تاریخ انتشار: ۰۸:۰۰ - ۲۱ تير ۱۴۰۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
در گفتگو با اقتصاد ۲۴ مطرح شد:

گرمازدگی بازار سرمایه با قطعی برق صنایع/ خطر کسری بودجه در دولت چهاردهم نیز بورس را رها نمی‌کند/ جلیلی می‌آمد صف فروش‌ سنگین می‌شد

بازار سرمایه به‌رغم شروع خوبی که در ابتدای هفته داشت، در آخرین روز معاملاتی از حرکت رو به جلو باز ماند و طبق روال سابق فروریخت. گفته می‌شود غیر از نماد‌های کوچک و متوسطی که این هفته به بازدهی ۱۰ درصد یا حتی ۲۰ درصد دست یافتند، سهم‌های پرتراکنش بازار وضع خوبی نداشتند و آن طور که «احسان خاتونی» تحلیلگر بازار سرمایه می‌گوید غیر از متغیر‌های آسیب زننده نرخ بهره و اخزا و... که همچنان به قوت خود باقی هستند، حالا با فرارسیدن موج گرما قطعی برق نیز دامن صنایع را گرفته و بورس را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

/////////گرمازدگی بازار سرمایه با قطعی برق صنایع/ خطر کسری بودجه در دولت چهاردهم نیز بورس را رها نمی‌کند/ شاخص کل بورس تا آخر تابستان به رقم می‌رسد

اقتصاد ۲۴- نازنین خودی- بازار سرمایه به رغم شروع خوبی که در ابتدای هفته داشت، در آخرین روز معاملاتی از حرکت رو به جلو باز ماند و طبق روال سابق فروریخت. گفته می‌شود غیر از نماد‌های کوچک و متوسطی که این هفته به بازدهی ۱۰ درصد یا حتی ۲۰ درصد دست یافتند، سهم‌های پرتراکنش بازار وضع خوبی نداشتند و آن طور که «احسان خاتونی» تحلیلگر بازار سرمایه می‌گوید غیر از متغیر‌های آسیب زننده نرخ بهره و اخزا و... که همچنان به قوت خود باقی هستند، حالا با فرارسیدن موج گرما قطعی برق نیز دامن صنایع را گرفته و بورس را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بر این اساس شاخص کل بورس روز چهارشنبه ۷ هزار و ۸۰۹ واحد افت کرد و در سطح ۲ میلیون و ۲۰۹ هزار واحد ایستاد. شاخص هم‌وزن نیز با روندی نزولی به ۷۰۶ هزار واحد رسید و طبق گزارش‌ها ارزش معاملات خرد به ۳،۷۵۰ میلیارد تومان رسید.

بازار سرمایه در حال اصلاح قیمت است

احسان خاتونی، تحلیلگر بازار سرمایه درباره روند بازار در روز چهارشنبه به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: این ریزشی که الان شاهد هستیم در حقیقت اصلاح قیمتی است. آن هم تحت تاثیر این است که یکسری هیجانات به واسطه انتخابات داشتیم و بازار یک رشد مقطعی داشت، اما الان بازار دید که متغیر‌های اثرگذار همچنان سرجایش هست و تغییری نداشته و فعلا ترجیح داد که فروشنده باشد و نظاره گر باشیم.

به گفته او ریسک‌هایی مثل نرخ پایین دلار نیما همچنان به قوت خودش باقی هستند. نرخ‌های بهره و اخزا نیز اگرچه کاهشی شد، اما آنقدر اثرگذار نبود و به نظر می‌رسد که بیشتر از آن نمی‌تواند کاهش پیدا کند و ظاهرا در سطوح بالا می‌ماند. وضعیت بازار در حالی است که هر سهمی را نگاه کنید تقریبا اغلب صنایع و شرکت‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری در سطوح ارزندگی قرار دارند. ولی نقدینگی فعلا نیست و تا دولت جدید هم سر کار بیاید و وزرایش را معرفی کند و سیاست‌هایش مشخص بشود، زمان می‌برد و بازار فعلا ترجیح داده که نظاره گر باشد. در کنار این‌ها داستان کمبود برق صنایع تاثیر گذار بوده است.

قطعی برق صنایع امسال دو برابر شده است

احسانی در پاسخ به چگونگی تاثیر قطعی برق بر بورس توضیح می‌دهد: با شروع موج گرما در تابستان و مرداد ماه در کشور همیشه این اتفاق می‌افتاد. با این تفاوت قبلا هفته‌ای یک روز شرکت‌ها و صنایع و شهرک‌های صنعتی برقشان قطع می‌شد، اما الان به هفته‌ای دو روز رسیده است. هم اکنون نصف کشور تقریبا به صورت نیمه وقت فعال بودند و امروز نیز تعطیل خواهند بود. تصور کنید شرکت دو روز در هفته تولید نکند و تولیدش کاهش پیدا کند. در این شرایط سودآوریش هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.


بیشتر بخوانید:  مسعود پزشکیان باید پاسخگوی کدام چالش‌ها و مطالبات باشد؟/ فردای پیروزی پزشکیان، یک ایران چالش، یک جهان مطالبه!


به گفته وی از یک طرف نرخشان نیز معمولا با نیماست و نیما هم تغییری نداشته است. احتمالا این مسئله کمبود برق بیشتر از پارسال سودآوری شرکت‌ها را کم کند. پارسال شرکت‌هایی مثل فولادی‌ها خیلی ضربه خوردند. مانند فولاد مبارکه که امروز صحبت‌هایی شده مبنی بر اینکه می‌خواهد عرضه ورق گرم را در مرداد به خاطر مساله برق کم کند. این‌ها در حالی است که فولاد مبارکه خودش نیروگاه دارد و هزینه کرده که در پیک مصرف استفاده کند. ولی مثلا از این نیروگاه واقعا استفاده خیلی زیادی نمیبرد. چرا که این برقش را به شبکه می‌دهد و خودش باید تعطیل کند.

کسری بودجه همچنان در کمین بورس

این کارشناس بازار سرمایه همچنین درباره چشم انداز بورس در دولت چهاردهم معتقد است: اینکه چه کسی رییس‌جمهور و وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی باشد مهم است، اما کسری بودجه‌ای که وجود دارد را آیا این افراد می‌توانند یک شبه برطرف کنند؟ خیر. اصلا عامل اصلی افزایش نرخ سود بانکی همین کسری بودجه است. دولت اوراق منتشر می‌کند و به پیمانکاران اخزا می‌دهند. پیمانکاران نیز در بازار به کسر می‌فروشند و نرخ بهره بالا می‌رود. خب واضح است که این چیزی نیست که بتوان یک شبه آن را حل کرد، اما به نظر می‌رسد با قول‌هایی که داده شده به جهت اینکه احتمالا برجام احیا بشود و یا گشایش‌های خارجی صورت بگیرد، مسئله کسری بودجه نیز قابل حل است. اقتصاد درست شود بورس هم درست می‌شود. خیلی لازم نیست دولت بیاید برای بورس کاری انجام بدهد.

به باور او همه این‌ها البته به بعد از انتخابات آمریکا برمی‌گردد، به زمانی که بالاخره مشخص بشود جو بایدن یا ترامپ برنده می‌شوند. بعد از آن یکسری مذاکرات صورت بگیرد و دوباره یکسری بهبود روابط با غرب انجام بشود چون بالاخره تحریم‌ها اثرگذار هستند و همین الان فروش نفت ما با تخفیف زیاد انجام می‌شود. خیلی از شرکت‌های صادراتی آن تحریم‌ها را دور می‌زنند و هزینه و بهای تمام شدشان به صورت غیر مستقیم بالا می‌رود. یک دلیلش هم تحریم‌ها و این عدم ارتباط با دنیاست که اگر این‌ها درست بشود خود به خود وضعیت بورس هم درست خواهد شد.

پیش بینی شاخص کل بورس

احسان خاتونی درباره پیش بینی شاخص کل بورس نیز به اقتصاد ۲۴ می‌گوید: فعلا من بعید می‌دانم شاخص بورس بیشتر از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد برود تا زمانی که تکلیف همین سیاست‌ها از جمله نرخ ارز و بیمه و تکلیف روابط با خارج و برجام و ریاست‌جمهوری آمریکا مشخص شود. این تابستان بعید می‌دانم که بورس خیلی بتواند رشد کند. البته این را هم در نظر بگیرید که خب اگر در انتخابات آن جناح مقابل می‌آمد ما الان صف فروش‌های سنگین در بازار داشتیم. همین که حالا معاملات روان است را می‌توانیم به فال نیک بگیریم.

نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
ناشناس
0
0
پنجشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۳
گذشته که رفته ، آینده که هنوز نیومده ، پس دَم رو دریاب مدام از گمانه زنیهای مسخره دست بردارید چالش الان هست برای آینده بهتر و قوی تر
ناشناس
0
1
پنجشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۳
دولت سیزدهم باید ببیند که دلار، سکه‌، خودرو ، گوشت ، مرغ، برنج ،شکر و ....را با چه قیمتی و شاخص کل بورس را با چه
عددی تحویل گرفته و با چه قیمت و عددی تحویل دولت بعدی خواهد داد !!!!!!‌!!! خاندوزی ادعای رشد ۸ درصدی اقتصاد را هم داره . عجیبه!!!!!!
علی کرمیان
0
1
پنجشنبه ۲۱ تير ۱۴۰۳
بازارسرمایه راسرمازده بودقبل ازاینکه دچارگرمازدگی بشود دولت مردان سیزدهم اگرذره ای به اعتقادات دینی پایبندبودند باید چند درصدی هم احتمال می دادند که نفرین میلیونها مالباخته ی بورسی موجب خواهدشد که دولت سیزدهم زودتر ازموعد منحل بشود، بزرگواران ؛به خدا حق مظلوم خوردن ندارد به این قشرکمتر بتازید سرمایه مان،ارزش پولمان توی بورس نابودشد خودمان هم داریم نابود می شویم بسه دیگه بسه
ناشناس
0
1
جمعه ۲۲ تير ۱۴۰۳
جلیلی عرضه فروش یک بشکه نفت راهم نداره
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

قیمت میوه در میادین تره بار امروز + جدول

صفحه اول روزنامه‌های سیاسی امروز

پیش‌بینی هواشناسی تهران و ایران امروز + جدول

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار + جزئیات

قیمت خودرو‌های شرکت کیا در بازار ایران + جدول

وضعیت هواشناسی امروز

قیمت دینار عراق امروز در بازار + جزئیات

قیمت خودرو‌های سایپا امروز یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت سکه و طلا امروز یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ + جدول

اعلام زمان واریز یارانه نقدی تیرماه ۱۴۰۳

قیمت خودرو‌های ایران خودرو امروز یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ + جدول

قیمت دلار و یورو امروز یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ + جدول

۱۶۹ هزار میلیارد تومان خسارت یک دهه آتش سوزی جنگل‌ها در ایران/ هر درخت بلوط یک میلیارد تومان ارزش دارد

عکس/ چه کسی به ترامپ شلیک کرد؟

عکس/ ملیکا و مریلا زارعی در حرم امام رضا(ع)

عکس/ ضارب ترور ترامپ شناسایی شد

عکس/ حادثه ترور ترامپ چگونه رخ داد؟

عکس/ نتیجه انتخابات ۱۹۸۴ آمریکا بعد از سوقصد به ریگان

اینفوگرافی/ بحران کمبود آب در جهان

عکس/ جهش شانس ترامپ برای پیروزی در ریاست جمهوری

خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

عکسی قدیمی از مراسم عروسی اردوغان و همسرش

افت ارزش دلاری بورس جاذبه‌ای برای سرمایه‌های خارجی است/ شاخص کل به این شرط ۳ میلیون واحد را لمس می‌کند

عکس /آرایش و میکاپ چشم متضاد آزاده صمدی

طرز تهیه شربت نذری خوشمزه و خوشرنگ در محرم

شوک جدید به پرسپولیس

زمان ثبت‌نام آزمون آیلتس اعلام شد

«ملانیا ترامپ» سرانجام سکوت خود را شکست

کرباسچی:نه جلیلی را قبول داشتند نه حرف‌های او را

عکس/تیکه سنگین المیرا شریفی‌مقدم به عنابستانی که خبرساز شد

آکسیوس: ترور نافرجام ترامپ باعث خوش‌بینی جمهوری خواهان نسبت به پیروزی او شده

لژیونر استقلالی می‌خواهد برگردد!

عکس/گریه‌های حسن روحانی

۱۰ سال حبس برای عامل آتش سوزی جنگل‌های خفر

پزشکیان: نتیجه اختلافات و ناسازگاری‌ها فاصله گرفتن مردم از دین است

پزشکیان سخنران مراسم شب عاشورای حرم امام

جلال حسینی: امیدوارم تفکرات درویش عوض شود

ضارب ترامپ مواد منفجره در خودروی خود داشت

اولین واکنش احمدی‌نژاد به ترور نافرجام ترامپ به زبان انگلیسی

بلومبرگ: ترور ترامپ، پایگاه رأی جمهوری‌خواهان را افزایش داد

زیباکلام پاسخ شایعات را داد

یک گرم طلای دست‌دوم در بازار چند؟

ظریف: ۴۰۰ نفر گزینه‌های پیشنهادی برای وزارت در دولت پزشکیان را بررسی می‌کنند

عکس / رونمایی از شماره لباس رضاییان در استقلال

موکب عاشورائیان بانک سینا بر پا شد

واکنش آذری جهرمی به ترور ترامپ

لیست خطاهای سامانه مودیان؛ رفع مشکلات سامانه مودیان

سرمایه‌گذاری در میلگرد یا طلا؟ کدام سودآور‌تر است؟

قتل برادر با تفنگ بادی در فیروزآباد

انتخابات در آفریقا در سال ۲۰۲۴ چگونه است؟ + جزییات

بهره‌برداری ناکارا از سد‌های کارون در روز‌های پایانی دولت سیزدهم!

تمام و کامل از بازی پایانی یورو ۲۰۲۴

عزل وتنبیه ۲۰ هزار مدیر مدرسه در دولت سیزدهم!

فیلم/ ماجرای عجیب زن محافظ دونالد ترامپ

مهاجران افغان اجازه خرید خانه در ایران را دارند؟

تک‌تیرانداز ترامپ از چه سلاحی برای کشتن ضارب استفاده کرد؟ + عکس

عکس/ طعنه سنگین عباس عبدی به سعید جلیلی

گریز و هراس سعید از مناظره؛ بررسی مواجهه سعید جلیلی با افشاگری اخیر بیژن زنگنه در پرونده کرسنت

فیلم/ مرگ یک زن در محل ترور ترامپ!

فیلم/ آوازخوانی غمگین مرجانه گلچین به یاد مادرش

عکس/ چاپ عکس ترامپ روی تیشرت‌ها در لحظه ترور!

بورس تنش‌ها را پشت سر گذاشته است

رکود بازار طلا در دوران گذار سیاسی

واریز علی‌الحساب متناسب‌سازی برای بازنشستگان

ادعای عجیب روحانی حامی جلیلی درباره سختی و گرسنگی مردم

پرسپولیس به دنبال مدافع چپ مراکشی

عکس/ اولین پیام ترامپ پس از ترور نافرجام

فیلم/فداکاری کارگران خوزستانی برای جلوگیری از یک فاجعه

سه عضو یک فهرست سیاه؛ ترکیه از لیست خاکستری FATF خارج شد و سه کشور ایران، کره‌شمالی و میانمار در لیست سیاه ماندند

آخرین محموله تجهیزات خط تولید استیل کورد در راه ایران

تقسیم سود ۶۵۰ تومانی «پسهند» به ازای هر سهم