تاریخ انتشار: ۱۴:۱۵ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۳
ناترازی انرژی به ابرچالش بزرگ تبدیل شده است

دولت چهاردهم شرایط تغییر قیمت بنزین را دارد؟

اقتصاددانان معتقدند دولت جدید باید برنامه مشخصی داشته باشد تا بتواند وضعیت متغیر‌های اقتصادی را در دوره چهار ساله خود بهبود دهد.

دولت چهاردهم شرایط تغییر قیمت بنزین را دارد؟

اقتصاد ۲۴- سوت پایان ثبت‌نام کاندیدا‌های انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم در حالی غروب دیروز زده شد که در جمع ۸۰ نفر برای ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردند. حال باید منتظر ماند و دید از میان این تعداد داوطلب کاندیداتوری، چند نفر از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت می‌شوند.

اما نکته‌ای که در این میان مطرح است، این‌که افرادی که نگاه به صندلی ریاست دولت چهاردهم دارند، آیا برنامه‌ای برای اقتصاد دارند و این‌که چه اولویت‌هایی را باید روی میز خود در حوزه اقتصاد بگذارند. اقتصاددانان معتقدند دولت جدید باید برنامه مشخصی داشته باشد تا بتواند وضعیت متغیر‌های اقتصادی را در دوره چهار ساله خود بهبود دهد.

از نگاه کارشناسان، رفع محدودیت‌های داخلی و خارجی مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی دولت جدید باید باشد که بحث نخست با گذر از اقتصاد دستوری میسر می‌شود و موضوع دوم به رفع تحریم‌های اقتصادی از بدنه اقتصاد کشور بازمی‌گردد.

از سوی دیگر، تداوم مسیر اصلاحات اقتصادی برای مهار تورم و بهبود رشد اقتصادی، اولویت‌های دیگر دولت جدید است.

در همین رابطه محمدصادق الحسینی، اقتصاددان در کافه‌خبر خبرگزاری خبرآنلاین درباره اولویت‌های اصلی دولت چهاردهم می‌گوید: دولت چهاردهم باید ۵ اولویت اصلی را در دستور کار قرار دهد که اولویت اول، اصلاحات در حوزه ناترازی انرژی است که به ابرچالش بزرگ تبدیل شده است.

وی می‌افزاید: این ابرچالش در عمل سبب شده که علاوه بر این‌که مزیت استراتژیک ما برای وابسته کردن سایر کشور‌ها به خصوص انرژی گاز را از دست بدهیم، بلکه باعث شده که از درآمد ارزی ناشی از آن نیز محروم باشیم. از سوی دیگر، سبب شده است که در عمل امکان بازپرداخت یارانه‌ای مناسبی –چه نقدی و چه غیرنقدی- به خانوار‌ها را نداشته باشیم.

این کارشناس اقتصادی تصریح می‌کند: در واقع ناترازی انرژی در یک بُعد، به دیپلماسی اقتصادی خارجی ما لطمه زده است. یعنی قیمت انرژی در ایران که دچار ناترازی شده، به دیپلماسی اقتصادی ما لطمه زده و نیز امکان کاهش فقر را از ما گرفته است. سوم این‌که با عدم امکان استفاده دولت از این درآمدها، تراز پرداخت‌ها را با بحران مواجه کرده است. چهارم این‌که، باعث مشکل کسری بودجه هم شده است. پنجم، باعث شده که در تابستان برق نداشته باشیم و در زمستان، گاز نداشته باشیم.

الحسینی متذکر می‌شود: ناترازی انرژی فقط این نیست که برق یا گاز نداریم، همه مسایل را با خود می‌کشد و باعث آلودگی شدید محیط‌زیست ایران هم شده، چون منجر به مصرف بی‌رویه در کشور شده است.


بیشتر بخوانید: فروش بنزین ۷ هزار تومانی در پلتفرم‌های آنلاین/ دارندگی و برازندگی؛ پُز جدید این بار در خرید لاکچری بنزین


وی تاکید می‌کند: در عین حال، شکل مصرف انرژی در کشور بسیار ناعادلانه است، یعنی باعث ایجاد ناعدالتی گسترده شده که هر کسی که بیشتر ثروت دارد، بیشتر یارانه می‌گیرد و هر کسی هم که کمتر درآمد دارد، کمتر یارانه مصرف می‌کند. بر این اساس، در حال حاضر دهک دهم ۲۲ برابر دهک اول از یارانه انرژی منتفع می‌شود.

مصرف بنزین در ایران فاجعه است

این کارشناس اقتصادی در ادامه می‌گوید: به نظر من مهم‌ترین بحرانی که دولت چهاردهم باید خیلی سریع به آن ورود کند و رییس‌جمهور برای آن برنامه داشته باشد، مساله انرژی است.

الحسینی می‌افزاید: امکان ادامه وضعیت کنونی وجود ندارد، چراکه ما نه‌تن‌ها با شرایطی مواجه شدیم که درباره آن‌ها توضیح دادم، بلکه از طرف دیگر، بین ۴ تا ۶ میلیارد دلار امسال فقط بنزین می‌خواهیم وارد کنیم؛ آن هم به علت کمبود بنزین.

وی تصریح می‌کند: این فاجعه است. این‌ها به خاطر این نیست که تولید بنزین در ایران کم است، به این دلیل است که مصرف بنزین در ایران زیاد است و مصرف بنزین هم فقط تابع مصرف خودرو‌ها نیست.

این کارشناس اقتصادی متذکر می‌شود: به دلیل این‌که این کالا بسیار ارزان است، به شدت قاچاق می‌شود و پیش‌بینی‌ها این است که ۲۰ درصد بنزین قاچاق می‌شود و دوم این‌که، بیشتر مصرف می‌شود.

دولت چهاردهم شرایط تغییر قیمت بنزین را دارد؟

الحسینی در پاسخ به این سوال خبرآنلاین که آیا فکر می‌کنید دولت بعدی شرایط اصلاح قیمت بنزین را دارد؟ می‌گوید: اصلا مهم نیست که دولت بعدی شرایط اصلاح قیمت بنزین را دارد یا ندارد. مهم این است که این وضعیت اصلا قابل ادامه نیست. دولت بعدی باید با برنامه بیاید.

وی می‌افزاید: نکته این‌جاست که دیگر ارز نداریم که برای واردات بنزین تخصیص دهیم. حالا یا دولت بعدی با یک برنامه‌ای می‌آید که قیمت را اصلاح می‌کند و یارانه نقدی به خانوار‌ها می‌دهد و یا این‌که مثل دولت‌های قبلی بی‌برنامه می‌آید.

این اقتصاددان متذکر می‌شود: اگر این کار را نکنند، شرایط به جایی می‌رسد که یک دفعه در جایی که ارز ندارند و به بحران می‌خورند، مجبور می‌شوند قیمت بنزین را بالا ببرند. این اشتباه است، بی‌برنامه‌گی حتما به کشور، به اقتصاد و به مردم لطمه می‌زند.

رفع تحریم‌ها یک «باید» برای اقتصاد ایران است

این کارشناس اقتصادی در ادامه با بیان این‌که اولویت دوم دولت چهارم، تجارت خارجی و سیاست خارجی است، می‌گوید: در واقع، رفتن به سمت کاهش تحریم‌ها، اصلاح سیاست خارجی و در کنار آن، اصلاح تجارت خارجی و مساله مهم اصلاح شرایط تراز پرداخت‌های کشور باید جزو اولویت‌ها باشد.


بیشتر بخوانید:  علت اصلی ناترازی بنزین مشخص شد


الحسینی می‌افزاید: تا وقتی این‌ها حل نشود، خیلی کار‌های دیگر در اقتصاد ایران نشدنی است. یعنی رفع تحریم و کاهش تحریم‌ها، یک باید برای اقتصاد ایران است.

بالاخره یک برنامه برای مدیریت بازار ارز باید داشته باشیم

این اقتصاددان عنوان می‌کند: اولویت سوم دولت چهاردهم، ارز است که بالاخره ما باید یک برنامه‌ای برای مدیریت بازار ارز داشته باشیم؛ به نحوی که هم با کاهش نرخ ارز ناشی از رفع تحریم و افزایش قیمت نفت دچار بیماری هلندی و صنعت‌زدایی نشویم و هم این‌که با عدم تدبیر و مدیریت، جهش شدید نرخ ارز اتفاق نیفتد.

الحسینی تصریح می‌کند: بر این اساس، اصلاح نظام ارزی کشور جزو اولویت‌های دولت چهاردهم باید باشد.

وی در پاسخ به این سوال خبرآنلاین که بهترین شیوه مدیریت بازار ارز چیست؟ متذکر می‌شود: باید سیاست بودجه‌ای و مالی دولت اصلاح شود و در عین حال، کسری بودجه نداشته باشیم که در نهایت، راهکار باز هم به بخش انرژی مربوط می‌شود.

این اقتصاددان ادامه می‌دهد: مشکل کسری بودجه با سیاست انرژی درست باید حل شود. کسری بودجه که درست شد، رشد نقدینگی کاهش پیدا می‌کند و وقتی رشد نقدینگی که کاهش پیدا کرد، با سیاست پولی متناسب، اثرات نقدینگی هم عقیم‌سازی و خنثی‌سازی شود که عملا هیچ فشاری روی نرخ ارز برای افزایش نباشد.

الحسینی یادآور می‌شود: ما وقتی این کار‌ها را انجام دهیم، تورم نداریم و یا این که نرخ تورم خیلی پایین می‌آید و تک‌رقمی می‌شود. تورم هم که تک‌رقمی شد، دیگر فشاری برای افزایش نرخ ارز وجود ندارد و نرخ ارز خودش اصلاح می‌شود.

اصلاحات صندوق‌های بازنشستگی اتفاق نیفتد، مثل بهمن روی اقتصاد خراب می‌شود

این کارشناس اقتصادی همچنین می‌گوید: اصلاح نظام بانکی، اولویت چهارم دولت بعدی باید باشد. بالاخره نظام بانکی ما معضلات گسترده دارد که خود را در نرخ بهره و در شرایط خاص نشان می‌دهد که بحث خیلی مفصلی است.

الحسینی می‌افزاید: در نهایت اصلاحات پارامتریک و غیرپارامتریک در صندوق‌های بازنشستگی باید اتفاق بیفتد که بسیار اهمیت دارد و بالاخره اگر سراغ آن نروند و این اصلاحات را انجام ندهند، مثل یک بهمن روی اقتصاد کشور خراب می‌شود.

وی با اشاره به اولویت ششم دولت چهاردهم، عنوان می‌کند: ما اگر دنبال رشد اقتصادی و توسعه اقتصادی کشور هستیم، باید به سمت تسهیل فضای کسب‌وکار، کاهش مجوزها، عدم قیمت‌گذاری دولتی و عدم دخالت قیمتی دولت در نرخ‌های مختلف و در بازار‌های مختلف برویم.

منبع: خبر آنلاین
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ ریزش معدن در استان مرکزی با احتمال مفقودی ۴ نفر

ریزش معدن در اراک با احتمال مفقودی ۴ نفر

توئیت معنادار پورمحمدی: تحمل شنیدن دارید؟!

بنگاه‌های غیرمجاز پلمب می‌شوند

این موجران منتظر جریمه‌های سنگین باشند

عکس/ متروی تهران میزبان یک مسافر خاص بود

پورمحمدی: فیلترشکن تولید فساد می‌کند

عکس/ مهاجم استقلال ازدواج کرد

وعده انتخاباتی کاهش هزینه ساخت مسکن شدنی است؟

شرط اول و آخر بازیکنان پرسپولیس برای تمدید

فیلم/ انتقاد تند کواکبیان از قالیباف و جلیلی

همه آنچه باید درباره یورو بدانیم/ یورو ۴۵ هزار برابر تومان!

گزارش بورس امروز یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳

فیلم/پورمحمدی: جامعه نه ادعاهای ما را قبول دارد نه وعده‌های ما را

موزه زمان تهران کجاست؟

از سهمیه به رانندگان تاکسی اینترنتی تا وعده خرید نفت منطقه!

فیلم/ شورای شهر به تعطیلات تابستانی رفت

سامانه اس-۵۰۰ روسیه؛ قاتل موشک‌های بالستیک

فیلم/ ماجرای تغییر چهره پارسا پیروزفر از دهه ۷۰ تا کنون

عکس/ استایل جذاب هانده ارچل سوژه کاربران شد

تغییرات قیمت خودرو؛ دنا گران شد، رانا ارزان + جدول

موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات محکومان

اینفوگرافی/دیدگاه نامزدهای ریاست جمهوری درباره مسائل مهم جامعه

عکس/ استایل جذاب بهاره افشاری جلب توجه کرد

تنها شانس دلار برای فرار از رکود

کاهش نرخ دلار؛ فشار بازارساز است یا رکود انتخاباتی؟

مدرک تحصیلی ۶ نامزد انتخابات ریاست جمهوری+ جدول

افزایش قیمت حامل‌های انرژی در راه است؟

محمود احمدی نژاد بیانیه داد

عکس/ واکنش عباس عبدی به سخنان سعید جلیلی

نامزدهای ریاست جمهوری چه خوابی برای بازار خودرو دیده‌اند؟

نگران حادثه فاجعه آمیز هستیم

تلاش سکه برای شکستن مرز مهم

عکس/ صادق زیبا کلام به سرطان مبتلا شد

سود خالص بانک سینا از ۱۸ هزار میلیارد ریال فراتر رفت

عکس/ استایل جدید و متفاوت ترلان پروانه

چت جی پی تی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دولت سیزدهم چقدر بدهی روی دست دولت بعدی گذاشت؟

قرارداد توسعه میادین نفتی چنگوله و بند کرخه امضا شد + فیلم

عکس/ تبریک باشگاه‌های اروپایی به مناسبت عید قربان

فیلم/ دلبری آزاده صمدی برای هومن سیدی دوباره پربازدید شد

تصمیم مهم بیمه مرکزی درباره افت قیمت خودرو تصادفی

عکس/ استوری مهران غفوریان برای یک دختر پربازدید شد

عکس/ ژست خاص بهاره رهنما در کربلا

منتظر یک غافلگیری بزرگ از سوی پزشکیان باشید +عکس

دو دلیل کوچانده شدن مستاجران تهرانی به پردیس و پرند + جدول

بورس منتظر مناظره‌های انتخاباتی است

اعلام ساعت برگزاری فینال جام حذفی

فیلم/ اسامی کدام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بیشتر جستجو شد؟

۶ سناریوی انصراف کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری