تاریخ انتشار: ۱۲:۱۴ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

بنگاه‌های صندوق بازنشستگی بورسی می‌شوند

معاون وزارت تعاون گفت: بیش از ۸۰ درصد ارزش بنگاه های وابسته به صندوق ها امروز در بورس قرار دارند و تا پایان سال این سهم به بیش از ۸۵ درصد می رسد.
 صندوق بازنشستگی
اقتصاد۲۴ - حجت میرزایی؛ معاون امور اقتصادی این وزارتخانه گفت: بر اساس گزارش سازمان بازرسی کل کشور، شرکت‌های وابسته به صندوق‌های بازنشستگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانسته اند رتبه اول شفافیت را در زمینه بارگذاری صورت‌های مالی در سامانه بورس به خود اختصاص دهند.
بیشتر بخوانید:ادامه پس لرزه‌های اعلام میزان افزایش دستمزد کارگران در سال ۹۹
حجت میرزایی، همچنین از رونمایی «سامانه های شفافیت» این وزارتخانه با قابلیت گزارش دهی عمومی مستمر با حضور محمد شریعتمداری در شنبه هفته آینده خبر داد.

*ارائه گزارش شفافیت شنبه آینده به مجلس

وی اظهار کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا به امروز به طور مجدانه وعده‌های شفافیت را پیگیری کرده اند و بخش بزرگی از آن طی دو سال گذشته انجام شده و شنبه آینده گزارش آن در قالب رونمایی از سامانه‌های شفافیت، به مردم، نمایندگان مجلس و دولت ارائه خواهد شد.

میرزایی، شفافیت را از یک سو «راهبرد» و از سوی دیگر «ابزار» دانست و گفت: مسیر بلند مدت توسعه از شفافیت تمام عیار و حداکثری عبور می‌کند.

وی در عین حال شفافیت را ابزاری برای افزایش بهره وری، انضباط مالی، ایجاد حس تعلق عمومی در جامعه، افزایش سطح اعتماد، نظارت و کنترل مدیران دانست.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که فساد در نتیجه کاهش سطح شفافیت ایجاد می‌شود، خاطرنشان کرد: در واقع ویروس فساد در جایی زندگی می‌کند که نور آگاهی و شفافیتی در آنجا وجود ندارد و به هر اندازه که بتوان شفافیت را در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی افزایش داد از رشد این ویروس جلوگیری می‌شود.

به گفته میرزایی، فساد مانند موریانه‌ای است که به جان اعتماد اجتماعی، تولید و بهره وری افتاده و بنیان‌های رشد و توسعه را از بین می‌برد. وی، علاج این درد را نظارت عمومی و شفافیت حداکثری دانست و تاکید کرد: بدون شفافیت و گزارش دهی امکان نظارت عمومی کاهش پیدا می‌کند و این دو جز بسیار ضروری هستند؛ بنابراین از یک سو باید رسانه‌های مستقل، احزاب، نهادهای مدنی و انجمن‌های رسته ای و تخصصی، نمایندگان مردم و ذینفعان بتوانند عملکردها و فرایندها را به طور کامل مشاهده و ارزیابی و نقد کنند و بر تخصیص‌ها، پرداخت‌ها، مجوزهای غیر متعارف یا اختصاصی نظارت داشته باشند و از سوی دیگر، آثار و پیامدهای آن بر همگان آشکار شود.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: هر موهبت کمیابی از جنس ثروت، قدرت و اطلاعات که در اختیار کسی قرار می‌گیرد باید برای همگان قابلیت پایش و رصد داشته باشد.
وی افزود: صندوق‌های بازنشستگی و به طور عام همه سازمان‌ها و بنگاه‌های بخش عمومی در تمامی کشورها زمینه ایجاد فساد و حیف و میل اموال را دارند و هیچ اقدامی مهمتر از شفافیت برای کاهش فساد در آنها نیست.

میرزایی افزود: بنابراین نظارت عمومی و آگاهی مالکان، ذینفعان و عموم مردم از آنچه که در صندوق‌ها می‌گذرد باید افزایش یابد و ساز و کارهای مشارکت و نظارت سازمان یافته را فراهم کرد.
معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: رئیس محترم جمهوری، توسعه شفافیت را برنامه ویژه و محوری اعلام کردند و آقای شریعتمداری نیز در جلسه رأی اعتماد آبان سال ۹۷ متعهد شدند که ساز و کارهای شفافیت را در صندوق‌های بازنشستگی به صورت حداکثری دنبال کنند.

وی با بیان این که در دو سال گذشته این ساز و کارها به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است، تاکید کرد: نتیجه آن، ایجاد بنگاه‌هایی در بالاترین سطح شفافیت است که در مقایسه با سایر بنگاه‌های اقتصادی بخش عمومی در رتبه اول شفافیت، پایش و رصد عمومی قرار دارند، آنچه در عمل اتفاق افتاد ایجاد سامانه BI (سامانه هوش تجاری) در همه بنگاه‌های شستا و صندوق‌های بازنشستگی کشوری بود.

میرزایی در این باره توضیح داد: ۲۵۰ تراکنش عملیاتی، مالی و بازرگانی از ریزترین و جزئی‌ترین فعالیت این بنگاه‌ها قابل رصد و پایش است.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: سامانه‌هایی که امکان نظارت و گزارش دهی از دارایی‌ها و فرایندهای تصمیم گیری را فراهم می‌کنند از جمله سامانه‌های دارایی‌ها و املاک که همه املاک و دارایی‌های وابسته شناسنامه دار شده است با همه ویژگی‌ها از حیث مقیاس، ارزش مالی، محل وقوع و نوع کاربری به طور شفاف در این سامانه‌ها فهرست شده است. وی تصریح کرد: مشخصات و ویژگی‌های سنی، تحصیلی و سوابق نزدیک به ۱۲۰۰ مدیر در سامانه‌ای متمرکز در سایت وزارتخانه به صورت آنلاین و برخط منتشر شده است.

میرزایی بیان کرد: سامانه‌های مربوط به جلسات هیأت مدیره ها، مجامع عمومی شرکت‌ها و هلدینگ ها که به صورت هفتگی به هنگام می‌شود نیز در این سامانه قابل مشاهده و دسترسی است و هیچ تصمیم و مصوبه‌ای در شرکتی مخفی و پوشیده باقی نمی‌ماند و به صورت دائم و مستمر توسط هلدینگ های بالاسری رصد می‌شود.

به گفته وی، تمامی دعاوی و پرونده‌های عمومی که له یا علیه هر کدام از بنگاه‌ها در جریان است با ویژگی‌ها، ابعاد، اضلاع آن پرونده و حتی مشخصات وکیل، سیر دادرسی و یا احکامی که درباره آنها صادر شده در این سامانه به طور کامل قابل مشاهده و دسترسی است.

وی در این باره توضیح داد: همه قراردادهایی که این بنگاه‌ها با افراد حقیقی و حقوقی بسته اند، ارزش آنها، فرایند شکل گیری و موضوع قرارداد به طور کامل در این سامانه‌ها قابل دسترسی است؛ البته برخی از اینها، قابلیت افشای عمومی دارد، برخی در سطح صندوق‌ها و وزارتخانه قابل مشاهده است و برخی از این اطلاعات به دلیل صرفه و صلاح بنگاه‌ها به دور از چشم بنگاه‌های رقیب صورت می‌گیرد.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بخشی از اقداماتی که در حوزه شفافیت ایجاد شده در شنبه آینده در قالب یک سامانه مرکزی رونمایی خواهد شد، تصریح کرد: مهمترین اقدامی که برای توسعه شفافیت صورت گرفته است روند بورسی شدن بنگاه هاست.

وی با بیان این که بیش از ۸۰ درصد ارزش بنگاه‌های وابسته به صندوق‌ها امروز در بورس قرار دارند و تا پایان سال این سهم به بیش از ۸۵ درصد می‌رسد، خاطرنشان کرد: اطلاعات و عملکردهای مالی، عملیاتی و مشخصات مدیران این بنگاه‌ها چه بورسی و غیربورسی در سایت سازمان بورس اوراق بهادار (کدال) قابلیت رهگیری و مشاهده عمومی دارد.

میرزایی درباره بنگاه‌هایی که تا کنون بورسی نشده اند نیز توضیح داد: بخش زیادی از این بنگاه‌ها تا پایان سال بورسی می‌شوند و اطلاعات مالی آنهایی که بورسی نیستند نیز در سایت سازمان بورس اوراق بهادار به طور مستمر بارگذاری شده است.
منبع: تسنیم
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

رفع سریع سردرد با چند راهکار طبیعی

واشنگتن: رفتار ایران در خلیج فارس را محدود کردیم

مقام پیشین دولت آمریکا: خروج از برجام واشنگتن را منزوی کرد

بدهی فیفا به ایران سربه فلک می‌کشد!

ترامپ: جایگزین قاضی فقید دیوان عالی آمریکا باید فوری معرفی شود

شجاع خلیل زاده در ترکیب تیم منتخب لیگ قهرمانان آسیا

بازار تخم مرغ به زودی متعادل می‌شود

احداث بیست و ششمین پردیس سینمایی امید به نام شهید حججی

نگرانی از موج جدید همه‌گیری کرونا در اروپا

آیا رئیس‌جمهور بعدی ایران زن است؟

شکایت تیک تاک از دولت آمریکا

فیلم/ جشن تولد فرزاد حسنی

مسن‌ترین زن ژاپن رکورد زد + عکس

تکمیل ۶۰ هزار خودروی ناقص و تحویل به مشتری

حضور ۲۳ شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در بورس

صالحی: آژانس درخواست دیگری برای بازرسی از ایران ندارد

خشم ترامپ از رئیس FBI احتمال اخراج او را قوت بخشید

صدور مجوز پرواز‌های ترکیه

افزایش قیمت طلا برای دومین هفته متوالی

در آخرین نفس‌های تابستان، این میوه را فراموش نکنید!

تردد برخی از مسئولان با آمبولانس

نماد شستا بازگشایی می‌شود

عصر امروز؛ موعد واریز حقوق شهریورماه بازنشستگان کشوری

حرکت دلار بازهم صعودی شد

خبر خوش درمورد فروش فوق العاده خودروها

فیلم/ طعنه ترامپ به کنگره آمریکا

دفاعیات سعید مرتضوی در دادگاه رد شد

فیلم/ فراستی: آرزو داشتم در جنگ تحمیلی می‌بودم

فیلم/ حمله وحشیانه با قمه به یک مغازه‌دار در صباشهر

آملی لاریجانی به توئیتر پیوست!

روزهای پایانی سریال سلمان فارسی در شاهرود + عکس

حواله میلگرد در قرارداد‌های بازیکنان لیگ برتری

سهام وسپهر هم عرضه اولیه می‌شود

مشکلات مالی سریال جشن سربرون حل شد

گذرنامه اجاره‌ای محلل رجستر تلفن همراه

واکسن کرونا برای ایرانی‌ها چقدر آب می‌خورد؟

شنبه نوسانی بورس