تاریخ انتشار: ۱۰:۴۱ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۹
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی:

مشکل نوسان قیمت فولاد از نحوۀ توزیع است، نه تولیدکننده

نمایندۀ مردم تهران از خطوط تولید فولاد مبارکه بازدید و در جلسۀ مشترک با مهندس عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و خانم دکتر صالحی نمایندۀ مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در خصوص نوسان قیمت میلگرد و سیمان در بازار تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد این مشکل از جانب تولید نیست و مسئلۀ توزیع است.

اقتصاد۲۴ - سید محسن دهنوی با اشاره به مشکلات فراروی تولید و تأمین مواد اولیه برای فولادسازان و نوسان قیمت میلگرد و سیمان در بازار اظهار داشت: کنترل و مدیریت قیمت‌ها برای نمایندگان مجلس از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: با بررسی‌های صورت‌گرفته با سرپرست پیشین وزارت صمت و رئیس بورس کالا به این نتیجه رسیدیم که این مشکل از جانب تولید نیست و بخش بزرگی از این مشکلات ناشی از توزیع نادرست است.

نمایندۀ مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به گلایۀ برخی مصرف‌کننده‌ها از وجود واسطه‌هایی که باید محصول را از آن‌ها تهیه کنند، بر رسیدن به راهکاری که مصرف‌کنندۀ اصلی بتواند بدون واسطه محصول را دریافت کند تأکید کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامۀ سخنان خود خاطرنشان کرد: معادن به وظیفۀ اصلی خودشان که اکتشاف بوده خوب عمل نکرده‌اند و بر اساس گزارش خودِ معدنی‌ها، اگر با همین روال پیش برویم تا 15 سال دیگر مواد معدنی داریم و از طرفی حوزۀ اکتشاف متأسفانه مغفول مانده است.

دهنوی بر حمایت قوانین بالادستی از صنایع بزرگی مانند فولاد مبارکه با هدف حمایت از تولید تأکید کرد و افزود: زنجیرۀ خوبی با وجود قطعه‌سازان و دیگر صنایع در اصفهان وجود دارد، ولی ازآنجاکه فولاد مبارکه یک صنعت پیش‌برندۀ فناوری در کشور است، باید شرکت‌های دانش‌بنیان بیش‌ازپیش شکل بگیرند و با کمک مجلس و فولاد مبارکه شاهد شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزۀ معدن باشیم.

وی از تشکیل معاونت امور معدن در فولاد مبارکه به‌عنوان یک گام مثبت و روبه‌جلو نام برد.

رفع بحران بازار با واگذاری مدیریت توزیع به فولاد مبارکه

در ادامۀ این جلسه، مدیرعامل فولاد مبارکه گزارش مبسوطی از دستاوردها و اهداف توسعه‌ای فولاد مبارکه در زمینه‌های تولید و فناوری ارائه کرد و در خصوص شرایط نابسامان قیمت‌ها در بازار فولاد گفت: افزایش قیمت محصول در بازار هیچ منفعت و درآمدی ایجاد نمی‌کند. این در حالی است که فولاد مبارکه قیمت کشف‌شده در بورس را دریافت می‌کند. البته هیجانات بازار در این افزایش قیمت‌ها تأثیرگذار است.

حمیدرضا عظیمیان با بیان اینکه 1000 مصرف‌کنندۀ اصلی در چرخۀ متقاضیان و مشتریان فولاد مبارکه وجود دارد، گفت: همکاران ما در واحد فروش به‌خوبی مشتریان اصلی را می‌شناسند و به‌طور مرتب آن‌ها را رصد می‌کنند. ازجملۀ این مشتریان می‌توان به ایران‌خودرو و شرکت‌های حوزۀ نفت و گاز اشاره کرد که ظرفیت‌ها و نیازهای آن‌ها نیز به‌خوبی مورد ارزیابی قرار گرفته است.


بیشتربخوانید:رفع موانع تولید از مهمترین برنامه‌های مجلس یازدهم


وی تصریح کرد: اگرچه در سامانۀ بهین‌یاب نیاز برخی استان‌ها شناسایی شد، اما برخی بیش از سهمیۀ خودشان اعلام نیاز کردند و متأسفانه بخش مازاد و چه‌بسا کل سهمیۀ دریافتی را در بازار به فروش رساندند.

مدیرعامل فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه ادعا دارد که اگر به مدت سه ماه مدیریت توزیع را در دست داشته باشد، بحران بازار را رفع خواهد کرد؛ ضمن اینکه ظرفیت و توانایی اصلاح سامانۀ بهین‌یاب را هم دارد.

بهترین حالت این است که مصرف‌کننده بتواند به‌جای بازار و واسطه از فولاد مبارکه خرید کند. متأسفانه در چند سال اخیر، شاهد سیاست‌گذاری‌های متفاوتی بوده‌ایم که بر مدیریت بازار تأثیرگذار بوده است.

مهندس عظیمیان گفت: فولاد مبارکه در پنج‌ماهۀ اول سال جاری 110 درصد علاوه بر سهمیۀ مشخص‌شده، عرضۀ محصول داشته است و با وجود اینکه مسئول تنظیم بازار نبوده، تلاش کرده از هیجانات جلوگیری کند.
وی خواستار ورود نمایندگان مجلس شورای اسلامی به موضوع برای کوتاه کردن دست دلالان شد و گفت: باید در مجلس ترتیبی اتخاذ شود تا از سودجویی دلالان و واسطه‌ها جلوگیری شود و سامانۀ بهین‌یاب نیز اصلاح شود.

مدیرعامل فولاد مبارکه تأکید کرد: سایر تولیدکنندگان نیز باید محصولشان را در بورس عرضه کنند و در صورت نیاز، دستگاه‌های نظارتی برای مدیریت و نظارت بر بازار و محصولاتی که در برخی انبارها دپو شده است، ورود کنند. ما اطلاعات کسانی را که محصول ما را در انبارها دپو کرده‌اند به دستگاه‌های امنیتی داده‌ایم تا با آن‌ها برخورد کنند.

به پیشنهاد مهندس عظیمیان، وزارت صمت باید فهرستی به فولاد مبارکه بدهد که در آن مشخص باشد چه مقدار محصول بین چه کسانی توزیع شود. به خاطر داشته باشیم در خصوص سیستم توزیع مچینگ هم اتهام‌های زیادی به فولاد مبارکه وارد کردند، درصورتی‌که فولاد مبارکه طبق دستور وزارتخانه عمل کرده است. برخی قصد دارند با ایجاد هیاهو به خواستۀ خود برسند.

گلایۀ ما این است که فولاد مبارکه مانند یک دانش‌آموز خوب است که هم باانضباط است و هم به‌خوبی تکالیفش را انجام داده و هم درسش را خوانده است؛ اما بعضا دچار بی‌مهری‌هایی می‌شود که نباید متوجه او باشد.

وی خاطرنشان کرد: مشارکت فولاد مبارکه در تأمین ورق‌های مقاوم به گازترش سود چندانی برای شرکت نداشته و هدف این کار بیشتر تأمین اهداف حاکمیت و کمک به تحقق اهداف اقتصادی و استراتژیک نظام بوده است.

مهندس عظیمیان از خالی ماندن 500 هزار تن ظرفیت تولید فولاد مبارکه در سال گذشته به دلیل کمبود مواد اولیه گلایه و تصریح کرد: به دلیل اختصاص نیافتن سنگ‌آهن کافی از سوی معادن متأسفانه به‌اجبار و علی‌رغم میل باطنی به سمت معدن‌داری گام برداشتیم؛ درحالی‌که سرمایه‌گذاری ما فقط باید در حوزۀ فولاد باشد، ولی نبودِ همراهی و نگاه کلان در کشور، ما را به این سمت سوق داده تا خود را به این روش از بحران دور کنیم.

وی تأکید کرد: فولاد مبارکه به‌منظور حمایت از تولیدکنندگان داخلی برای مشتریان خود LC سه‌ماهه باز می‌کند و علی‌رغم اینکه تسهیلات خود را با سود زیاد از بانک‌ها دریافت می‌کند برای مشتریان با نرخ‌های بسیار کمتر شرایط دریافت محصول فراهم می‌کند و این یک اقدام قابل افتخار برای فولاد مبارکه است.

مدیر عامل فولاد مبارکه در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مزایای اجرای طرح نورد گرم شمارۀ 2 فولاد مبارکه گفت: در صورت احداث خط نورد گرم شمارۀ 2 در 36 ماه آینده، نه‌تنها ظرفیت‌های خالی نورد کشور تأمین خواهد شد، بلکه امکان صادرات بخش قابل‌توجهی از محصولات نیز فراهم خواهد آمد. ضمن اینکه توان کشور در تولید انواع ورق افزایش خواهد یافت و از واردات و خروج ارز تا حد قابل‌توجهی بی‌نیاز خواهیم شد.

وی با تأکید بر اینکه وزارت خزانه‌داری آمریکا سه بار فولاد مبارکه را تحریم کرده است، گفت: علی‌رغم همۀ این فشارها و تحریم‌ها فولاد مبارکه همیشه تلاش کرده با تولید روزافزون، به جامعه روحیه و امید پمپاژ کند و این امر از نقش تأثیرگذار این شرکت بر اقتصاد کشور حکایت دارد.

فولاد مبارکه به‌خوبی در حال انجام دادن کار خود است

خانم دکتر صالحی نمایندۀ مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی نیز تصریح کرد: برخورد با مافیای فولاد از اولین مباحثی بوده که در مجلس مطرح شده و با حساسیت مورد پیگیری قرار گرفته است. خوشبختانه برای بیشتر نمایندگان، از جمله این‌جانب، طی بررسی‌های به‌عمل‌آمده مسجل شده که فولاد مبارکه کار خود را به‌خوبی انجام داده و مشکل توزیع است که در بازار تأثیر گذاشته است.

وی فولاد مبارکه را مولود انقلاب و مایۀ عزت نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و گفت: دخالت برخی سودجویان در بازار کشور مشکل ایجاد می‌کند که باید با آن‌ها برخورد شود.

منبع: فولاد مبارکه
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

مخالف بزرگ ازدواج ریحانه پارسا و مهدی کوشکی چه کسی بود؟!

فیلم/ کنایه مجری تلویزیونی به رئیس بانک مرکزی

آیا محمدرضا پهلوی؛ برادرش علیرضا را کشت؟

بررسی مشکلات ۵۳ هزار مسکن مهر نیمه تمام

آخرین خبر از وضعیت پروازها به ترکیه

مسی در وداع با سوارز: رفتار بارسا در شان تو نبود

هفت زندانی ایرانی در ایروان به کشور بازگشتند

سفیر تاجیکستان به وزارت امور خارجه احضار شد

تعادل قیمت گوشت با افزایش تولید

نخستین جلسه مشترک ایران خودرو و مپنا تشکیل شد

اینفوگرافی/ روند کرونا در ایران، از ۴ شهریور تا ۴ مهر

بازی مافیایی سارا خوئینی ها و سیما تیرانداز

فیلم/ حواشی دیدارهای مردمی با رئیس دستگاه قضا در اردبیل

فیلم/ وقتی دلالان کشاورزان را با پنبه سر می‌برند

باغ خزندگان اصفهان

جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای دستگیری رهبر جدید داعش

سندرز: ترامپ اولین رئیس جمهوری است که انتقال قدرت صلح آمیز را رد کرد

هنیه: برای بررسی توافق‌های حاصله با فتح نشست برگزار می‌کنیم

جلالی: ایران قصد دارد با همکاری روسیه واکسن کرونا تولید کند

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز جمعه ۴ مهر ۹۹

فیلم/نخستین بار چه کسی عنوان جعلی «خلیج عربی» را برای خلیج فارس به کار برد؟

اظهارات جدید سردار نقدی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی

آمریکا برای کمک به لبنان شرط گذاشت

آیت‌الله اصطهباناتی درگذشت

واکنش آذری جهرمی به حمایت سلطانی‌فر از پرسپولیس+ عکس

فیلم/ چطور هنگام خرید گوشی دست دوم سرمان کلاه نرود؟

طلا در مسیر ثبت بزرگترین کاهش هفتگی شش هفته گذشته

ظریف: روسیه از دوستان راهبردی ایران است 

افزایش پروازهای خارجی به ۲۰ مقصد

موج حمله به «دل» در فضای مجازی

فیلم/ناگفته های جنگ از نگاه اسناد جهانی در «کلاشینکف‌های آمریکایی»؛ قسمت دوم

۱۱ شرکت در صف ورود به بورس

آب‌نباتی به نام مالیات بر خانه‌های خالی/ بانک ها عامل فساد در اقتصاد ایران

اخطار مقام بلندپایه ارتش به ناوگان دریایی آمریکا: لحظه به لحظه رصد می شوید

ریزش طلای جهانی با اوج گرفتن دوباره کرونا

حباب سکه از یک میلیون تومان فراتر رفت/ تقاضا برای خرید طلا بالاست

سهام عدالت چند دلار قیمت دارد؟