تاریخ انتشار: ۱۴:۴۸ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۹

یونسی: نوید افکاری از روز پنجشنبه به مکان نامعلومی منتقل شده است

حسن یونسی وکیل نوید افکاری گفته موکلش روز پنجشنبه به مکان نامعلومی منتقل شده است.

آخرین وضعیت نوید افکاری

اقتصاد۲۴ - حسن یونسی وکیل نوید افکاری صبح امروز گفت موکلش از روز پنجشنبه از بند عمومی زندان به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

یونسی با بیان اینکه در حال پیگیری برای تعیین وضعیت نوید افکاری هستیم، درباره اینکه آیا به خانواده افکاری اطلاعی داده شده یا خیر، گفته به طور معمول درباره وضعیت زندانی به خانواده اطلاع می‌دهند که در اینباره هنوز به خانواده توضیحی داده نشده است.

افکاری در جریان اعتراضات آبانماه، متهم به قتل شده است. قوه قضاییه در بیانیه‌ای توضیح داد که ساعت ۲۳ روز ۱۱ مردادماه سال ۹۷ نوید افکاری یکی از کارمندان سازمان آب منطقه‌ای شیراز را در محله شاه داعی الله و مقابل درب منزل خود با چاقو مورد ضرب و جرح قرار داده که فرد مجروح پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. این در حالی است که هفته گذشته حسن یونسی مدعی شد که فیلم صحنه قتل کارمند حراست سازمان آب و فاضلاب شیراز مربوط به یکساعت قبل از حضور افکاری بوده است.

یونسی گفته حضور افکاری در صحنه قتل مربوط به یک‌ساعت قبل از وقوع جرم بوده و تنها فیلم موجود، از دوربین مدار بسته‌ای است که مربوط به یک ساعت قبل از وقوع قتل است که نشان می‌دهد که یکی از متهمان در آن محل حضور داشته، البته متهمان این را انکار نمی‌کنند و از ابتدا اظهار کردند که برای تعمیر موبایل در محل حاضر بودند؛ این ادعا که فیلم، لحظه و صحنه ارتکاب قتل را نشان می‌دهد، چنین چیزی به هیچ عنوان صحت ندارد و درست نیست.


بیشتر بخوانید: اطلاعیه قوه‌قضائیه درباره پرونده نوید افکاری


وکیل مدافع نوید افکاری درباره مطلبی مربوط به اظهارات بعضی از شهود، توضیح داده که شهادتی که ثبت و ضبط شده و در پرونده موجود است؛ این شخص اظهار کرده و در اقاریری که نزد ضابطان داشته است، گفته که متهمان بعد از ارتکاب قتل برای من تعریف کردند که چه اقداماتی انجام داده‌اند. این فرد پس از مدتی اعلام کرد که تحت فشار این اقاریر را داشته و در مرحله اعاده دادرسی هم ما اقرار این فرد را مبنی بر اینکه اظهاراتش تحت فشار بوده است با مستندات به دیوان عالی کشور ارائه کردیم که مورد پذیرش قرار نگرفت.

او گفته امیدواریم این امکان فراهم شود که درخواست اعاده دادرسی متهمان مورد پذیرش قرار بگیرد و هم تحقیقات مجدداً انجام شود و هم ادله دادگاه، مجدداً رسیدگی شود.

در چند روز گذشته برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی از قوه قضاییه درخواست کردند که جلوی اعدام نوید افکاری گرفته شود.

نوید افکاری کیست و جرم او چیست؟

نوید افکاری سنگری متولد ۱۳۷۲ فرزند حسین است که بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط قوه قضاییه به جرم قتل یکی از کارکنان سازمان آب منطقه‌ای استان شیراز در سال ۱۳۹۷ به اعدام محکوم شده است. به صورت دقیق‌تر افکاری به دو بار اعدام، ۶ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

اقرار متهمان به قتل پس از حادثه 

ماجرا از این قرار است که ساعت ۲۳ روز ۱۱ مردادماه سال ۹۷ نوید افکاری کارمند سازمان آب شیراز را مقابل منزلش در محله شاه داعی الله با چاقو مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد که در نتیجه خونریزی شدید و بریدگی عروق حیاتی گردن، مقتول به قتل رسید و جان خود را از دست داد.

افکاری که همه او را به عنوان کشتی‌گیر ایرانی می‌شناسند سال ۹۷ به طرز فجیعی یک شهروند بی گناه را به قتل می رساند و پس از قتل و تعقیب افکاری توسط دوربین‌های مداربسته او دستگیر می شود.

پس از کشته شدن این کارمند پدر مرحوم در مرجع انتظامی می‌گوید که پسرش در حال بازگشت به خانه بوده که مورد ضرب و شتم قرار گرفته است و بازبینی فیلم دوربین مداربسته خیابان ها حکایت از آن دارد که افکاری مرتکب قتل شده است.

متهم پس از دستگیری در تحقیقات می‌گوید که مقتول را با دوستش تعقیب می‌کرد و در ترک موتور نشسته بوده و با چاقو اقدام به قتل مقتول می‌کند همچنین متهمان دیگر پرونده هم با دست خط خود در پلیس آگاهی اقرار می‌کنند که جرم را مرتکب شده‌اند و همچنین شاهدی این موضوع را تایید کرده است.

دروغ‌هایی که یکی پس از دیگری برملا شدند

شبکه‌های معاند همچون بی بی سی و ایران اینترنشنال چندین ساعت از آنتن شبکه خود را صرف بحث و بررسی درباره پرونده قتل یک کارمند به دست نوید افکاری کردند و در پروژه تشویش اذهان عمومی خود درباره شکنجه نوید افکاری صحبت کردند موضوعی که به هیچ وجه صحت ندارد و مشخص شد افکاری خود با دست خطش نوشته است که شکنجه نشده و نمی‌خواهد به پزشکی قانونی مراجعه کند. 

حتی در صورت جلسه هایی که به دستخط نوید افکاری نوشته و خود ذیل آنها را امضا و اثر انگشت زده است مشخص شد که افکاری حتی توهینی هم از هیچ یک از ماموران نشنیده است و صحبت‌هایی که شبکه‌های خارجی می‌کنند صرفاً ادعاهای دروغین هستند.

افکاری در تمام مدت دادرسی وکیل داشته است 

اما ادعاهای دروغین شبکه های معاند صرفاً در حد شکنجه و توهین شنیدن نبود و آنها پا را فراتر گذاشتند و اعلام کردند که نوید افکاری وکیل تعیینی نداشته است ادعای دروغینی که باز هم رد شد و دروغ این شبکه‌ها را برملا ساخت.

جمشیدی اردکانی، وکیل تعیینی نوید افکاری که در پرونده قتل مرحوم حسن ترکمان محکوم شناخته شده است، در خصوص ادعای مطرح شده در خصوص شکنجه نوید افکاری، عنوان کرد: متهم منکر ماجرای شکنجه شد؛ به نوید گفتم من باید تو را به پزشکی قانونی ببرم که گفت شکنجه نشده و نمی‌خواهد به پزشکی قانونی برود و وضعیتم سالم است و هیچ مشکلی ندارم.

جمشیدی اردکانی در مورد اینکه برخی مدعی شدند که روند رسیدگی به پرونده قانونی نبوده است، گفت: من پرونده را مطالعه کردم بازپرس، مواد قانونی را در این پرونده رعایت کرد.

دیوان عالی کشور باید اعاده دادرسی کن

البته جمشیدی اردکانی در مرحله بدوی وکیل نوید افکاری بوده است و پس از آن در مرحله اعاده دادرسی حسین یونسی وکالت پرونده نوید افکاری را برعهده گرفت و این نشان از آن دارد که این متهم هم در زمان رسیدگی به پرونده و هم پس از صدور حکم اعاده دادرسی وکیل داشته است.

حسین یونسی وکیل نوید افکاری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره حکم موکل خود اظهار کرد: نوید افکاری به دلیل قتل انجام داده مرتبط حکم قصاص گرفته است که البته ما این موضوع را برای اعاده دادرسی دیوان عالی کشور فرستاده ایم.

یونسی ادامه داد: با توجه به آن که تحقیقات جدیدی در این پرونده صورت گرفته با مدارک جدیدی را به دیوان ارسال کرده‌ایم دیوان عالی کشور باید داده دادرسی درباره پرونده را انجام دهد.

با توجه به دلایل و قرائنی که از این پرونده به دست آمده و مطابق با صحبت‌هایی که متهم و وکلای او داشته اند مشخص شد که ادعای شبکه‌های آن ور آبی مانند بی‌بی‌سی و ایران اینترنشنال که ساعت‌ها آنتن شبکه خود را صرف دروغ پراکنی و تشویش اذهان عمومی کرده‌اند هیچ یک صحت ندارد و صحبت های دروغین آنها همگی با دلایل قانونی رد شده است.

البته این اولین پرونده نبود که این شبکه های معاند به آن ورود پیدا کردند و قصد داشتند که با جهتی های دروغین آن را غیر واقعی نشان دهند و باید دید که دروغ این رسانه‌ها تا کجا ادامه دارد و آنها چقدر دیگر به تشویش اذهان عمومی ادامه خواهند داد.

منبع: رویداد24
ارسال نظر
قوانین ارسال نظر
لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
در غیر این صورت، «اقتصاد24» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.
برچسب منتخب
# اخبار هنرمندان
خواندنی ها
خودرو
فناوری
آخرین اخبار

پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس

عراق همه پروازها به ایران را لغو کرد

ظریف: همکاری‌های نظامی ایران و روسیه تداوم می‌یابد

پوستر AFC برای دیدار سرنوشت‌ساز پرسپولیس + عکس

آمریکا: فشار علیه ایران ادامه دارد، اما به دنبال مذاکره هستیم!

فضای مجلس برای رای اعتماد به رزم حسینی مثبت است

پورمحمدی: کسری بودجه با استقراض از بانک مرکزی پر نشده است

پست اینستاگرامی یکتا ناصر به مناسبت پایان سریال دل

طارمی در ترکیب اصلی پورتو جای می‌گیرد؟

واگذاری پرسپولیس و استقلال از طریق فرابورس

رایزنی ظریف و لاوروف در مسکو

خطرات مرگ آور تخم مرغ که نمی دانستید

فیلم/ سرقت از طلافروشی در کرمان

بنچمارک گلکسی اس ۲۱ سامسونگ با تراشه‌ای جدید در گیک‌بنچ رؤیت شد

راز داشتن مژه‌های طولانی و سالم را از زبان متخصصان بخوانید

فیلم/ سقوط وحشتناک پل عابر پیاده در بهشهر

چین با آمریکا به توافق رسید؟

توضیحاتی که وزارت کار برای بیکاری مشاوران فنی داد

ما مسلمان هستیم یا نمایندگان مجلس سوئد؟

این دستگاه‌ها با سازمان امورمالیاتی همکاری نکردند

از نشان و پرچم جدید وزارت خارجه ایران رونمایی شد+ عکس

سومین گروه صادرکنندگان متخلف به قوه قضاییه معرفی شدند

آخرین آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز پنجشنبه ۳ مهر ۹۹

شجاعیان بی خیال لیگ قهرمانان شد!

دستور فوری جهانگیری در پی انتشار یک فیلم در فضای مجازی

قرارداد خارجی‌های فوتبال باید ریالی ثبت شود/ کجای دنیا دولت تیم‌داری می‌کند؟

دستور رییسی برای بررسی مجدد پرونده نساجی سبلان

توطئه ترور رهبر کره شمالی فاش شد

ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل الشارجه

وزیر بهداشت: طب سنتی نباید در دست پلید خرافه، قربانی شود

آخرین قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز پنجشنبه ۳ مهر ۹۹+ جدول

ریزش بورس تقصیر الگوریتم‌ها بودند؟

توزیع ناعادلانه خودرو در ایران به روایت اعداد

فروش خارجی دخانیات ایرانی سه برابر شد

جزییات جدید از خرید دنا پلاس توسط مجلس

وضع بورس در مهر ماه بهتر می‌شود

آذویکو به جبران خسارت مشتریان و تحویل خوروی جایگزین محکوم شد