تاریخ انتشار: ۱۳:۴۶ - ۰۷ تير ۱۳۹۹
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آذربایجان مطرح کرد:

منطقه آزاد انزلی یکی از قطب‌های اصلی سرمایه‌گذاری شمال ایران

حسین پیرموذن گفت: بندرانزلی که از بنادر و لنگرگاه‌های مهم و قدیمی ایران است و از قدیم این بندر در کشور به عنوان یکی از بنادر مهم اقتصادی و صادرات و واردات مطرح بوده است.
منطقه آزاد انزلی
اقتصاد۲۴ -حسین پیرموذن، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و آذربایجان که در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران عضویت دارد، ریاست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اردبیل را نیز عهده‌دار است. او از چهره‌های سرشناس حوزه اقتصادی کشور است و به واسطه تجارب ارزشمندی که در طی سنوات گذشته در عرصه تصمیم‌گیری‌های اقتصادی حوزه تشکل‌های مردم نهاد علی‌الخصوص در اتاق بازرگانی داشته است و برای حوزه تولید و تجارت کشور فرد تاثیرگذاری است و اخیرا هم پیگیر ایجاد شهرک مشترک بین ایران و آذربایجان شده و با موافقت‌های صورت گرفته این شهرک قرار شد در استان اردبیل ایجاد و هفته آینده هم با حضور معاون اقتصادی وزیر امور خارجه کلنگ‌زنی خواهد شد.

پیگیری و تلاش‌های او در این عرصه موجب شد تا با حکم اکبر بهنام‌جو استاندار اردبیل او به عنوان مسوول احداث پروژه شهرک صنعتی مشترک ایران و آذربایجان معرفی شود.

با او پیرامون نقش و جایگاه منطقه آزادانزلی در اقتصاد منطقه و همپوشانی و توانمندی‌ها و مزیت‌های موجود در این منطقه گفتگو کردیم که ماحصل این گفتگو را می‌خوانید.
 

- آقای پیرموذن بندرانزلی یکی از قدیمی‌ترین بنادر ایران است که بخشی از این شهرستان هم‌اکنون به عنوان محدوده منطقه آزادانزلی به عنوان تنها منطقه آزاد شمال ایران فعالیت دارد، منطقه آزادانزلی چه نقشی در اقتصاد خرد و حتی کلان کشور می‌تواند داشته باشد؟

من در ابتدا جا دارد از مردم خوب گیلان یاد کنم چون مردم گیلان بسیار خونگرم هستند و خوشبختانه بین دو استان گیلان و اردبیل هم روابط خوبی بین تجار، بازرگانان و حتی تولیدکنندگان با یکدیگر برقرار است و حتی در اواخر سال گذشته یکی از تولیدکنندگان بزرگ استان ما که در کشور صاحب نام هستند در استان گیلان سرمایه‌گذاری کردند و لذا جا دارد از بخش خصوصی گیلان از همکاران خوبم در اتاق گیلان و آقای تیزهوش که از چهره‌های مطرح اتاق‌های کشور هستند و در اتاق ایران و روسیه نیز یک چهره ماندگار است نام ببرم.

لذا در پاسخ به سوال شما در ابتدا اشاره‌ای داشته باشم به بندرانزلی که از بنادر و لنگرگاه‌های مهم و قدیمی ایران است و از قدیم این بندر در کشور به عنوان یکی از بنادر مهم اقتصادی و صادرات و واردات مطرح بوده است. با شکل‌گیری و تاسیس منطقه آزادانزلی که یکی از تصمیمات خوب دولت در زمان خودش بوده است، و این که اعتقاد دارم گیلان و منطقه آزادانزلی می‌تواند یک مرکز تجاری مهم برای منطقه و حتی کشور محسوب شود دلایل متعددی دارد که اصلی‌ترین دلیل آن اینکه منطقه آزادانزلی متصل کننده و یا حلقه اتصال کریدور شمال – جنوب است و بدون منطقه آزادانزلی این کریدور بین‌المللی و تجاری مهم دنیا معنی و مفهوم نخواهد داشت و دولت هم می‌تواند بر روی پتانسیل‌های موجود در منطقه آزادانزلی حساب ویژه‌ای را متمرکز کند.

حال چون گیلان از استان‌هایی است که به سرعت در حال تکمیل زیرساخت‌های اقتصادی خود است و راه‌آهن یکی از زیرساخت‌های مهم تجاری و تجارت محسوب می‌شود و راه‌آهن آستارا آستارا که باز در مسیر کریدور شمال – جنوب در آستارای گیلان راه‌اندازی شده است و این راه‌آهن با اتصال به روسیه و سپس از داخل کشور با اتصال به منطقه آزادانزلی می‌تواند به عنوان حلقه تکمیل کننده کریدور شمال – جنوب قلمداد شود، تجارت در منطقه آزادانزلی را تقویت خواهد کرد و منطقه آزادانزلی با قوانینی که در آن در جهت حمایت از کسب و کار و قانون تجارت حاکم است در نهایت همه این زیرساخت‌ها این پتانسیل مهم اقتصادی در شمال ایران (منطقه آزادانزلی) را تقویت خواهند کرد و منافع آن حتی استان‌های دیگر را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

با اخباری که در گیلان می‌شنوم منطقه آزادانزلی تحرک خوبی را در حوزه اقتصادی کشور از جمله صادرات ایجاد کرده است و هم‌اکنون کریدور شمال – جنوب از طریق منطقه آزادانزلی فعال شده است که این مهم نشان‌دهنده عزم جدی مدیران منطقه آزادانزلی در عرصه اقتصادی کشور است البته دوستان ما در اتاق بازرگانی گیلان به عنوان فعالان بخش خصوصی در کشور صاحب نظر و ایده‌پرداز هستند که ایده‌های آنان بعضا به تصمیم‌گیری تبدیل می‌شود که در همین‌جا اعتقاد دارم منطقه آزادانزلی از پتانسیل‌های اتاق بازرگانی گیلان می‌تواند به نحو شایسته‌ای استفاده کند و خوشبختانه در سطح مدیریتی گیلان همکاری خوبی دیده می شود و شاید یکی از عوامل رشد گیلان در حوزه زیرساخت‌ها و نتیجه بخش شدن مسیر تجارت همین تعامل و همکاری چندجانبه باشد. ما در اتاق گیلان افرادی داریم که در کشور دارای روابط خوب هستند و این روابط به ما در مسیر توسعه کمک شایانی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: افزایش ۳۲ درصدی جذب سرمایه گذار داخلی در منطقه آزاد انزلی

من اطمینان دارم منطقه آزادانزلی نه تنها در سطح استانی بلکه منطقه‌ای حتی در بین کشورهای حاشیه دریای خزر یک پتانسیل منحصربفرد است.


- برای استفاده از این پتانسیل‌ها در چه حوزه‌هایی می‌توان بیشتر بهره‌گیری کرد؟

منطقه آزادانزلی مزایای بسیاری دارد و حتی از قطب‌های صنعتی، سرمایه‌گذاری وتجاری مهم کشور در استان گیلان است و حتی بهره‌وری آن نیز بالا است البته اذعان کنم هنوز به جایگاه اصلی خود دست نیافته است اما می‌تواند با تمرکز بر سرمایه‌گذاری خارجی و یا فراهم کردن سرمایه‌گذاری‌های مشترک به تولید ملی و تجارت کشور کمک کند. و با توجه به مسوولیتی که در اتاق بازرگانی ایران و آذربایجان دارم با سفیر آذربایجان در ایران صحبت کردم و حتی علاقه‌مندی آذربایجانی‌ها برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی را نیز دریافت کردم.

فکر می‌کنم بتوانیم نشست‌های مشترکی را بین سرمایه‌گذاران آذربایجانی و ایرانی در منطقه آزادانزلی داشته باشیم اکنون که راه‌آهن آستارا آستارا در حال بهره‌برداری است و دولت برنامه دارد این راه‌آهن به بندرکاسپین منطقه آزادانزلی متصل شود، ما از فرصت رایزنی و مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی استفاده کرده و زمینه را برای همکاری سرمایه‌گذاران دو کشور با یکدیگر فراهم کنیم.
گیلان یک استان استثنایی در کشور و دارای مزیت‌های بسیاری در عرصه تجارت است چون دارای حمل و نقل ترکیبی است همه استان‌ها این مزیت را ندارند اما گیلان از مزایای حمل و نقل ترکیبی از جمله راه مناسب، راه‌آهن، دریا، فرودگاه و ترانزیت برخوردار است. و با این مزیتی که گیلان دارد تجارت از طریق گیلان یک تجارت باکیفیت و مقرون به صرفه است و منطقه آزادانزلی یک نگین ارزشمند در میان این تجارت محسوب می‌شود.

- البته در شرایط فعلی به واسطه تحریم‌های ناجوانمردانه قطار توسعه و تجارت کشور شتاب و سرعت لازم را ندارد بفرمایید که در شرایط موجود این پتانسیل‌ها چه کمکی می‌تواند به تجارت کشور کند؟

تحریم موجب شده است تا ارتباطات ما با دنیا تحت تاثیر قرار گرفته مشکلات بانکی و انتقال پول داشته باشیم، مواد اولیه و تجارت ما تحت تاثیر قرار گرفته اما یکسری مزیت‌ها ذاتی است چون کشور ما در موقعیت استثنایی دنیا است ما دوستان خوبی در اطراف حاشیه دریای کاسپین داریم که خوشبختانه رابطه صمیمانه‌ای با آنان در عرصه سیاسی و اقتصادی داریم ما می‌توانیم از مزیت‌های استانی استفاده کنیم هر استانی مزیت خاص خودش را دارد و ما هم در استان اردبیل که از قطب‌های مهم اقتصادی کشور است مزیت‌هایی داریم که می‌توانیم با تکمیل این مزیت‌ها با یکدیگر در راستای تحول اقتصاد، تولید، صنعت و بازرگانی کشور گام برداریم.


- از مزیت‌ها گفتید ظاهرا اخیرا شهرک صنعتی مشترک ایران و آذربایجان مورد موافقت قرار گرفت و شما هم با حکم استاندار گیلان مسوولیتی را پذیرفتید در این رابطه هم توضیح بیشتری بفرمایید؟

البته ذکر کنم ما از استان اردبیل تلاش‌هایی برای ایجاد منطقه آزاد کردیم که در کمیسیون فنی و کمیسیون‌های شورای مناطق آزاد تصویب و در صحن مجلس نیز مورد تصویب قرار گرفت ولی در بررسی‌های شورای نگهبان این مزایا به استان اردبیل اختصاص نیافت اما همه هدف ما توسعه مملکت است و ما در استان اردبیل نگاه بخشی و منطقه‌ای نداریم بلکه نگاه ما ملی است اما با مزیت‌های بی‌نظیری که استان اردبیل در حوزه صنعت، کشاورزی، گردشگری دارد ما اخیرا پیگیر سرمایه‌گذاری مشترک بین ایران و آذربایجان شدیم که خودم نیز در این رابطه پیگیر بودم و این پیگیری‌ها به ثمر نشست و با مزیت‌هایی که ما در استان گیلان و شهرستان آستارا داریم ایجاد این شهرک صنعتی حتی می‌تواند یک مزیت برای تولید و صنعت گیلان و اردبیل محسوب ‌شود و پیش‌بینی می‌شود طی هفته آینده با حضور معاون اقتصادی وزارت امور خارجه این شهرک در استان اردبیل کلنگ‌زنی شود.

اگرچه مقدمات این کار قبل از بیماری کرونا فراهم شده بود و حتی در جریان این مذاکرات با طرف آذری شخص آقای تیزهوش نیز ما را همراهی و حتی کمک کردند و امیدواریم بتوانیم با مرز مشترکی که حدود 340 کیلومتر میان ایران و آذربایجان داریم با بهره‌گیری از مزایای منطقه آزادانزلی گام بزرگی در راستای تحقق شعار رهبر معظم انقلاب «جهش تولید» برداریم چون یکی از راه‌های رسیدن به این شعار ارزشمند توجه به زیرساخت‌ها است و اکنون این کار زیربنایی و اساسی در بسیاری از استان‌ها از جمله گیلان و اردبیل شروع شده است.

- از وقتی که گذاشتید ممنونم اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟

اعتقاد دارم استان‌های شمالی مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسیر تجارت کشور هستند. از توجه شما و مصاحبه‌ای که ترتیب دادید تشکر می‌کنم.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
بازار
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

میرسلیم: به خاطر مسامحه دولت روحانی، کشف حجاب اختیاری اتفاق افتاده است

درخواست زالی از استاندار تهران برای لغو تجمعات بالای ۱۰ نفر

خواستگاری قاتل تهرانی از زن مقتول + عکس

پیش ثبت نام ۶۰ هزار نفر برای K132

یک نماینده دیگر کرونا گرفت

فیلم/ کاخ سفید ایران کجاست؟

کاهش کلسترول بد با این میوه تابستانی

روسیه در فکر جایگزینی چابهار با کانال سوئز در کریدور شمال ـ جنوب

جزئیات پیشنهاد وزارت اقتصاد برای اخذ مالیات سنگین از دلالی خودرو صفر

تکذیب درگیری یا ناامنی در گچساران

طبیعت سوباتان

انفجار در تاسیسات نظنز «برنامه اسرائیل با اطلاع آمریکا» بوده است

برنامه‌ریزی منظم و هدفمندی جهت افزایش ظرفیت تولید در منطقه آزاد چابهار در حال انجام است

کشف انبار احتکار لوازم خانگی به ارزش ۲۶ میلیارد تومان

تولید خودروی پژو ۴۰۵ جی ال ایکس بنزینی متوقف شد

تصویری تازه منتشر شده از درون ضریح پیامبر (ص)

آقای گل سابق پرسپولیس به دلیل قتل احضار شد

عکس/ رونمایی از کیف جادویی در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی

واکنش سخنگوی دولت به طرح سوال از رئیس جمهور

منطقه آزاد انزلی، معبری برای تجارت، ترانزیت و صدور کالاهای ایرانی به کشورهای حوزه خزر و اوراسیا

ترامپ: در انتخابات پیروز خواهم شد

ضبط برنامه عصر جدید متوقف شد

همه چیز درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

رمزگشایی محمد هاشمی از حملات اخیر به روحانی از تریبون مجلس

کدام‌یک از نمایندگان مجلس سهام و کد بورس دارند؟

فرزندخواندگی تسهیل شد

شاخص بورس ریزشی شد

فیلم/کلیپی معنادار درباره عارف و انتخابات ۱۴۰۰

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور

تلاش‌ها برای یافتن جسد بازیگر زن آمریکایی+عکس

واکنش متفاوت حسام‌الدین آشنا به مصاحبه روح‌الله زم

۲۰ روز درمانِ کرونا؛ ۱۵۰ میلیون تومان!

بازی‌گردانان قهار بورسی به دنبال سود‌های موهومی و کاذب/ خطر رشد نجومی ارزش سهام شرکت‌های ورشکسته

شورای شهر تهران تعطیل می‌شود

افزایش «بن خواربار» و «حق مسکن» بازنشستگان تامین ‌اجتماعی از مرداد

شروط مجلس برای «دارا ۲ ‌و‌۳‌»

آخرین قیمت سکه و قیمت دلار امروز شنبه ۲۱ تیر ۹۹+جدول