تاریخ انتشار: ۱۸:۲۸ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

معاون اسبق وزارت صنعت: فرصت سوزی نکنیم!

مخالفت مجلس با حسین مدرس خیابانی به عنوان گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صمت موضوعی است که باعث شده کارشناسان بر معرفی سریع گزینه ای مناسب و کارآمد برای این وزارتخانه و جلوگیری از فرصت سوزی در بخش تولید و معیشت مردم تاکید کنند. این در حالی است که گمانه زنی برای معرفی رزم حسینی استاندار خراسان رضوی به عنوان دیگر گزینه جدی دولت بالا گرفته است.
چه کسی وزیر صنعت شد؟
 
اقتصاد۲۴ - با اینکه برخی از نمایندگان مجلس به گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صمت چراغ سبز نشان داده بودند، اما در نهایت حسین مدرس خیابانی نتوانست رای مورد نیاز برای حضور در این وزارتخانه به عنوان وزیر را از سوی مجلسی‌ها کسب کند. بر این اساس مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد و نمایندگان پس از استماع سخنان مخالف و موافق و دفاعیات مدرس خیابانی با ۱۰۴ رای موافق، ۱۴۰ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۵۴ رای با انتخاب مدرس خیابانی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت مخالفت کردند.

بر همین اساس قالیباف رییس مجلس از رییس جمهور درخواست کرد که هر چه سریعتر وزیر پیشنهادی صنعت را به مجلس معرفی کند. این در حالی است که به باور کارشناسان نیز باید رییس جمهور با توجه به شرایط فعلی بخش تولید و اقتصاد بار دیگر فرصت سوزی نکند و وزیری کارآمد و موجه را تا یکی دو هفته آینده برای این سمت معرفی کند.

اما متاسفانه چندی پیش در حالی که همه منتظر معرفی وزیری مناسب برای وزارت صنعت بودند، دولت به دنبال اقداماتی انحرافی نظیر تشکیل وزارت بازرگانی بود و در نهایت زمان را برای معرفی وزیری شایسته از دست داد تا جایی که در روز‌های پایانی اتمام زمان مسوولیت سرپرست وزارت صمت، ناچار شد تا خود او را به عنوان وزیر معرفی کند.

این در حالی است که مدرس خیابانی اگرچه توانسته توجه بخش خصوصی و برخی از نمایندگان مجلس را به خود جلب کند، اما از دید کلی فردی مناسب برای این حوزه نیست و نمی‌تواند شجاعت لازم را نشان دهد و همچنین با مافیا‌ها در حوزه‌های مختلف برخورد مناسبی داشته باشد. گرانی و آشفتگی موجود در بازار‌های مختلف نیز از جمله موضوعاتی است که اگرچه پیش از حضور خیابانی در این وزارتخانه هم وجود داشته، اما در زمان حضور او به عنوان سرپرست در وزارت صمت نیز سر و سامان پیدا نکرده است. موضوعی که گلایه بسیاری از نمایندگان مجلس و همچنین صاحبنظران اقتصادی را به دنبال داشته است.

رزم حسینی وزیر می‌شود؟

از این رو مجلسی‌ها بر این باورند که مدرس خیابانی عملکرد خوبی از خود نشان نداده و گزینه مناسبی برای وزارتخانه‌ای به این مهمی که با معیشت مردم سر و کار دارد نیست؛ بنابراین دولت باید هرچه سریعتر شخص دیگری را به عنوان وزیر برای این وزارتخانه به مجلس معرفی کند.

بر این اساس پس از مخالفت مجلس با مدرس خیابانی به عنوان وزیر صمت، گمانه زنی برای معرفی علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی به عنوان یکی از گزینه‌های جدی تصدی وزارت صنعت بالا گرفته است. چرا که پیش از این نیز نام وی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت مطرح بود، اما از آنجایی که گفته می‌شد محمود واعظی رییس دفتر روحانی، خواهان معرفی حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت است، اما در مقابل اسحاق جهانگیری مدافع سرسخت حضور علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی است، دوئلی در این حوزه شکل گرفته بود که مشخص نبود چه کسی برنده آن است.
بیشتر بخوانید: مدرس خیابانی «وزیر» نشد

اما با مخالفت مجلس با حضور مدرس خیابانی به عنوان وزیر صمت، بعید نیست که دولت خیلی زود دیگر گزینه جدی برای وزارت صمت یعنی رزم حسینی را که پیش از استانداری خراسان رضوی، سابقه استانداری کرمان و مدیریت ماشین آلات راهسازی در بخش خصوصی را در کارنامه خود دارد را به مجلس معرفی کند.

با این حال کارشناسان بر این باور هستند برای جلوگیری از ضربه بیشتر به بخش تولید و همچنین مقابله با گرانی و آشفتگی در بازار‌های مختلف باید گزینه دولت برای این وزارتخانه که انتظار می‌رود شخصی با تجربه و کاردان باشد هرچه زودتر معرفی شود چرا که کشور در شرایطی نیست که مهمترین بخش‌های اقتصادی آن بار دیگر با فرصت سوزی مواجه شوند.

در همین خصوص معاون اسبق وزارت صنعت با تاکید بر اینکه رییس جمهور باید هرچه زودتر وزیر پیشنهادی دیگری را به مجلس معرفی کند، به «جهان صنعت نیوز» گفت: دولت به جای اینکه پیچ و خم‌های بخش تولید را برطرف کند و در راستای حذف بروکراسی‌های اداری اقدامی انجام دهد، وقت و انرژی خود را صرف مباحث بیهوده‌ای می‌کند که بیشتر انحرافی است. در این خصوص می‌توان به تلاش دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی اشاره کرد که قانون شکنی بود و نوعی عدول از وظایف رییس جمهور تلقی می‌شد.

امیررضا واعظ آشتیانی، بیان کرد: دولت به جای اینکه منطقی و عالمانه با مشکلات فعلی در اقتصاد برخورد کند، تا همین یکی دو هفته پیش به دنبال چاق کردن دولت و هزینه تراشی بود. این در حالی است که هرچه هزینه‌های دولت افزایش پیدا کند، فشار بر گرده مردم بیشتر می‌شود.

وی با طرح این سوال که معلوم نیست دولتی‌ها تا کی می‌خواهند دست در جیب مردم کنند، گفت: نمی‌توان با سوء مدیریت مشکلات را مضاعف کرد و در نهایت توقع داشت که مردم هزینه آن را بپردازند.
واعظ آشتیانی اظهار کرد: دولت می‌توانست به جای اینکه زمان را برای تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت از دست دهد، به فکر این باشد که با معرفی شخصی مناسب برای وزارتخانه تولید را احیا کند تا کمترین آسیب متوجه بخش صنعت و همینطور اقتصاد باشد.

بخش صنعت رها شده است

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت صنعت و تولید و موضوعات مرتبط با آن را رها کرده است، افزود: اصلاح ساختار اقتصادی کشور موضوعی است که باید از سوی دولتمردان دنبال شود؛ بنابراین انتظار می‌رود دولت به جای اینکه انرژی خود را صرف مباحث بیهوده کند، مشکلات تولیدکنندگان و مردم را با انتخاب مدیران کارآمد، فهیم و عالم رفع کند.

به گفته وی، در کمتر از یک سالی که به عمر دولت دوازدهم باقی مانده است باید دولت و مجلس با یکدیر تعامل دوسویه داشته باشند تا شرایط اقتصادی و معیشتی خانوار‌ها بهتر شود.

مدیرعامل اسبق صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با تاکید بر اینکه در شرایط حساس کنونی که کشور در تحریم نیز قرار دارد باید یک تیم قوی و منسجم از سوی رییس جمهور تشکیل شود، گفت: با توجه به اینکه وزیر پیشنهادی صنعت در مجلس رای نیاورد، دولت در حال حاضر به فکر انتخاب سرپرستی جدید برای این وزارتخانه است، اما نکته این است که رییس جهور نباید معرفی وزیر پیشنهادی جدید را ۳ ماه به تاخیر بیندازد بلکه باید فرد مورد نظر خود برای این منظور را زودتر معرفی کند.

افزایش آسیب پذیری تولید

به گفته واعظ آشتیانی اگر در این ۳ ماه فرصت سوزی انجام شود، بخش صنعت تولید و در نهایت اقتصاد آسیب پذیری بیشتری را تجربه خواهد کرد.

این کارشناس اقتصادی معتقد است مدرس خیابانی به عنوان سرپرست وزارت صمت که از سوی دولت برای وزارت نیز پیشنهاد شد فعالیت چشمگیری نداشت و نیروی توانمندی برای این وزارتخانه نبود.

وی با تاکید بر اینکه نباید فرصت سوزی کرد، افزود: ما در این شرایط نیازمند این هستیم که ساماندهی وزارت صمت به زودی انجام شود و تیمی مجرب و قوی این مسوولیت را بر عهده بگیرد.

معاون اسبق وزارت صنعت اظهار کرد: هرچه زمان بگذرد و بی تفاوت از کنار آن عبور شود، مشکلات بخش تولید بیشتر خواهد شد و مهمتر از همه اینکه کنترل بازار و نظارتی که بخشی از مسوولیت وزارت صمت است، مورد هجمه قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: هرچند که همین حالا نیز با ضعف و نقصانی که وجود دارد، شاهد این هستیم که اقلام مختلف و کالا‌های اساسی به تعبیر جهانگیری معاون اول رییس جمهور که در دوران انتخابات معتقد بود ارز به صورت لحظه‌ای بالا می‌رود، امروز نیز گرانی با همان تعبیر در حال افزایش است.

مدیرعامل اسبق صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ مرجعی پاسخگوی فشاری که به مردم وارد می‌شود نیست، گفت: بنابراین امیدواریم که هرچه زودتر وزیر پیشنهادی صنعت معرفی شود و مجلس هم با توجه به شاخصه‌هایی که مد نظر دارد، به وزیر پیشنهادی رای اعتماد دهد تا در این فرصت باقیمانده تا پایان دولت، کار اساسی در بخش تولید، اشتغال و تجارت انجام شود.

به گفته واعظ آشتیانی، دولت باید تلاش کند در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در راستای جهش تولید برنامه‌ای مشخص را ارائه دهد، اما تا به امروز برنامه‌ای از سوی دولت در این راستا دیده نشده است. در حالی که در این شرایط اقتصادی باید فضای اقتصادی به سمت و سویی برود که تولیدکنندگان به دولت اعتماد کنند.

وی ادامه داد: نباید وضعیت به گونه‌ای باشد که کمک‌های دولتی تنها به شرکت‌های دولتی و شبه دولتی اختصاص پیدا کند. بلکه باید فضای کسب و کار رونق پیدا کند و جهش تولید اتفاق بیفتد.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: در شرایط فعلی کارخانه‌ها با ۱۰ تا ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند، اما باید گره‌های بخش تولید رفع شود تا با جهش تولید، اشتغال پایدار، افزایش تولید ناخالص داخلی و تولید ثروت رقم بخورد.

به گفته واعظ آشتیانی، تمام مباحثی که ما به دنبال آن هستیم در گرو توجه به جهش تولید است. چرا که کشوری که فاقد تولید است، کشور پیشرفته‌ای نخواهد بود.

وی با بیان اینکه تا کی میخواهیم فرصت سوزی کنیم، گفت: صحبت‌های رییس جمهور بیشتر جنبه گفتار درمانی دارد و برای مردم نان و آب نمی‌شود. در واقع چنین صحبت‌هایی باعث بهبود وضعیت اقتصادی خانواده‌ها نمی‌شود این در حالی است که مردم خیلی وقت است که در چالش‌های اقتصادی غرق شده اند؛ بنابراین امیدوار هستیم که دولت گوش شنوایی داشته باشد و به توصیه‌های اقتصادی توجه کند.
 
منبع: جهان صنعت
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ جنگ بین خرس با سگ‌ها در مسابقه‌ای وحشیانه

امیر کویت درگذشت

علت گرانی قیمت مسکن چیست؟

مهمترین چالش‌های پیش روی وزیر جدید صمت چیست؟

واریز پاداش برد السد به حساب پرسپولیسی‌ها

همراه با ریزش اندک بهای جهانی طلا، توقف رشد دلار

دولت ترامپ چه خوابی برای نظام بانکی ایران دیده است؟

فروش ۳۸۰ میلیارد تومان اوراق بدهی دولت

پوتین در حال تصمیم‌گیری درباره استفاده از واکسن کرونا

وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال چگونه است؟

چه خوراکی‌هایی ایمنی بدن را در برابر کرونا بالا می‌برد؟

علیرضا بیرانوند مصدوم شد

اینفوگرافی/ میزان ماندگاری ویروس کرونا روی سطوح مختلف

توییت احمدی نژاد در جواب آنجلینا جولی + عكس

محسن هاشمی: مردم احساس ناایمنی در تهران دارند

بازارگردانی سهام تا هفته آینده فراگیر می‌شود/ ورود بانکی‌ها و شستا به میدان بازارگردانی

سعادتمند: یک بازیکن قلیان مصرف کرده نه همه تیم استقلال

فيلم/برگزاری اولین دادگاه‌های مربوط به جرم سیاسی در آبان ماه

صوت/ بغض سحر زکریا ترکید: خانم‌هایی که با مهران مدیری کار کردند سرنوشتشان چه شد؟

معامله ارز بدون درج قیمت ممنوع شد+نامه کانون

تاثیر برخی قوانین بر کاهش منابع ورودی و ناپایداری صندوق بازنشستگی کشوری

ارسلان مطهری دوپینگ کرده است؟/ علت استوری عجیب ارسلان

گران‌فروشی آسمان/ ماجرای بخش‌نامه‌ای که بلیت ارزان سفر‌های هوایی را نیست کرد!

بدون تحریم،۱۳ هزار ایرانی زنده می‌ماندند

فیلم/صحبت های جنجالی دکتر انوشه با مسئولین در مورد خط فقر ۱۰ میلیونی

سقف تراکنش زیر ۱۸ ساله‌ها ۱۵ میلیون باقی ماند

نامجومطلق: مدیرعامل استقلال از بازیکنی که قلیان کشیده اسم ببرد

حریرچی: پاییز و زمستان سختی در پیش داریم

فیلم/ مرسوم‌ترین شیوه کلاهبرداری اینترنتی چیست؟

فیلم/ واکنش سخنگوی دولت به بحران قره‌باغ

فیلم/توضیحات وزیر بهداشت درباره آخرین وضعیت واکسن کرونا و آنفلوآنزا

فیلم/ ماجرای آشنایی بازیگر قدیمی و همسرش

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز سه شنبه ۸ مهر ۹۹

افزایش تقاضا برای خرید سکه

توضیح وکیل متهم آبان ۹۸ درباره خودکشی پدرش

خرید خودرو و ساختمان توسط دستگاه‌های دولتی در ۱۴۰۰ ممنوع شد

از نخستین سامانه مدیریت رستوران های کیش رونمایی شد