تاریخ انتشار: ۱۲:۰۹ - ۰۹ خرداد ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر

۲۳۰ رأی از کدام سمت به سبد قالیباف ریخته شد؟

قالیباف با ۲۳۰ رأی بر کرسی ریاست مجلس یازدهم نشست، آنهم در شرایطی که ائتلاف سخت پایداری-احمدی‌نژاد در مقابل او صف کشیده بودند. ۲۳۰ رأی از کدام سمت در سبد سردارِاصولگرا ریخته شد؟
۲۳۰ رأی از کدام سمت به سبد قالیباف ریخته شد؟
اقتصاد۲۴- «۲۳۰ رأی»، سردار اصولگرا را بالاخره بر کرسی ریاست یک قوه از قوای سه گانه نشاند. گرچه آرزوی دیرینه و چندین ساله قالیباف جایی جز پاستور نبود، اما بالاخره او در ۶۰ سالگی مسیر سیاست ورزی خود را از پاستور به سمت بهارستان کج کرد تا رویای رییس قوه بودن را در بهارستان به واقعیت تبدیل کند.

مسیری سخت برای رسیدن به صندلی شماره یک پارلمان.
اما قالیباف برای رسیدن به این کرسی هم راه همواری را طی نکرد، موج ردصلاحیت چهره‌های شاخص اصلاح طلب و حضور نصفه و نیمه رقیب دیرینه اصولگرا از یک سو و عدم حضور لاریجانی در میدان رقابت‌های پارلمانی، این امید را در قالیباف و هم طیفانش ایجاد کرده بود که بی دردسر کرسی ریاست پارلمان یازدهم را فتح کنند، اما با وجود پایداری‌ها و احمدی نژادی‌ها کار برای قالیباف «افتاد مشکل ها».

چه در زمان بستن لیست انتخاباتی و سرلیست شدن او چه بعد از ورود به پارلمان و رقابت بر سر صندلی شماره یک پارلمان، مخالفت‌ها با قالیباف کم نبود. پایداری‌ها به مثابه چند سال اخیر مخالفان سرسخت سردار بودند، آن‌ها حتی خط قرمز خود برای همراهی با شورای ائتلاف را حذف قالیباف عنوان کرده بودند، اما مقاومت چهره هایی، چون حدادعادل، چمران و دیگر اعضای شورای ائتلاف از یک سو و دوراندیشی پایداری‌ها از احتمال رای نیاوردن لیست مجزا از شورای ائتلاف در نهایت سبب شد ۴۸ ساعت قبل از انتخابات فرزندان معنوی آیت الله مصباح با گرفتن سهم قابل توجه از شورای ائتلاف و قالیباف تن به سرلیستی او بدهند.

راهیابی به مجلس فضایی را فراهم کرد که اینبار جدا از پایداری ها، طیف وزرا و دولتمردان احمدی نژاد نیز که حضوری پرتعداد در پارلمان داشتند در کنار هم صف مخالفان قالیباف برای رسیدن به کرسی ریاست را شکل دهند.

احمدی نژادی‌ها سونامی کاندیداتوری برای ریاست مجلس را به راه انداختند و پایداری‌ها نیز سردار را به توپ انتقاد و افشاگری و هجمه بستند، تقسیم کاری بین این دو طیف از نمایندگان که می‌رفت قالیباف را اینبار هم از رسیدن به آرزویش دورتر و دورتر کند.

اما گویی سیاست ورزی قالیباف با سهم دادن و لابی کردن درحال پیش روی است. او اینبار هم برای آنکه فضای رقابت را به نفع خود تغییر دهد به لابی و سهم دهی روی آورد.

۲۳۰ رأی از کدام سمت به سبد قالیباف ریخته شد؟

«قالیباف با کسب ۱۶۶ رای از مجموع ۲۴۰ رای ماخوذه و حاج بابایی با ۵۷ رای گزینه‌های نهایی فراکسیون انقلاب اسلامی برای ریاست مجلس شدند.» این خبری بود که چند ساعت مانده به رای گیری برای ریاست مجلس یازدهم در صحن علنی از جلسه مهم فراکسیون اکثریت بیرون آمد. خبری که نشان می‌داد قالیباف شانس نهایی است و رقیب او حاجی بابایی با فاصله از او ایستاده است. با این وجود گویا این رای خیال سردار را راحت نمی‌کرد، او که با دردسر‌های زیاد به بهارستان رسیده بود نیاز داشت با رایی بالاتر و قاطع‌تر بر صندلی ریاست تکیه بزند.

لابی‌ها آغاز شد، انصراف حاجی بابایی که شانسی برای ریاست نداشت می‌توانست برای قالیباف بهترین گزینه باشد، زمزمه‌ها نیز حکایت از آن داشت که تلاش قالیباف و هم طیفانش برای راضی کردن حاجی بابایی و حامیانش برای انصراف درحال جواب دادن است. نتیجه چند دقیقه قبل از اعلام اسامی کاندیدا‌های ریاست مجلس مشخص شد. حاجی بابایی که بازی‌های پارلمانی را در سال‌های حضورش در پارلمان به خوبی یاد گرفته است می‌دانست با ۵۷ رأی هیچ شانسی برای ریاست او وجود ندارد، اما می‌توانست با گرفتن سهمی یک بازی باخته را به بازی بُرده برای خود و حامیانش تبدیل کند. حاجی بابایی انصراف داد تا آرای قالیباف از ۲۰۰ رأی عبور کند. زرنگی که میرسلیم و فریدون عباسی به خرج ندادند و رآیی حداقلی و کم تعداد در سبدشان به جای ماند.

حاجی بابایی کاندیدای مورد حمایت ائتلاف احمدی نژادی‌ها و پایداری‌ها انصراف داد، قالیباف رئیس شد، اما کرسی نواب رئیسی هم سهم همان ائتلاف شد. در نتیجه همین تقسیم سهم، قالیباف بر مجلسی ریاست خواهد کرد که دست راست و چپ او یکی از احمدی نژادی هاست و دیگری از پایداری ها. اگرچه قاضی زاده در جریان لابی‌های پارلمانی نشان داد در کنار قالیباف حرکت می‌کند و برگ برنده خود را بر ریاست او قرار داده است، اما نمی‌توان از نزدیکی فکری و قرابت سیاسی او به جبهه پایداری نیز عبور کرد. نیکزاد هم چهره شاخص از طیف وزرای احمدی نژادی راه یافته به پارلمان است که از قضا رابطه نزدیکی با پایداری‌ها و آیت الله مصباح دارد. دیگر کرسی‌های هیات رئیسه هم با نسبتی کم و بیش برابر بین این سه طیف از نمایندگان تقسیم شد.


چرخش حداکثری به سمت قالیباف


«فریدون عباسی ۱۷ رای آورد، سیدمصطفی میرسلیم ۱۲ رأی و تعداد آرای باطله که اسمی بر روی آن نوشته نشده بود ۸ عدد اعلام شد.» این نتیجه را رئیس سنی مجلس اعلام کرد. آرایی که کنار هم قرار دادن آن‌ها و جمع کردنشان شاید عددی پایین را نشان دهد، اما نشان از چرخش حداکثری احمدی‌نژادی ها، پایداری ها، بخشی از طیف سنتی اصولگرای مجلس و البته مستقلین و اصلاح طلبان به سمت قالیباف دارد.

میرسلیم کاندیدای نزدیک به طیف سنتی اصولگرا با تعداد رأیی که به دست آورد نشان داد حتی نتوانسته این طیف از اصولگرایان را راضی به همراهی صددرصدی با خود کند وتن‌ها ۱۲ نفر او را در جایگاه ریاست مجلس دیده اند.

فریدون عباسی نیز که از ابتدا شانسی برای ریاست نداشت، اگرچه توانست رأیی بالاتر از میرسلیم بدست آورد، اما از جمع نزدیک به ۶۰ نفره احمدی نژادی‌های پارلمان شاید اندک افرادی او را در قامت یک رئیس پارلمان دیده بودند.

۸ رأی باطله را چه کسانی به گلدان انداختند؟

قالیباف مخالفانی سرسخت در پارلمان دارد، کسانی که او را بار‌ها بخاطر مباحث مربوط به دوران شهرداری اش مورد شماتت و نقد قرار داده اند. مخالفانی از طیف راست و چپ. گرچه به خاطر پنهان بودن آراء نمی‌شود با قطعیت از این ۸ رای باطله حرف زد، اما بعید به نظر نمی‌رسد نام چهره‌های شاخصی از منتقدان سرسخت قالیباف در میان آن‌ها باشد، چهره‌هایی از جبهه پایداری.


مستقلین و اصلاح طلبان همراه با سردار اصولگرا


روایت‌ها در ایام لابی‌ها برای ریاست مجلس حکایت از رایزنی گسترده قالیباف با مستقلین و اصلاح طلبان داشت. مواضع این دو طیف کم تعداد، از نمایندگان مجلس هم بیشتر به سمت ریاست قالیباف سوق داشت تا میرسلیم یا حاجی بابایی. گرچه زمزمه‌هایی درباره همکاری طیفی از اصلاح طلبان با نیکزاد شنیده می‌شد و حتی برخی از اصلاح طلبان حاجی بابای را گزینه بهتری نسبت به قالیباف می‌دانستند، اما انصراف نیکزاد از رقابت بر سر کرسی ریاست و حاجی بابایی به نفع قالیباف، آن‌ها را در سه راهی انتخاب قرار داد. سه راهی که به نظر می‌رسد اکثر را به سمت مسیری که به قالیباف ختم می‌شده کشانده است.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
0
شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
نویسنده مقاله توهمات خودش و حزب اصلاحات گفته . یه خورده به شعور مردم احترام بزارید عملکرد فاجعه‌بار شما و دولت تون را در جامعه نمی‌بیند فقط فکر جناح دار و دسته خودتون هستید
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

رشد ۱۴ درصدی تجارت ایران و اتحادیه اوراسیا

سقوط دکل مخابراتی در حکیمیه تهران

ارائه خدمت به افرادی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند ممنوع است

رسن: هواداران پرسپولیس تنها دلیل بازگشتم بودند

حقوق معوق کارگران هفت‌تپه باید تا ۱۰ مردادماه پرداخت شود

ظرفیت ‌‌بندر ‌چابهار ۴ برابر شد

شوک به پرسپولیس؛ گل‌محمدی تهدید به استعفا کرد

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش‌ها افت کرد + جدول

سعادتمند: استقلال دروغ نمی‌گوید

دارندگان سهام عدالت تاکنون چقدر سود کرده‌اند؟

کاهش قیمت خربزه، گیلاس و سیب گلاب در میادین میوه و تره بار

تولید خودرو امسال ۱۳ درصد افزایش یافت

استفاده اجباری از ماسک بسیار موثر است

وزیر جهاد کشاورزی: قیمت مرغ با توزیع ذخایر کاهش می‌یابد

ارز و طلا دوباره جدا شدند!

منطقه آزاد ارس دروازه ورود به بازارهای اوراسیا است

اینفوگرافی/قیمت مصوب انواع نان چقدر است؟

وقوع انفجار در سایت هسته‌ای شهید رضایی‌نژاد تکذیب شد

سوءقصد به جان نخست‌وزیر کانادا

رشد ۲۸ هزار واحدی شاخص بورس

بهبودیافته کرونا تا سه هفته ناقل بیماری است

فیلم/ادعای عجیب شهربانو منصوریان: ورزشکارها کرونا نمیگیرند

بخش ویژه کرونا در بیمارستان هاجر

برگزاری ۲۲ نمایشگاه، جشنواره و مسابقه فرهنگی هنری مجازی در جزیره قشم

روایتی هولناک از شکنجه‌های مرگبار معتادان در کمپ مخوف

فیلم/ سخنگوی دولت ممنوعیت واردات گوشی‌های موبایل را تکذیب کرد

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

ETF بعدی شامل کدام شرکت‌ها می‌شود؟

کیفیت،‌ قیمت و سرعت ارائه خدمات بیمه ای در منطقه آزاد باید بهتر از سرزمین اصلی باشد

زلزله در کرمانشاه +جزییات

فیلم/ گلایه‌مندی وزیر بهداشت از مردم در کنترل کرونا

دعوت هنرمندان از مردم به کمپین «من ماسک میزنم»+عکس

موج تازه کرونا در استان‌های بسیار مهم و مرزنشین

با تسهیلات مسکن نمایندگی مجلس کجای تهران می‌توان خانه اجاره کرد؟/ از ودیعه ۲۰۰ میلیونی نمایندگان تا حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی کارگران

آخرین قیمت سکه و قیمت دلار امروز سه شنبه ۱۷ تیر ۹۹+جدول

ربیعی: درباره سند همکاری با چین هیچ چیز مخفیانه‌ای وجود ندارد

زنگ خطری که در تلویزیون به صدا درآمده است!