تاریخ انتشار: ۱۵:۳۲ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۹

برج‌ساز‌ها در بازار مسکن ۵ تا ۷ برابر سود می‌برند

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است که برخی افراد هزینه باکلاس بودنشان را می‌پردازند و آن را به جیب سازندگان واحد‌های لوکس می‌ریزند. او مدعی است که قیمت زمین را بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ، بالا می‌برند. ابوالحسن میرعمادی می‌گوید کل سرمایه مملکت روی گسل زلزله شمال تهران در حال هزینه شدن است. ‏این کارشناس بیان می‌کند که چند سال قبل چینی‌ها بازار مسکن کانادا را به هم ریختند، اما آنجا مسئولان با وضع مالیات بر عایدی املاک، قیمت مسکن را کنترل کردند.
سود برج‌ساز‌ها از بازار مسکن
 
اقتصاد۲۴ -ابوالحسن میرعمادی اظهار کرد: هزینه ساخت یک واحد مسکونی استاندارد در تهران حدود ۵ تا ۶ میلیون تومان است که با احتساب قیمت زمین و هزینه انشعابات متری ۹ تا ۱۰ میلیون تومان می‌شود. متاسفانه سرمایه گذاران با اضافه کردن تزئینات غیرضروری و لوکس مثل گچ بری، نما، شیرآلات، سرامیک و ... هزینه‌ها را بالا می‌برند و واحد مسکونی را متری ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان هم می‌فروشند.دچار انحطاط فرهنگی در ساخت و ساز شده‌ایموی با بیان اینکه ساخت و ساز‌های امروزی در تهران و دیگر کلانشهر‌های ایران نوعی ارتجاع و برگشت به عقب است، افزود: انگار ما دچار انحطاط فکری و فرهنگی در ساخت و ساز شده ایم. حتی در شهر قم، بیشتر نما‌ها رومی شده است.

میرعمادی با بیان اینکه امروزه دنیا به سمت احداث بنا‌های ساده رفته است گفت: آن‌ها با ساده‌ترین فرم و با حذف ظواهر کاذب یک ساختمان شیک، ساده و ارزان قیمت می‌سازند.


ساخت و ساز دست افراد پولدار است که لوکس می‌سازند و سود خوبی هم می‌برند


این کارشناس معماری و شهرسازی تصریح کرد: ما در علم معماری افراد متخصص، زیاد داریم، اما علمشان در حد تئوری باقی مانده و ساخت و ساز در دست افراد پولدار است که لوکس می‌سازند و سود خوبی هم می‌برند. طبق اصول فنی برای ساختمان‌های شهر زلزله خیز تهران، ارتفاع سنگ نما باید ۴ تا ۵ متر باشد. با این خرج‌های اضافه که تمام نما را سنگ می‌کنند و پولش را چند برابر از مشتری می‌گیرند، در واقع انگار برای زمین لرزه احتمالی بمب می‌سازند.


زمین را بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ، گران می‌کنند


وی با این ادعا که زمین را بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ، گران می‌کنند گفت: بانک‌ها باید از یک محلی، بهره‌های ۱۸ درصدی سپرده‌ها را تامین کنند و چه جایی بهتر از املاک و مستغلات؟ عده‌ای سازمان بزرگ و سرمایه گذار نیز در حال رواج لوکس سازی هستند. مردم هم از فرهنگ غلطی که این گروه‌ها رواج داده‌اند پیروی می‌کنند تا به اصطلاح امروزی باشند.


مردم در کلان شهر‌ها هزینه باکلاس بودنشان را می‌دهند


میرعمادی اظهار کرد: مردم در کلان شهر‌ها هزینه باکلاس بودن شان را می‌پردازند. در شمال تهران انگار مردم مجبور شده‌اند در کوچه‌های باریک و برج‌های بلند زندگی کنند. ساعت‌ها در ترافیک کوچه پس کوچه‌ها می‌مانند تا به دوست و آشنا پز بدهند که در یک منطقه گرانقیمت سکونت دارند. این فرهنگ را چه کسی ترویج می‌کند؟ همان سازمان‌ها و ملاکان بزرگ که تهران را قبله آمال مردم کرده اند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه سرمایه‌های ملی در گسل شمال تهران هزینه می‌شود گفت: اگر خدای نکرده در تهران زلزله بیاید سرمایه مملکت از بین می‌رود. ۴۰ سال پیش در کوچه‌های شمیران می‌توانستیم فوتبال بازی کنیم، ولی الان​ به قدری ازدحام خودرو است که اگر کسی با وسیله نقلیه از خانه بیرون بیاید لااقل ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا از پارکینگ وارد کوچه شود و ۲۰ دقیقه هم زمان می‌برد تا به سر خیابان برسد.


به هر قیمتی شده صاحبان خانه‌های قدیمی را اغوا می‌کنند


وی تصریح کرد: برای بساز بفروش‌ها آلودگی هوا، ترافیک، فضای سبز و آینده شهر مهم نیست. آن‌ها به عنوان یک سرمایه گذار می‌خواهند سود ببرند و این وظیفه دولت و شهرداری است که جلوی این ماشین پول سازی را که در حال بلعیدن درآمد جامعه است، بگیرند. در منطقه ۱ تهران دیگر ویلا و باغی باقی نگذاشته اند و به هر قیمتی شده صاحبان خانه‌های قدیمی را اغوا می‌کنند تا خانه شان را بفروشند. باغ را به برج ۳۰ طبقه تبدیل می‌کنند و روی خانه کناری یک سایه ابدی ایجاد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: اجرای مالیات بر خانه‌های خالی از امسال

میرعمادی خاطرنشان کرد: این دوره گذار را بسیاری از کلانشهر‌های جهان مثل لندن، پاریس و نیویورک طی کرده اند، ولی آنجا مسئولان شهری با وضع قوانین و مقررات سختگیرانه و استفاده از متخصصان معماری و شهرسازی در یک نقطه جلوی این وضعیت را گرفته اند. دولت هم با سیاست‌های مالیاتی، بازار مسکن را کنترل می‌کند. حالا هم زیبایی را به شهر برگردانده اند و هم شهر را سکونت پذیر کرده اند.
 

در دوران تراکم فروشی، هر کس زرنگ‌تر بود ساخت و ساز کرد


این کارشناس معماری و شهرسازی با بیان اینکه در هر دهه برای تهران یک قانون گذاشتند یادآور شد: یک دهه گفتند که برای بیشتر از ۵ طبقه مجوز نمی‌دهیم؛ دهه دیگر گفتند ۲۰ طبقه بسازید؛ دفعه بعد گفتند ۱۰ طبقه بیشتر نشود! این چه طرح جامع و طرح تفصیلی است؟ در فاصله زمانی که برج سازی و تراکم فروشی باب شده بود، هر کس زرنگ‌تر بود برای خودش مجوز گرفت که حالا وضعیت تهران اینگونه شده است.
 

افراد غیرمتخصص، بساز و بفروش شده‌اند


وی اظهار کرد: بسیاری افراد از دیگر مشاغل، پول خود را وارد بساز و بفروشی کرده‌اند؛ یک زمین را می‌خرند و به سازنده می‌گویند آن را طبق معماری و طراحی فلان کشور اروپایی بسازد، چون چشمگیر است و مردم بابتش بهتر پول می‌دهند.

به گفته میرعمادی، در شهر تهران هزینه ساخت یک واحد ۱۰۰ متری با مشاعات حدود ۶۰۰ میلیون تومان و سایر هزینه‌ها شامل زمین، مجوز و انشعابات حدود ۴۰۰ میلیون تومان است که در مجموع متری ۱۰ میلیون تومان می‌شود؛ بنابراین قیمت یک واحد ۱۰۰ متری یک میلیارد تومان و یک واحد ۷۰ متری حدود ۷۰۰ میلیون تومان می‌شود که با کمک دولت و بانک‌ها، نیازمندان واقعی مسکن می‌توانند در اقساط بلند مدت با پیش پرداخت حدود ۲۵ درصد صاحب خانه شوند.
 

کانادا بازار مسکن را با وضع مالیات کنترل کرد

این کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر لزوم اجرای لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و املاک گفت: در کانادا در یک برهه زمانی افرادی از چین و برخی کشور‌های آسیایی بازار مسکن را در اختیار گرفتند و قیمت‌ها را روز به روز بالا بردند. دولت متوجه شد که دیگر یک جوان کانادایی با پس انداز خودش نمی‌تواند خانه بخرد؛ بنابراین قانون مالیات بر عایدی املاک را اجرا کردند. گفتند لزومی ندارد که یک فرد چندین واحد مسکونی داشته باشد و اگر بیشتر از یک واحد داشته باشد باید مالیات سنگینی بپردازد.

میرعمادی افزود: کانادا با وضع مالیات بر خانه‌های دوم و بیشتر، قیمت مسکن را پایین آورد. بسیاری دیگر از کشور‌های توسعه یافته هم این روش را اجرا کردند و موفق شدند. ما هم باید از این الگو پیروی کنیم.
منبع: ایسنا
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

هوآوی فعالیت خود در ایران را پنهان کرده بود

جلسه مزدی روز شنبه به چه مباحثی می‌پردازد؟

بازار خودرو قفل شد/ کوچ خریداران از بازار

تایید درز اطلاعات اپراتور رایتل از سوی مرکز ماهر

واکنش رایتل به خبر انتشار اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک این اپراتور

‎‎اگر هشدار‌ها جدی گرفته نشود، ناگزیر از بازگرداندن محدودیت‌ها خواهیم بود

مأموریت رئیس‌جمهور به وزارتخانه‌های کشور و دفاع برای مقابله با آتش‌سوزی

خبر خوش برای فرهاد مجیدی و استقلال

طرز تهیه کباب تابه‌ای در فر

درگذشت بانوی دوچرخه‌سوار

اطلاعات ۵.۵ میلیون کاربر رایتل لو رفت!

ماجرای عزل منتظری به روایت رهبر انقلاب

ممنوعیت پرواز‌های مسافری از چین در آمریکا

خانه تاریخی استاد پرویز مشکاتیان تخریب شد

لباس بیمار مبتلا به کرونا را نَتِکانید

ترافیک فوق سنگین در محور‌های هراز و فیروزکوه

بریدن سر دختر ۱۵ ساله توسط پسر رویاهایش

بازیکن سابق استقلال از زندان آزاد شد

فیلم/تیکه احسان علیخانی به ساسی مانکن

علی ضیاء با سری جدید «فرمول یک» می‌آید

الهام حمیدی بالاخره مادر شد +عکس

بزرگداشت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) در «خرم‌آباد و اردبیل»

شگرد نجوا لاشیدایی برای خرید ۲۴ هزار و ۷۰۰ سکه تمام بهار آزادی

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

قیمت خودرو‌های خارجی امروز چهارشنبه ۱۴ خرداد ۹۹+جدول

اعزام دو تیم ارزیاب در پی وقوع زلزله در ایلام

فیلم/ علت بازداشت سیروس عسگری از زبان خودش

دختر جرج فلوید در یک کنفرانس خبری

فیلم/رهبر معظم انقلاب: اصل موضوع سخن گفتن از امام است

ترافیک سنگین در تمامی محورهای شمالی

سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب در سالگرد امام(ره)

اولین واکنش رهبر انقلاب به قتل یک سیاهپوست توسط پلیس آمریکا و اعتراضات مردمی

نصیحت جورج بوش به ترامپ

آخرین قیمت میوه و تره‌بار در بازار

دادکان: من گودزیلا هستم!

طلا بازهم گران شد

افزایش ۱۵.۵ میلیونی قیمت اوراق مسکن در ۴۰ روز!