنج اصلی بازار در دو روز ابتدایی هفته مثبت ۰.۰۸ درصد بوده‌است. همچنین نماگر هموزن با نزول ۰.۴۵ درصدی، روبه‌رو و در سطح ۶۸۱‌هزار و ۶۲۸‌واحدی قرارگرفت و برآیند منفی ۰.۵۴ درصدی را در دو روز ابتدایی هفته‌جاری نشان‌داد. در این بین شاخص‌کل فرابورس نیز که معیار مناسبی برای بررسی وضعیت سهام مختلف فرابورسی است، حدود ۰.۶۲ درصد سرخ‌پوش شد و در نهایت در سطح ۲۲‌هزار و ۵۶۲‌واحدی کار خود را به اتمام رساند.

ارزش معاملات خرد بازار سرمایه روز یکشنبه که شامل سهام و حق‌تقدم بازار می‌شود مقدار ۲‌هزار و ۱۱۳‌میلیارد‌تومانی را ثبت کرد. به‌علاوه ۲۳۷‌میلیارد‌تومان پول حقیقی نیز از گردونه معاملات بازار خارج شد. در این میان سه نماد «شپنا»، «شبندر» و «بوعلی» بیشترین تاثیر را بر شاخص‌کل بورس تهران و نماد‌های «شگویا»، «هرمز» و «زاگرس» بیشترین تاثیر را در شاخص‌کل فرابورس داشتند. همچنین «شستا»، «خودرو» و «ذوب» سه نماد پرتراکنش روز یکشنبه بازار بودند.


بیشتر بخوانید:عملکرد شاخص بورس در روز‌های ثبت‌نام و تایید صلاحیت‏‏‏‏ نامزد‌ها


اتمسفر بازار پس از گذشت یک سال از صعود و فتح قله ۲‌میلیون و ۵۳۵‌هزار‌واحدی همچنان رکودی است. در یک سال‌گذشته بازار کم‌توان در معرض ریسک‌های سیستماتیک و غیرسیستماتیک گوناگونی بوده و با وجود اینکه محرک‌های گوناگون کم‌اثری در این طول مسیر به بازار تزریق شده، اما همچنان مسیر حرکت بازار مبهم است.

از هفته گذشته افزایش دلار نیما به محدوده‌های ۴۲‌هزار‌تومانی و قوت‌گرفتن تجدیدارزیابی دارایی شرکت‌های خودروسازی اتمسفر بازار را تحت‌الشعاع قرار داده‌است. با وجود اینکه بازار به انتشار چنین اخباری اعتنای چندانی نشان نمی‌دهد، هرگونه جدیت در تحقق این اهداف می‌تواند بازار کم‌جان این روز‌ها را قوت ببخشد و شرایط مطلوب‌تری را برای سرمایه‌گذاری فراهم‌کند.

بازار از نگاه کارشناسان

احمد اشتیاقی؛ کارشناس بازار سرمایه وضعیت بازار دو روز ابتدایی هفته را این‌گونه توصیف کرد: در دو روز ابتدایی هفته جاری اخبار مختلف از کاندیدا‌های ریاست‌جمهوری، تغییرات نرخ سود و ادامه کاهش دامنه نوسان در بازار سهام سمت و سوی بازار ر ا تغییر دادند. اما در صورتی‌که وضعیت ریسک‌های حاکم بر بازار تغییر نکند؛ صعود قدرتمند نماگر‌های اصلی بورس را نمی‌توان انتظار داشت.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه‌داد: باید اظهار کرد تا زمانی‌که تغییر در برخی سیاستگذاری‌های اقتصادی ایجاد نشود، بازگشت بازار به مدار صعود و فتح قله‌های گذشته واقع‌بینانه نخواهد بود. همچنین با توجه به ابلاغیه اخیر بانک‌مرکزی به بانک‌ها مبنی‌بر سود سپرده حداکثر ۲۰.۵ درصدی، این اقدام می‌تواند بازار‌ها را از حالت رکودی خارج و روند نرخ تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و به‌هم ریختگی بازار‌های مالی را کاهش دهد. با توجه به هدف‌گذاری ۲۰‌درصدی نرخ تورم در سال‌جاری توسط سیاستگذاران، می‌توان نرخ ۲۵‌درصدی را برای نرخ سود سپرده‌ها درنظر داشت.

در صورتی‌که هدف اصلی سیاستگذار نرخ مذکور باشد، با عقب‌نشینی نرخ بهره بدون‌ریسک از نرخ‌های فعلی بازار‌های مالی به‌ویژه بازار سرمایه از چنین اقدامی منتفع می‌شود. این کارشناس بازار افزود: با توجه به اینکه کمتر از یک ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری زمان باقی‌مانده، به‌نظر نمی‌رسد بانک‌مرکزی تصمیم مشخصی برای افزایش دلار نیما به محدوده‌های فراتر از ۴۵‌هزار‌تومان را در کوتاه‌مدت داشته‌باشد، با این‌وجود افزایش قیمت دلار نیما از محدوده‌های کنونی می‌تواند به‌عنوان مسکنی اثربخش عمل کند و بازار را از باتلاق رکودی بیرون بکشد.

تجدیدارزیابی دارایی شرکت‌های خودروسازی نیز می‌تواند وضعیت ناخوشایند صنعت خودروسازی را بهبود و لیدر محور‌بودن این بخش از بازار می‌تواند کلیت بازار را به ساحل آرامش برساند. در پایان پیش‌بینی می‌شود بازار در روز‌های آینده روند تعادلی خود را حفظ کند و در محدوده‌های فعلی نوسان‌های محدودی را به‌ثبت برساند. عرفان کاظم‌زاده کارشناس بازار سرمایه وضعیت این روز‌های بازار را این‌گونه تشریح کرد: شاخص‌کل بورس روز یکشنبه با نوسان محدود منفی ۰.۳۱ درصدی روبه‌رو بود.

کمتر از یک ماه به انتخابات ریاست‌جمهوری مانده و بورس در شرایطی به حیات معاملاتی خود ادامه می‌دهد که اخبار اقتصادی از جلوه کمتری برخوردار شده و اخبار مربوط به انتخابات اهمیت بیشتری پیدا کرده‌است، با این‌وجود انتشار اخبار مثبت گوناگون از جمله تجدیدارزیابی دارایی شرکت‌های خودروسازی و اصلاح نرخ سوخت پتروشیمی‌ها می‌تواند بازار را از رخوت خارج کند، با این‌وجود انتظار می‌رود جلسه روز‌های آینده تجدیدارزیابی گروه خودروسازی می‌تواند زیان شناسایی‌شده این صنایع را کاهش دهد، با این‌وجود اقداماتی از این دست را می‌توان تنها به‌عنوان مسکن اثربخش کوتاه‌مدت نام برد، چراکه تا زمانی‌که قیمت‌گذاری‌های دستوری بر مدار صنایع خودروسازی است، وضعیت این صنایع با اقداماتی از این دست دگرگون نخواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه پیرامون افزایش دلار نیما افزود: به‌نظر می‌رسد افزایش محدود دلار نیما در روز‌های آینده ادامه پیدا کند؛ اما باید منتظر ماند و دید دولت چهاردهم چه سیاستی در قبال این موضوع اتخاذ خواهد کرد، بنابراین پیش‌بینی می‌شود روند تعادلی بازار ادامه پیدا کند و بازار بر مدار تعادل روز‌های معاملاتی را سپری کند.

منبع: دنیای اقتصاد
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

قیمت‌های باورنکردنی مسکن در زعفرانیه

قابلیت جدید و ویژه مخصوص رانندگان اسنپ

فیلم/ پزشکیان: قول می‌دهم صدای بی‌صدایان باشم

زنگ خطر به صدا درآمد؛ مرگ ۵ نفر بر اثر ابتلا به هاری!

عکس/ تصویری زیرخاکی از پورمحمدی و محمود احمدی‌نژاد

پزشکیان: من درباره مهسا امینی کاملا محکم و صریح حرف زده ام

فیلم/ حضور استاندار مرکزی در محل حادثه ریزش معدن اراک - شازند

سقوط سکه امامی به کانال ۳۹ میلیون تومانی

فیلم/ ریزش معدن در استان مرکزی با احتمال مفقودی ۴ نفر

ریزش معدن در اراک با احتمال مفقودی ۴ نفر

توئیت معنادار پورمحمدی: تحمل شنیدن دارید؟!

بنگاه‌های غیرمجاز پلمب می‌شوند

این موجران منتظر جریمه‌های سنگین باشند

عکس/ متروی تهران میزبان یک مسافر خاص بود

پورمحمدی: فیلترشکن تولید فساد می‌کند

عکس/ مهاجم استقلال ازدواج کرد

وعده انتخاباتی کاهش هزینه ساخت مسکن شدنی است؟

شرط اول و آخر بازیکنان پرسپولیس برای تمدید

فیلم/ انتقاد تند کواکبیان از قالیباف و جلیلی

همه آنچه باید درباره یورو بدانیم/ یورو ۴۵ هزار برابر تومان!

گزارش بورس امروز یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳

فیلم/پورمحمدی: جامعه نه ادعاهای ما را قبول دارد نه وعده‌های ما را

موزه زمان تهران کجاست؟

از سهمیه به رانندگان تاکسی اینترنتی تا وعده خرید نفت منطقه!

فیلم/ شورای شهر به تعطیلات تابستانی رفت

سامانه اس-۵۰۰ روسیه؛ قاتل موشک‌های بالستیک

فیلم/ ماجرای تغییر چهره پارسا پیروزفر از دهه ۷۰ تا کنون

عکس/ استایل جذاب هانده ارچل سوژه کاربران شد

تغییرات قیمت خودرو؛ دنا گران شد، رانا ارزان + جدول

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات محکومان

اینفوگرافی/دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری درباره مسائل مهم جامعه

عکس/ استایل جذاب بهاره افشاری جلب توجه کرد

تنها شانس دلار برای فرار از رکود

کاهش نرخ دلار؛ فشار بازارساز است یا رکود انتخاباتی؟

مدرک تحصیلی ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری+ جدول

افزایش قیمت حامل‌های انرژی در راه است؟

محمود احمدی نژاد بیانیه داد

عکس/ واکنش عباس عبدی به سخنان سعید جلیلی

نامزدهای ریاست جمهوری چه خوابی برای بازار خودرو دیده‌اند؟

نگران حادثه فاجعه آمیز هستیم

تلاش سکه برای شکستن مرز مهم

عکس/ صادق زیبا کلام به سرطان مبتلا شد

سود خالص بانک سینا از ۱۸ هزار میلیارد ریال فراتر رفت

عکس/ استایل جدید و متفاوت ترلان پروانه

چت جی پی تی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دولت سیزدهم چقدر بدهی روی دست دولت بعدی گذاشت؟

قرارداد توسعه میادین نفتی چنگوله و بند کرخه امضا شد + فیلم

عکس/ تبریک باشگاه‌های اروپایی به مناسبت عید قربان

فیلم/ دلبری آزاده صمدی برای هومن سیدی دوباره پربازدید شد

تصمیم مهم بیمه مرکزی درباره افت قیمت خودرو تصادفی