تاریخ بروز رسانی: ۱۰:۵۷ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۹ نظر
قتل‌های ناموسی در خوزستان

داماد آبادانی چرا سر عروس ۱۹ ساله را برید؟

قتل ناموسی به قتل‌هایی اطلاق می‌شود که پدر، همسر، برادر، فرزند و به‌طور کلی مردی از خویشاوندان نزدیک زنی، او را به اتهام روابط نامشروع یا امتناع از ازدواج اجباری و یا اتهاماتی مشابه آن به انگیزه حفظ ناموس به قتل می‌رساند.

قتل ناموسی

اقتصاد۲۴ -  قتل ناموسی متاسفانه در جامعه خوزستان از رواج قابل تاملی برخوردار است. به نظر آسیب شناسان اجتماعی بسیاری از مردانی که مرتکب قتل ناموسی می‌شوند مبتلا به بیماری‌های جسمی و روحی بوده و اکثرا متعلق به قشر‌های پایین و محروم جامعه‌اند که زنان و دختران خود را بخشی از مایملکشان می‌دانند.

 مرد جوان آبادانی سرزنش را به دلیل خیانت از بیخ برید و خود را به عنوان قاتل ناموسی به پلیس معرفی کرد.

ساعت حدود ۲۲:۳۰ یکشنبه شب ۲۵ خرداد جوان ۲۳ ساله‌ای با در دست داشتن کاردی خونین با حضور در کلانتری ۱۱ ولیعصر آبادان اظهار کرد به دلیل خیانت همسرش او را کشته است.
بیشتر بخوانید:اولین اظهارات پدر رومینا اشرفی ، عامل جنایت تالش
جوان آبادانی به ماموران گفت: سرهمسر ۱۹ ساله اش را ازتنش جدا کرده و در منطقه بهار ۵۶ در کنار رودخانه بهمنشیر رها کرده است.

در پی این اظهارات مأموران پلیس بلافاصله با راهنمایی فردی که ادعا می‌کرد زنش را به قتل رسانده سر صحنه جرم رفته و مشاهده کردند قاتل سر زن جوان را از بدن جدا کرده و تنها سر مقتول به یک موبند است.

متهم قتل ناموسی در بازجویی‌های اولیه ادعا کرد همسرش متولد سال ۱۳۸۰ و دختر عمویش بوده است.

وی گفت: عروس جوان یک سال قبل ۲ روز پس از مراسم عقد با مرد دیگری از خانه فرار می‌کند که داماد جوان یک سال به جستجوی همسرش می‌پردازد تا این که او را در مشهد می‌یابد و همسرش را به بهانه این که بخشیده است به آبادان برمی گرداند.

عامل قتل ناموسی در ادامه گفت: در فرصتی مناسب سر همسر جوانش را در نزدیکی رودخانه با کارد از بدن جدا کرده و خود را به پلیس معرفی می‌کند.

جسد زن جوان به پزشکی قانونی انتقال یافت و تحقیقات وبازجویی‌های تخصصی در خصوص ادعا‌های مرد همسرکش توسط دایره جنایی پلیس آگاهی آبادان دردست بررسی است.

قتل ناموسی به جنایت‌هایی اطلاق می‌شود که پدر، همسر، برادر، فرزند و به‌طور کلی مردی از خویشاوندان نزدیک زنی، او را به اتهام روابط نامشروع یا امتناع از ازدواج اجباری و یا اتهاماتی مشابه آن به انگیزه حفظ ناموس به قتل می‌رساند.

این نوع قتل‌ها متاسفانه در جامعه خوزستان از رواج قابل تاملی برخوردار است. به نظر آسیب شناسان اجتماعی بسیاری از مردانی که مرتکب قتل ناموسی می‌شوند مبتلا به بیماری‌های جسمی و روحی بوده و اکثرا متعلق به قشر‌های پایین و محروم جامعه‌اند که زنان و دختران خود را بخشی از مایملکشان می‌دانند.

احمد الوانی ۲۵ ساله با همکاری عمو و چند تن دیگر از مردان خانواده همسر ۱۸ ساله خود را با ضربات چاقو در محل پل شهید ستاری اهواز به قتل رساند و سپس سر وی را کاملا از بدن بی‌جانش جدا کرد. وی بعد از ارتکاب قتل، سر بریده همسر خود را به در منزل شخصی فرستاد که فکر می‌کرد همسرش با وی رابطه داشته است.

نیروی انتظامی با تکمیل پرونده، متهمان را به شعبه قتل اداره آگاهی اهواز تحویل داد. عباس جعفری دولت‌آبادی رئیس وقت دادگستری استان خوزستان وقوع قتل ناموسی در این استان را مشکل جدی این استان می‌داند.

وی با بیان اینکه ریشه‌های قتل ناموسی در خوزستان نهادینه شده است بیان کرد: عرف محلی وقوع این قتل‌ها را مجاز می‌شمارد و عاملان این قتل‌ها به هیچ وجه فراری نیستند. همچنین متاسفانه قتل‌های ناموسی در این استان به صورت بسیار فجیع رخ می‌دهد و خانواده مقتول نیز به طور معمول خواستار مجازات قاتل نمی‌شود.
طلیعه دختر زیبای روستایشان بود و همه دوست داشتند او عروسشان شود، اما این دختر ۲۳ ساله منتظر مردن آرزوهایش مانده بود. یکی از روز‌های گرم طاهر برادر طلیعه با خوشحالی به خانه آمد و گفت که قرار است یکی از دوست‌هایش به خواستگاری خواهرش بیاید. طلیعه سرش را پایین انداخت و گفت: من او را دوست ندارم.

طاهر با شنیدن این حرف از جا پرید و به سمت طلیعه هجوم برد و گفت: یعنی می‌خواهی با کس دیگری ازدواج کنی. طلیعه حتی فرصت دفاع یا جواب را پیدا نکرد. شاهدان خبر دادند که برادر دلسوز خواهرش را به بدترین شکل ممکن کشت، ولی خانواده او به دلیل تعصبات خانوادگی و بافت سنتی که داشتند شکایتی نکردند.

دولت‌آبادی اظهار داشت: در برخی مواقع، خانواده مقتول اقدام قاتل را وظیفه وی دانسته و برای کاهش مجازاتش تقاضای عفو می‌کند. این مقام قضایی همچنین با اعلام این‌که این قتل‌ها معمولا به دستور برخی بزرگان این افراد صورت می‌گیرد از تحت تعقیب قرار نگرفتن آمران این قتل‌ها در این استان اظهار تاسف کرده است.
سمیه زنی ۲۷ ساله بود که یک ازدواج ناموفق داشت و رابطه‌اش اصلا با پدر و برادرش خوب نبود. یک روز پدر خانواده به کمک پسرش تصمیم گرفت دخترش را بکشد. کاظم ۵۶ ساله اظهار داشت: دخترم تماس‌های مشکوک تلفنی زیادی داشت و با این احتمال که او با مردان غریبه، رابطه دارد به تنهایی جانش را گرفتم. امیر بی گناه است و هیچ دخالتی در ماجرا نداشت. من به خاطر غیرتم این کار را کردم و حالا هر چه قانون حکم کند می‌پذیرم.

وی ادامه داد: دخترم مشکلات اخلاقی داشت و آبروی ما را برده بود. خیلی تلاش کردم تا سر به راه شود، اما نشد. آن روز دست و پایش را بستم تا فرار نکند. بعد او را داخل حمام بردم و رویش بنزین ریختم. باور کنید قصد کشتن نداشتم فقط می‌خواستم بترسد.

رحمان ابواحمدی وکیل پایه یک دادگستری در این‌باره گفت: مطابق ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی، پدر یا جد پدری در صورت کشتن فرزند از مجازات مرگ (قصاص نفس) معاف است، اما اگر جرم منجر به اخلا‌ل در نظم جامعه شده باشد می‌توان مجرم را به حبس محکوم کرد.

وی اظهار داشت: قتل ناموسی در حاشیه شهر‌ها و نیز خود شهر‌ها شاهد هستیم که ناشی از تضاد فرهنگی است که میان زندگی روستایی و شهری به وجود می‌آید. نوسانات اقتصادی و مشکلات اجتماعی از عوامل مهمی هستند که به این قتل‌ها منجر می‌شوند.

دختر ۱۶ ساله‌ای به نام نسرین در منزلی مسکونی به قتل رسید. با آغاز تحقیقات و پدر ۵۰ ساله این دختر به نام عباس به‌عنوان قاتل بازداشت و تحت بازجویی قرار گرفت. او در مورد علت ارتکاب جنایت گفت: ساعت ۵ صبح دخترم از منزل خارج شد و ساعت ۹ صبح به منزل بازگشت، اما من عصبانی بودم و به همین خاطر باهم درگیر شدیم و با شلیک ۲ گلوله اسلحه شکاری به سر و پهلویش او را به قتل رساندم. او اظهار کرد که پس از ارتکاب این جرم با خوشحالی خبر قتل دختر نوجوان را به همسرش داده است.

او مدعی بود که همسرش نیز از کار‌های دختر بسیار ناراحت بوده و همیشه از داشتن دختری مثل او احساس ناراحتی می‌کرده است. ابواحمدی اظهار داشت: در بسیاری از قتل ناموسی بعدا مشخص می‌شود که مسئله تنها یک شک و اشتباه ساده بوده است.
منبع: رکنا
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
1
5
سه‌شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۹
تف به همچین آدمهای خونخواری که روح مردم و جامعه رو جریحه دار میکنن
ناشناس
0
4
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹
مشکلات عصبی دارین بچه دار نشین خواهشاً ، بعد این چه غیرتیه که میزنید آدم بدبخت رو میکشید؟! متاسفم واسه همچین آدمایی
یک زن
0
3
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹
چه تیتر گوگولی مگولی زدین!!!! انگار نه انگار که همچین جنایت فجیعی انفاق افتاده !!!!!
ناشناس
0
1
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹
طرز تفکر غلط که در خانواده ای نهادینه شده باشد،به همراه مشکلات روحی و روانی باعث این قتل ها میشه متاسفانه
ناشناس
0
2
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹
فرهنگ جهالیت
ن
0
1
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹
به جای کشتن فرزندت بگرد مقصر رو بکش
محسن
0
2
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۹
راستی نمی تونید از عهده بچه بربیایید بچه دار نشید .....
بچه دار نشدن گناه نیست ولی بچه دار شدن مسئولیت میاره
همه این موارد مربوط به خشم است ....الکی نگفتن این قدر حدیث برای کنترل خشم
ناشناس
0
0
دوشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۹
مقصراصلی پدرومادرخانواده است که بابچه های خودش دوست نمیشودکه ببیندمشکل اون بچه چیه اگرهمیشه بابچه های خودمان مثل یک دوست برخوردبکنیم هیچ وقت بچه هامون به راه بدکشیده نمیشون
فتاحی...نیشابور.خ..علیا
0
0
يکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۹
خدابهشون عقل بده..وحشیگری.نادانی.بیسوادی.عدم مطالعه نتیجش همینه...
راحت خون یه انسان میریزن افتخارم میکنن..
اگه شما دنبال علت برین بهتره تا بیخودی جان شیرین کسی رونگیرین وقطع نسل نکین چرا که غیر از قانون وقضا دراین دنیا جواب وعذاب آخرت روهم دارین.. نه ازدواج کنین نه بچه داربشین چون این کار یعنی پذیرش مسولیت.یعنی تربیت درست.یعنی رسیدگی به مشکلات اقتصادی اجتماعی تحصیلی فرزند که نبایددر هیچ موردی کوتاهی نشود..درغیراینصورت عدم موفقیت فرزندان مسوول شماپدرومادر گرامی هستید.. پس بیشتر به بچه هایتان برسید تا شاهد هیچ مشکلی نباشید...ایشاله..درجش کنیدآقای مسوول
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی‌ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

واکنش همتی به انصراف جلیلی از کاندیداتوری

پیام دعوت مدیرعامل شرکت نفت ایرانول برای شرکت در انتخابات

سعید جلیلی هم انصراف داد؟

موافقت شورای حقوق و دستمزد با افزایش سقف فوق العاده ویژه کارمندان و معلمان

آغاز سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب با مردم

پیامک انتخاباتی محسن رضایی خطاب به مردم

استعفا در پی اقدام مدیران روزنامه‌های اصلاح‌طلب

قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی کنایه زد؟

لاریجانی، معاون اول محسن رضایی می‌شود؟

اجاره شیشه مغازه به ستاد‌های انتخاباتی!

عامل قتل عام ۸ عضو خانواده زاهدانی دستگیر شد

اعلام پایان کرونا در یک کشور دیگر

فیلم/ فرار از مرگ در زمین فوتبال

هجوم ماینر‌های چینی به تگزاس

فیلم/ عجیب‌ترین اتفاق تاریخ در صحنه تیراندازی سارقین مسلح

محمد مغانلو درگذشت

پیام رئیسی به زاکانی پس از انصراف از انتخابات ۱۴۰۰

افشاگری مصلحی درباره آیت الله هاشمی کار دستش داد

ما و ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

گروسی: برای احیای برجام تا انتخابات ایران باید صبر کرد

طراحی قانونی برای کاهش فساد پروژه‌های نفتی

ستاد انتخابات کشور کناره گیری مهرعلیزاده را تایید کرد

فیلم/ شیوه باورنکردنی و جدید دزدی با استفاده از کارتخوان!

هشدار درباره مبارزه به موقع با آفات در شرایط خشکسالی

تقدیر خاتمی از مهرعلیزاده

سنجش شعار‌های انتخاباتی کاندیدا‌ها درباره بورس/ کدام وعده‌ها غیرواقعی بودند؟

رشد ۱۰۰ درصدی پرواز‌های عبوری از آسمان ایران

مدافع مستحکم فوتبال ایران درگذشت

تولید باید محور کلیدی توسعه مناطق آزاد باشد

رأی سیدمحمد خاتمی در انتخابات ۱۴۰۰ مشخص شد

قرارداد اسکوچیچ و تیم ملی به پایان رسید

قاضی زاده هاشمی به رئیسی کنایه زد؟ +عکس

علیرضا زاکانی به نفع سید ابراهیم رئیسی کنار کشید +عکس

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

رشد ۱۶۴،۰۰۰ درصدی و سقوط ۹۹ درصدی یک ارز دیجیتال

فیلم/ اقدام شایسته پوگبا در نشست خبری

فیلم /اخراج آنی یک مجری از تلویزیون پس از خندیدن به مهمان برنامه!