تاریخ انتشار: ۲۱:۴۳ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۷ نظر

با ویژگی‌های اف-۳۵ جنگنده‌ای که امارات آن را می‌خواهد؛ آشنا شوید

اف-۳۵ می‌تواند ترکیب مناسبی از سلاح را حمل کرده و هر زمانی از جنگ که نیاز باشد در اختیار نیرو‌ها قرار دهد. این جنگنده برای مسافت‌های طولانی ساخته شده و با هر چیزی که بار آن شده باشد میتواند این مسافت طولانی را طی کند. نشریه آمریکایی فوربس درباره این جنگنده پیشرفته نوشته استفاده از مواد مرکب باعث کاهش وزن اف-۳۵ و کاهش مصرف سوخت این جنگنده شده است. همچنین نسل جدید مواد مرکب به کار رفته در ساخت سطح بدنهٔ اف-۳۵ (فیبر حصیری) علاوه بر جذب خوب امواج رادار، در عین ارزان‌تر بودن، مناسب برای انواع شرایط آب و هوایی است، آسیب‌پذیری کمتر دارد و در نهایت تعمیرات آن سریع‌تر است. اورشلیم پست در یادداشتی در این باره ادعا کرده که امارات قرار نیست از اف-۳۵هایش علیه اسرائیل استفاده کند بلکه هدف آن‌ها دشمن مشترک اسرائیل و امارات یعنی ایران است.

اف-۳۵

  اقتصاد۲۴ - اسرائیل تنها کشور خاورمیانه است که این جنگنده‌های پیشرفته را در اختیار دارد. بعد از توقف فروش اف-۳۵ به ترکیه به دلیل خرید موشک‌های اس-۴۰۰ از روسیه، اسرائیل تا آینده نا معلومی قرار بود تنها کشور دارنده اف-۳۵ باقی بماند. امری که اکنون و با توافق با امارات زیر سوال رفته است.

اف-۳۵ به ویژگی شناساگریزی معروف است. این جنگنده یک پلتفورم چند منظوره است که می‌تواند هر کاری که بخواهد برای سازگاری با جبهه جنگ انجام دهد. طبق ادعای لاکهید مارتین (شرکت هوافضا، تجهیزات نظامی و امنیت اطلاعات آمریکایی سازنده اف-۳۵) زمانی که یک درگیری در چند جبهه اتفاق می‌افتاد، اف-۳۵ برتری نامتقارنی نسبت به همه هواپیما‌های نسل ۴ دارد.

اف-۳۵ که گفته شده می‌تواند از رادار‌ها بگریزد و شناسایی نشود تاکنون در سه مدل ساخته شده‌است. ارزش هر جنگنده اِف-۳۵ بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار برآورد می‌شود. نشنال اینترست ارزش این جنگنده را در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱.۵ میلیارد دلار برآورد کرده است. با این قیمت‌گذاری، این جنگنده گران‌ترین سامانه تسلیحاتی در تاریخ بشر است.

نشنال اینترست در یادداشتی درباره قابلیت‌های این جنگ افزار نوشته: اف-۳۵ در واقع در روز اول جنگ وارد جبهه شده، تهدیدات موجود را در هوا و زمین پاکسازی میکند، اطلاعات مهمی در اختیار فرماندهان مستقر در دریا یا پایگاه‌های زمینی قرار میدهد و می‌رود. اما کارامدی آن صرفا منحصر به روز اول نیست.

این رسانه گفته: اف-۳۵ می‌تواند ترکیب مناسبی از سلاح را حمل کرده و هر زمانی از جنگ که نیاز باشد در اختیار نیرو‌ها قرار دهد. این جنگنده برای مسافت‌های طولانی ساخته شده و با هر چیزی که بار آن شده باشد میتواند این مسافت طولانی را طی کند.

نشریه آمریکایی فوربس درباره این جنگنده پیشرفته نوشته استفاده از مواد مرکب باعث کاهش وزن اف-۳۵ و کاهش مصرف سوخت این جنگنده شده است. همچنین نسل جدید مواد مرکب به کار رفته در ساخت سطح بدنهٔ اف-۳۵ (فیبر حصیری) علاوه بر جذب خوب امواج رادار، در عین ارزان‌تر بودن، مناسب برای انواع شرایط آب و هوایی است، آسیب‌پذیری کمتر دارد و در نهایت تعمیرات آن سریع‌تر است.

این رسانه تاکید کرده که از جمع آوری اطلاعات حیاتی تا شکست تهدید‌ها با استفاده از محموله‌های قدرتمند هوا به هوا (هدایت راداری و فروسرخ)، هوا به زمین (موشک‌های کروز، هدایت لیزری، هدایت ماهواره‌ای، ضد زره، هدایت موج میلی‌متری، هدایت چند حالته و …)، این جنگنده دارای برد، انعطاف‌پذیری و قدرت لازم برای پیروزی است.

اف-۳۵ از قابلیت پنهانکاری (Stealth) بالایی برخوردار است. طراحان این جنگنده از آخرین و پیشرفته‌ترین روش‌ها برای کاهش بازتاب راداری و کاهش تشعشعات فروسرخ در طراحی اِف-۳۵ استفاده کرده‌اند. توانایی پنهانکاری در کنار آگاهی وضعیتی بالا توانایی دید اول و شلیک اول را برای اف ۳۵ فراهم می‌آورد و به بقاپذیری این جنگنده در میدان نبرد کمک شایانی می‌کند.

نشنال اینترست در یادداشت دیگری اذعان کرده اف-۳۵ قادر است با استفاده از سنسورها، سلاح‌ها و تکنولوژی کامپیوتری که دارد جنگنده‌های رادار گریز نسل ۵ چینی و روسی را در هم بشکند. برنامه کامپیوتری پیشرفته یکی از نقاط قوت اصلی این جنگنده به‌شمار می‌آید. این برنامه بیش از ۸ میلیون خط کد دارد که ۴ برابر بیشتر از نزدیک‌ترین رقیب اف-۳۵ یعنی جنگنده اِف-۲۲ است. هوش مصنوعی و اتوماسیون بالا، ترکیب اطلاعات حسگر‌ها و ایجاد یک تصویر واضح از میدان نبرد از وظایف اصلی این برنامه است.

با توجه به توانمندی‌هایی که برای جنگنده‌های اف-۳۵ برشمرده‌اند، می‌شود دلیل اسرائیل برای ممانعت از فروش آن‌ها به یک کشور ثالث در خاورمیانه را حدس زد، اما سوال اینجاست که آیا این جنگنده‌ها قرار است تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل باشند؟ چرا امارات به دنبال اضافه کردن این سلاح پیشرفته به انبار تسلیحاتی خود است؟

چرا امارات به دنبال خرید اف-۳۵ است؟

اورشلیم پست در یادداشتی در این باره ادعا کرده که امارات قرار نیست از اف-۳۵هایش علیه اسرائیل استفاده کند بلکه هدف آن‌ها دشمن مشترک اسرائیل و امارات یعنی ایران است.

این رسانه توافق اسرائیل و امارات را یک توافق نه تنها خوب، بلکه «خیلی خوب» خوانده و گفته: زمانی که به توافق خرید اف-۳۵ امارات از آمریکا نگاه می‌کنید باید تحلیل هزینه و فایده داشته باشید. با این وصف به این نتیجه خواهید رسید که عادی‌سازی روابط با یکی از کشور‌های کلیدی خلیج فارس که ممکن است در یک دهه آینده به اف-۳۵ دست پیدا کند بسیار بسیار بهتر از این است که برای جلوگیری از دستیابی این کشور به این جنگنده‌ها ارتباط تان را قطع کنید. اسرائیل عایدی بسیار بیشتری از رابطه با امارات نسبت به عدم دستیابی امارات به اف-۳۵ به دست خواهد آورد.

اورشلیم پست در توضیح چرایی این فایده گفته: این جنگنده‌ها قرار نیست علیه اسرائیل به کار بروند بلکه تهدیدی علیه ایران، دشمن مشترک اسرائیل و امارات هستند. اسرائیل هرگز قرار نیست وارد جنگی با امارات شود (مگر اینکه در این کشور یک کودتایی شکل بگیرد و عناصر اسلام گرای رادیکال قدرت را در دست بگیرند)
منبع: رویداد24
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran, Islamic Republic of
مت9
3
2
پنجشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۹
امریکا می خواد از جیب امارات برای مقابله با ایران خرج کنه
اما کسی که خانه اش از شیشه است به دیگران سنگ نمی زنه این باید آویزه گوش امارات باشه که همه خاکش در تیررس موشکی ایران هست
Iran, Islamic Republic of
فری
یعنی چی مگه ما دنبال جنگیم که موشکهای ایران اماده حمله به امارات هستن
هر کشوری قدرت نظامی داره بیکار نشسته که ایران بخواد به هش زور بگه البته از نظر دادنت معلومه زیر ۱۵ سال هستی دنبال حادسه ای
رهبر عزیزم فرموده ما هیچ وقت اغاز گر جنگ نبوده ونیستیم ولی اگر دشمن حمله کنه جانم فدای کشورم
Iran, Islamic Republic of
مصطفی
2
1
جمعه ۱۴ شهريور ۱۳۹۹
امارات با هرجنگ افزاری بعید حریف کشوری مثل ایران بشه... اما این موضوع نباید باعث بشه تا ما در استراتژی خودمون در مقابل این سلاح های پیشرفته تجدید نظر نکنیم. با جنگنده کوثر و امثالهم نمیشه با اف 35 جنگید. آمادگی باید در سطح خطری باشه که تهدیدمون میکنه.بهتره به جای مشت هوا کردن به فکر نوسازی و تجهیز صنایع دفاعی خودمون باشیم تا در موقع خطر غافلگیر و سرگشته نباشیم. زنده باد ایران
Iran, Islamic Republic of
مجتبی
0
2
جمعه ۱۴ شهريور ۱۳۹۹
امارات ها با اون ارتش اجاره ای لغمه بزرگتر از دهنشون برداشتن باید مواظب باشن تو گلوشون گیر نکنه مستشاران امریکامثل زمان شاه خودمون نمی ذارن حتی به پیچ هواپیما دست بزنن عملیات کردن این هواپیماکاملا تو دست امریکایهاست هر موقع این جنگنده منافع اسراییل به خطر بندازه امریکا این جنگنده رو توامارات زمین گیر میکنه
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
2
جمعه ۱۴ شهريور ۱۳۹۹
امارات غلط کرده از این f35استفاده کنه همونطوری که دوست عزیزمون گفت امارات در تیررس موشک های قدرتمند ما قرار دارد #امریکا_هیچ_غلطی نمی تواند انجام دهد
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
1
جمعه ۱۴ شهريور ۱۳۹۹
کلا اسلحه‌ای بدرد میخوره که اختیارش دست خود آدم باشه میخواد اس400باشه یا اف35یا فقط یه ژ3اگه نتونی ازش استفاده کنی مفت بدرد نمی خوره اف35های اماراتی چون توسط لاکهید مارتین کنترل میشه وکدها ی رادارش روندارن بدرد نمی خوره اصلا سر همین بود که ترکیه هم لج کردسر قرارداد اف35با آمریکا به مشکل خورد چون استفاده از اف35هاش بخواست آمریکا است ضمنا ترکیه الان همین مشکل رو سر اس400هم داره اس400با وصف اینکه می‌تونه هواپیماهای پنهان کار رو به راحتی ساقط کنه تو رد گیری هواپیمای غیر پنهان کار سوخوی35مونده .... اینه که فکر میکنم اگه ماهم بخوایم اس400بخریم باید برای این قسمتش یه فکری بکنیم (کما اینکه شنیدم برای اس۳۰۰چنین کاری کردیم که رد گیری هواپیماهای دشمن منوط به موافقت طرف روسی نباشه)..
Iran, Islamic Republic of
ناشناس
0
0
جمعه ۱۴ شهريور ۱۳۹۹
چین و روسیه هنوز به اف ۲۲ نرسیدن. گجا تا به اف۳۵ برسن.تازه لاکهید مارتین شروع کرده نسل ششم میسازه.
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
برچسب منتخب
# اخبار هنرمندان
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

فیلم/ گل دیدنی پرسپولیس به السد بدون سانسور!

اهتمام ایمیدرو در تشکیل صندوق بازارگردانی معدن و صنایع معدنی

چهار بازیکن استقلال به تهران بازنمی‌گردند

بررسی طرح اصلاح ساختار بودجه در کمیسیون برنامه و بودجه

گل‌محمدی: بازیکنانم فداکارانه بازی کردند

فیلم/ اجرای ۶۰۰ طرح تا پایان دولت در مناطق آزاد

بیانیه رسمی محسن چاوشی درباره قرار گرفتن نامش در کنار آمنه سادات ذبیح پور

افزایش سقف سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه در بازار سرمایه

فیلم/ صحبت های آل‌کثیر پس از پیروزی برابر السد

شکاف سپرده‌ها و تسهیلات به ۶۵۲ هزار میلیارد رسید

کارشناسی داوری دیدار پرسپولیس و السد

اجرای مراحل اولیه انتقال منابع صندوق توسعه به بورس

پرسپولیس یک - السد صفر

وحید سلطان قبر نبود؛ کلاهبرداربود!

خرید و فروش آپارتمان‌های نقلی در ایران و جهان شیوع پیدا کرده است

ترامپ: از جو بایدن خواب‌آلود آزمایش مواد مخدر بگیرید

فیلم/ ساره بیات در آستانه ازدواج/ منوچهر هادی خبر داد

بازدید اعضای کمیسیون انرژی از شرکت مپنا

تساوی بدون گل پرسپولیس و السد در نیمه نخست

دو واکسن روسی برای کرونا به زودی به بازار عرضه می‌شود

پزشک استقلال: دنده حسینی نشکسته است

ایران خواستار توقف درگیری و آغاز گفتگو میان باکو و ایروان شد

پرداخت مقرری بیکاری خرداد تا مرداد توسط تامین اجتماعی

قرنطینه ناجی وال استریت شد

مواد غذایی منجمد کرونا را انتقال می‌دهند؟

هشدار هواشناسی به این استان‌ها

ماکرون: لوکاشنکو باید از قدرت کنار برود

راحت ترین روش مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان

وزیر پیشنهادی صمت: برای کاهش قیمت خودرو تلاش می‌کنیم

فیلم/ نخستین تصاویر از موشک جدید سپاه

سهام‌ پُرطرفدار در بورس تا چه میزان ریزش کرده‌اند؟

مهلت دریافت وام اجاره مسکن تمدید شد

فیلم/ مردم واکسن آنفلوانزا را چگونه تهیه کنند؟

پرسپولیس بدون غایب مقابل السد

منطقه آزاد کیش، پیشگام در پیوستن به شبکه نسل پنجم شد

تذکر بورسی یک نماینده به دولت: سرمایه‌ها، صرف جبران کسری بودجه شده

گرانی مردم را به جان خانه‌های متراژ پایین انداخت