تاریخ انتشار: ۰۹:۳۶ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

زوال قطعی آمریکا از دید امام و رهبری

چهاردهم خرداد سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی است و در چنین روزی نیز مجلس خبرگان رهبری در یک اقدام صحیح، به‌موقع و تاریخی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را به‌عنوان جانشین امام راحل و رهبر انقلاب اسلامی برگزید.
زوال قطعی آمریکا از دید امام و رهبری
 
اقتصاد۲۴ -در اندیشه‌های امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای همواره مبارزه با استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا در اولویت قرار داشته و هر دو بزرگوار نیز بار‌ها زوال آمریکا را در بیانات خود پیش‌بینی کرده‌اند. امسال چهاردهم خرداد مصادف با تشدید آشوب و شورش‌های دامنه‌دار در آمریکا است و مردم این کشور برای مبارزه جدی با نژادپرستی و آپارتاید آمریکایی، کمر همت بسته‌اند. حوادث امروز آمریکا که نشان از تسریع در افول تدریجی ابرقدرت سابق دارد، بار‌ها از سوی امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب به‌عنوان یک امر محتوم موردتوجه قرارگرفته است.
بیشتر بخوانید:حکومت نظامی در لس آنجلس اعلام شد
بیش از سی سال قبل امام راحل در نامه معروف و تاریخی خود به میخائیل گورباچف آخرین رئیس‌جمهور شوروی، نه‌تن‌ها نابودی کمونیسم را نوید دادند بلکه بر لزوم عدم اتکای اتحاد جماهیر شوروی به غرب تأکید کردند.

«شما اگر بخواهید در این مقطع تنها گره‌های کور اقتصادی سوسیالیسم و کمونیسم را با پناه بردن به کانون سرمایه‌داری غرب حل کنید نه‌تن‌ها دردی از جامعه خویش را دوا نکرده‌اید که دیگران باید بیایند و اشتباهات شمارا جبران کنند؛ چراکه امروز اگر مارکسیسم در روش‌های اقتصادی و اجتماعی به بن‌بست رسیده است دنیای غرب هم در همین مسائل البته به شکل دیگر و نیز در مسائل دیگر گرفتار حادثه است. جناب آقای گورباچف باید به حقیقت رو آورد. مشکل اصلی کشور شما مسئله مالکیت و اقتصاد و آزادی نیست. مشکل شما عدم اعتقاد واقعی به خداست. همان مشکلی که غرب را هم به ابتذال و بن‌بست کشیده و یا خواهند کشید. مشکل اصلی شما مبارزه طولانی و بیهوده باخدا و مبدأ هستی و آفرینش است».

دو سال پس از تحویل این نامه به گورباچف، پیش‌بینی امام خمینی با فروپاشی شوروی، رنگ حقیقت گرفت و امروز نیز شاهد زوال رو به تزاید آمریکا هستیم. امروز نه‌فقط در کشور انقلابی ایران بلکه در اقصی نقاط جهان، صحبت از افول آمریکا یک حرف منطقی و قابل‌پذیرش است و این سنت الهی که مبتنی بر فروپاشی قدرت‌های استکباری در طول تاریخ بوده، در مسیر تکرار قرار دارد.

امام خمینی سال‌ها قبل از فروپاشی شوروی و در بیانات روز ۱۲ آبان ۱۳۶۰ نیز به انزوای قدرت‌های شیطانی اشاره‌کرده و پیش‌بینی کردند که «انقلاب اسلامی با تائید خداوند منان در سطح جهان در حال گسترش است و ان شاالله با گسترش آن قدرت‌های شیطانی به انزوا کشیده خواهند شد.»

امام راحل، جمهوری اسلامی را به‌عنوان کشوری که شعار‌های خود را با عمل توأم می‌سازد دانسته و مصداق واقعی عمل به مرگ به آمریکا را این‌گونه معرفی می‌کنند:
«ما شعار سرنگونی رژیم شاه را در عمل نظاره کرده‏ ایم، ما شعار آزادی و استقلال را به عمل خود زینت بخشیده‏ ایم، ما شعار مرگ بر آمریکا را در عمل جوانان پرشور و قهرمان و مسلمان در تسخیر لانه فساد و جاسوسی آمریکا تماشا کرده‏ ایم، ما همه شعارهایمان را با عمل محک زده‏ ایم‏.» صحیفه امام - ج‏۱۳- ۸۱
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، خلف صالح امام خمینی نیز همانند مراد خود به نابودی استکبار یقین داشته و در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۷ به مناسبت روز مبارزه با استکبار، از زوال اقتدار و هیمنه آمریکا در دنیا پرده برداشته و تأکید کردند که: «آمریکای امروز به‌مراتب ضعیف‌تر از امریکای چهار دهه قبل است.»

رهبر انقلاب اسلامی همچنین با اشاره به اذعان بسیاری از سیاسیون و جامعه شناسان معتبر دنیا مبنی بر فرسوده‌شدن و از بین رفتن «قدرت نرمِ» امریکا گفتند:
«قدرت نرم امریکا به معنای اقناع و قبولاندن نظر خود به کشور‌های دیگر، اکنون در ضعیف‌ترین موقعیت ممکن قرار دارد و بخصوص از زمان روی کار آمدن رئیس‌جمهور فعلی آمریکا (ترامپ) نه‌تن‌ها ملت‌ها بلکه دولت‌های اروپا، چین، روسیه، هند، افریقا و امریکای لاتین نیز با تصمیم‌های امریکا صراحتاً مخالفت می‌کنند. اکنون نه‌تن‌ها اقتدار معنوی و قدرت نرم امریکا رو به افول است بلکه اقدامات رئیس‌جمهور عجیب‌وغریب فعلیِ امریکا، لیبرال دموکراسی را نیز که پایه تمدن غرب است، بی‌آبرو کرده است. قدرت سخت آمریکا درزمینهٔ‌های نظامی‌گری و اقتصاد نیز رو به افول است. آن‌ها ابزار نظامی دارند، اما به علت افسردگی، سردرگمی و تردید سربازانشان مجبورند از سازمان‌های جنایتکاری نظیر بلک واتر برای تحقق اهدافشان در کشور‌های دیگر کمک بگیرند.»

ایشان بدهی افسانه‌ای آمریکا و کسری بودجه ۸۰۰ میلیارد دلاری این کشور در سال ۲۰۱۸ را از نشانه‌های روند زوال اقتصادی امریکا برشمردند و خاطرنشان کردند:

«آن‌ها این واقعیات را با ظاهرسازی و شعار می‌پوشانند، اما در زیر این زرق‌وبرق، افول اقتصادی مشهود است. کسانی که به پشتیبانی آمریکا حاضرند مسئله فلسطین را به‌کلی به فراموشی بسپارند، متوجه باشند که امریکا حتی در منطقه خودش هم روبه‌زوال است، اما ملت‌های این منطقه و حقایق آن، زنده و پابرجا هستند.»

ناآرامی‌ها و آشوب‌های ضد نژادپرستی در آمریکا در روز‌های اخیر نشان داد که شعار مرگ بر دولت آمریکا دیگر شعار مردم ایران و عراق و فلسطین و سوریه و لبنان و یمن و ونزوئلا نیست بلکه در آمریکا نیز همین شعار سر داده می‌شود. این واقعیتی است که رهبر معظم انقلاب نیز به آن اشاره‌کرده‌اند:

«دولت آمریکا در هیچ کشوری، میان هیچ ملتی، یک وجهه‌ی عمومی ندارد. مرگ بر آمریکا، دیگر جزو شعار‌های اختصاصی ملت ایران نیست؛ در بسیاری از کشور‌ها گفته می‌شود. یک دولتِ طرفدار ظلم، طرفدار جنگ، طرفدار انباشت تسلیحات، طرفدار سلطه‌ی بر ملت‌ها، طرفدار زور گوئی، دخالت در همه‌جا، یک چنین عنوانی پیداکرده؛ این هم یکی از نشانه‌هاست؛ بنابراین تحول در سطح جهان، یک امر قطعی است.» (۲۹ بهمن ۱۳۹۸)

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه همین سخنان می‌گویند:
«رئیس‌جمهور امریکا می‌گوید اوضاع در دوران وی بهتر شده، بله، اما نه برای مردم بلکه برای میلیاردر‌ها و به قول یکی از رؤسای جمهور سابق آمریکا، " آمریکا حکومت یک طبقه خاص بدون دخالت مردم و با رشوه‌خواری سیاسیِ نامحدود" است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین به آمار‌ها واقعیت‌های تکان‌دهنده از تبعیض، فاصله طبقاتی فقر و جنایت در آمریکا پرداخته و با اشاره به ماجرای کشتی معروف تایتانیک، بر افول آمریکا تأکید می‌کنند:
«همچنان که شکوه و جلال کشتی معروف تایتانیک مانع از غرق شدن آن نشد، تلاش برای آرایش ظاهر آمریکا و شکوه و جلال آن نیز مانع از غرق شدنش نیست و آمریکا غرق خواهد شد.»

اگرچه پیش‌بینی‌های امام راحل و رهبر انقلاب منبعث از آموزه‌های قرانی و وعده‌های الهی است، اما اگر با نگرش مادی نیز به حوادث فعلی جهان توجه شود، حرکت آمریکا در مسیر افول و زوال قابل‌درک است.

درواقع امروز علاوه بر دیدگاه‌های امام خمینی و رهبر معظم انقلاب، بسیاری از صاحب‌نظران جهان چه مسلمان و چه غیرمسلمان، به افول معتقدند و رفتار‌های غیرمتعارف ترامپ و لفاظی‌های پومپئو را موجب تسریع در زوال ابرقدرت سابق می‌دانند.
 
امروز آمریکا با ۲۲ هزار میلیارد دلار بدهی، مقروض‌ترین دولت‌های دنیا است و اختلاف طبقاتی در این کشور، وحشتناک و از همیشه بیشتر است. آپارتاید آمریکایی و نژادپرستی افراطی امروز عریان‌تر از همیشه علنی شده و در معرض قضاوت جهانیان قرارگرفته است. آشوب‌های دامنه‌دار آمریکا حتی اگر به‌طور مقطعی خاموش شود نیز باز آتش در زیر خاکستر خواهد بود و بغض دیرینه رنگین‌پوستان که مالک اصلی آمریکا هستند، خواهد ترکید و فروپاشی آمریکا را مسجل خواهد کرد که إِنَّ رَبَّکَ لَبِالمِرصادِ.
 
 
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

عکسی که احتمالا کریس رونالدو از آن خوشش نیاید!

صعود تابستانی به قله بوز سینه

فیلم/ همه آنچه باید درباره قرارداد ایران و چین بدانید

ضرورت دورکاری در مقابله با کرونا در تهران

عکس/ خروج تاجگردون از صحن علنی مجلس بعد از رد اعتبار نامه‌اش

علت اصلی گران شدن لپ‌تاپ چیست؟

عکس/ روحانی در حال زدن ماسک در جلسه هیات دولت

توضیحات نایب رئیس مجلس درباره حق مسکن و حق دفاتر نمایندگان

اهداف پنهان آمریکا و اسراییل در بهره‌برداری از انفجار در سایت نطنز

محکومیت ایران به پرداخت غرامت ۸۷۹ میلیون دلاری

موبایل نخرید، ارزان می‌شود

طلا رکورد ۸ سال اخیر خود را می‌زند؟

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

قیمت هر پست اینستاگرامی شاخ‌های اینستاگرامی چند میلیون است؟

اعتراض روح‌الله زم به حکم اعدام

فیلم/ رمزگشایی واعظی از خط تخریب روابط ایران و چین

نمایندگان مجلس درباره قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین وارد بازی آمریکا شدند

یک بانک دولتی ۴۸۶ واحد تولیدی را تعطیل کرده است

پرونده واگذاری اموال بانک‌ها در کما

فیلم/واکنش روحانی به حواشی حضور ظریف در مجلس

بورس کمی آرام گرفت

یارانه فردا شب واریز می‌شود/ آغاز کسر اقساط وام یک میلیونی

آخرین قیمت سکه و قیمت دلار امروز چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹ +جدول

۶۰۰ میلیارد یا هزار میلیارد تومان؛ پاداش کادر پرستاری چقدر شد؟/ پولی که معادل یک ماه کارانه پزشکان است!

افزایش ۲۰۰ هزارتومانی حق مسکن کارگران منتظر مصوبه دولت

فیلم/ حامد آهنگی دایی پورنگ شد

غافلگیری‌های شهاب حسینی!

ابتلای ۵۰ نفر از کادر درمان مسیح دانشوری به کرونا

بازیگر «میوه ممنوعه» کرونا گرفت!

صادرات اولین محموله محصول صادراتی منطقه ویژه اقتصادی لامرد در آینده نزدیک

فیلم/ خبر مهم رئیس‌جمهور در مورد سهام عدالت

فیلم/ نوید محمدزاده: کسانی که من را به خاطر عطرم مسخره کردند، جهان سومی هستند

اولین کارگروه دائمی مالیاتی فعالین اقتصادی مستقر در مناطق آزاد برگزار شد

تصویب متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی

بازار لوازم خانگی هم آشفته است/ تولید لوازم خانگی نیاز به مواد اولیه دارد نه قیمت مصوب!

روحانی: خواهان روابط صمیمانه با دیگر قوا هستیم

حمایت تمام قد پرسپولیسی‌ها از گل‌محمدی +عکس