تاریخ انتشار: ۱۸:۵۹ - ۰۳ فروردين ۱۳۹۹

پاسخ به یک سوال همگانی؛ کرونا تا کی در ایران می‌ماند؟

یک استاد اپیدمیولوژیست دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اگر مردم به سیستم حاکمیتی کمک نکنند؛ مسافرت‌ها کاهش پیدا نکند و ایزولاسیون صورت نپذیرد، پیش بینی می‌شود تا اواخر خردادماه سال ۹۹ روند افزایشی مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ را در کشور شاهد باشیم به طوری که در اواخر خردادماه روزانه حدود ۷۰۰ هزار نفر مبتلا به کرونا در کشور داشته باشیم که تعداد بیماران تا آن زمان به حدود ۴ میلیون نفر نیز خواهد رسید.
وویروس کرونا در ایران
 
اقتصاد۲۴- دکتر"حمید شریفی" عصر امروز سوم فرودین‌ماه در نشست خبری با محوریت کرونا ویروس خطاب به مردم گفت: توصیه می‌کنیم که در شرایط کنونی هر بیماری عفونی و تنفسی را به عنوان بیماری مبتنی بر کرونا ویروس بدانند.

وی درباره تاریخچه شیوع این ویروس در کشور گفت: به نظر می‌رسد که ویروس کووید ۱۹ از بهمن‌ماه سال ۹۸ در ایران در گردش بوده است، اما درباره هر نوع اپیدمی مردم باید به این نکته توجه داشته باشند که همیشه در ابتدای هر نوع اپیدمی تعداد فوت شدگان بیشتر، اما به مرور با حساس شدن مسائل بهداشتی این میزان مرگ و میر به کاهش و حتی به حدود ۲ درصد خواهد رسید که قطعا درباره اپیدمی کرونای جدید ۲۰۱۹ نیز همین سیکل را تجربه خواهیم کرد.

این اپیدمیولوژیست به علل کم بودن تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان پرداخت و بیان کرد: یکی از علل کاهش مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان نسبت به سایر استان‌های کشور در این موضوع بوده که این ویروس دیرتر از سایر استان‌های کشور در کرمان شناسایی و دیده شده و همین امر سبب شد که مردم به این اپیدمی حساس‌تر شده و بیشتر مسائل فاصله گذاری اجتماعی، بهداشت فردی و گندزدایی و ضدعفونی کردن سطوح را رعایت کنند

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه احتمال افزایش مبتلایان به ویروس کرونا در استان در روز‌های آینده دور از انتظار نیست، افزود: اگر در روز‌های گذشته روند بیماری در استان کاهشی بوده، نباید مردم را فریب دهد؛ و مردم باید بدانند هر زمان که رفت و آمد و مسافرت‌ها افزایش پیدا کند، باید ۴ یا ۵ روز بعد انتظار انفجار مبتلایان به کووید ۱۹ را داشته باشیم.

شریفی با اشاره به اینکه ماه‌های فروردین و اردیبهشت، ماه‌های حساسی برای ایپدمی ویروس کرونا است افزود: رصد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کرمان نشان می‌دهد که این ویروس به سمت خانواده‌ها در حال حرکت است. ویروس کرونا یک موجود خیلی حساس است و اگر وارد بدن انسان نشود، نمی‌تواند زیاد زنده بماند لذا باید زنجیره انتقال آن را بشکنیم و این شکستن نیز در گروی رعایت فاصله گذاری اجتماعی و توجه ویژه به توصیه‌های ایمنی و بهداشتی است.

وی با عنوان این مطلب که کووید ۱۹ دارای یک چرخه در داخل استان و یک چرخه از افرادی که به عنوان مسافر وارد استان می‌شوند، است اظهار کرد: باید بپذیریم که کووید ۱۹ یک بیماری نوپدیدی است که هیچ شناختی از آن نداریم و هیچ محصولی نیز برای کنترل آن در دنیا وجود ندارد و اکنون همه مردم دنیا به آن حساس شده اند.
بیشتر بخوانید: آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان در کشور
این اپیدمیولوژیست تاکید کرد: امروز تنها کاریی که می‌توانیم در مقابله با این ویروس انجام دهیم، رعایت دم نکات بهداشت فردی و عمومی است و در این راستا نیز باید همه کمک کنند تا بتوانیم از فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری به سلامت عبور کنیم و امیدوار باشیم که این ویروس در فصل گرما فعالیتش همانند ویروس‌های خانواده خودش کاهش دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مرگ و میر‌های ناشی از مسمومیت‌های الکلی در کشور اظهار کرد: متاسفانه تعداد مرگ و میر ناشی از مسمومیت الکل بیشتر از تعداد مرگ و میر ناشی بیماری کرونا در برخی از استان‌ها شده که جای تاسف دارد. مردم بدانند که خوردن الکل تاثیری در مصونیت از بیماری کووید ۱۹، ندارد و حتی می‌تواند اثرات جانبی بیشتری را برای شخص به همراه داشته باشد ضمن آنکه باید به این موضوع توجه داشت که الکل برای ضد عفونی سطوح موثر است و خوردن آن هیچ کمکی در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا نمی‌کند.

شریفی از راهکار‌های شکست دادن کرونا ویروس سخن به میان آورد و تصریح کرد: کاهش ارتباطات اجتماعی و ایزوله کردن افراد بیمار، پیوستن به کمپین در خانه بمانیم، شستن مرتب دست‌ها، مدیریت استرس و ... از جمله راهکار‌های شکست ویروس کووید ۱۹ است.

وی با بیان اینکه براساس عدم مشارکت، رعایت متوسط فاصله گذاری اجتماعی و رعایت مطلوب مردم به توصیه‌ها، سه سناریو درباره تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در ماه‌های آینده توسط وزارت بهداشت تعریف شده است، بیان کرد: اگر مردم به سیستم حاکمیتی کمک نکنند؛ مسافرت‌ها کاهش پیدا نکند و ایزولاسیون صورت نپذیرد، پیش بینی می‌شود تا اواخر خردادماه سال ۹۹ روند افزایشی مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ را در کشور شاهد باشیم به طوری که در اواخر خردادماه روزانه حدود ۷۰۰ هزار نفر مبتلا به کرونا در کشور داشته باشیم که تعداد بیماران تا آن زمان به حدود ۴ میلیون نفر نیز خواهد رسید.

این اپیدمیولوژیست افزود: اگر مردم ۲۰ درصد مسائل موثر در جلوگیری از شیوع این ویروس را رعایت کنند، در آن زمان تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ روزانه به حدود۱۲۰ هزار نفر در کشور خواهد رسید، اما اگر مردم مشارکت جدی در مقابله با این ویروس داشته باشند، قطعا تعداد مبتلایان به کووید ۱۹کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: در استان کرمان تقریبا در پیک بیماری کووید ۱۹ قرار دادیم و پیش بینی می‌کنیم که تقریبا تا خردادماه درگیر این بیماری باشیم و حدود ۲۰ هزار نفر مبتلا به کرونا در سطح استان کرمان داشته باشیم، اما اگر مردم کمک کنند و مشارکت داشته باشند خیلی راحت می‌توانیم این بیماری را کنترل کنیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه تا دو ماه آینده وضعیت اپیدمی این بیماری تا حدی کم خواهد شد و دیگر نگرانی برای سیستم بهداشتی وجود نخواهد داشت افزود: اکنون سیستم بهداشتی و درمانی کشور بسیاری از جراحی‌ها و اقدامات بهداشتی برای سایر بیماری‌ها را در سطح کشور لغو کرده است که قطعا این کار را نمی‌تواند زیاد ادامه دهد.

شریفی خطاب به کسانی که قصد سفر دارند، گفت: فردی که مبتلا به کرونا است (هنوز علائم در شخص نمایان نشده) و سفر می‌کند، ممکن است بعد از حدود ۵ یا ۶ روز، علایم بیماری در بدن فرد آشکار شود. حال اگردر شهری دیگری باشد باید خدمات درمانی و بهداشتی مربوط به این بیماری را با سختی دریافت کند ضمن آنکه خانواده آن‌ها نیز دچار مشکلات متعددی خواهند شد.

وی تاکید کرد: ویروس کرونا قصد کنترل رفتار ما را دارد و ما نیز می‌خواهیم رفتار او را تحت کنترل بگیرد، اما هشدار می‌دهیم که اگر ویروس کرونا بر ما پیروز شود حدود ۷۰ درصد مردم به این بیماری مبتلا خواهند شد.

این اپیدمیولوژیست در خصوص کم بودن تعداد مبتلایان به بیماری کرونا ویروس در دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان عنوان کرد: چندین سناریو در این راستا وجود دارد که یا شاید سیستم بهداشتی جنوب شرق کشور کمتر توانسته این بیماری را تشخیص دهد و یا اینکه شاید اپیدمی دیرتر وارد این منطقه شده و در روز‌های آینده روند تعداد بتلایان این دو استان صعودی باشد.

وی ادامه داد: کم بودن رفت و آمد‌های این منطقه با سایر استان‌های کشور و همچنین پایین بودن تراکم جمعیتی این دو استان نسبت به سایر استان‌های کشور از جمله تهران، اصفهان و ... نیز می‌تواند در پایین بودن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در جنوب شرق کشور موثر باشد هچنین ممکن است مردم این دو منطقه نکات بهداشتی رعایت کرده باشند، اما یک سناریو ضعیف نیز این است که شرایط گرما بر این ویروس موثر بوده، اما در مجموع انتظار داریم مردم نکات بهداشتی را رعایت کنند تا شاهد انفجار تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در استان کرمان نباشیم.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
آخرین اخبار

داستان پایتخت ۶ به کجا می‌رسد؟

آمریکا بالاترین آمار مبتلایان به کرونا را دارد

حسن ریوندی کرونایی شد / او به کما رفت

جهانپور: به جز دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دیگری به کمک خارجی نداریم

دستو ویژه رئیس قوه قضاییه برای حفظ امنیت و سلامت زندانیان

نقشه شیطانی پسر همسایه برای زن جوان

معافیت‌های مالیاتی شهرک‌های اشتهارد، امید البرز و کوثر

توصیه جالب برای لاغری در قرنطینه خانگی؟!

گوشی شیائومی می ۱۰ لایت ۵G با قیمت ۳۵۰ یورو معرفی شد

ضدعفونی معابر محله فلاح

باشگاه استقلال از داور عصر جدید شکایت می‌کند

اینفوگرافی/ چگونه آجیل و خشکبار را از ویروس ‎کرونا پاک کنیم؟

آخرین آمار از فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور

دیالوگ های سانسور شده پایتخت منتشر شد +عکس

واشنگتن‌فری‌بیکن: آمریکا با آزادسازی دارایی‌های ایران مخالفت کرد

نخستین یارانه بنزینی ۹۹ در راه است

صدور ۲۵۰ برگ جریمه برای خودرو‌های متخلف در اولین روز اجرای طرح محدودیت تردد در استان تهران

نیازی به حضور فیزیکی شبکه فروش صنعت بیمه در دفاتر نیست

دستگیری عامل انتشار فراخوان واگذاری داروی کرونا

تکذیب مطالب منتشره در فضای مجازی با نام "سرهنگ محمدی از اطلاعات ناجا"

آخرین آمار قربانیان کرونا در جهان

کرونا هم عملیات های برون مرزی پنتاگون را متوقف نکرد

عکس/ واکنش مهدی رحمتی به سانسور‌های سریال پایتخت

عکس/ واکنش تند سرپرست استقلال به حاشیه‌سازی داور عصر جدید

سود میلیاردی استقلال و پرسپولیس از قانون جدید فیفا

حضور ۲ عضو هیئت مدیره یک بانک حاکمیتی در ۷ شرکت +اسناد

جریمه پرتاب زباله از خودرو چقدر است؟

لژیونر‌های فوتبال ایران در قرنطینه چه می‌کنند؟

مربی تیم ملی پرو به خاطر نقض قرنطینه دستگیر شد

صندوق بین المللی پول: جهان وارد رکود اقتصادی شده است

کنایه مهران مدیری به بارش بادمجان در تهران و سرعت عمل مسئولان

مایک کلی هم کرونایی شد

الهام پاوه‌نژاد از تجربه ۴ هفته قرنطینه خانگی می‌گوید

رونمایی از نخستین دستگاه تست سیار کرونا

عکس/ واکنش ستاره استقلال به سانسور سریال پایتخت و طعنه به عصر جدید

زمان طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین افزایش یافت

حال و روز رونالدو در قرنطینه لاکچری +عکس